16.07.2020 Єдиний унікальний № 371/640/20
провадження № 3/371/259/20
16 липня 2020року м. Миронівка
ЄУН 371/640/20
Провадження № 3/371/259/20
Суддя Миронівського районного суду Київської області Капшук Л.О., розглянувши матеріали Миронівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Київській області, оформлені відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, за змістом якого він не сплачував аліменти на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 64851,24 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП визначено, що у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), зокрема за ст.ст. 181-3 - 185-2 КУпАП.
Згідно п. 21 ч. 1 ст. 255 КУпАП державні виконавці мають право складати протоколи про правопорушення за ст.ст. 183-1, 188-13 КУпАП - у частині, що стосується невиконання законних вимог державного виконавця.
Іншим уповноваженим особам не надано право складати протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, в ньому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з протоколу № 146 про адміністративне правопорушення від 11 жовтня 2019 року, складеного державним виконавцем Миронівського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Київській області Шкрабою Т.В., останній не відповідає вищезазначеним приписам чинного законодавства.
Так, зокрема в протоколі викладено суть адміністративного правопорушення, з якого не зрозуміло, в чому полягає невиконання законних вимог державного виконавця, що має наслідком складення вказаного протоколу саме державним виконавцем, а не уповноваженою на те посадовою особою органів внутрішніх справ (Національної поліції), як це визначено приписами ст. 255 КУпАП.
Дії правопорушника кваліфіковано за ст. 183-1 КУпАП без зазначення частини вказаної статті, незважаючи на ту обставину, що стаття містить три частини.
Крім того, в порушення приписів ч. 2 ст. 251 КУпАП, до протоколу не додано жодного доказу, на підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення та інших відомостей, необхідних для вирішення справи, а саме: невиконання особою законних вимог державного виконавця та інших матеріалів виконавчого провадження, необхідних для розгляду справи; доказів, які характеризують особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи судді необхідно вирішити в т.ч. такі питання: чи правильно складено протокол і інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи є необхідні для розгляду матеріали.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Вказані недоліки, допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення по ній.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 183-1, 245, 251, 252, 255, 256, 278 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, порушеної відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП, повернути до Миронівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О.Капшук
Згідно з оригіналом
Суддя Л.О.Капшук