Постанова від 21.11.2024 по справі 243/7425/24

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 33/803/2573/24 Справа № 243/7425/24 Суддя у 1-й інстанції - Фалін І.Ю. Суддя у 2-й інстанції - Гришин Г. А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2024 року м.Кривий Ріг

Суддя Дніпровського апеляційного суду Гришин Г.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за участю:

секретаря судового засідання Кулініч Ю.А.,

захисника Розумовського О.С.,

апеляційну скаргу захисника Розумовського О.С., який діє в інтересах особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2024 року, якою

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянку України, працюючу на посаді голови політичної партії «Партія Вадима Ляха», яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. 00 коп.; стягнуто в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Обставини, встановлені судом 1-ї інстанції :

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2024 року встановлено, що ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Партія Вадима Ляха», ідентифікаційний код НОМЕР_2 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подала до Національного агентства звіт через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік (квартальні або річні), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Доводи апеляційної скарги:

В апеляційній скарзі захисник Розумовський О.С. просить постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2024 року стосовно ОСОБА_1 скасувати та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що ОСОБА_1 права на ПП «Партія Вадима Ляха» отримала у січні 2022 році, а отже і звіт подати за 2021 рік не могла. Зазначає, що складений протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 їй не вручено, а матеріали справи не містять відомостей про отримання нею копії складеного протоколу про адміністративне правопорушення. Вважає, що було порушено її права, оскільки не ознайомлено з правами при складанні протоколу, що підтверджується відсутністю підпису останньої в протоколі, а також, оскільки вона не надавала пояснення з приводу складеного протоколу і матеріали справи не містять будь-яких її письмових пояснення.

Наполягає, що ОСОБА_1 не є суб'єктом даного правопорушення, оскільки саме політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації, має бути суб'єктом цього правопорушення. Наполягає, що керівник політичної партії не є посадовою особою в розумінні положень ст. 14 КУпАП. Вважає, що обов'язки керівника політичної партії відносяться лише до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК. Наполягає, що нормативними актами не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Позиції сторін в суді :

В судовому засіданні захисник Розумовський О.С. підтримав свою апеляційну скаргу в інтересах особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , в повному обсязі, просив її задовольнити з підстав, наведених в ній.

Особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, належним чином повідомлена про місце, день та час судового розгляду, клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надходило.

Висновки суду:

Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи вважаю, що апеляційна скарга захисника ОСОБА_2 задоволенню не підлягає за таких підстав:

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.

Звіти, передбачені ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні», не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, подаються до Національного агентства протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.

Частиною 20 статті 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82651/.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення від 13 серпня 2024 р. ОСОБА_1 , як керівником політичної партії «Партія Вадима Ляха», ідентифікаційний код НОМЕР_2 , не подано до Національного агентства звіт через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік (квартальні або річні), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання Звіту за 2021 рік до 26 квітня 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону, за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

Визнаючи ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накладаючи на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу, суд 1-ї інстанції посилався на те що, будучи керівником політичної партії «Партія Вадима Ляха», ОСОБА_1 порушила строк подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП. Цей висновок суду 1-ї інстанції грунтується на доказах, досліджених судом та яким суд дав належну оцінку, а саме:

-протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/88 від 13.08.2024;

-роздруківці з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списків політичної партії, які не подали свої Звіти за 2021 рік у визначений Законом строк;

- копії листа-звернення політичної партії «Партія Вадима Ляха» за вх. № 35995/0/07/24 від 21.03 2024, у тому числі копія Статуту політичної партії «Партія Вадима Ляха»;

- витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань;

- копії наказу Національного агенства «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16.01.2024 № 24/24» від 13.06.2024 № 151/24;

- копії листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 10.07.2024 № 50-20/50785-24;

- копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.07.2024 № 06002765611569;

- копії листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 24.07.2024 № 50-20/53887-24;

- копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 25.07.2024 № 0600279051081;

- копії листа політичної партії «Партія Вадима Ляха» за вх. № 81679/0/07-24 від 02.08.2024;

- Роздруківці з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошена для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Апеляційний суд вважає вказані докази належними, допустимими, які доповнюють одне одного та підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду 1-ї інстанції про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права, свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вимогами ст. 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Доводи апеляційної скарги сторони захисту про те, що ОСОБА_1 лише в січні 2022 року стала керівником політичної партії «Партія Вадима Ляха», а тому не повинна була надавати фінансовий звіт, вважаю не слушними виходячи з наступного.

Диспозицією ст. 212-21 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог

Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів

Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.

Звіти, передбачені ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні», не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, подаються до Національного агентства протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.

Вказані норми не передбачають звільнення від подання такого Звіту у разі зміни керівника політичної партії. Таким чином, відсутні підстави для звільнення політичної партії та її керівника ОСОБА_1 від подачі до НАЗК Звіту за 2021 рік.

Доводи захисника про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, апеляційний суд як і суд 1-ї інстанції, вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.

У ст. 3 Закону «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Згідно ч. 9 ст. 17 Закону політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до п. 4.3 ст. 4 Статуту Політичної партії, затвердженого протоколом Позачергового з'їзду партії «Партія Вадима Ляха» (нова редакція), голова Партії зокрема представляє Партію у відносинах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форми власності та підпорядкування, як в Україні так і за її межами, а також з фізичними особами; має право підпису будь-яких інших документів фінансово-господарської діяльності Партії.

Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Системний аналіз вказаних нормативних актів вказує на те, що саме ОСОБА_1 , як на голову партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, вона повинна заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Тому, враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст. ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа Партії.

Таким чином, неподання Звіту політичної партії «Партія Вадима Ляха» за 2021 рік (квартальних або річного) до 26 квітня 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Таким чином, ОСОБА_1 є посадовою особою (керівником Партії), тому підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а саме: не подання, всупереч вимогам ст. 17 Закону звіту політичної партії, про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік (квартальні або річні).

Доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 , не отримувала примірника складеного відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення спростовуються матеріалами справи, а саме: відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб № 330703480856 від 25.01.2022 ОСОБА_1 стала керівником Політичної партії «Партія Вадима Ляха» з 18.01.2022 року, місцезнаходження політичної партії за алресою: Донецька область, м. Слов'янськ, Краматорський район, вул. Сніжна, буд. 5. Копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 10.07.2024 № 50-20/50785-24 та копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 24.07.2024 № 50-20/53887-24 направлені на адресу реєстрації Партії: АДРЕСА_1 , про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.07.2024 № 06002765611569 та від 25.07.2024 № 0600279051081, в яких також стоїть відмітка про їх отримання.

З пояснень ОСОБА_1 , наданих керівнику Департаменту формування доброчесності політичних фінансів НАЗК ОСОБА_3 вбачається, що ОСОБА_1 повідомила, що перебуває у декретній відпустці та не може заявитися до НАЗК, просить врахувати її пояснення та скласти протокол без її участі. Вказані фактичні обставини також не заперечувались стороною захисту і під час апеляційного розгляду.

Таким чином, НАЗК вжито всіх заходів з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення за участю ОСОБА_1 , а тому права останньої не порушені.

На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу захиснику Розумовського О.С., який діє в інтересах особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , залишити без задоволення.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 01 жовтня 2024 року відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя ' Г.А. Гришин