Постанова від 20.11.2024 по справі 361/10100/24

Справа № 361/10100/24

Провадження № 3/361/4821/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2024 м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Червонописький В.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного Управління ДПС у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 155-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення №298/10-36-07-08 від 13.09.2024 директор ПП «Автомобільна школа «Сігма» ОСОБА_1 вчинив порушення поряду проведення розрахунків, а саме: встановлено надання послуг з навчання за готівковий розрахунок без використання реєстратора розрахункових операцій без надання відповідних розрахункових документів відповідної форми та змісту на повну суму наданих послуг відповідно до акту фактичної перевірки, чим порушив п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

ОСОБА_1 та його захисник в судове засідання з'явились та надали письмові пояснення та клопотання про закриття провадження у справі з огляду на наступне. Практична підготовка (навчання громадян) керуванню транспортними засобами здійснюється фізичними особами-підприємцями, які мають атестат спеціаліста з практичного керування, отриманий в МВС України. Вказані особи відповідно фактично підшукують осіб для навчання та здійснюють їх практичну підготовку (навчання) керуванню транспортними засобами (всі вони мають відповіді КВЕД).

У зв'язку з цим вказані фізичні особи-підприємці отримують оплату на свої рахунки як фізичних осіб-підприємців. У той же час вони сплачують ПП «Автошкола «Сігма» кошти за інформаційні послуги - реєстрацію списків груп, які проходять підготовку, в електронній формі в Єдиному державному реєстрі МВС, що підтверджується (відповідні докази надаються).

У свою чергу ПП «Автошкола «Сігма» на підставі договорів з фізичними особами-підприємцями, які самостійно надають послуги з практичної підготовки водіїв, надає їм послуги, що полягають у реєстрації учнів для практичного навчання в базі НАІС, за що вказані фізичні особи-підприємці відповідно до укладених договорів мають здійснювати оплату в розмірі 500 грн. за кожного учня.

Таким чином, ПП «Автошкола «Сігма» кошти за практичну підготовку (навчання) не отримувало і не повинно було отримувати, оскільки фактично цих послуг не надавало. Ці послуги надавалися фізичними особами-підприємцями, з якими безпосередньо і повинні проводити розрахунки особи, що проходять практичну підготовку водіїв. ПП «Автошкола «Сігма» звернулося до вказаних фізичних осіб стосовно підтвердження отримання ними оплати, які надали копії виписок по рахунках, які підтверджують отримання ними вказаних коштів.

Посадові особи контролюючого органу не враховують можливість настання випадків, коли після погодження внесення особою оплати за навчання після початку або закінчення навчання оплата з якихсь причин не надходить, а також не враховані випадки, коли оплата може надійти від імені іншої особи, ніж та яка проходить навчання, що знову ж таки законом не заборонено. Отже, відсутність від осіб, які зареєстровані для проходження підготовки, оплати за навчання на банківський рахунок ПП «Автошкола «Сігма» у жодному разі не може свідчити про здійснення розрахунків у готівковій формі. В діючому законодавстві відсутні норми, які прирівнюють відсутність оплати, або ж здійснення оплати у безготівковій формі іншому суб'єкту господарювання до здійснення розрахунків у готівковій формі без використання РРО (ПРРО). Жодного доказу, який би міг свідчити про проведення розрахунків у готівковій формі посадові особи контролюючого органу не зазначили та до суду не надали. Враховуючи викладене, висновки контролюючого органу про проведення ПП «Автошкола «Сігма» розрахунків у готівковій формі є безпідставними.

За змістом ч. 1 ст. 155-1 КУпАП відповідальність особи наступає у випадку порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення №298/10-36-07-08 від 13.09.2024, копію Акту (довідки) фактичної перевірки від 09.09.2024, Акт відмови від підписання протокола про адміністративне правопорушення №6578/10-16-07-08 від 13.09.2024.

Як зазначено в Акті (довідки) фактичної перевірки від 09.09.2024, на момент перевірки суб'єкт господарювання надав послуги з теоретичного курсу навчання водіїв автотранспортних засобів.

Зарахування в школу підготовки водіїв автотранспортних засобів здійснюється відповідно до заяви учня.

Кошти за теоретичне навчання надходять на поточний рахунок № НОМЕР_2 ПП «Автомобільна школа Сігма» на умовах передоплати, вартість послуги складає 5000 грн.

Під час перевірки повноти та своєчасності оприбуткування надходжень від надання послуги шляхом співставлення відомостей щодо осіб, які проходили теоретичну підготовку водіїв транспортних засобів та первинної документації щодо оплати за навчання встановлено надання послуги з навчання в групі № 175 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 без отримання оплати за навчання в безготівковій формі, що в своє чергу підтверджує проведення розрахункових операцій в готівковій формі на загальну суму 10 000 грн. без застосування реєстратора розрахунково-касових операцій та без надання розрахункового документа.

Платник податків не забезпечив подання повідомлення про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням через які проводиться діяльність за формою 20-ОПП протягом 10 робочих днів після їх створення та відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку, а саме не надано на наступні об'єкти оподаткування:

1) Офіс (квартира) за адресою податковою: АДРЕСА_2 ,

2) десять одиниць транспортного засобу (копії договорів оренди транспортного засобу додаються) разом з техпаспортом автомобіля (копія) по двох автомобілях.

В ході співставлення інформації, отриманої в установленому порядку щодо кількості осіб, які проходили підготовку кваліфікації водіїв категорії В за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 та первинних документів щодо оплати за навчання такими особами встановлено факт оплати за вказаний період з 01.01.2024 по 31.07.2024 60 особами по ціні 5000,00 грн. на загальну суму 298 000,00 грн. (один випадок сплати по 3000,00 грн.)

Разом з цим навчання пройшли 84 особи, що в свою чергу підтверджує проведення розрахункових операцій в готівковій формі за навчання 24-ох осіб по ціні 5 000,00 грн. на загальну суму 120 000,00 грн. (сто двадцять тисяч гривень) без застосування реєстратора розрахунково-касових операцій та без надання розрахункового документа на суму наданих послуг. Під час перевірки витребувано банківські документи за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 по поточному рахунку № НОМЕР_2 .

Так, захисник ОСОБА_1 надав копії Договорів ПП Автомобільна школа «Сігма» (виконавець) з ФОП-ами (замовниками) щодо надання інформаційних послуг, та копії Актів наданих послуг, за якими відображено виконання робіт.

Згідно п. 1, п. 2 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.

Як вказано у протоколі директор ПП «Автомобільна школа «Сігма» ОСОБА_1 вчинив порушення поряду проведення розрахунків, а саме: встановлено надання послуг з навчання за готівковий розрахунок без використання реєстратора розрахункових операцій без надання відповідних розрахункових документів відповідної форми та змісту на повну суму наданих послуг відповідно до акту фактичної перевірки, чим порушив п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Проте, такі факти взагалі не можуть свідчити про реалізацію товарів без застосування РРО, оскільки Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не регулює порядок здійснення суб'єктом господарювання касових операцій, а встановлює вимоги щодо умов та порядку використання суб'єктами господарювання реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до п. 1 Положення воно розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі разом у тексті - суб'єкти господарювання), фізичними особами.

У цьому Положенні нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:

4) готівкова виручка (готівка) - сума фактично одержаної готівки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а також від операцій, що безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна;

8) каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів;

18) оприбуткування готівки - проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/фіскальному звітному чеку/електронному фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції;

Відповідно до п 11 Положення готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Пунктом 57 розділу VI Положення «Контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою» визначено, що контролюючий орган під час проведення перевірок щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою установами/підприємствами застосовує вимоги розділу VI цього Положення.

Контролюючий орган під час проведення перевірки, зокрема перевіряє повноту та своєчасність оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних установою/підприємством (за реалізовану продукцію, продані товари, виконані роботи, надані послуги і за позареалізаційні операції). Готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (або РК), визначено в пункті 11 розділу II цього Положення.

Виходячи з наведених норм діючого законодавства у випадку встановлення контролюючим органом порушень порядку ведення операцій з готівкою, такі порушення повинні оформлюватися та розглядатися у відповідності до Положення про ведення касових операцій у національні валюті в Україні.

Будь-яких інших доказів на підтвердження вчинення директором ПП «Автомобільна школа «Сігма» ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, матеріали адміністративної справи не містять.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи відсутність у матеріалах справи належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що провадження по справі про адміністративне правопорушення слід закрити через відсутність події та складу даного адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст.7,9,10,24,33,38,155-,221,247,251,254,268,279,280,283,284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Суддя В.Червонописький