Справа № 175/16051/24
Провадження № 3/175/8001/24
Іменем України
"21" листопада 2024 р. смт. Слобожанське
Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Журавель Т.С., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, що надійшли від ВП №8 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,
Згідно протоколу ВАВ №011068, ОСОБА_1 , 22.08.2024 року близько 16 год 00 хв., перебуваючи за адресою: смт. Слобожанське, вул. Нижньодніпровська, 17 в ТРЦ «Караван», висловлювався нецензурною лайкою на адресу своїх друзів та перехожих, чим порушив громадський порядок, за що передбачена відповідальність за ст. 173 КУпАП.
Через канцелярію суду захисник ОСОБА_1 - адвокат Сєдих Ю.М. подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження вини ОСОБА_1 , при цьому сам протокол не підтверджує наявність вини останнього. Також просив розгляд справи здійснювати без його участі.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суддя доходить висновку, що справа підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
З об'єктивної сторони, хуліганство, характеризується порушенням громадського порядку. При цьому такі дії мають вчинятися безпричинно, з неповаги до громадського порядку і спокою громадян.
Крім того, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення за ст. 173 КУпАП є місце його скоєння.
Громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу. Перелік громадських місць визначається Законами України та органами місцевої влади. Ці місця мають бути внесені до списку громадських пунктів, а люди проінформовані стосовно них.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Тобто, особа, яка скоїла дрібне хуліганство, розуміє, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає чи умисно допускає неповагу до суспільства.
Також суддя звертає увагу на те, що адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП має матеріальний склад, тому суспільно небезпечні наслідки можуть бути поставлені у вину особі лише за умови, що вони перебували в причинно-наслідковому зв'язку з його дією або бездіяльністю.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Суддя звертає увагу на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що потерпілі та свідки відсутні.
Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою на адресу своїх друзів та перехожих, чим порушив громадський порядок, матеріали справи не містять, зокрема пояснення осіб, на чию адресу могли бути вчиненні вищевказані дії.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підставі вищенаведеного, враховуючи, що в діях ОСОБА_1 суддею не встановлено наявність обов'язкових ознак об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, оцінивши належність та допустимість наявних у справі доказів, суддя доходить висновку, що в діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 173, 245, 247, 251, 252, 256, 283-285 КУпАП,-
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Т. С. Журавель