Справа №:755/19680/24
Провадження №: 1-в/755/784/24
"15" листопада 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду в м. Києві подання т.в.о. начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення додаткових обмежень адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь Донецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за участю:
старшого інспектора ОСОБА_5 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
до Дніпровського районного суду м. Києва надійшло подання т.в.о. начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення додаткових обмежень адміністративного нагляду ОСОБА_4 .
Подання мотивоване тим, що 10.07.2024 Сокирянським районним судом Чернівецької області під час відбування покарання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік.
При цьому, застосовано наступні обмеження: 1. Заборонено вихід з квартири (будинку) у визначений час доби з 22.00 до 06.00 год.; 2. Заборонено перебувати у закладах та місцях, де проводиться вживання спиртних напоїв; 3. Заборонено виїзд в особистих справах за межі району (міста) без дозволу органу поліції, який здійснює адміністративний нагляд; 4. Зобов?язаний з?являтися в органи поліції по місцю проживання на реєстрацію два рази на місяць.
На підставі вищевикладеного, а також керуючись ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», а також те, що реєстрація осіб, які перебувають під адміністративним наглядом в Дніпровському управлінні поліції ГУНП у місті Києві здійснюється щочетверга в період часу з 09 год 00 хв до 18 год 00 хв, та для більш ефективного контролю з боку органів Національної поліції України за дотриманням ОСОБА_4 обмежень адміністративного нагляду доцільно, матеріали відносно останньої направлено до Дніпровського районного суду міста Києва, для вирішення питання про встановлення додаткових обмежень адміністративного нагляду: - з'являтися на реєстрацію по адміністративному нагляду з 09 год 00 хв до 18 год 00 хв до Дніпровського УП ГУНП у місті Києві в 1-й та 3-й четвер щомісяця.
У судовому засіданні старший інспектор Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_5 подання підтримала та просила його задовольнити.
ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.
Ознайомившись з поданням та долученими до нього матеріалами, вислухавши учасників судового провадження, суд дійшов такого висновку.
Згідно із ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Як вбачається з постанови Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10.07.2024 (справа № 722/1422/24) ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд строком на один рік із застосуванням обмежень: заборона виходу з квартири (будинку) у визначений час доби з 22:00 до 06:00 год.; заборона перебування у закладах та місцях, де проводиться вживання спиртних напоїв; заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) без дозволу органу поліції, який здійснює адміністративний нагляд; зобов'язання з'являтися в органи поліції по місцю проживання на реєстрацію два рази на місяць.
Згідно з абз. 2 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Підстави встановлення адміністративного нагляду, передбачені ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», на даному етапі, не відпали.
Зазначені у подані зміни органу внутрішніх справ не суперечать абзацу 1 ст. 10 Закону, в частині видів обмежень щодо осіб, відносно яких встановлено адміністративний нагляд та правилам визначеним ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Термін дії адміністративного нагляду, визначений ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» на момент розгляду подання в суді, не закінчився.
За таких обставин, суд з урахуванням особи ОСОБА_4 , його способу життя і поведінки, беручи до уваги завдання адміністративного нагляду, регламентовані ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», вважає за необхідне задовольнити подання про встановлення додаткових обмежень адміністративного нагляду, встановленого відносно особи, щодо якої внесено подання, оскільки змінені обмеження дадуть змогу запобігти вчиненню кримінальних правопорушень ОСОБА_4 , і здійснити належний виховний вплив на останнього.
З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», ст. 369, 372, 392, 539 КПК України, суд
подання т.в.о. начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про встановлення додаткових обмежень адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Встановити додаткові обмеження адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , встановлені постановою Сокирянського районного суду Чернівецької області від 10.07.2024 (справа № 722/1422/24), а саме: з'являтися на реєстрацію по нагляду з 09 год 00 хв до 18 год 00 хв до Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві кожного першого та третього четверга щомісяця.
Копію ухвали судді вручити присутнім учасникам процесу та надіслати для виконання начальнику органу Національної поліції за місцем проживання особи, щодо якої встановлено адміністративний нагляд.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя : ОСОБА_1