Справа № 367/8350/24
Провадження №3/367/3467/2024
Іменем України
25 жовтня 2024 року м. Ірпінь
Суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з ВП № 2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
До Ірпінського міського суду Київської області після доопрацювання надійшов протокол відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 241054 від 12 серпня 2024 року, 09.08.2024 близько 12 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , під час конфлікту наніс неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тілесні ушкодження, а саме: штовхнув декілька разів, внаслідок чого вона впала.
За протоколом, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений у передбаченому законом порядку, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення. Будь-яких клопотань про його участь в судовому засіданні не надходило, в зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки явка останнього в судове засідання не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшла висновку, що провадження в даній справі необхідно закрити, а матеріали - передати органу досудового розслідування, про що повідомити прокурора.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при дослідженні матеріалів, які надано разом з протоколом про адміністративне правопорушення, встановлено, що потерпілою ОСОБА_2 подано заяву про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується, та надано відповідні пояснення про те, шо ОСОБА_1 вчинив відносно неї побиття, спричинивши тілесні ушкодження, на підтвердження чого надано довідку з травмпункту Ірпінської ЦМЛ № 7766 від 09.08.2024, про що також зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до ч.1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно диспозиції 173 КУпАП України передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Суд зауважує, що диспозиція статті 173 КУпАП не охоплює собою нанесення тілесних ушкоджень, оскільки такі діяння відповідають диспозиції ст.ст. 121-125 КК України.
Положеннями п. 2 ч. 2 ст. 242 КПК України визначено, що слідчий або прокурор зобов'язані забезпечити проведення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень.
Разом з тим, матеріали, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять будь-яких відомостей відносно наявності та ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, які були завдані потерпілій ОСОБА_2 , та відомостей щодо перевірки наявності в діях гр. ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення за даним фактом (постанови про закриття кримінального провадження), а долучений до матеріалів справи рапорт є внутрішнім службовим документом та не є доказом у справі, не підтверджує відсутності ознак кримінального правопорушення у діях ОСОБА_1 .
На дані обставини також посилався суд при поверненні матеріалів адміністративної справи на доопрацювання в постанові від 21.08.2024, але до матеріалів справи, які повторно були направлені на розгляд до суду, долучено лише рапорт інспектора САП Бучанського РУП ГУНП в Київській області, лейтенанта поліції Т.Челібської, в якому зазначено, що оцінювати дії осіб, надавати правову кваліфікацію та здійснювати заходи до внесення відомостей в ЄДР не віднесено до повноважень працівників групи реагування патрульної поліції та сектору ювенальної поліції.
Згідно із статті 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до статті 284 КУпАП, при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування виноситься постанова про закриття справи.
З огляду на встановлені обставини, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП слід передати органу досудового розслідування, а копію зазначеної постанови необхідно додатково надіслати до Бучанської окружної прокуратури Київської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 253, 284 КУпАП, суддя
постановила:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП передати органу досудового розслідування - Бучанському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції в Київській області.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
Копію постанови направити прокурору Бучанської окружної прокуратури Київської області для відома.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Я. М. Третяк