20 листопада 2024 рокусправа № 380/15885/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням до загального страхового стажу періоду роботи з 01 квітня 2021 року по 03 грудня 2021 року на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з урахуванням до середнього заробітку сум зарплат отриманих за цей період на цьому підприємстві;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до загального страхового стажу періоду роботи на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 квітня 2021 року по 03 грудня 2021 року та з урахуванням до середнього заробітку мою заробітну плату за період з 01 квітня 2021 року по 03 грудня 2021 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати, за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» ДП Львіввугілля з 01.04.2021 по 03.12.2021 та перерахунку пенсії.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладена у відзиві на позовну заяву, у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що за матеріалами пенсійної справи №133950008726 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, як особі з інвалідністю III групи внаслідок професійного захворювання з 17.01.2022 по 30.09.2025, відповідно до Закону №1058 та Закону №345. Загальний страховий стаж ОСОБА_1 обчислений по 31.05.2023 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків та становить 24 роки 01місяць 22 дні, з них 18 років 09 місяців 05 днів - пільгова робота за списком №1 та статті 8 Закону №345. Оскільки, стаж підземної роботи в шахті по видобутку вугілля заявника становить більше 15 років, то пенсійна виплата розрахована відповідно до статті 8 Закону №345 та статті 33 Закону №1058, а саме: 24083,50 грн. х 80 % = 19266,80 грн. + 150,00 грн. (надбавка на одного утриманця) + 100,00 грн. індексація 01.03.2023) + 100,00 грн. (індексація 01.03.2024) = 19616,80 грн. Період роботи позивача з 01.04.2021 по 03.12.2021 не зараховано до страхового та до пільгового (підземного) стажу за списком №1 для обчислення пенсії, оскільки згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
Ухвалою судді від 05.08.2024 в справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 (дата заповнення 01 червня 2000 року), ОСОБА_1 працював з 06.07.2018 по 03.12.2021 на Відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» ДП Львіввугілля.
11.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо обчислення пенсії з урахуванням періоду роботи з 01.04.2021 по 03.12.2021 на Відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» ДП Львіввугілля.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №16606-17376/К-52/8-1300/24 від 01.07.2024 ОСОБА_1 повідомлено, зокрема, про те, що він з 17.01.2022 перебуваєте на обліку та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, відповідно до частини другої статті 33 Закону №1058 з застосуванням норм статті 8 Закону №345. Розмір пенсії по інвалідності обчислено в розмірі пенсії за віком з урахування 1 страхового стажу 24 роки 06 місяців 24 дні (зарахований по 31.05.2023), в тому числі: 18 років 09 місяців 05 днів - стаж на підземних роботах за списком №1 (зарахований по 31.12.2020). Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за період з 01.07.2000 по 31.12.2020 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (коефіцієнт заробітку - 2,22042). Середньомісячний заробіток з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2019-2021 роки - 10846,37 грн, становить 24083,50 грн. (10846,37 грн. х 2,22042). Пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком станом на 01.06.2024 становить 19616,80 грн. (24083,50 грн. - середньомісячний заробіток х 80 % - стаття 8 Закону №345 + 150,00 грн. - надбавка на одного неповнолітнього утриманця + 100,00 грн. - індексація з 01.03.2023 + 100,00 грн. - індексація з 01.03.2024). Період роботи з 01.01.2021 по 03.12.2021 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не зараховано до страхового та до підземного стажу а списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та за даний період не враховано заробітну плату у зв?язку з відсутністю даних про сплачені підприємством страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування. Нарахування та виплата пенсії здійснюється відповідно до норм чинного законодавства з урахуванням всіх наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток. На даний час, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування містяться відомості про сплачені страхові внески ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» включно по березень 2021 року.
Вважаючи відмову відповідача в зарахуванні до загального страхового стажу періоду роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 01.04.2021 по 03.12.2021, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV).
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону №1058-IV).
Як встановив суд, період роботи позивача з 01.04.2021 по 03.12.2021 на Відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» ДП Львіввугілля відповідач не зарахував до страхового та пільгового стажу за Списком №1, оскільки в системі персоніфікованого обліку відсутні дані щодо сплати підприємством страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Надаючи оцінку таким мотивам відповідача, суд враховує таке.
Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.
Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений належної соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 01.04.2021 по 03.12.2021 не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу та підземного стажу періоду роботи позивача з 01.04.2021 по 03.12.2021 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.
Суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України наділені повноваженнями проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Тому наявність сумнівів у відповідача може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що відсутність в індивідуальних відомостях про застраховану особу інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником у період роботи позивача з 01.04.2021 по 03.12.2021 не є підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії періоду його роботи, оскільки позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків.
Відтак підстави для відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу періоду його роботи з 01.04.2021 по 03.12.2021, зазначені в листі відповідача, є надуманими, не відповідають фактичним обставинам цієї справи, що свідчить про дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верхового Суду 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 у справі №482/437/17, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, від 23.03.2020 у справі № 535/1031/16-а та від 09.10.2020 у справі №341/460/17.
Суд звертає увагу на те, що позивач в прохальній частині позову просить визнати протиправними дії пенсійного органу щодо не зарахування до його загального страхового стажу періоду роботи з 01.04.2021 по 03.12.2021.
Водночас суд в ході розгляду справи встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, призначену у відповідності до статті 33 Закону №1058, із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345 (Список №1).
З листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №16606-17376/К-52/8-1300/24 від 01.07.2024 видно, що період з 01.04.2021 по 03.12.2021 не зараховано ОСОБА_1 як до страхового загального, так і до підземного стажу за Списком №1.
Суд відзначає, що згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В свою чергу, частина 2 статті 5 КАС України передбачає, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наголошував на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникав би необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося б примусове виконання рішення.
Окрім цього, надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, у пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту та належного поновлення порушених прав позивача, а також виходячи за межі позовних вимог, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та до підземного стажу за Списком №1 період його роботи з 01.04.2021 по 03.12.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», а також здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вже зарахованого стажу з 11.06.2024.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу та до підземного стажу за Списком №1 періоду його роботи з 01.04.2021 по 03.12.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу та до підземного стажу за Списком №1 період його роботи з 01.04.2021 по 03.12.2021 на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», а також здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вже зарахованого стажу з 11.06.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Желік О.М.