Справа № 367/10391/24
Провадження №3/367/3558/2024
Іменем України
25 жовтня 2024 року м. Ірпінь
Суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з ВП № 2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 791086 від 03 жовтня 2024 року, 10.09.2024 о 18 год. 30 хв. водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Seat», модель «Ateca», д/н НОМЕР_1 , рухався по вул. Тургенівській, 16-Б, у м. Ірпені Бучанського району Київської області, будучи причетним до ДТП з пішоходом гр. ОСОБА_2 , залишив місце ДТП за вказаною адресою.
За протоколом, своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги пп. «а» п. 2.10 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.
У судовому засіданні особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, не визнав, пояснивши, що здійснив рух по вул. Тургенівська, поряд з парком «Правика» в м. Ірпені. У цей час пішохід ОСОБА_2 почав переходити дорогу не на самому пішохідному переході, а на певній відстані від нього. З метою недопущення наїзду на пішохода, водій ОСОБА_1 зупинився на проїзній частині та зробив зауваження ОСОБА_2 , на що той почав лаятися та повчати його правилам дорожнього руху, у результаті чого між ними виник словесний конфлікт. Жодного наїзду на пішохода на пішохідному переході, як це зазначено в протоколі, не було. Додатково зауважив, що зробив дзвінок на лінію «102», пояснивши ситуацію, однак його запевнили, що будь-яких правопорушень не відбулося та він може спокійно їхати далі.
Потерпілий ОСОБА_3 у суді пояснив, що йшов з прогулянки зі своєю дружиною, переходив дорогу від парку «Правика» у бік будинку, водій ОСОБА_1 різко зупинився, після чого між ними виник конфлікт, під час якого ОСОБА_3 стояв на проїзній частині, а ОСОБА_1 у цей час, намагаючись проїхати, торкнувся бампером його ноги. Після сварки ОСОБА_1 місце події покинув.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
В силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно з ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до пп. «а» п. 2.10 ПДР України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди.
Статтею 122-4 КУпАП передбачена відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
За таких обставин, заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, а також ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, серед яких: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 791086 від 03.10.2024, схема місця ДТП, рапорт про виклик працівників поліції, письмові пояснення пішохода ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_4 , а також інші матеріали справи, вважаю, що а ні протокол про адміністративне правопорушення, а ні матеріали додані до нього не містять в собі належних та допустимих доказів порушення водієм ОСОБА_1 вимог пп. «а» п. 2.10 ПДР Правил дорожнього руху України, оскільки самої дорожньо-транспортної пригоди не відбулося.
Відтак, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 не міститься складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Будь-яких інших доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП, суду не додано.
При цьому, суд зауважує, що позбавлений можливості з'ясувати обставини, які не зазначені протоколі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 122-4, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
постановила:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням-http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя: Я. М. Третяк