Ухвала від 19.11.2024 по справі 460/13948/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 листопада 2024 року м. Рівне №460/13948/24

Рівненський окружний адміністративний суд в особі судді Дудар О.М., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Позивач просить суд визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення від 11.06.2024 №85491700240523 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за податковим зобов'язанням у сумі 197800,15грн та штрафних санкцій у сумі 49450,04грн;

- податкове повідомлення-рішення від 11.06.2024 №85581700240523 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 3060грн;

- податкове повідомлення-рішення від 11.06.2024 №85571700240523 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість за податковим зобов'язанням у сумі 228146грн та штрафними санкціями у сумі 57036грн;

- податкове повідомлення-рішення від 11.06.2024 №85531700240523 про збільшення грошового зобов'язання з військового збору за податковим зобов'язанням у сумі 16483,34грн та штрафних санкцій у сумі 4120,83грн;

- податкове повідомлення-рішення від 11.06.2024 №85471700240523 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями у сумі 1020грн;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.06.2024 №Ф-85541700240523, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11.06.2024 №8551700240523.

За результатами перевірки матеріалів позовної заяви в порядку статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя встановила, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч.1 ст.122 КАС України).

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.3 ст.122 КАС України).

Згідно із ч.4 ст.122 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Отже, КАС України передбачає можливість установлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним ч.2 ст.122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними ч.4 ст.122 КАС України.

При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

За сформованою судовою практикою, строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення за умови попереднього використання досудового порядку вирішення спору становить місяць, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження.

З матеріалів позову встановлено, що спірні рішення Головного управління ДПС у Рівненській області були оскаржені позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.

Оскільки позивач скористався процедурою адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, в межах спірних правовідносин підлягає застосуванню місячний строк звернення до суду з відповідною позовною заявою.

Рішення за результатами розгляду скарг позивача Державною податковою службою України прийнято 21 серпня 2024 року, 23 серпня 2024 року та 29 серпня 2024 року.

Позовна заява надійшла до суду 14 листопада 2024 року.

Відповідно до ч.9 ст.120 КАС України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

У силу вимог ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Як свідчить зміст позовної заяви, позивач просить захистити і відновити його порушене право у межах строку, встановленого законодавством.

Проте, для визначення строкових меж для звернення до суду з позовними вимогами, заявленими позивачем, потрібно встановити дату звернення до суду з цим позовом.

Суд звертає увагу на те, що цю позовну заяву було доставлено до суду службою експрес-доставки "Меркурій", згідно з накладною від 15.10.2024 №2260275, у якій зазначено дату відправлення - 15.10.2024. Прізвище кур'єра, яким прийнято відправлення, зазначено нерозбірливо.

До суду вказане поштове відправлення надійшло 14.11.2024, тобто через 31 день.

Наказом Міністерства інфраструктури України "Про затвердження Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень" від 28.11.2013 №958 затверджено нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку, відповідно до яких нормативні строки пересилання такої кореспонденції становлять:

1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1;

2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2;

3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3;

4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4,

де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання;

1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

Як уже зазначалося судом, накладна від 15.10.2024 №2260275 свідчить, що поштове відправлення із позовною заявою пересилалася в межах Рівненської області із селища Млинів до міста Рівного 31 день (з 15.10.2024 до 14.11.2024).

Жоден з номерів, вказаних у накладній, не дає можливості перевірити статус/відстежити поштове відправлення, зокрема, перевірити точну дату його відправки, у відкритих джерелах.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про поштовий зв'язок" від 03.11.2022 №2722-IX (далі - Закон №2722-IX), оператор поштового зв'язку (оператор) - суб'єкт господарювання, що здійснює діяльність на території України та у встановленому законодавством порядку надає послуги поштового зв'язку.

Згідно з ч.1 та ч.3 ст.15 Закону №2722-IX, оператори поштового зв'язку надають користувачам послуги поштового зв'язку відповідно до законодавства та можуть провадити іншу господарську діяльність у встановленому законом порядку. Послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.

У силу вимог ч.1 ст.14 Закону №2722-IX, суб'єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність у сфері надання послуг поштового зв'язку, подають до національного регулятора повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку. Внесення відомостей до єдиного державного реєстру операторів поштового зв'язку здійснюється відповідно до закону за формою та змістом, встановленими національним регулятором.

Відповідно до п.7 Порядку ведення єдиного державного реєстру операторів поштового зв'язку, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку 19.04.2023 №138, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.05.2023 за № 816/39872, суб'єкт господарювання, який є оператором поштового зв'язку, здійснює свою діяльність із дотриманням Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, та направляє до НКЕК повідомлення відповідно до цього Порядку.

Водночас, у Єдиному державному реєстрі операторів поштового зв'язку, опублікованому на офіційному веб-порталі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, відомості про оператора поштового зв'язку, службу експрес-доставки "Меркурій", відсутні.

Крім того, накладна служби експрес-доставки від 15.10.2024 №2260275 не містить належних реквізитів офіційного документа, а саме: печатки оператора поштового зв'язку та інших його ідентифікаційних даних, таких як організаційно-правова форма, ідентифікаційний код юридичної особи.

Таким чином, правові підстави вважати службу експрес-доставки "Меркурій", якою надано послуги з доставки цього позову до суду, повноважним та зареєстрованим у встановленому законом порядку оператором поштового зв'язку у суду відсутні.

Висновки аналогічного змісту викладені Верховним Судом в ухвалах від 18.09.2020 у справі №826/4723/13-а, від 30.11.2021 у справі №420/7645/19, від 29.09.2022 у справі №640/16163/21, від 16.05.2023 у справі №540/68/22.

Жодних інших доказів, що підтверджують належність дій позивача та факт звернення до суду 15.10.2024, зокрема, підтвердження оплати за доставку та час її здійснення, інших доказів, що дають змогу ідентифікувати обрану ним службу доставки та наявність у неї права здійснювати доставку кореспонденції тощо, позивачем суду не надано.

Отже, позовна заява не відповідає вимогам ст.161 КАС України та підлягає залишенню без руху.

Керуючись ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишити без руху.

Запропонувати позивачу у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви шляхом подання суду:

- доказів щодо дати відправлення позовної заяви з додатками, в тому числі підтвердження оплати за доставку відправлення від 15.10.2024 за номером накладної 2260275.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Служба експрес-доставки "Меркурій" у строк до 06 грудня 2024 року подати до суду:

- відомості щодо відправлення за номером накладної 2260275, відправленого фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 15 жовтня 2024 року з селища Млинів Дубенського району Рівненської області до Рівненського окружного адміністративного суду (м.Рівне, вул.16 Липня, 87).

Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня вручення цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та окремо не оскаржується.

Суддя О.М. Дудар