21 листопада 2024 року м. Рівне №460/26510/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доЗахідного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі, - позивач) звернувся до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (далі, - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років вислугу років у пільговому обчисленні за період з 25.06.2001 по 31.12.2022 з розрахунку один місяць служби за сорок днів, підготувати і направити документи до ГУ ПФУ в Рівненській області для призначення пенсії з 01.01.2023 у розмірі, визначеному п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позов обґрунтовано протиправними діями відповідача щодо обрахунку календарної вислуги років.
Ухвалою суду від 21.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Враховуючи вимоги ст.162 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Ухвалою суду від 18.09.2024 у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області витребувано додаткові докази.
30.09.2024 від ГУ ПФУ в Рівненській області через систему "Електронний суд" на виконання вказаної ухвали надійшли витребувані судом докази.
Ухвалою суду від 21.11.2024 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач з 25.06.2001 по 31.12.2022 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно з наказом Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» від 26.12.2022 №205/ОС-22 вислуга років позивача на день звільнення становить: в календарному обчисленні 23 роки 00 місяців 00 днів, у пільговому - 30 років 02 місяці 01 день, трудовий стаж становить 05 років 06 місяців 01 день, загальний трудовий стаж на день звільнення становить 28 років 06 місяців 01 день.
Згідно з розрахунком вислуги років від 10.01.2023 вислуга років позивача становить 23 роки, трудовий стаж 05 років 06 місяців 01 день, всього 28 років 6 місяців 01 день.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 01.01.2023 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 53% грошового забезпечення.
Не погоджуючись щодо обрахованого відповідачем стажу, з якого розраховано розмір пенсійного забезпечення, 13.10.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив переглянути прийняте рішення, під час підготовки документів для призначення пенсії, застосувати пункт «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області документи щодо призначення з 01.01.2023 пенсії у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
20.10.2023 відповідач відповідну заяву позивача надіслав до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» для розгляду за належністю.
Листом від 31.102023 №11/11-23/М-11 Державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)» повідомила позивача про те, що установа не уповноважена призначати та виплачувати пенсії.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України від 23.06.2005 № 2713-IV "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (далі - Закон № 2713-IV) правовою основою діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України є Конституція України, цей та інші закони України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти Міністерства юстиції України.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону № 2713-IV служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
В силу приписів частин 3-6 Закону № 2713-IV пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При звільненні зі служби особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист". Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України. На осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України. Пенсійне забезпечення та соціальний захист працівників кримінально-виконавчої служби здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, державну службу, соціальний захист.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі зокрема і у органах складу кримінально-виконавчої служби, є, Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
При цьому, слід звернути увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Так, вказаним Порядком передбачено, що уповноваженими особами на підготовку документів для призначення пенсії є, зокрема уповноважений орган (структурний підрозділ), Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (останнє місце служби).
Статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Зокрема, встановлено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони (п. "и" ч. 1 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно з статтею 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
17.07.1992 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393).
Пунктом 3 Порядку №393 визначено, що до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби (п.г)).
Отже, особам, які перебували на службі в Державній кримінально-виконавчій службі та які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Наказом Міністерства юстиції України від 10.04.2013 №669/5 затверджено Перелік посад та порядку встановлення пільгового заліку вислуги років для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Наказ №669/5).
Згідно з п. 1.1. Наказу №669/5 особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, посади яких не передбачені Переліком посад та порядком встановлення пільгового заліку вислуги років, для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, пільговий залік вислуги років для призначення пенсій зараховується на умовах один місяць служби за сорок днів.
Відтак, позивачу періоди його служби з 25.06.2001 по 31.12.2022 підлягають зарахуванню у вислугу років на пільгових умовах 30 днів служби за 40 днів на підставі постанови КМУ від 17.07.1992 №393 та наказу Міністерства юстиції України від 10.04.2010 №669/5. Проте, як вбачається з розрахунку вислуги років на пенсію позивача, відповідач пільговий порядок обчислення вислуги років до вказаних періодів не застосував.
Суд зазначає, Закон №2262-XII передбачає пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №805/3923/18-а від 03.03.2021.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд і у постанові від 02.12.2021 у справі №300/2497/19.
Стаття 1 Закону №2262-ХІІ передбачає, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за вказаним Законом при наявності встановленої ним вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність в особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертій статті 17 згаданого Закону щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням вже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13.05.2021 у справі №140/1753/19.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 23 календарних роки і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону №2262-ХІІ та Постановою №393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним положенням Закону №2262-ХІІ та Постанови №393.
З урахуванням наведених висновків Верховного Суду, суд погоджується з твердженням позивача про наявність у нього права на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги років за час служби у пільговому обчисленні, сформованої за періоди:
- з 25.06.2001 по 31.12.2022 відповідно до підпункту «г» пункту 3 Постанови №393 з розрахунку 40 днів за 1 місяць служби.
Вказана правова позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 02.12.2021 у справі №300/2497/19, від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а, від 13.05.2021 у справі №140/1753/19, які у відповідності до частини п'ятої статті 242 КАС України та частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд враховує під час вирішення цього спору.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо незарахування позивачу до календарної вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, часу служби у Державній кримінально-виконавчій службі з розрахунку 40 днів за 1 місяць служби.
Таким чином, суд висновує, що для належного захисту порушеного права позивача відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок календарної вислуги років позивача, яка дає право на призначення пенсії, зарахувавши до такої на пільгових умовах час служби у Державній кримінально-виконавчій службі з 25.06.2001 по 31.12.2022, обчислений з розрахунку 40 днів за 1 місяць служби.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи відповідач як суб'єкт владних повноважень не виконав свого процесуального обов'язку щодо доказування правомірності допущеної ним поведінки у спірних правовідносинах: ні відзиву, ні будь-яких доказів на підтвердження протилежних, аніж встановлено судом фактів при розгляді цієї справи, не подав, а тому суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати у вигляді судового збору стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо незарахування до календарної вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії на пільгових умовах, часу служби у Державній кримінально-виконавчій службі з розрахунку 40 днів за 1 місяць служби.
Зобов'язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України здійснити перерахунок календарної вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії, зарахувавши до такої на пільгових умовах час служби у Державній кримінально-виконавчій службі з 25.06.2001 по 31.12.2022, обчислений з розрахунку 40 днів за 1 місяць служби та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України судові витрати у виді судового збору у сумі 1073,60грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 21 листопада 2024 року.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул. Архипенка, 1,м. Львів,Львівська обл.,79005, ЄДРПОУ/РНОКПП 40867243)
Суддя Н.С. Гудима