Рішення від 14.11.2024 по справі 379/990/24

Єдиний унікальний номер: 379/990/24

Провадження № 2/379/370/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2024 року м. Тараща

Таращанський районний суд Київської області

в складі:

головуючої судді Разгуляєвої О.В.,

за участю секретаря судового засідання Мовчан М.С.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Тараща Київської області цивільну справу за позовом виконавчого комітету Таращанської міської ради до ОСОБА_1 про відібрання дітей від матері без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

УСТАНОВИВ:

До суду з позовом звернувся представник виконавчого комітету Таращанської міської ради, як орган опіки та піклування, який діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про відібрання дітей від матері без позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дітей.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає разом зі своїми батьками та повнолітнім братом у будинку покійних родичів за адресою: АДРЕСА_2 . Відповідачка є матір'ю двох малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , державна реєстрація народження яких проведена із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України. У зв'язку з неналежним доглядом дітей та відсутністю належних умов проживання, малолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , взяті на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Сім'я ОСОБА_1 отримує соціальну послугу соціального супроводу у відділенні соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради, оскільки мати неналежно виконує свої батьківські обов'язки, неодноразово залишала дітей на свою матір, яка зловживає спиртними напоями. Низький батьківський потенціал не дозволяв матері належним чином організувати догляд за дітьми раннього віку, розпланувати свій бюджет та спрямувати кошти на задоволення потреб дітей. Так, після народження дочки, відповідачка отримала виплату державної соціальної допомоги в сумі близько 32000 грн, проте не змогла пояснити, куди саме були витрачені кошти. Мають місце випадки зловживання ОСОБА_1 спиртними напоями, в сім'ї періодично виникають сварки між дорослими членами сім'ї.

У зв'язку з неналежними умовами проживання та неспроможністю здійснювати належний догляд за дітьми, малолітні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були тимчасово влаштовані до КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква», де наразі і перебувають. Протягом періоду перебування дітей у закладі відповідачка періодично їх відвідує, цікавиться їх самопочуттям та здоров'ям, проте тривалість таких відвідувань складає 5-10 хвилин. Таке спілкування з матір'ю негативно позначається на емоційному стані сина ОСОБА_4 , а ОСОБА_5 взагалі її не впізнає. За місцем проживання відповідачка характеризується як соціально нестійка особа, постійно обманює. З її слів, вона постійно шукає роботу, але ніяких позитивних змін у цьому напрямку не відбувається. Умови проживання дітей незадовільні, будинок та господарські споруди потребують ремонту, в кімнатах будинку не прибрано, стіни і стеля подерті, не побілені, вікна не помиті, ліжка не прибираються після сну, речі розкидані. Господарські споруди вкрай занедбані, напівзруйновані. Підсобне господарство не ведеться, земельна ділянка обробляється частково.

В період з 2021 року по 2024 рік відповідачці неодноразово були винесені офіційні попередження про необхідність належного виконання батьківських обов'язків. Крім цього, ОСОБА_1 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1, ч. 2 ст. 175-1 КУпАП, ст. 177 КУпАП, ст. ч.1, ч.2 ст. 178 КУпАП, ст. 183 КУпАП, ч. 2 ст.182 КУпАП, ст. 183 КУпАП.

На даний час відповідачка неспроможна забезпечити потреби дітей, вона не виконує план соціального супроводу та рекомендації фахівця із соціальної роботи, протягом часу перебування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у дитячому закладі не створила умов для повернення дітей в сім'ю.

Позивач просить позовну заяву задовольнити, відібрати неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від їх матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без позбавлення її батьківських прав, та стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку.

Представник позивача - ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні.

Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнала, не заперечує проти відібрання від неї дітей без позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів, оскільки має намір поїхати на роботу до м. Києва та заробити кошти, щоб мати змогу утримувати дітей.

Враховуючи доводи сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім'ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 роз'яснено, що зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконання ним батьківських обов'язків. Ухвалюючи таке рішення, суд має право вирішити питання про відібрання дитини у відповідача і передати органам опіки та піклування (якщо цього потребують її інтереси), але не повинен визначити при цьому конкретний заклад.

Європейський суд з прав людини зазначив, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв'язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам'ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв'язків із сім'єю, крім випадків, коли сім'я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (Мамчур проти України, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).

Згідно з положеннями ч. 2, 3 ст. 170 СК України, у виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров'я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків. У цьому разі орган опіки та піклування зобов'язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. Якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», за умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов'язана протягом двох місяців підготувати комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копіями свідоцтв про їх народження (а.с.16, 17). Державна реєстрація народження дітей проведена відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України (а.с. 18-20, 21-23).

ОСОБА_1 , разом зі своїми неповнолітніми дітьми: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровані по АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом № 1445 від 19.08.20243, виданим начальником відділу реєстрації місця проживання управління ЦНАП виконавчого комітету Таращанської міської ради (а.с.14). Згідно довідки № 240-5-3 від 14.08.2024, виданої виконавчим комітетом Таращанської міської ради, відповідачка та її діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживають без реєстрації в будинку своєї покійної бабусі за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 15).

Відділення соціальної роботи комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради зверталося з листом № 01-10-02/574 від 11.10.2021 до відділу «Служба у справах дітей та сім'ї» Таращанської міської ради про розгляд за засіданні комісії з питань захисту прав дитини питання щодо доцільності соціального супроводу сім'ї ОСОБА_1 , оскільки остання є одинокою матір'ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та мають місце випадки залишення дитини на близьких родичів, які зловживають спиртними напоями, низький виховний батьківський потенціал, умови проживання не завжди відповідають санітарно-гігієнічним нормам (а.с. 27).

17.11.2021 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Таращанської міської ради було прийнято рішення про соціальний супровід сім'ї ОСОБА_1 та надання їй соціальних послуг; ОСОБА_1 попереджено про необхідність належного виконання батьківських обов'язків; 18.11.2021 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що підтверджується копією витягу з протоколу № 18-03 від 17.11.2021, копією корінця офіційного попередження № 36 від 16.11.2021 та копією наказу № 203 від 18.11.2021 (а.с.44, 41, 24).

За відомостями ВП № 2 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 2021 року притягувалася до адміністративної відповідальності сім разів, а саме: 18.11.2021 за ч. 2 ст. 175-1 КУпАП - штраф 170 грн; 08.11.2021 за ч. 1 ст. 182 КУпАП - попередження; 08.11.2021 за ст. 183 КУпАП - штраф 850 грн; 01.11.2021 за ст. 177 КУпАП - штраф 34 грн; 21.10.2021 за ч. 2 ст. 178 КУпАП - штраф 51 грн; 13.10.2021 за ч. 1 ст. 178 КУпАП - попередження; 26.03.2021 за ст. 183 КУпАП - штраф 51 грн (а.с.59).

19.09.2022 з урахуванням звіту за результатами соціального супроводу сім'ї ОСОБА_1 від 13.09.2022 наданого КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради, на підставі наказу № 52 від 19.09.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було знято з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та внесено відповідну інформацію про дитину до журналу обліку дітей відділу «Служба у справах дітей та сім'ї» Таращанської міської ради (а.с.28).

Згідно актів обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 від 08.04.2022, 16.03.2023, 05.07.2023, 13.07.2023, 14.09.2023, 15.11.2023 та 15.01.2024, умови проживання сім'ї незадовільні: подвір'я загромаджене, у будинку тривалий час не проводився ремонт, проте у 2023 році було проведено косметичний ремонт, вікна і двері брудні, потребують фарбування, стіни в кімнатах потребують побілки; у прихожій безлад, у кімнатах не прибрано, речі не складені, звалені на диван та на стілець; посуд брудний після прийому їжі, залишений на столі та на тумбі, валяються недоїдки, підлога не метена, брудна. Діти мають місце для сну, постільну білизну, одяг та взуття, є шафа для їхнього одягу та речей. Наявна заборгованість з оплати комунальних послуг у розмірі 5000 грн. Під час обстежень був наявний незначний запас продуктів, а інколи продукти харчування для дітей були відсутні. При обстеженні умов проживання ОСОБА_1 часто була відсутня за місцем проживання (а.с.34-40).

17.03.2023 відділення соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради повідомило відділ «Служба у справах дітей та сім'ї» Таращанської міської ради, про вжиття заходів в межах компетенції, оскільки в результаті оцінки потреб сім'ї ОСОБА_1 було з'ясовано, що складні життєві обставини загострилися, ОСОБА_1 не виконує план соціального супроводу, мають місце випадки зловживання ОСОБА_1 спиртними напоями, залишення матір'ю дітей на бабусю, яка періодично зловживає спиртними напоями, притягнення матері до адміністративної відповідальності за розпивання пива та алкогольних напоїв в громадських місцях та придбання самогону (а.с.25, 26).

20.03.2023 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Таращанської міської ради було прийнято рішення про соціальний супровід сім'ї ОСОБА_1 та надання їй соціальних послуг; ОСОБА_1 попереджено про необхідність належного виконання батьківських обов'язків; 21.03.2023 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що підтверджується копією витягу з протоколу № 03-03 від 20.03.2023, копією корінця офіційного попередження № 14 від 20.03.2023 та копією наказу № 32 від 21.03.2023 (а.с.45, 46, 41, 29).

За відомостями ВП № 2 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року до 21.03.2023 притягувалася до адміністративної відповідальності двічі, а саме: 07.02.2023 за ч. 1 ст. 178 КУпАП - штраф 51 грн та 24.11.2022 за ст. 177 КУпАП - штраф 17 грн. (а.с.60).

17.07.2023 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Таращанської міської ради ОСОБА_1 в чергове попереджено про необхідність належного виконання батьківських обов'язків, створення належних санітарно-гігієнічних та побутових умов проживання, а також рекомендовано їй консультування у лікаря-нарколога та за потреби проходження курсу лікування від алкогольної залежності, що підтверджується копією витягу з протоколу № 09-09 від 17.07.2023 та копіями корінців офіційного попередження № 30 від 05.07.2023 і № 37 від 14.07.2023 (а.с.41, 42, 47, 48).

04.10.2023 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при виконкомі Таращанської міської ради було прийнято рішення про тимчасове влаштування малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» строком на шість місяців. ОСОБА_1 попереджено про необхідність створення належних санітарно-гігієнічних та побутових умов проживання в будинку, заготовку дров для опалення, працевлаштування. Наголошено матері, що термін перебування дітей у закладі не може перевищувати 6 місяців. КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради рекомендовано забезпечити надання соціальних послуг, спрямованих на мінімізацію складних життєвих обставин, що підтверджується копією витягу з протоколу № 15-07 від 04.10.2023 та копією корінця офіційного попередження № 55 від 04.10.2023 (а.с.42, 49, 50).

06.10.2023 виконком Таращанської міської ради прийняв рішення № 493-VIII про доцільність влаштування малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» строком на шість місяців та 18.10.2023 відповідно до наказу № 138 діти були зараховані до вказаного закладу (а.с.30, 31).

17.01.2024 в черговий раз було проведено засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Таращанської міської ради де ОСОБА_1 в чергове попереджено про необхідність належного виконання батьківських обов'язків, визначення місця постійного проживання, створення відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов проживання, офіційного працевлаштування. КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради рекомендовано продовжити роботу з сім'єю ОСОБА_1 , забезпечивши їй надання соціальних послуг, спрямованих на мінімізацію складних життєвих обставин, що підтверджується копією витягу з протоколу № 01-05 від 17.01.2024 та копією корінця офіційного попередження № 5 від 22.01.2024 (а.с.43, 51, 52).

29.02.2024 було проведено повторне комісійне обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 , в ході якого встановлено, що в будинку з попереднього обстеження (05.01.2024) нічого не змінилося, хоча батьки ОСОБА_1 заявляли про намір поклеїти шпалери в прихожій та кімнаті де мешкали діти. Мати дітей на час обстеження вдома відсутня, нібито поїхала у м. Біла Церква. За висновком комісійного обстеження наразі умови для повернення дітей з КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» не створені (а.с.65).

04.04.2024 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Таращанської міської ради ОСОБА_1 в котрий раз попереджено про необхідність належного виконання батьківських обов'язків, визначення місця постійного проживання, створення відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов проживання, офіційного працевлаштування, а також рекомендовано продовжити строк перебування обох дітей в КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» до 01.10.2024 року, що підтверджується копією витягу з протоколу № 06-13 від 04.04.2024 (а.с.53, 54).

11.04.2024 виконком Таращанської міської ради прийняв рішення № 120-VIII про продовження строку перебування дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» строком до 01.10.2024 (а.с.32).

25.04.2024 в черговий раз було проведено комісійне обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 , в ході якого встановлено, що в будинку проводиться косметичний ремонт, Баба дітей ОСОБА_7 пере білизну. Мати дітей декілька днів не приїжджала додому, телефонувала батькам і повідомила, що влаштувалася на роботу її місце перебування батькам на даний час не відоме. Будинок потребує ремонту, хлів практично зруйнований. За висновком комісійного обстеження ОСОБА_1 не виконує рекомендації працівників відділу КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради та фахівців із соціальної роботи щодо повернення дітей з будинку дитини (а.с.66).

Відповідно до повідомлення КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» № 332 від 09.07.2024, малолітні діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебувають у закладі на повному державному утриманні з 18.10.2023 року по теперішній час. Мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період перебування дітей в закладі періодично відвідувала своїх дітей, також телефоном цікавилася їх самопочуттям та здоров'ям. Проте відвідування були короткотривалими, тому що ОСОБА_8 поспішала, пояснюючи тим, що знову знайшла нову роботу. Тривалість візитів становили 5-10 хвилин, після чого старший син ОСОБА_4 сильно плакав та переживав, що мама знову пішла. Молодша донька ОСОБА_5 взагалі не впізнає свою матір, тікає (а.с.67).

10.07.2024 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконкому Таращанської міської ради було вирішено вважати доцільним відібрання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без позбавлення її батьківських прав, що підтверджується копією витягу з протоколу № 12-05 від 10.07.2024 (а.с.55, 56).

За відомостями з автоматизованої системи виконавчого провадження Таращанського відділу ДВС у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) установлено, що у відділі на примусовому виконанні перебуває зведене виконавче провадження. До зведеного виконавчого провадження входять 13 ВП на загальну суму 12 614,68 грн з урахуванням виконавчого збору та витрат виконавчого провадження. Наразі заборгованість по даних провадженнях залишається непогашеною (а.с.57, 58).

З висновку виконавчого комітету Таращанської міської ради від 24.07.2024 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає разом зі своїми батьками та повнолітнім братом у будинку померлих родичів за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 є матір'ю двох малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , державна реєстрація народження яких проведена із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України. В поле зору відповідних служб сім'я ОСОБА_1 потрапила у листопаді 2021 року, невдовзі після народження сина ОСОБА_4 у зв'язку з неналежним доглядом дитини та відсутністю належних умов проживання. Тому, відповідно до наказу начальника відділу «Служба у справах дітей та сім'ї» Таращанської міської ради від 18.11.2021 № 203 ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , взятий на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. З того часу, сім'я ОСОБА_1 почала отримувати соціальну послугу соціального супроводу у відділенні соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради. У зв'язку з мінімізацією складних життєвих обставин, відповідно до наказу начальника відділу «Служба у справах дітей та сім'ї» Таращанської міської ради від 19.09.2022 № 52, ОСОБА_9 знятий з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Повторно в поле зору сім'я ОСОБА_1 потрапила у березні 2023 року, невдовзі після народження дочки ОСОБА_5 у зв'язку з неналежним доглядом дитини та ухиленням від виконання батьківських обов'язків. Тому, відповідно до наказу начальника відділу «Служба у справах дітей та сім'ї» Таращанської міської ради від 21.03.2023 № 32, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 взяті на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Сім'я ОСОБА_1 повторно почала отримувати соціальну послугу соціального супроводу у відділенні соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг» Таращанської міської ради. Основною причиною надання сім'ї послуги соціального супроводу стало неналежне виконання матір'ю батьківських обов'язків, неодноразові випадки залишення дітей на свою матір, яка зловживає спиртними напоями. З матір'ю підписаний договір про надання соціальних послуг та складений план соціального супроводу, який містить ряд заходів, спрямованих на мінімізацію складних життєвих обставин, а саме: створення належних умов проживання, оформлення державних соціальних виплат та їх використання за призначенням, консультування у лікаря нарколога, здійснення належного догляду за дітьми, недопущення залишення дітей без догляду. У ході роботи з сім'єю, з матір'ю проводилися планові візити спільно із суб'єктами соціальної роботи з метою перевірки умов проживання та виконання плану соціального супроводу. Проте, низький батьківський потенціал не дозволяв матері належним чином організувати догляд за дітьми раннього віку, розпланувати свій бюджет та спрямувати кошти на задоволення потреб дітей. Так, після народження дочки, ОСОБА_1 отримала виплату державної соціальної допомоги в сумі близько 32 тис. грн., проте не змогла пояснити, куди саме були витрачені кошти. Мають місце випадки зловживання матір'ю спиртними напоями, в сім'ї періодично виникають сварки між дорослими членами сім'ї, у зв'язку з чим працівниками поліції складалися протоколи за вчинення адміністративного правопорушення за статтею 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства). У зв'язку з неналежними умовами проживання та неспроможністю здійснювати належний догляд за дітьми, ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за заявою матері та відповідно до рішення виконавчого комітету Таращанської міської ради від 06.10.2023 № 493-VIIІ були тимчасово влаштовані до КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква», де наразі і перебувають. Відповідно до рішення виконавчого комітету Тарашанської міської ради від 11.04.2024 № 120-VIII строк перебування дітей у закладі продовжений до 01.10.2024 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не усунула основні причини, які призвели до влаштування дітей до закладу. З інформації КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Біла Церква» відомо, що протягом періоду перебування дітей у закладі ОСОБА_1 періодично їх відвідує, цікавиться їх самопочуттям та здоров'ям, проте тривалість таких відвідувань складає 5-10 хвилин. Таке спілкування з матір'ю негативно позначається на емоційному стані сина ОСОБА_4 , а ОСОБА_5 взагалі її не впізнає. За інформацією Ківшоватського старостинського округу, ОСОБА_1 характеризується негативно. В період з 2021 по 2024 рік ОСОБА_1 неодноразово були винесені офіційні попередження про необхідність належного виконання батьківських обов'язків (16.11.2021, 20.03.2023, 05.07.2023, 14.09.2023, 04.10.2023, 22.01.2024). Стан виконання матір'ю батьківських обов'язків був предметом розгляду на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Таращанської міської ради 30.03.2023, 17.07.2023, 04.10.2023, 04.04.2024, 10.07.2024 року. Проте, наразі спостерігається стійка тенденція до нехтування ОСОБА_1 своїми обов'язками. Спроби фахівців із соціальної роботи підтримати сім'ю ОСОБА_1 матеріально не мали успіху, оскільки її карткові рахунки заблоковані у зв'язку з примусовим виконанням зведеного виконавчого провадження, до якого входять 13 виконавчих проваджень на загальну суму 12614,68 грн. Наразі заборгованість по даних провадженнях залишається непогашеною. ОСОБА_1 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1, ч. 2 ст. 175-1 КУпАП, ст. 177 КУпАЛ, ч. 1, ч. 2 ст. 178 КУпАП, ст. 183 КУпАП, ч. 2 ст. 182 КУпАП, ст. 183 КУпАП. На даний час мати неспроможна забезпечити потреби дітей, вона не виконує план соціального супроводу та рекомендації фахівця із соціальної роботи, протягом часу перебування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у дитячому закладі не створила умов для повернення дітей в сім'ю. Фахівцями із соціальної роботи сім'ї надано весь спектр послуг згідно потреб для мінімізації складних життєвих обставин, яким сім'я не скористалася. ОСОБА_1 фактично самоусунулася від участі у вихованні дітей, належного їх утримання, що негативно впливає на їхній фізичний розвиток як складову виховання (а.с.62-64).

Указаний висновок був затверджений рішенням виконавчого комітету Таращанської міської ради від 24.07.2024 №275-VIІI (а.с.61).

Наведені обставини встановлені судом та підтверджені матеріалами справи.

Частиною 1 статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" встановлено, що виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

З наявних у справі письмових доказів, суд вважає доведеним той факт, що мати зловживає алкогольними напоями, належним чином не виконує батьківських обов'язків щодо належного виховання та розвиту дітей, умови проживання дітей незадовільні, продукти харчування інколи відсутні, у будинку не створені належні умови проживання, виплати на дітей використовує не за призначенням. Такі умови проживання, на переконання суду, є небезпечними для здоров'я дітей і їх морального виховання.

Враховуючи вищенаведене, зокрема перебування родини на обліку у Службі у справах дітей, неналежні умови проживання, неодноразове реагування державних органів за наслідком неналежного виконання батьківських обов'язків щодо неповнолітніх дітей, суд вважає, що залишення дітей у матері є безумовно небезпечним для їх життя, здоров'я і морального виховання.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що позов слід задовольнити та відібрати неповнолітніх дітей від матері без позбавлення її батьківських прав.

При цьому суд зауважує, що відібрання дітей у батьків це санкція за невиконання батьківських обов'язків. Ця санкція є більш м'якою, порівняно з іншими, зокрема із позбавленням батьківських прав. Відібрання дитини не є крайнім і незворотним заходом.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 170 СК України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.

Отже, відповідачка не позбавлена можливості змінити своє відношення та ставлення до виконання батьківських обов'язків та звернутись в суд із позовом про повернення їй дітей.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про організацію забезпечення соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, правого статусу дитини, позбавленої батьківського піклування» за умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов'язана протягом двох місяців підготувати комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

Також суд дійшов висновку про попередження відповідачки щодо зміни ставлення до дітей із покладанням на органи опіки та піклування контролю за виконанням ОСОБА_1 своїх батьківських обов'язків у відношенні дітей.

Частиною 4 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 року також передбачено, що позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов'язку утримувати дітей.

Згідно ч. 4 ст. 170 СК України, при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.

Відповідно ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) батьків, яка буде стягуватись як аліменти на дитину, визначається судом.

Зважаючи викладене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_1 аліментів у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, на утримання дітей, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тому в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню, в межах позовних вимог.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

На підставі ст.164, ч. 2 ст.166, ч. 1,2 ст.170, 182, 183 Сімейного Кодексу України, керуючись ст. ст.141, 200, 247, 263-265, 268 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов виконавчого комітету Таращанської міської ради до ОСОБА_1 про відібрання дітей від матері без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити.

Відібрати дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від їх матері ОСОБА_1 , без позбавлення її батьківських прав.

Передати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виконавчому комітету Таращанської міської ради, як органу опіки та піклування.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на утримання дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, починаючи стягнення з 27.08.2024 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття, на користь опікуна (піклувальника) чи установи під опікою, якої буде перебувати дитина.

Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дані учасників справи.

Позивач: Виконавчий комітет Таращанської міської ради, як орган опіки та піклування, код ЄДРПОУ: 40289376, адреса місцезнаходження: вул. Героїв Чорнобиля, 1, м. Тараща, Білоцерківський район, Київська область;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 22.11.2024.

Головуючий:О. В. Разгуляєва