Справа № 361/6071/17 провадження № 6/361/289/24
05.11.2024
«05» листопада 2024 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань - Бас Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву стягувача Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання та видачу дублікату виконавчого листа у справі № 361/6071/17 за позовом Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про виселення, визнання такими, що втратили право користування житловим приміщення й стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
У жовтні 2017 року Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області звернулося до суду з даним позовом про виселення, визнання такими, що втратили право користування житловим приміщення й стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 лютого 2019 року позовні вимоги задоволено частково, стягнуто у солідарному порядку з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , й ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі - по 8 630 грн. 36 коп. з кожного та судовий збір у розмірі - по 800 грн. 00 коп. з кожного, в іншій частині позову відмовлено, а також вирішено питання про розподіл судових витрат.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25 лютого 2019 року викладено абзац другий резолютивної частини рішення суду в редакції: стягнути у солідарному порядку із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , й ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі - 17 260 грн. 72 коп. та судовий збір у розмірі - по 800 грн. 00 коп. з кожного.
25 червня 2024 року Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області звернулося до суду із заявою про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання та видачу дублікату виконавчого листа у справі
№ 361/6071/17, в якій просить видати дублікат виконавчого листа, замість втраченого оригіналу у справі № 361/6071/17 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі - 8 630 грн. 36 коп. з кожного та судовий збір у розмірі - по 800 грн. 00 коп. з кожного, а також поновити пропущений строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа. Заява мотивована тим, що 22 травня 2019 року Броварським міськрайонним судом Київської області видано виконавчі листи на підставі судового рішення від 11 лютого 2019 року. 07 травня
2024 року заявник звернувся із запитом до Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області щодо надання інформації про стан виконання виконавчого листа у справі № 361/6071/17, на що отримали відповідь, що вказаний виконавчий лист до відділу не надходив та на примусовому виконанні не перебуває. Згідно з протоколом
№ 4 від 17 лютого 2021 року позачергового засідання комісії виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, у ніч з 14 та 15 лютого 2021 року о 02 год. 20 хв. на технічному поверсі адміністративної будівлі міської ради по вулиці Гагаріна, 18 стався прорив системи центрального опалення та гарячого водопостачання, про що складено Акт комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «Броваритепловодоенергія» від 15 лютого 2021 року у зв'язку з аварійною ситуацією та витоком гарячої води теплоносія відбулося затоплення кабінетів Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області, де у було пошкоджено документи у тому числі і виконавчий лист від 11 лютого 2019 року № 361/6071/17, виданий Броварським міськрайонним судом Київської області.
Поважність причин пропуску встановленого законом строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання мотивовано тим, що 12 березня 2020 року постановою КМУ «Про запобігання поширенню на території гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cc» від 11 березня 2020 року № 211 запроваджено ковідні обмеження, дія яких продовжена до 30 червня 2023 року
30 березня 2020 року прийнято Закон України, яким внесено зміни до Цивільного кодексу України, зокрема такі зміни застосовувались щодо перебігу строків.
24 лютого 2022 року прийнято Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені відповідно до вимог цивільного процесуального законодавства, причини неявки суду не відомі. Неявка учасників справи не перешкоджає вирішенню питань про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Дослідивши заяву та надані до неї докази, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 11 лютого 2019 року, що набрало законної сили 26 березня 2019 року, позовні вимоги задоволено частково, стягнуто у солідарному порядку з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , й ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі - по 8 630 грн. 36 коп. з кожного та судовий збір у розмірі - по 800 грн. 00 коп. з кожного, в іншій частині позову відмовлено, а також вирішено питання про розподіл судових витрат.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25 лютого 2019 року викладено абзац другий резолютивної частини рішення суду в редакції: стягнути у солідарному порядку із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , й ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі - 17 260 грн. 72 коп. та судовий збір у розмірі - по 800 грн. 00 коп. з кожного.
З даних облікової-статистичної картки на справу № 361/6071/17 вбачається, що 15 травня 2019 року Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області звернулося до суду із заявою про видачу виконавчих листів.
22 травня 2019 року Броварським міськрайонним судом Київської області видано виконавчі листи про стягнення на користь Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 грошових коштів, враховуючи солідарне стягнення боргу та відповідно наявність двох боржників.
З інформації, наданої листом № 42488 від 16 травня 2024 року Броварським відділом державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області, вбачається, що перевіркою Автоматизованої системи виконавчого провадження встановлено, що станом на
16 травня 2024 року виконавчий лист № 361/6071/17 від 11 лютого 2019 року, до відділу не надходив і на примусовому виконанні не перебуває.
Втрата виконавчого документа, виданого у справі № 361/6071/17 мотивована проривом системи центрального опалення та гарячого водопостачання у ніч з 14 та 15 лютого 2021 року
о 02 год. 20 хв. на технічному поверсі адміністративної будівлі міської ради по вулиці Гагаріна, 18, витоком гарячої води теплоносія та затопленням кабінетів Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області, що підтверджується Актом комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «Броваритепловодоенергія» від 15 лютого 2021 року.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6,13, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 9 частини другої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами першою, другою статті 18 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності встановленої законом.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.
Порядок виконання судових рішень визначений Законом України «Про виконавче провадження», відповідно до статті 1 якого виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 431 ЦПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Питання поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання процесуально на стадії виконання рішення регламентовані статтею 433 ЦПК України.
За правилами частини першої статті 433 ЦПК України підставою для поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання є поважність причин пропуску такого строку.
Перелік причин, які слід вважати поважними, законодавцем не зазначено, а тому суд дає оцінку поважності причин за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у заяві доказів.
Виходячи з аналізу зазначених норм права, суд при вирішенні відповідно до статті 433 ЦПК України питання про поновлення строку для пред'явлення до виконання документа, виданого на підставі судового рішення, повинен з'ясувати питання щодо причин пропуску цього строку та залежно від характеру цих причин зробити висновок про їх поважність чи неповажність, а відтак дійти висновку про наявність чи відсутність підстав для поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Стадія виконавчого провадження як завершальна стадія судового процесу починається після видачі виконавчого документа стягувачу та закінчується фактичним виконанням судового рішення або зі спливом строку пред'явлення документа до виконання, оскільки у разі пропуску такого строку виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання. Тобто, за межами цього процесуального строку виконавчі дії не вчиняються, а строк виконавчого провадження спливає одночасно зі строком пред'явлення виконавчого документа до виконання. Така правова позиція викладена в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 910/10031/13 та від 11 березня 2021 року у справі № 910/2954/17, від якої Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступу.
З матеріалів даної справи вбачається, що судове рішення на підставі якого видано виконавчі листи набрало законної сили 26 березня 2019 року. 22 травня 2019 року представник Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської областіотримав два оригінали виконавчих листів щодо боржника ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Перевіркою автоматизованої системи виконавчого провадження встановлено, що у органах державної виконавчої служби виконавчі провадження з виконання виконавчих листів, виданих у справі № 361/6071/17, не перебувають. З матеріалів даної справи вбачається, що станом на час звернення заявника до суду з даною заявою, відсутні відкриті виконавчі провадження за виконавчими листами у справі № 361/6071/17. Таким чином, у даній справі встановлено, що звертаючись до суду з даною заявою заявник не надав суду доказів і такі у справі відсутні, що вказані виконавчі листи були пред'явлені до примусового виконання у встановлений законом строк, як і не надав доказів, що на підставі таких виконавчих листів відкривалося виконавче провадження, або що воно було закрите. Рішення у справі набрало законної сили
26 березня 2019 року, отже строк пред'явлення виконавчого листа до виконання закінчився
26 березня 2022 року.
Разом з тим, 24 лютого 2022 року Президентом України підписано Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до якого воєнний стан запроваджується з
5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався.
Законом № 2129-ІХ від 15 березня 2022 року «Про внесення змін до розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» розділ XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» доповнено пунктом 10-2, згідно з підпунктом 4 якого визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території Україні, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану. Вказаний закон набув чинності 26 березня 2022 року.
Отже, протягом дії воєнного стану та з моменту набрання Законом України № 2129-ІХ законної сили, а саме з 26 березня 2022 року, строки передбачені Законом України «Про виконавче провадження» перериваються.
З вищевикладеного вбачається, що на момент закінчення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, виданого у справі № 361/6071/17 діяла норма Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» щодо переривання строків, встановлених даним законом на період дії воєнного стану, а тому строк пред'явлення до виконання виконавчих листів, виданих в цивільній справі № 361/6071/17 перервався та не закінчився 26 березня 2022 року. Підстави для його поновлення відсутні.
Відповідно до підпункту 17.4 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Конституційний Суд України в рішенні від 27 січня 2010 року № 3рп/2010 у справі
№ 1-7/2010 констатував, що відмова у видачі дубліката виконавчого листа фактично унеможливлює виконання прийнятого судового рішення, яке набрало законної сили. Не виконання рішення суду, яке набрало законної сили, фактично нівелює сутність судового захисту та судового рішення, що є недопустимим.
З урахуванням обставин справи й норм процесуального права, що регулюють дані правовідносини, суд вважає, що відсутність оригіналу виконавчого документу у результаті втрати унеможливлює виконання рішення суду про стягнення грошових коштів.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення даної заяви.
Керуючись статтями 260, 353, 431, 433 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області
Заяву - задовольнити частково.
Видати дублікати виконавчих листів у справі № 361/6071/17 (провадження
№ 2/361/102/19) за позовом Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про виселення, визнання такими, що втратили право користування житловим приміщення й стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у частині стягнення у солідарному порядку з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , й ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі - 17 260 (сімнадцять тисяч двісті шістдесят) грн. 72 коп. та судовий збір у розмірі - по 800 (вісімсот) грн. 00 коп. з кожного.
В іншій частині заяви - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин