22 листопада 2024 року м. Дніпросправа № 340/2930/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.07.2024р. у справі №340/2930/24
за позовом:ОСОБА_1
до: третя особа: про:Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
03.05.2024р. Кіровоградським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (далі - Вч НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 2-3/.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.05.2024р. вищезазначена позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків адміністративного позову / а.с. 10/.
У межах наданого судом строку позивачем вимоги вищезазначеної ухвали суду виконано /а.с. 12/ та ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.05.2024р. за вищезазначеною позовною заявою відкрито провадження в адміністративній справі №340/2930/24 та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін /а.с. 13/.
Позивач, посилаючись у позовній заяві на те, що він є військовослужбовцем ЗСУ, проходить службу у Вч НОМЕР_1 та отримує грошове забезпечення та додаткову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022р.. На підставі судового наказу №404/5985/18 від 19.09.2018р. з нього утримуються аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) але не менш 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно з 04.09.2018р. по 09.12.2029р. на користь ОСОБА_2 відповідач утримує з нього аліменти з урахуванням розміру додаткової винагороди, що нараховується та виплачується йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022р.. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними з огляду на те, що нормами постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022р. передбачено, що додаткова винагорода, яка виплачується на період воєнного стану, належить до одноразових видів грошового забезпечення і не включається до переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, тому просив суд: - визнати протиправними дії Вч НОМЕР_1 щодо відрахування аліментів з додаткової винагороди позивача, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022р. та виплачується на період дії воєнного стану; - зобов'язати Вч НОМЕР_1 відрахування аліментів здійснювати без врахування додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022р., та виплачується позивачеві у період дії воєнного стану, починаючи з 01.12.2023р..
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.07.2024р. у справі № 340/2930/24 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі / а.с. 31-36/.
Позивач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, 29.08.2024р. за допомогою засобів поштового зв'язку, подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 09.09.2024р. / а.с. 42-47,48/.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.09.2024р., з метою забезпечення апеляційного розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.07.2024р. у справі №340/2930/24, з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи /а.с. 49/, які надійшли до суду апеляційної інстанції 02.10.2024р. /а.с. 49/.
Ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 07.10.2024р. у справі №340/2930/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.07.2024р. у справі №340/2930/24 /а.с. 51/ і справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 29.10.2024р. /а.с. 52/, про що учасники справи були повідомлені відповідно до чинного законодавства /а.с. 53-56/.
Позивач, посилаючись у апеляційній скарзі на те , що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 30.07.2024р. у цій справі та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач, у письмовому відзиві на апеляційну скаргу /а.с. 58-62/, заперечував проти доводів апеляційної скарги та посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи з'ясовано усі обставини справи, які мали суттєве значення для її вирішення та постановлено обґрунтоване рішення про відмову в задоволені позовних вимог, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції від 30.07.2024р. у цій справі залишити без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 309 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а положеннями ч. 5 ст. 250 КАС України передбачено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що позивач є військовослужбовцем ЗСУ, проходить службу у Вч НОМЕР_1 , яка здійснює нарахування та виплата позивачу грошового забезпечення та додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022р. « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Крім цього на підставі судового наказу №404/5985/18р., виданого 19.09.2018р. Кіровським районним судом м. Кіровограда з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 стягуються аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше 50% - прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 04.09.2018р. по 09.12.2029р.. За цим наказом відкрито виконавче провадження ВП№58380423 в межах якого винесено постанову від 27.11.2023р. про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника /а.с. 27/ на виконання якої Вч НОМЕР_1 з 01.12.2023р. з грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснюються щомісячні відрахування аліментів, в тому числі з додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022р. /а.с. 26/.
Підставою для звернення позивача до суду із цим позовом стало здійснення відповідачем відрахування аліментів з додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022р., яке позивач вважає неправомірним.
Питання нарахування додаткової винагороди військовослужбовцям та наявність підстав для відрахування з такої винагороди аліментів, регулюються нормами Сімейного кодексу України, Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про охорону дитинства», постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022р. «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Положеннями ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 2011 грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі- Постанова №704) встановлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р. із 24.02.2022р. строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, та у подальшому відповідними указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та триває наразі.
На виконання Указів Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р. «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022р. прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).
Відповідно до п.1 постанови № 168, у редакції чинній на час виникнення спірних відносин, на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії; захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення); загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).
Положеннями ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України, ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Положеннями ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Відповідно до статті 81 Сімейного кодексу України перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України, деяким іншим особам визначається Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який затверджено наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.06.2018р. за № 745/32197 (далі - Порядок №260)
Відповідно до п.2 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Відповідно до пункту 1 Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №146 від 26.02.1993р. (далі - Перелік), передбачено, що утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.
Відповідно до п. 8 Переліку з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом.
Також необхідно зазначити, що Постанова Кабінету Міністрів України № 146 від 26.02.1993р. «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб», на яку міститься посилання в ст. 81 Сімейного кодексу України, також передбачає пункт 1, яким передбачено, що утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.
Сукупний аналіз наведених вище норм чинного законодавства дає можливість зробити висновок про те, що аліменти мають стягуватися в частці від усіх видів доходу боржника, додаткові виплати, які нараховувались та виплачувались боржнику по аліментам (позивачу у справі) відповідно до Постанови № 168, відносяться до видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, що свідчить про те, що відповідач у справі визначаючи розмір аліментів які підлягають утриманню з позивача відповідно до судового наказу №404/5985/18р., виданого 19.09.2018р. Кіровським районним судом м. Кіровограда (виконавче провадження ВП№58380423) обґрунтовано враховував і розмір додаткової винагороди нарахованої та виплаченої позивачу відповідно до Постанови №168 у відповідні періоди.
Приймаючи до уваги вищенаведені фактичні обставини справи, які були встановлені судом та підтверджені належними письмовими доказами, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок щодо безпідставності заявлених позовних вимог та постановив правильне рішення про відмову позивачу у задоволенні вимог адміністративного позову у повному обсязі.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 30.07.2024р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.07.2024р. у справі №340/2930/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано 22.11.2024р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова
суддя Д.В. Чепурнов