20 листопада 2024 р. № 400/6632/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_3 ,
провизнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до суду, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у прийнятті і реєстрації заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації і вручення повістки № 000050 на проходження військово-лікарської комісії;
- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про направлення ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії, зазначене в повістці № 000050 від 03.07.2024;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти і зареєструвати заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач подав заяву про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації, оскільки має батька - особу з інвалідністю ІІ групи, який потребує постійного догляду. Ним була подана заява, проте відповідач відмовив у прийнятті заяви та вручив повістку для проходження ВЛК.
Ухвалою суд від 17.07.2024 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов не скористався, жодних заяв до суду від відповідача не надходило.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС Україн у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
03.07.2024 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою подачі заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Зазначену заяву відповідач не прийняв та вручив ОСОБА_1 повістку № 000050 для проходження ВЛК.
08.07.2024 позивач повторно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою подачі заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Вказану заяву відповідач відмовився приймати та реєструвати, про що складено працівниками поліції протокол про вчинене кримінальне правопорушення від 08.07.2024.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не ненадання йому відстрочки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини восьмої статті 1 Закону № 3543-ХІІ положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Абзацом третім пункту 3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.0.2022 № 154 (далі - Положення № 154), районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Згідно з абзацом дев'ятим пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Отже, до повноважень відповідача належить оформлення відстрочок від призову під час мобілізації для військовозобов'язаних, які проживають на території відповідного району.
Відповідач зобов'язаний був зареєструвати заяву про надання йому відстрочки від призову, після чого перевірити підстави щодо надання йому відстрочки та оформити її при їх підтвердженні.
Вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача скасувати рішення щодо направлення його для проходження військово-лікарської комісії суд зазначає, що відповідачем ще не розглянуто заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу, не вирішено чи має позивач підстави для надання такої відстрочки, тому суд вважає передчасним розгляд питання щодо скасування рішення про направлення позивача для проходження ВЛК.
Отже позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень частини 3 статті 139 КАС України.
Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті та реєстрації заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 05.07.2024.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) прийняти та зареєструвати заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 05.07.2024.
4. З задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо скасування рішення про направлення його для проходження військово-лікарської комісії - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн шістдесят коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 20.11.2024.
Суддя Н.О. Бульба