11 листопада 2024 рокусправа № 380/17438/24
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Яськів В.Ю.,
за участю:
представника позивача Лабая А.М.,
представника відповідача Черевка М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ ВП 43968090) (далі - відповідач, ГУ ДПС у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №22367/13-01-24-11 від 21.05.2024, що прийняте Головним управлінням ДПС у Львівській області;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №14637/6/13-01-24-11 від 21.05.2024 про виключення з реєстру платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з 31.12.2023;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області поновити реєстрацію фізичної особи-підприємця в реєстрі платників єдиного податку в якості платника єдиного податку третьої групи з 31.12.2023.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає таке.
ФОП ОСОБА_1 з 01.01.2023 по 31.05.2023 перебував на загальній системі оподаткування, з 01.06.2023 по 31.07.2023 застосовував спрощену систему з особливостями оподаткування встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (ставка ЄП - 2%), а з 01.08.2023 вважається платником єдиного податку третьої групи (ставка ЄП - 5%), оскільки до 01.09.2023 подав заяву про перехід на спрощену систему оподаткування (пп. 9-1.4.4. п.9 підрозд.8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України). Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено перевірку та 06.03.2024 складено акт №9006-13-01-24-11 про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 . У зазначеному акті контролюючим органом зроблено висновок про те, що позивачем порушено умови перебування на спрощеній системі оподаткування у 2023 році, тим самим ФОП ОСОБА_1 порушено п.п. 9 прим.1.4.3 п.п.9 прим.1.4 п.9 прим.1 підрозд.8 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі ПК України), п.293.4 ст. 293 ПК України, п.293.8 ст. 293 ПК України, пп.293.2.3 п. 293.2 ст. 293 ПК України.
За наслідками перевірки відповідачем 21.05.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення за №22367/13-01-24-11, яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання за платежем Єдиний податок з фізичних осіб на 529070,37 грн. Крім цього, 21.05.2024 ГУ ДПС у Львівській області прийняло рішення №14637/6/13-01-24-11 про виключення з реєстру платника єдиного податку ОСОБА_1 з 31.12.2023. Як підстава для виключення платника єдиного податку з реєстру у рішенні зазначено виявлення перевищення протягом календарного року обсягу доходу встановленого для обраної групи (пп.298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПК України).
Позивач зазначає, що він використовував особливості оподаткування встановлені п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (тобто був платником ЄП за ставкою 2%) лише протягом 2 календарних місяців 2023 року. Тому, для визначення його обсягу доходу у 2023 році повинні враховуватись 10 календарних місяців (з січня по травень та з серпня по грудень), а не лише 5 календарних місяців (з серпня по грудень). В такому випадку обсяг доходу ФОП ОСОБА_1 у 2023 році не повинен був перевищувати 6515750 грн. (7818900 : 12 місяців х 10 місяців). Саме така позиція і викладена у відповіді ГУ ДПС у Л/о від 16.04.2024 на звернення позивача від 02.04.2024. ФОП ОСОБА_1 в 2023 календарному році (за винятком червня - липня) було отримано та задекларовано дохід у розмірі 6464362,08 грн. Таким чином, позивачем у 2023 календарному році не допущено перевищення граничного розміру доходу платника ЄП 3 групи, а отже висновки відповідача щодо такого перевищення вважає невірними та необґрунтованими.
Ухвалою від 19.08.2024 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 26.08.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що відповідно до бази даних ІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебував на загальній системі оподаткування з 01.01.2023 до 31.05.2023 (5 місяців). Перехід на спрощену систему оподаткування: з 01.06.2023 по 31.07.2023 - третя група, ставка 2 %; з 01.08.2023 по 31.12.2023 - третя група, ставка 5 % (за заявою). При проведенні камеральної перевірки звітної річної податкової декларації позивача за 2023 рік, поданої 18.01.2024 реєстраційний номер 9375463765, встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не задекларовано дохід від суми перевищення обсягу доходу, дозволеного для відповідної групи спрощеної системи оподаткування, а відповідно порушено: п.п. 9 прим. 1.4.3 п.п. 9 прим. 1.4 п. 9 прим. 1 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI; п. 293.4 ст. 293 ПКУ; п. 293.8 ст. 293 ПКУ; пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 293 ПКУ.
Вказує, що платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15%, а також зобов'язані у порядку, встановленому главою 1 розд. ХIV ПКУ, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ (п.п. 3 п. 293.8 ст. 293 ПКУ).
У відзиві відповідач звертає увагу суду, що в основі розрахунку є лише період перебування ФОП ОСОБА_1 на загальній системі оподаткування з 01.01.2023 - 31.05.2023, тобто 5 місяців та наводить розрахунок граничного обсягу доходу на 5 місяців до кінця 2023 року: (7 818 900 гривень/12 місяців) * 5 місяців =3 257 875 гривень. За результатами камеральної перевірки ГУ ДПС у Львівській області встановлено, що позивачем у звітному періоді 2023 року перевищено максимальний обсяг доходу на 3 206 487,08 грн.
Також звертає увагу суду, що розрахунок, прописаний у листі ГУ ДПС у Львівській області від 16.04.2024 №11754/6/13-01-24-03-10, не відповідає дійсності та не може бути врахований судом при вирішенні даної справи, оскільки ФОП ОСОБА_1 протягом 2023 року перебував 5 місяців на загальній системі оподаткування, тобто не був платником єдиного податку, 2 місяці застосовував спрощену систему з особливостями оподаткування - ставка 2% та 5 місяців перебував на спрощеній системі оподаткування зі ставкою 5%. Тому, розрахунок граничного обсягу доходу здійснюється із врахуванням 5 місяців перебування ФОП ОСОБА_1 платника єдиного податку на спрощеній системі оподаткування зі ставкою 5%.
З урахуванням вищевикладеного, ГУ ДПС у Львівській області вважає позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а рішення податкове повідомленнярішення №22367/13-01-24-11 від 21.05.2024; та рішення №14637/6/13-01-24-11 від 21.05.2024 про виключення з реєстру платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з 31.12.2023 такими, що відповідають положенням Податкового кодексу України.
Представником позивача 26.09.2024 подано відповідь на відзив.
Від представника відповідача 24.10.2024 та 01.11.2024 надійшли додаткові пояснення.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт господарювання - фізична особа-підприємець та з 12.09.2016 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Львівській області як платник податків.
З 01.01.2023 по 31.05.2023 позивач перебував на загальній системі оподаткування. На підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 16.06.2023 позивач з 01.06.2023 по 31.07.2023 застосовував спрощену систему з особливостями оподаткування встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (платник податків 3 групи зі ставкою ЄП - 2% без ПДВ). З 01.08.2023 на підставі заяви від 21.08.2023 позивач змінив ставку єдиного податку для платників третьої групи - 5% без ПДВ.
ФОП ОСОБА_1 18.01.2024 подано податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2023 рік, що підтверджується квитанцією (реєстраційний номером 9375463765).
В розділі IV податкової декларації позивач відобразив обсяг доходу за 2023 рік, що оподатковується за ставкою 5% в розмірі 6464362,08 грн. Обсяг доходу, що оподатковується за ставкою 15 відсотків (згідно з п.293.4 ст. 293 гл.1 розділу XIV Податкового кодексу України) - 0.
На підставі п.. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України посадовою особою відповідача проведено камеральну перевірку податкової декларації ФОП ОСОБА_1 .
За результатами перевірки складно акт про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця №9006/13-01-24-11/ НОМЕР_1 від 06.03.2024.
В акті перевірки відповідач вказав, що позивачем порушено п.п. 9 прим. 1.4.3 п.п. 9 прим. 1.4 п. 9 прим. 1 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України); п. 293.4 ст. 293; п. 293.8 ст. 293; пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 293 ПК України. Так, за результатами камеральної перевірки ГУ ДПС у Львівській області встановлено, що позивачем у звітному періоді 2023 року перевищено максимальний обсяг доходу на 3 206 487,08 грн.
Також, за результатами перевірки відповідач вважає, що ФОП ОСОБА_1 не задекларовано дохід від суми перевищення обсягу доходу, дозволеного для відповідної групи спрощеної системи оподаткування, а тому необхідно збільшити позивачу суму грошового зобов'язання за платежем Єдиний податок з фізичних осіб на 480973,06 грн (3 206 487,08 * 15%).
ГУ ДПС у Львівській області 21.05.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення №22367/13-01-24-11, яким на підставі Акта перевірки №9006-13-01-24-11 від 06.03.2024 збільшено позивачу суму грошового зобов'язання за платежем Єдиний податок з фізичних осіб на 529070,37 грн, в тому числі 480973,06 грн за основним платежем та 48097,31 грн - штрафні санкції.
Крім цього, ГУ ДПС у Львівській області 21.05.2024 прийнято рішення №14637/6/13-01-24-11 про виключення з реєстру платників єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з 31.12.2023.
Як підстава для виключення платника єдиного податку з реєстру у рішенні зазначено: виявлення перевищення протягом календарного року обсягу доходу встановленого для обраної групи платників єдиного податку.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями ГУ ДПС у Львівській області позивач звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути:
1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);
2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;
3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;
4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні";
5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу;
6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;
7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу;
8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2 статті 44-1 цього Кодексу;
9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2 цього Кодексу;
10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;
11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.
Відповідно до пунктів 86.2, 86.7 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 ПК України визначено суб'єктів господарювання, які можуть бути платником єдиного податку третьої групи, а саме фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно з пунктом 293.3 статті 293 ПК України відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Відповідно до пункту 293.4 статті 293 ПК України ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу.
Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов'язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом (пункт 293.8 статті 293 ПК України).
Абзацом третім пункту 299.10 статті 299 ПК України передбачено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
Згідно з абзацом третім підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів), - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.
Відповідно до абзацу першого пункту 299.11 статті 299 ПК України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.
Підрозділом 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України врегульовано особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку.
Пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України установлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV цього Кодексу застосовуються з урахуванням певних особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктом 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПК України передбачено, що з 1 квітня 2022 року та до припинення або скасування воєнного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми. До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Згідно з підпунктом 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПК України відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 цього Кодексу.
Відповідно до підпунктом 91.4.3 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України у 2023 звітному році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку, встановлений пунктом 291.4 статті 291 цього Кодексу, визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу.
Згідно з підпунктом 91.4.4 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України у 2023 звітному році суб'єкти господарювання, які у 2023 році використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, та втратили право або самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, і були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, або щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід (обрати) на спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації фізичною особою - підприємцем, шляхом подання заяви за загальною процедурою, визначеною цим Кодексом.
При цьому у разі подання заяви до 1 вересня 2023 року суб'єкт господарювання вважається платником єдиного податку з 1 серпня 2023 року (крім єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу, якщо така особа станом на 1 серпня 2023 року не зареєстрована платником податку на додану вартість).
Аналіз змісту підпункту 91.4.3 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України дає підстави суду дійти висновку, що при визначені граничного обсягу доходу для підтвердження права перебування на спрощеній системі оподаткування враховуються всі календарні місяці 2023 року, протягом яких платник єдиного податку третьої групи не застосовував особливості оподаткування, встановлені підпунктом 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України, тобто не був платником єдиного податку зі ставкою 2%.
При цьому, на переконання суду необхідно враховувати весь сумарний дохід платника податків з початку календарного року: в тому числі дохід, отриманий в період перебування на загальній системі оподаткування, та дохід, отриманий в період перебування на спрощеній системі оподаткування, зокрема платником єдиного податку третьої групи зі ставкою податку 5%.
Оскаржуваним рішенням №14637/6/13-01-24-11 від 21.05.2024 про виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку встановлено перевищення позивачем протягом 2023 календарного року встановленого пунктом 291.4 статті 291 ПК України обсягу доходу.
Згідно з податковою декларацією платника єдиного податку третьої групи за звітний (податковий) період 2023 рік (подана 18.01.2024 №9375463765) сума доходу ФОП ОСОБА_1 склала 6464362,08 грн.
За результатами камеральної перевірки відповідач вказав, що граничний обсяг доходу для платників єдиного податку 3 групи у 2023 році становив 7 818 900 грн: 1167 * 6700 грн (розмір мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня 2023 року).
Суд звертає увагу, що відповідач ні в акті камеральної перевірки, ні в оскаржуваних рішеннях не вказав конкретного періоду, який не врахований ним при визначенні граничного обсягу доходу за 2023 рік (з січня по травень чи з серпня по грудень).
Суперечливою є позиція відповідача і в поданих до суду відзиві та письмових поясненнях. Так, у відзиві відповідач вказує, що в основі розрахунку граничного обсягу доходу є лише період перебування позивача на загальній системі оподаткування (з січня по травень 2023 року), тоді як в додаткових письмових поясненнях відповідач вказав, що при обрахунку граничного обсягу доходу враховувався період перебування позивачем на спрощеній системі оподаткування (з серпня по грудень 2023 року).
Суд встановив, що при обрахунку граничного обсягу доходу позивача на підставі підпункту 91.4.3 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України відповідач врахував лише 5 місяців 2023 року (період перебування позивача на спрощеній системі оподаткування платником єдиного податку 3 групи зі ставкою 5%). Період перебування позивача на загальній системі оподаткування у 2023 році (з січня по травень) відповідач при обрахунку суми завищення граничного доходу до уваги не брав. Таким чином відповідач вважає, що граничний обсяг дозволеного доходу позивача за 2023 рік для перебування на спрощеній системі оподаткування платником єдиного податку 3 групи становить 3257875,00 грн: (7 818 900 грн/12 місяців) * 5 місяців. Відтак, за результатами камеральної перевірки відповідач встановив, що обсяг перевищення позивачем граничного доходу становить 3206487,08 грн.
Однак, такі висновки податкового органу суд вважає необґрунтованими. Зазначені відповідачем в акті камеральної перевірки та в оскаржуваних рішеннях норми ПК України не передбачають такого порядку обрахунку граничного обсягу доходу платника єдиного податку третьої групи, який дозволяє враховувати лише місяці перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування, без урахування місяців перебування на загальній системі оподаткування.
Ба більше, такі висновки суперечать наданому відповідачем на запит ФОП ОСОБА_1 роз'ясненню щодо порядку розрахунку граничного обсягу доходу на 2023 рік, яке викладено в листі №11754/6/13-01-24-03-10 від 16.04.2024, а також офіційним роз'ясненням податкового органу, які оприлюднені на офіційному сайті Державної податкової служби України за посиланням https://kyiv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print664012.html.
Отже, оскільки позивач використовував особливості оподаткування встановлені п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (тобто був платником ЄП за ставкою 2%) лише протягом 2 календарних місяців 2023 року, то для визначення його обсягу доходу у 2023 році повинні враховуватись 10 календарних місяців (з січня по травень та з серпня по грудень), а не лише 5 календарних місяців (з серпня по грудень). В такому випадку обсяг доходу ФОП ОСОБА_1 у 2023 році не повинен був перевищувати 6515750 грн. (7818900 : 12 місяців х 10 місяців).
Згідно з податковою декларацією позивача за 2023 рік обсяг його доходу становив 6464362,08 грн. Таким чином, позивач у 2023 році не перевищив граничного розміру доходу платника єдиного податку 3 групи.
Відтак, висновок про перевищення позивачем граничного обсягу доходу за 2023 рік є незаконним та таким, що суперечить обставинам справи та нормам третього 3 п. 291.4 ст. 291, абзацу третього пп. 298.2.3 п. 298.2. ст. 298, абзацу першого п. 299.11 ст. 299, пп. 91.4.3 п. 91 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України.
Суд також зауважує, що за змістом пп. 75.1.1 п. 75.1 статті 75 ПК України, камеральна перевірка за своїм цільовим призначенням та сутністю не передбачає здійснення аналізу достовірності та відповідності законодавству сформованих платником податків показників податкової звітності, оскільки такі обставини не охоплюються предметом камеральної перевірки. Отже, рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку не може бути прийнято за наслідками камеральної перевірки такого платника податку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 09.08.2022 по справі № 640/23486/21, від 21.05.2021 по справі № 640/14338/19, від 15.05.2018 у справі №804/6286/17, від 01.10.2018 у справі №821/1648/17, від 24.06.2020 у справі №640/18801/18, від 27.07.2020 у справі №824/843/16-а, від 24.05.2019 по справі №821/1275/16, від 25.01.2024 по справі № 807/1019/16.
Крім того, Верховним Судом, зокрема у постановах від 03.12.2020 у справі № 200/9334/19-а, від 26.02.2019 у справі № 805/1396/17-а, від 19.04.2019 у справі № 822/2037/18, від 05.03.2019 у справі №818/606/17, від 10.11.2021 року по справі № 340/3300/19 викладено правову позицію у тотожних правовідносинах щодо неможливості винесення рішення про виключення платника податку з реєстру платників єдиного податку на підставі акту камеральної перевірки, яке втім може бути прийнято виключно на підставі акту документальної перевірки.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши надані сторонами докази та матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені вище критерії при винесенні оскаржуваних рішень відповідачем не дотримані.
Тому, прийняті ГУ ДПС у Львівській області податкове повідомлення-рішення №22367/13-01-24-11 від 21.05.2024 та рішення №14637/6/13-01-24-11 від 21.05.2024 про виключення з реєстру платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з 31.12.2023, є протиправними та підлягають скасуванню.
З метою належного відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ДПС у Львівській області поновити реєстрацію ФОП ОСОБА_1 в реєстрі платників єдиного податку в якості платника єдиного податку третьої групи з 31.12.2023.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №22367/13-01-24-11 від 21.05.2024 прийняте Головним управлінням ДПС у Львівській області;
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №14637/6/13-01-24-11 від 21.05.2024 про виключення з реєстру платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з 31.12.2023.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області поновити реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в реєстрі платників єдиного податку в якості платника єдиного податку третьої групи з 31.12.2023.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 11349 (одинадцять тисяч триста сорок дев'ять) грн. 70 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 18.11.2024.
Суддя Р.І. Кузан