Дата документу 25.11.2024
Справа № 501/1086/23
1-кп/501/116/24
Іменем України
25 листопада 2024 року м. Чорноморськ
Іллічівський міський суд Одеської області, суддя ОСОБА_1
Секретар судового засідання - ОСОБА_2 .
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 2023160000000225 від 24 лютого 2023
прокурор - ОСОБА_3
захисник - ОСОБА_4 .
Обвинувачена:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Криве Озеро Миколаївської області, громадянка України, з вищою освітою, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, раніше не судима.
Обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,
Формулювання обвинувачення, яке пред'явлене особі і визнане судом недоведеним
Наказом виконувача обов'язків начальника Одеської митниці Держмитслужби № 354-о від 28.05.2020 ОСОБА_5 призначено на посаду інспектора відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів», ч. 3 ст. 18 КК України ОСОБА_5 є службовою особою правоохоронного органу, яка за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади.
У своїй діяльності державний інспектор ОСОБА_5 керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції Держмитслужби, наказами Держмитслужби, дорученнями Голови Держмитслужби, його першого заступника та заступників, іншими актами законодавства, а також наказами Митниці, Положенням про Митний пост, Положенням про відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, іншими нормативно-правовими актами та розпорядчими документами.
Відповідно до посадової інструкції, яка затверджена начальником Одеської митниці Держмитслужби 02.04.2020, основною метою діяльності державного інспектора є здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України суб'єктами ЗЕД та громадянами, які здійснюють операції з товарами в зоні діяльності митного поста.
Крім того, серед основних посадових обов'язків державного інспектора визначено:
- здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон засобами водного, автомобільного, залізничного, трубопровідного транспорту та лініями електропередачі, а також змішаними перевезеннями, із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, за допомогою інформаційних технологій;
- здійснення перевірки документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
- здійснення митного огляду товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
- здійснення обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України у зоні діяльності відділу;
- здійснення державного експортного контролю в межах повноважень покладених на органи доходів і зборів відповідно до Митного кодексу ті інших законів України;
- у межах компетенції проведення заходів щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьбі із порушеннями митних правил;
- ініціювання та складання протоколів про порушення митних правил та ін.
Відповідно до п. 8 Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 451 митні органи під час здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску через державний кордон проставляють на митних, товаросупровідних (товаротранспортних) документах відповідні відмітки, печатки та штампи, а також вносять відповідну інформацію до журналів, у тому числі електронних, чи інших документів, які використовуються митними органами, відповідно до порядку, визначеного Мінфіном, нормативно-правовими актами з питань державної митної справи.
Водночас відповідно до положень Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення «Чорноморський рибний порт» яка затверджена наказом №149-ОД від 21.08.2019, яка розроблена на підставі частини другої статті 25 Закону України «Про прикордонний контроль», пункту 19 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 751 положення цієї Технологічної схеми, підлягають виконанню всіма посадовими особами підрозділу охорони державного кордону, структурних підрозділів Одеської митниці ДФС, відповідними державними органами, посадові особи яких залучаються до проведення медичного огляду членів екіпажу і пасажирів суден та заходів офіційного контролю в пункті пропуску, адміністрацією морського порту «Чорноморськ», адміністрацією та працівниками ТОВ «Чорноморський рибний порт» (далі - рибний порт) та іншими учасниками портового співтовариства, в частині, що стосується пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів та вантажів, що переміщуються ними, при прибутті до причалів (вибутті від причалів) рибного порту суден закордонного плавання».
Встановлено, що зона митного контролю в пункті пропуску «Чорноморський рибний порт» утворена рішенням Одеської митниці ДФС згідно із Порядком створення зон митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 01.06.2012 року за №879/21191.
Технологічні процеси у рибному порту, пов'язані із ввезенням (вивезенням) до (з) рибного порту, а також переміщенням по території рибного порту вантажів та транспортних засобів із використанням інформаційної системи портового співтовариства (далі - ІСПС) та локальної системи «Електронна система порту» (далі - ЕСП), порядок використання якої визначається адміністрацією рибного порту.
На території рибного порту прикордонні, митні та контролюючі органи, всі інші учасники портового співтовариства, які виконують свої функції в частині пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів та вантажів, що переміщуються в пункті пропуску, згідно із пунктом 7 Типової технологічної схеми пропуску, користуються ІСПС.
На території рибного порту накопичення, перевірка, обробка, зберігання, передача та отримання інформації (в тому числі, передача попередньої інформації про товари, прийняті до перевезення на митній території України) і документів в електронній формі здійснюється за допомогою ЕСП.
Всі дії учасників ІСПС (ЕСП) підтверджуються за допомогою електронного цифрового підпису. Дані надані в електронному вигляді обробляються у першочерговому порядку.
Відповідно до Додатка 6 до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення «Чорноморський рибний порт», а саме Порядок оформлення завантажених контейнерів, які прибувають автомобільним, залізничним транспортом та вивозяться ,на суднах за межі митної території України із використанням системи «Електронна Система Порту»: Електронна заявка на прийом експортного вантажу у контейнерах, що ввозяться на територію ТОВ «Чорноморський рибний порт» (далі - рибний порт) на автотранспортний засіб та/або залізничними транспортними засобами, оформлюється в локальній системі «Електронна система порту» (далі - ЕСП) експедиторською організацією. Внесення електронної заявки на прийом експортного вантажу у контейнерах в ЕСП здійснюється цілодобово.
Відповідно до положення про Єдину автоматизовану інформаційну систему Державної митної служби України, затвердженої наказом Державної митної служби України від 04.11.2010 року за № 1341
ЄАІС Держмитслужби - багатофункціональна інтегрована автоматизована система, що забезпечує інформаційну підтримку та супроводження митної справи в Україні і становить сукупність кількох взаємопов'язаних інформаційних систем, зокрема, автоматизованої інформаційної системи «Центр», автоматизованої системи митного оформлення, інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронна пошта» та інших систем, програмно-інформаційних комплексів.
Відповідно до розділу 2 пункту 2.2 положення про ЄАІС Дермитслужби основним завданням являється контроль за переміщенням вантажів, що перебувають під митним контролем, як через митний кордон України, так і в її межах.
Користувачами ЄАІС Держмитслужби є посадові особи структурних підрозділів Держмитслужби, митних органів, спеціалізованих митних установ, організацій, інших державних та недержавних органів, яким у встановленому порядку надані відповідні права доступу до інформації в цій системі.
Одними із основних функцій ЄАІС Держмитслужби України полягає у підтримці прийняття управлінських рішень та надання користувачам регламентованого (санкціонованого) доступу до інформаційних ресурсів ЄАІС Держмитслужби.
Так, відповідно до ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".
Так, займаючи вказану посаду, ОСОБА_5 , виконуючи функції із здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України суб'єктами ЗЕД та громадянами, які здійснюють операції з товарами в зоні діяльності митного поста, ознайомившись зі своїми правами та обов'язками під підпис, розуміючи протиправність своїх дій, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи неправдивий характер тих відомостей, що вносяться нею до офіційних документів перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 підозрюється у вчинені злочину при наступних обставинах.
Так, 23.06.2020 року, встановити більш точний час в ході проведення досудового розслідування не надалось можливим, державний інспектор митного поста «Чорноморськ-Рибпорт» Одеської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 , перебуваючи в своєму службовому кабінеті за робочим комп'ютером, на якому забезпечено регламентний доступ до «Журнал пропуску ЄАІС» Держмитслужби здійснила вхід, за допомогою персонального логіну та паролю.
У подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційного документу, 23.06.2020 о 00 годині 13 хвилин державний інспектор митного поста «Чорноморськ-Рибпорт» Одеської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 , діючи умисно, будучи усвідомленою про те, що транзитний вантаж «калій хлористий», який знаходиться під митним контролем, прибув на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна», яка відповідно до товаросупровідних документів та митної декларації № UА100620/2020/503706 не являється місцем призначення вказаного вантажу, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, внесла до програмного модулю «Журнал пропуску ЄАІС» Держмитслужби, що є офіційним документом, завідомо неправдиві відомості у вигляді відмітки про прибуття транзитного вантажу «калій хлористий» до місця призначення - зони митного контролю ТОВ Чорноморський рибний порт» (на той час зона відповідальності відділу митного оформлення №4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби) та поставила відбиток персональної печатки №0453 до залізничних накладних за № БЧ22189181, № БЧ22189182, чим фактично здійснила підроблення офіційних документів.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано обвинувачується за ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.
Окрім цього, 23.06.2020 о 00 годині 14 хвилин державний інспектор митного поста «Чорноморськ-Рибпорт» Одеської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, діючи умисно, будучи усвідомленою про те, що транзитний вантаж «калій хлористий», який знаходиться під митним контролем, прибув на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна», яка відповідно до товаросупровідних документів та митної декларації № UА100620/2020/503773 не являється місцем призначення вказаного вантажу, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, внесла до програмного модулю «Журнал пропуску ЄАІС» Держмитслужби, що є офіційним документом, завідомо неправдиві відомості у вигляді відмітки про прибуття транзитного вантажу «калій хлористий» до місця призначення - зони митного контролю ТОВ Чорноморський рибний порт» (на той час зона відповідальності відділу митного оформлення №4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби) та поставила відбиток персональної печатки №0453 до залізничних накладних за № БЧ22189178, № БЧ22189179, чим фактично здійснила підроблення офіційних документів.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано обвинувачується за ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.
Стаття Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальне правопорушення
Стаття 366. Службове підроблення
1. Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів -
караються штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Встановлені судом обставини
Обвинувачена ОСОБА_5 в судовому засіданні винуватою себе у вчиненні кримінального правопорушення не визнала, оскільки не вчиняла навмисні дії, щоб нашкодити, вона не підробляла документи, це звичайна робоча практика. Обвинувачена пояснила, що як митний інспектор здійснювала оформлення транзитного вантажу, який надійшов в залізничних вагонах, через пункт пропуску «Рибний Порт», та який прямував за кордон. Експедитор надав документи про прибуття в зону діяльності Митного поста « Чорноморськ » через Рибний порт транзитом за кордон. Вона перевірила документи, відкрила в базі даних декларацію і зробила відмітку про прибуття вантажу в митницю призначення «ВМО № 4 МП «Чорноморськ» Одеської митниці». Згідно відміток залізниці вантаж прибув на залізничну станцію « Паромна » - це зона діяльності митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці відповідно до Положення про відділ митного оформлення № 4. Вона не могла проставити відмітку про вантаж прибув на залізничну станцію «Паромна», оскільки відсутня така функція в базі, також вона не мала права відмовити в оформленні вантажу. Вона чула, що вантаж був перевантажений на контейнери і вибув в повному обсязі. Митниця призначення - це митниця, що якої має прибути вантаж (підрозділ). Всі процедури проводяться в зоні митного контролю, перевірки, огляд не проводилися, оскільки не було вказівок, форм контролю чи орієнтувань.
Свідок обвинувачення ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що влітку 2020 року він працював державним інспектором ВМО № 4. Стосовно вантажу «Калій» він робив відмітку в центральній базі даних про виїзд вантажу, до прибуття вантажу він не має відношення. Залізнична станція « Іллічівськ Паромна » - це зона діяльності ВМО № 4. В Рибний порт іде окрема гілка залізничної колії. Залізнична станція « Іллічівськ Паромна » та залізнична станція «Рибпорт» знаходяться в зоні діяльності митного поста «Чорноморськ». В зоні митного контролю здійснюються митні процедури, є тимчасові (причали) і постійна - всередині території порту. Назва залізничної станції не відображається в їх базі - це внутрішня компетенція залізниці.
Свідок обвинувачення ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що працює інспектором ВМО № 4 МП «Чорноморський». Транзитний вантаж прибув з Респубілки Білорусь та мав далі прямувати за кордон, він був завантажений на судно і вибув. Залізнична станція « Іллічівськ Паромна » - це зона діяльності ВМО № 4. В графі призначення митної декларації зазначається підрозділ митного оформлення. Зона митного контролю «Чорноморський рибний порт» являє собою склади, доглядові рампи, вхід туди стороннім заборонений, там вантаж доглядається, завантажується. Пункт пропуску «Чорноморський рибний порт» - це територія Порту. Митниця призначення означає куди має прибути вантаж, а станція призначення - це додаткова інформація. У вантажній митній декларації зазначений пункт пропуску «Рибний порт», інспектор не може відмовити у проставленні відмітки, якщо вантаж прийшов на одну залізничну станцію, а не на іншу в зоні діяльності одного відділу.
Свідок обвинувачення ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснив, що на момент події він працював головним інспектором ВМО № 4 МП Чорноморський Одеської митниці. В залізничних накладних зазначається який товар надійшов, проставляється штам про прибуття, в митній декларації робиться відмітка «в'їзд на митну територію», «прибуття в митницю призначення». Потім відбувається перезавантаження, зміна транспортного засобу. На станції « Паромна » відсутня постійна зона митного контролю, чи утворені тимчасові, йому невідомо.
Свідок обвинувачення ОСОБА_13 в судовому засіданні пояснив, що на момент події працював інспектором ВМО № 4. Він здійснив оформлення прибуття товару, який надійшов на залізничну станцію «Паромна». Після надання товарно-супровідних документів (залізнична накладна) інспектор робить відмітку про прибуття, відтиск штампу «Під митним контролем». Вантаж надійшов до станції «Іллічівськ-Паромна», яка входить в зону діяльності ВМО № 4, який є структурним підрозділом Митного поста Чорноморський. Під'їзна колія за межами рибного порту.
Свідок захисту ОСОБА_14 в судовому засіданні пояснив, що з 2014 року він був заступником начальника Митного поста « Чорноморський ». ОСОБА_15 брав участь в проведенні перевірки і звертався до нього за консультацією з фахових питань. За результатами перевірки порушень в діях ОСОБА_5 не виявлено, порушення виявили з боку перевізника - розвантаження товару з вагонів у контейнери без отримання на це дозволу. Митниця призначення - Одеська митниця, компетенція якої поширюється на Одеська область. Зона митного контролю - місце в пункту пропуску, в межах якого митний орган здійснює митні формальності. Станція «Іллічівськ Паромна» в зоні діяльності Митного поста Чорноморський. Штамп «Під митним контролем»: товар, який перебував під митним контролем, надійшов до митниці призначення. Інспектор не зобов'язаний візуально пересвідчитися в наявності вагонів. Рішення про огляд приймає керівник митного органу. Станція « Іллічівськ Паромна » в ходить в зону відповідальності Одеської митниці та митного поста « Чорноморськ ». В даному випадку штамп «Під митним контролем» означає під митним контролем ВМО № 4. При перевезенні товарів залізничним транспортном важливим є визначення понять «Станція призначення» та « Митниця призначення». При прибутті товару до Станції призначення інспектор проставляє штамп «Під митним контролем». Для проставлення зазначеного штампу не вимагається фізичне переміщення товарів в Зону митного контролю. На відміну від залізних перевезень автомобільний транспорт прибуває до Пункту пропуску, в якому є Зона митного контролю.
Свідок захисту ОСОБА_15 в судовому засіданні пояснив, що обставини події були досліджені ним в складі комісії під час проведення перевірки згідно Наказу Одеської митниці від 02.08.2022 року № 344, якою була створена комісія. Належним чином були виконані митні формальності. Процедура оформлення товарів виконана посадовими особами без порушень законодавства. Перезавантаження товару з залізничних вагонів в контейнери відбулося без надання відповідного дозволу. Однак вантаж виїхав за межі території України в напрямку призначення, за виключенням природних втрат, передбачених чинними нормативами. Відділ № 4 дислокується на території Пункту пропуску «Чорноморський рибний порт». Зона діяльності ВМО № 4 - окрім території Чорноморського рибного порту входить також частина території Чорноморського торгівельного порту. Пунктом пропуску цього вантажу є Рибний порт. Станція призначення та Митниця призначення ототожнені. З надходженням вантажу на станцію призначення вантаж доставляється на Митницю призначення. Підставою підтвердження надходження товару на Митницю призначення є штамп, проставлений на станції призначення. Прибуття на станцію « Паромна » є прибуттям до Митниці призначення (територія Одеської області), а не до Пункту пропуску. Перевірка вантажу здійснюється за рішенням керівника митного органу або його заступника. В даному випадку у ОСОБА_5 не було підстав перевіряти вантаж. Митниця призначення і Зона митного контролю. Поняття Митниця призначення значно ширше ніж Зона Митного контролю. Зона Митного контролю створюється для здійснення необхідних митних формальностей. Зоною Митною контролю є лише частина території Пункту пропуску. Переміщення товару до Пункту пропуску не означає його надходження у Зону митного контролю. Наскільки йому відомо, Зони Митного контролю на станції нема. В нього нема інформації про створення тимчасової Зони Митного контролю на під'їзній колії, наскільки йому відомо Укрзалізниця перешкоджає створенню таких зон. На відміну від залізничного перевезення це для перевезення автомобільним транспортом є необхідним перетин меж Пункту пропуску.
Обвинувачення зводиться до того, що ОСОБА_5 умисно внесла завідомо неправдиві відомості про прибуття вантажу в митницю призначення, хоча вантаж фактично прибув лише на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна», яка не є місцем призначення вантажу, та поставила відбиток персональної печатки №0453 до залізничних накладних.
Версія ж захисту полягає в тому, що у обвинуваченої не було умислу на внесення неправдивих відомостей про прибуття вантажу, оскільки прибувши на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна» вантаж потрапив в зону діяльності Митного поста «Чорноморський» Одеської митниці, структурним підрозділом якого є відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, у зв'язку з чим внесені нею відомості до бази даних не є недостовірними, а проставляння печатки було правомірним.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 368 КПК України ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити питання чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа.
Досліджені судом докази свідчать про те, що обвинувачена ОСОБА_5 дійсно внесла відомості про прибуття вантажу в митницю призначення 23.06.2020 р., відповідно до даних копій електронних витягів з ЄАІС Держитслужби митних декларацій: за митною декларацією № UА100620/2020/503706 в залізничних вагонах 90363490, 90392598… (т. 2 а.с. 35, 171), за митною декларацією № UА100620/2020/503773 в залізничних вагонах 90426396, 90428293, 90430794, … (т. 2 а.с. 36, 187), що також підтверджує обвинувачена.
Внесення відомостей про прибуття в митницю призначення підтверджене також даними протоколів огляду документів від 27.04.2022 р. (т. 3 а.с. 65 - 72, 73 - 80, 81 - 89).
ОСОБА_5 обіймала посаду державного інспектора відділу оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, що підтверджується даними документів: Посадова інструкція (т. 3 а.с. 3 - 5), Особова картка (т. 3 а.с. 6 - 13), Копії наказів про проходження служби (т. 3 а.с. 16 - 23, 112 - 113, 200 - 205).
Номер особистої номерної печатки ОСОБА_5 - 0453, що підтверджене даними інформації (т. 3 а.с. 90-91) та копії наказу від 04.06.2020 р. (т. 3 а.с. 98). Однак, якість наданих стороною обвинувачення копій залізничних накладних не дає можливості ідентифікувати наявність відбитка персональної печатки ОСОБА_5 № 0453 (т. 2 а.с. 171 - 271). Тобто суду не надано доказів на підтвердження обвинувачення ОСОБА_5 в частині проставляння відбитку персональної печатки № 0453 до залізничних накладних за № БЧ22189181, № БЧ22189182, за № БЧ22189178, № БЧ22189179.
Питання чи містить це діяння склад кримінального правопорушення (п. 2 ч. 1 ст. 368 КПК України), в даному випадку, полягає у визначенні, чи дійсно внесені відомості були недостовірними, і якщо так, то чи були ці відомості недостовірними завідомо для обвинуваченої.
Міжнародний пункт пропуску для морського сполучення «Чорноморський рибний порт» віднесений до компетенції Митного поста «Чорноморський» відповідно до п. 1.10.3 Положення, затвердженого наказом Одеської митниці № 7 від 05.12.2019 р.
Відповідно до п. 1.1. Положення про відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, затвердженого 02.04.2020 р., зазначений відділ є структурним підрозділом митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби. П.1.9. встановлено, що компетенція Відділу розповсюджується на територію міжнародного морського пункту пропуску «Чорноморський рибний порт», а також на територію складів та причал № 29 ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».
На територію ТОВ «Чорноморський рибний порт» вантаж надходив автотранспортом, а не в залізничних вагонах, що підтверджується даними листів ТОВ «Чорноморський рибний порт» від 29.10.2020 р. (т. 3 а.с. 130) та від 18.01.2021 р. (т. 2 а.с. 40).
Вивантаження вантажу було здійснено на під'їзній колії ТОВ «ГТК-Строй» отримувачем ТОВ «Крістал Трейдінг», відповідно до даних листа Одеської залізниці від 15.04.2021 р. (т. 2 а.с. 46).
Межі території пункту пропуску «Чорноморський рибний порт» визначені наказом ТОВ «Чорноморський рибний порт», відповідно до п. 1.2. Розділу ІІ Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення, затвердженої наказом Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України № 149-ОД від 21.08.2019 р. (т. 2 а.с. 85 - 167, 153). Відсутні відомості, що залізнична станція «Іллічівськ-Паромна» знаходиться в межах території пункту пропуску «Чорноморський рибний порт».
Режим зони митного контролю визначений в розділі 3 Технологічної схеми (т. 2 а.с. 147).
До території рибного порту вантаж прибуває на залізничному або автомобільному транспорті, вивантажується та розміщується на заздалегідь встановленій ділянці (склад). На підставі товарно-супровідних документів, а в деяких випадках ще й з застосуванням переважування, адміністрація рибного порту приймає вантаж на свій баланс, за допомогою формування приймального акту. Товари перебувають на балансі складу рибного порту до часу відвантаження на судно (п. 4 Порядку оформлення навалювальних вантажів, які прибувають на залізничному або автомобільному транспорті, зберігаються та вивозяться на суднах закордонного плавання за межі митної території України із використанням системи «Електронна Система Порту») (т. 2 а.с. 158 - 161).
Тимчасова зона митного контролю створена на території ділянки залізничної колії в межах від Чорноморського рибного порту до передпаромного парку « Паромна » (Одеська область, м. Чорноморськ, с. Бурлача Балка, вул. Центральна 1-Ж), підрозділ митного органу - відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, відповідно до рішення Одеської митниці Держмитслужби № 50000/0630 від 25.02.2020 р. (т. 3 а.с. 92-94).
Водночас, відповідно до інформації Одеської митниці від 18.05.2022 р., на території залізничної станції «Іллічівськ-Паромна» зони митного контролю в період часу з 25.05.2020 по 10.07.2020 р. Одеською митницею Держмитслужби не створювались та діючи х зон митного контролю не функціонувало (т. 3 а.с. 100)
Відповідно до інформації Одеської залізниці від 30.05.2022 р. на залізничній станції Поромна зони митного контролю були відсутні, але до станції примикає під'їзна колія ТОВ «Чорноморський рибний порт», яка обслуговується власним локомотивом. Вивантаження вантажів, які прибувають на станцію Поромна під митним контролем здійснюється на під'їзних коліях ТОВ «ЧРП» на території якого знаходиться зона митного контролю та відділ № 4 МП «Чорноморський» Одеської митниці без участі працівників залізниці (т. 3 а.с. 102).
На підставі доповідних записок (т. 3 а.с. 124 - 132), відділом внутрішньої безпеки Одеської митниці проведена перевірка, відповідно до даних Акту від 16.09.2022 р. (т. 3 а.с. 133 - 160), якою встановлено, що:
1. По митним деклараціям МД прохідного транзиту були виконані усі належні митні формальності, передбачені розділом IV Порядку транзитних переміщень при здійсненні транзитних переміщень товарів, транспортних засобів комерційного призначення з використанням митної декларації.
2. До моменту вивезення товарів з митної території України товар «калій хлористий», який переміщувався транзитом митною територією України по МД прохідного транзиту залізничним транспортом навалом був розфасований у мішки та перевантажений у контейнери, у яких у подальшому був вивезений за межі митної території України. З наявних у підрозділі митного оформлення документів, відомостей ЄЛІС та пояснень посадових осіб ВМО № 4 митного поста «Чорноморський» комісія не має можливості дійти висновку де саме проводились операції по розфасуванню та перевантаженню товарів.
3. За фактом вивантаження товару «калій хлористий» на склад ЧРП, який знаходиться поза межами зони митного контролю та здійснення його розфасування і перевантаження з залізничних вагонів до морських контейнерів без дозволу митного органу посадовими особами УБК ти ПМП складено десять протоколів про порушення митних правил за номерами у наростаючий послідовності з №0383/50000/21 по №0392/50000/21, за ознаками правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 469 Кодексу. За цими протоколами винесені постанови про накладення адміністративного стягнення.
4. Вага нетто товару «калій хлористий», який був вивезений у морських контейнерах на суднах закордонного плавання через ЧРП (2 750 000 кг) та пункт контролю «Визирка» (609 020 кг), що сумарно становить 3 359 020 кг, відповідає загальній вазі ввезеного по МД прохідного транзиту залізничним транспортом навалом товару «калій хлористий» у обсязі 3 360 000 кг. Зазначене підтверджує випуск товарів по МД прохідного транзиту за межі митної території України у повному обсязі за виключенням товару у обсязі 980 кг що відповідає нормам витрат па перевалку для хімічної сировини навалом згідно Правила видачі.
6. Комісією встановлено порушення з боку посадових осіб ВМО № 4 митного поста «Чорноморський», в тому числі, державного інспектора ОСОБА_18 , пункту 4.6 Порядку транзитних переміщень у частині невчасного внесення до САІС інформації про пропуск товарів за межі митної території України.
Мотиви суду
Досліджені судом докази свідчать про те, що не є тотожними поняття та межі: митниці призначення; міжнародного морського пункту пропуску «Чорноморський рибний порт» та зони митного контролю, яка розміщена як на території ТОВ «Чорноморський рибний порт» (постійна), так і за межами зазначеного підприємства (тимчасова) - ділянки залізничної колії в межах від Чорноморського рибного порту до передпаромного парку «Паромна».
Обвинувачення ОСОБА_5 у внесенні завідомо недостовірних відомостей про прибуття вантажу в митницю призначення, покладає на сторону обвинувачення обов'язок доведення сукупності таких обставин:
- «правомірна модель поведінки в подібній ситуації» - сукупність обставин, за наявності яких та у відсутності яких державний інспектор уповноважений вносити такі відомості;
- обставини, наявність або відсутність яких виключає правомірність внесення таких відомостей.
Однак, по-перше, сторона обвинувачення не надала достатніх доказів, що дають можливість змоделювати правомірну поведінку державного інспектора в подібній ситуації, з якого моменту, за сукупності яких обставин та на підставі яких документів у державного інспектора виникає правомочність зафіксувати факт прибуття вантажу в «митницю призначення».
По-друге, сторона обвинувачення не довела, поза розумним сумнівом, неправомірність фіксації обвинуваченою прибуття вантажу в «митницю призначення» на підставі документів, що підтверджують його прибуття на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна».
Недоведеність цих обставин виключає встановлення судом наявності об'єктивної сторони складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 , що свідчить про недоведеність наявності складу кримінального правопорушення в її діянні.
Презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини полягає в тому, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи (ч. 2 - 4 ст. 17 КПК України).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Ухвала слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 06.03.2023 р., якою заснований запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання (т. 3 а.с. 193 - 197), відповідно до ч. 1 ст. 203 КПК України припиняє свою дію.
Керуючись ст.ст. 369 - 371, 373 - 375 КПК України, суд -
ухвалив:
ОСОБА_5 визнати невинуватою у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України та виправдати на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України у зв'язку з не доведенням, що в діянні обвинуваченої є склад кримінального правопорушення.
Ухвала слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 06.03.2023 р., якою до ОСОБА_5 заснований запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, припиняє свою дію.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення Одеським апеляційним судом.
Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді, а обвинуваченому та прокурору вручити копію вироку негайно після його проголошення.
Суддя ОСОБА_1