Справа № 522/16839/24
Провадження № 3/522/8128/24
22 листопада 2024 року
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Кічмаренко С.М., за участю секретаря судового засідання Коноваленко В.О., прокурора Острик О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Сторожук Д.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючи за адресою: АДРЕСА_1
- в скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 1456/2024 від 26.09.2024 р., ОСОБА_1 , перебуваючи до 28.02.2022 на посаді директора КНП «ЦПМСД №12» ОМР, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 03.02.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 1457/2024 від 26.09.2024 р., ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді директора КНП «ЦПМСД № 12» ОМР з 28.02.2022, будучи суб?єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 21.08.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45, п.п. 2-7 розділу ХІІ Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 1458/2024 від 26.09.2024 р., ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді директора КНП «ЦПМСД № 12» ОМР з 28.02.2022, будучи суб?єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 03.02.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов?язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45, п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» тa вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати винним ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, так як він несвоєчасно виконав обов'язок, передбачений ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та абзацу 1 та абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону та п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією статті, та підтримавши протоколи про адміністративні правопорушення від 26.09.2024 року.
В судовому засіданні ОСОБА_2 не визнав надав пояснення, що не мав умислу на не подання декларації та просив закрити провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Захисник Сторожук Д.І. підтримав клопотання про закриття провадження, також зазначаючи про наявність недоліків протоколів про адміністративні правопорушення.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового провадження, дослідивши надані в розпорядження суду документи та докази, суд доходить до наступного.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "a", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "a", ""-"?" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану". подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону «Права Національного агентства» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки. запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів захисту викривачів.
Відповідно до питання 1-1 «Які декларації слід подати після відновлення обов'язку подання декларацій?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021 - 2022 звітні періоди.
Проте ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, в порушення частини першої статті 45 Закону та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік лише 03.02.2024 р., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання Функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до питання 1-1 «Які декларації слід подати після відновлення обов'язку подання декларацій?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
На виконання вище зазначених вимог, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора КНП «ЦПМСД №12» ОМР, як особа, яка припинила 28.02.2022 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.01.2024.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, в порушення абзацу другого частини другої статті 45 Закону, подала відповідну декларацію, лише 21.08.2024 р. що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі вище викладеного, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується, у відповідності до вимог, передбачених ст. 251 КУпАП, належними та допустимими у справі доказами, доданими до матеріалів справи.
Поряд з цим, з огляду на те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення із непрямим умислом, на що вказує та обставина, що він подавав необхідні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, одразу як стало відомо. Такі дії, на думку суду, свідчать лише про намір та бажання особи виконувати вимоги законодавства України. Крім того суд бере до уваги, що суттєвих змін в майновому стані притягуваного не відбулося. Також суд враховує, що є особою похилого віку, вже не займає займану посаду, а отже не була наділена владними повноваженнями та дійсно міг не слідкувати за зміною законодавства України.
Тобто, з урахуванням вищевикладеного суд приходить до переконання про малозначність вчиненого адміністративного правопорушення, тому вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оголосивши йому усне зауваження.
Такий вид адміністративного стягнення буде мати достатній вплив на особу, яка вчинила адміністративне правопорушення і дозволить запобігти вчиненню нею в подальшому нових правопорушень.
Відповідно до ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 176-2, 247, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд
Провадження по адміністративній справі за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити.
ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності - звільнити, обмежившись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи подання прокурора.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси С.М. Кічмаренко