справа № 208/9018/24
№ провадження 1-кс/208/2301/24
Іменем України
31 жовтня 2024 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотанням слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого Управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3 погоджене з прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, -
Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого Управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3 звернулась до суду із клопотанням погоджене з прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів.
У своєму клопотанні просить суд надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до:
- інформації із Реєстру про пацієнта а саме: адресу фактичного місця проживання або перебування; номер телефону, адресу електронної пошти (далі - контактні дані) (у разі надання);
- інформації з Реєстру декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу про посилання на запис про пацієнта; посилання на запис про надавача медичних послуг; посилання на запис про місце надання медичних послуг, обране пацієнтом;
- інформації із Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів про номер запису у Реєстрі; дату та час внесення запису в Реєстр; посилання на запис у Реєстрі суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я про місце надання медичних послуг, де здійснювалося медичне обслуговування, електронних медичних направлень, результатів власних медичних досліджень, електронних призначень лікарів та планів лікування, відомостей щодо перебуванні на лікуванні,щодо наступних військовозобов'язаних:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_7 , за період часу з 01.01.2022 по дату винесення ухвали, з можливістю ознайомитись та вилучити належним чином завірені копії документів.
Проведення тимчасового доступу до речей і документів доручити слідчим, що входять до складу слідчої групи по кримінальному провадженню ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, які здійснюють нагляд у формі процесуального керівництва.
Попередити посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), що у разі невиконання ухвали слідчого судді про здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, за клопотанням сторони обвинувачення, слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених у клопотанні речей і документів.
В судове засідання слідчий не з'явилась, надала заяву про розгляд клопотання без її участі, просила задовольнити клопотання в повному обсязі.
Слідчий суддя, вивчивши надані суду матеріали клопотання, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчими відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області за процесуального керівництва прокурорів відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023050000000422 від 15.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, за фактом організації на території Донецької області незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, шляхом оформлення документів про наявність захворювання або невідповідності стану здоров'я до проходження військової служби.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 № 921 від 26.06.2022 визначено місце розташування ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_2 . Таким чином, місце здійснення досудового розслідування перебуває в межах територіальної юрисдикції Красноармійського міськрайонного суду Донецької області.
Проте, у зв'язку з інтенсифікацією воєнних дій та наближенням лінії фронту, значним посиленням обстрілів території Донецької області, Вища рада правосуддя з 02.09.2024 змінила територіальну підсудність судових справ ІНФОРМАЦІЯ_10 шляхом її передачі до ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Відповідно до ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) в даному випадку є слідчі підрозділи органів Національної поліції, що розташовуються на території м. Покровськ Донецької області, у зв'язку з чим є достатні підстави для звернення з даним клопотанням саме до слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Як вбачається з матеріалів клопотання, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, термін дії якого в подальшому неодноразово продовжено, надалі 17.08.2022 набув чинності Закон про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 7664 від 12.08.2022, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з чим почали діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.
Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до пункту 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, може бути встановлено у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Також, у період воєнного стану порядок перетину кордону для громадян України регламентується Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», Законом України «Про порядок виїзду з України і виїзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року із змінами і доповненнями (зокрема ст. 23), «Правилами перетинання державного кордону громадянами України», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Відповідно до зазначених нормативних актів на період воєнного стану чоловікам, громадянам України віком 18-60 років, обмежено виїзд за межі України.
Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідно, якщо особа була виключена з військового обліку за станом здоров'я за наказом затвердженим МОУ «Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №408, вона не вважається військово зобов'язаною та має право перетинати кордон.
Порядок та умови проведення медичного огляду військовозобов'язаних, проходження військово-лікарської комісії зазначені у Положенні про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену наказом ІНФОРМАЦІЯ_12 від 14.08.2008 № 402.
Відповідно до пункту 1.1. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену наказом ІНФОРМАЦІЯ_12 від 14.08.2008 №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
З урахуванням викладеного, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 та ІНФОРМАЦІЯ_15 , укладено договори з комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ЄДРПОУ НОМЕР_8 , на проведення військово-лікарських комісій військовозобов'язаних громадян України з метою визначення їх придатності до військової служби; тимчасової непридатності до військової служби; обмеженої придатності до військової служби; непридатності до військової служби.
Починаючи з 24 лютого 2022 року, членами військово-лікарської комісії КНП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » за результатами проведення медичних оглядів ряд осіб, визнано тимчасово непридатними до військової служби; обмежено придатними до військової служби; непридатними до військової служби, про що надано відповідні документи, зокрема висновки ВЛК, що можуть містити сумнівні відомості щодо стану здоров'я осіб призовного віку.
Надалі, на підставі отриманих особами призовного віку сумнівних висновків ВЛК, серед 333 таких осіб, наявні військовозобов'язані, які використали видані їм висновки ВЛК, що можуть містити сумнівні відомості щодо стану їхнього здоров'я для здійснення безперешкодного виїзду за державний кордон України, з метою уникнення подальшої можливої мобілізації до лав ЗСУ, та виконання обов'язків громадянина України, передбачених в тому числі ст. 65 Конституції України.
Так, 08.12.2023 на виконання ухвали слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_17 від 31.10.2023 № 237/6048/23 отримано тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до копій медичної документації, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 а також ІНФОРМАЦІЯ_13 , які в подальшому було спрямовано до Центральної військово-лікарської комісії для перевірки обґрунтованості прийнятого територіальною військово-лікарською комісією рішень про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
В ході проведення перевірки, ІНФОРМАЦІЯ_18 комісією було скасовано 140 рішень про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
На теперішній час здійснюється перевірка обґрунтованості прийнятих посадовими особами військово-лікарської комісії територіальних ІНФОРМАЦІЯ_19 рішень про непридатність до військової служби наступних військовозобов'язаних з їх виключенням з військового обліку:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_7 .
В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що військовозобов'язані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 не перебували на території Донецької області в дати проходження військово-лікарської комісії, що підтверджується відомостями мобільних операторів щодо обслуговування зв'язку, що дає підстави вважати, що зазначені військовозобов'язані отримали довідки ВЛК про визнання їх непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку незаконно.
Крім того, досудовим розслідування встановлено, що підставами для визнання військовозобов'язаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку також були медичні документи, видані медичними установами інших областей України. Проте, здійснити перевірку даних документів не виявляється можливим через відсутність їх оригіналів та/чи/або копій в територіальних ІНФОРМАЦІЯ_19 , що унеможливлює отримати відомості про медичні установи, якими їх було видано.
Допитана у якості свідка секретар військово-лікарської комісії КНП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ОСОБА_20 дала свідчення, що всі військовозобов'язані, які проходять військово-лікарську комісію направляються до реєстратури медичної установи для подальшої видачі їм електронних направлень для здачі аналізів, проходження спеціальних досліджень та проходження обстежень у лікарів, які входять до складу комісії.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема встановлення факту проходження військовозобов'язаними ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 військово-лікарської комісії, а також перевірки медичної документації, на підставі якої було прийнято рішення про непридатність зазначених осіб до військової служби, встановлення фактичного місця перебування зазначених осіб, їх контактних номерів зв'язку а такоєж всіх обставин кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до відомостей з електронної системи охорони здоров'я, а саме із реєстрів центральної бази даних.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 411 затверджено Порядок функціонування електронної системи охорони здоров'я.
Цей Порядок визначає механізм функціонування електронної системи охорони здоров'я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров'я, в тому числі визначає особливості ведення Реєстрів, перелік відомостей, що вносяться до Реєстрів та права доступу до них.
Серед відомостей, які містяться в Реєстрі про пацієнта є: унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності) або серія та номер паспорта; прізвище, ім'я, по батькові; дата та місце народження; адреса фактичного місця проживання або перебування; серія та номер (у разі наявності) документа, що посвідчує особу; номер телефону, адреса електронної пошти (далі - контактні дані) (у разі надання).
В Реєстрі декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу міститься наступна інформація: про посилання на запис про пацієнта; посилання на запис про надавача медичних послуг; посилання на запис про місце надання медичних послуг, обране пацієнтом;
Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів містить наступну інформацію: номер запису у Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів; дата та час внесення запису в Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів; посилання на запис у Реєстрі суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я про місце надання медичних послуг, де здійснювалося медичне обслуговування пацієнта, або зазначення «за місцем перебування пацієнта».
Реєстри ведуться в центральній базі даних системи та формуються з відомостей про пацієнта, що внесені до системи відповідно до законодавства та є інформацією з обмеженим доступом.
Захист інформації у центральній базі даних здійснюється відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
Володільцем персональних даних, які містяться в Реєстрах є ІНФОРМАЦІЯ_20 .
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Частиною 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Абзацом 1 ч. 6 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Слідчий суддя вважає що вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягає доказуванню у кримінальному провадженні, необхідно отримати доступ до зазначених документів з о триманням можливості їх тимчасового вилучення та відтворення з них копій для поглибленого вивчення, тому клопотання слідчого необхідно задовольнити.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 159, 161, 162, 163, 164 КПК України, суд, -
Клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого Управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_3 погоджене з прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , задовольнити.
Надати надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до:
- інформації із Реєстру про пацієнта а саме: адресу фактичного місця проживання або перебування; номер телефону, адресу електронної пошти (далі - контактні дані) (у разі надання);
- інформації з Реєстру декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу про посилання на запис про пацієнта; посилання на запис про надавача медичних послуг; посилання на запис про місце надання медичних послуг, обране пацієнтом;
- інформації із Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів про номер запису у Реєстрі; дату та час внесення запису в Реєстр; посилання на запис у Реєстрі суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я про місце надання медичних послуг, де здійснювалося медичне обслуговування, електронних медичних направлень, результатів власних медичних досліджень, електронних призначень лікарів та планів лікування, відомостей щодо перебуванні на лікуванні,щодо наступних військовозобов'язаних:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_7 , за період часу з 01.01.2022 по дату винесення ухвали, з можливістю ознайомитись та вилучити належним чином завірені копії документів.
Проведення тимчасового доступу до речей і документів доручити слідчим, що входять до складу слідчої групи по кримінальному провадженню ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, які здійснюють нагляд у формі процесуального керівництва.
Попередити посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), що у разі невиконання ухвали слідчого судді про здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, за клопотанням сторони обвинувачення, слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених у клопотанні речей і документів.
Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1