Постанова від 22.11.2024 по справі 340/4413/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2024 року м. Дніпросправа № 340/4413/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.07.2024р. у справі №340/4413/24

за позовом:ОСОБА_1

до: про:Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області визнання протиправним та скасування рішення , зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

02.07.2024р. ОСОБА_1 , за допомогою системи «Електронний Суд», через свого представника адвоката Хомича І.О., звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ в Вінницькій області) про визнання протиправним та скасування рішення , судом першої інстанції позов зареєстровано 03.07.2024р. /а.с. 1-8, 24/.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.07.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі № 340/4413/24 та справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження /а.с. 25/.

Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що він отримує пенсію, яка була призначена відповідно до приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , досягнувши 60-річного віку позивач 10.06.2024р. звернувся до пенсійного органу через портал електронних послуг із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки (2021-2023 рр.), що передували року звернення (2024р.), але рішенням ГУ ПФУ в Вінницькій області йому в призначенні пенсії було відмовлено, вважаючи це рішення протиправним позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права та просив суд: - визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області №935280148171 від 17.06.2024р. щодо відмови йому в призначені та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України № 1058-IV від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023рр., з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 10.06.2024р.; - зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити призначення та виплату йому пенсії за віком відповідно до Закону України від № 1058-IV від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023рр., з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 10.06.2024р..

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.07.2024р. у справі № 40/4413/24 ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову відмовлено / а.с. 53-56/.

Позивач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів поштового зв'язку 23.08.2024р., через свого представника адвоката Хомича І.О., подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яку зареєстровано судом 10.09.2024р. / а.с. 62-70,71/.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.09.2024р., з метою забезпечення апеляційного розгляду вищезазначеної апеляційної скарги, з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи № 340/4413/24 /а.с. 72/, які надійшли до суду апеляційної інстанції 01.10.2024р. /а.с. 74/.

Ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 04.10.2024р. у справі № 340/4413/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.07.2024р. у справі № 340/4413/24 / а.с. 75/ та справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 22.10.2024р. /а.с. 76/, про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи/ а.с. 77-79/.

Позивач, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 29.07.2024р. у цій справі та постановити нове рішення, яким задовольнити заявлені ним у справі позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач - ГУ ПФУ в Кіровоградській області, у письмовому відзиві на апеляційну скаргу/ а.с. 80-82/, заперечував проти доводів апеляційної скарги, акцентував увагу на тому, що позивачу у справі призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що виключає можливість повторного призначення того ж самого виду пенсії, та посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи з'ясовано усі обставини справи, які мали суттєве значення для її вирішення та постановлено обґрунтоване рішення про відмову позивачу у задоволенні позову через його необґрунтованість та безпідставність, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції від 29.07.2024р. у цій справі залишити без змін.

Відповідач - ГУ ПФУ в Вінницький області, у письмовому відзиві на апеляційну скаргу / а.с. 95-98/, заперечував проти доводів апеляційної скарги, зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного позивачем рішення стало те, що позивачу вже призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що виключає можливість повторного призначення того ж самого виду пенсії, та посилаючись на те, що судом першої інстанції постановлено у справі обґрунтоване рішення про відмову позивачу у задоволенні позову, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції від 29.07.2024р. у цій справі залишити без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 309 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а положеннями ч. 5 ст. 250 КАС України передбачено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 24.04.2014р. і отримує пенсію за віком на пільгових умовах, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» / а.с. 12,15-17,18/.

10.06.2024р. позивач у справі, досягнувши 60-річного віку, звернувся до пенсійного органу через портал електронних послуг із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки (2021-2023 рр.), що передували року звернення (2024р.), ця заява за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ у Вінницькій області, яким рішенням № 935280148171 від 17.06.2024 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії /а.с. 19/, саме це рішення відповідача у справі, який у спірних відносинах виступає у якості суб'єкта владних повноважень, є предметом оскарження у цій справі.

Позивач у справі вважає, що за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше, а тому має право на призначення пенсії за віком згідно з названим законом, оскільки йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа звернулась уперше, то має місце призначення пенсії, а не переведення, а тому для обчислення пенсії має враховуватись середній показник заробітної плати за три останні роки, які передують року призначенню пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач - ГУ ПФУ у Вінницькій області, у своєму рішенні № 935280148171 від 17.06.2024р. / а.с. 19/ , зазначає, що відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Проте, перерахунки пенсій щодо зміни умов призначення одного і того ж виду пенсії чинним законодавством не передбачено.

Питання призначення та перерахунку пенсії врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон № 1058-ІУ).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (ч. ст. 4 Закону №1058-IV).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Положеннями ч. 1 ст. 5 Закону №1058-IV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Нормами ч. 1 ст. 9 №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ст. 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Положеннями п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зменшення віку на 10 років;

- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів зменшення віку на 8 років;

- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році зменшення віку на 5 років.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до п. 2 ст. 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абзаци перший, другий статті 42 Закону №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (частина п'ята статті 45 Закону №1058-IV).

Аналіз вищенаведених норм законодавства дає можливість зробити висновок про те, що нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший тому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а у випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом та викладено у постанові від 27.06.2023р. у справі №500/4392/22.

Під час розгляду цієї справи судом встановлено, що позивачу була призначена пенсія за віком саме на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV) зі зменшенням пенсійного віку, що передбачено пунктом 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»/ а.с. 15-18/, що фактично спростовує твердження позивача про призначення йому пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач у справі під час прийняття оскаржуваного позивачем рішення № 935280148171 від 17.06.2024р. / а.с. 19/ обґрунтовано відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком оскільки фактично, мало місце звернення позивача із заявою призначити йому пенсію за віком, яка уже була йому призначена з 24.04.2014р.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, відмовляючи позивачу у задоволенні позовних вимог, зробив правильний висновок про відсутність обґрунтованих правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення № 935280148171 від 17.06.2024р. про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023рр., з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 10.06.2024, оскільки в даних спірних відносинах уже мало місце призначення позивачу з 24.04.2014р. пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV), з урахуванням при цьому права позивача на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку (таке право в даному випадку передбачене пунктом 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), тобто у даному випадку зміна виду пенсії не відбулась що виключає можливість призначення пенсії.

Приймаючи до уваги вищенаведені фактичні обставини справи, які були встановлені судом та підтверджені належними письмовими доказами, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок щодо безпідставності заявлених позовних вимог та постановив правильне рішення про відмову позивачу у задоволенні вимог адміністративного позову у повному обсязі.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 29.07.2024р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.07.2024р. у справі №340/4413/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанову виготовлено та підписано 22.11.2024р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов