Справа № 752/24698/24
Провадження №: 3/752/9499/24
22.11.2024 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., отримавши матеріалів справи про адміністративне правопорушення, що надійшли
відРади адвокатів Полтавської області
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП
відносноОСОБА_1
До Голосіївського районного суду міста Києва від Ради адвокатів Полтавської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 як начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ПТ № 0024 від 08.11.2024 з додатками.
Описаний протокол та приєднані до нього документи підлягають поверненню органу, від якого вони надійшли для їх належного оформлення, зважаючи на таке.
У ч. 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Вимоги до змісту протоколу та оформлення про адміністративне правопорушення закріплені у ст. 256 КУпАП, де вказано, що у ньому зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; відомості про заподіяння матеріальної шкоди (у разі її наявності).
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 278 КпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали .
З аналізу приписів КУпАП слідує, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя повинен вжити всіх передбачених законодавством заходів для повного, всебічного й об'єктивного встановлення обставин, на підставі належних і достовірних доказів з'ясувати, чи мала місце подія та склад адміністративного правопорушення, зокрема, шляхом дослідження протоколу про адміністративне правопорушення, установити інші факти, що впливають на правильне вирішення справи.
При цьому норми КУпАП не надають судді повноважень на самостійне внесення змін або ж будь-яких доповнень, виправлень у протокол про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ПТ № 0024 від 08.11.2024 не в повній мірі відповідає вимогам, вміщеним у ст. 256 КУпАП, адже в ньому не зазначено дату народження, адресу місця проживання (перебування), ідентифікаційний номер особи, щодо якої його було складено, не підтверджено документально її статусу і повноважень як уповноваженої особи з надання відповіді на адвокатський запит, і, відповідно, правосуб'єктності понесення відповідальності за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП.
Крім того, у протоколу не наведено повне найменування установи (органу), керівником якого є ОСОБА_1 , документального підтвердження його перебування на посаді станом на час надання відповіді на адвокатський запит.
У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене протокол про адміністративне правопорушення разом з приєднаними до нього матеріалами підлягає поверненню до органу, який їх подав для належного оформлення з метою належної ідентифікації особи, щодо якої має бути розглянута справа про адміністративне правопорушення. та решти описаних недоліків.
Керуючись ст. 7, 251, 256, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії ПТ № 0024 від 08.11.2024, складений відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 212-3 КУпАП, а також інші матеріали, що надійшли разом з ним, повернути до Ради адвокатів Полтавської області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Бушеленко