21 листопада 2024 року № 640/23552/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м.Києві від 01.04.2020 №1212480-3313-2615.
В обґрунтування своїх позивач зазначив, що він є власником земельної ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 8000000000:75:207:0027, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , земельний податок за яку за 2020 рік було нараховано спірним податковим повідомленням-рішенням.
Позивач стверджує, що з 01.07.2015 і по даний час діючою є нормативна грошова оцінка земель міста Києва, яка затверджена рішенням Київської міської ради №23/23 від 03.07.2014, та інших рішень органом місцевого самоврядування не приймалося та не оприлюднювалося. Позивач зауважує, що за попередні роки контролюючим органом при обчисленні розміру земельного податку застосовувалася нормативна грошова оцінка належної позивачу на праві власності земельної ділянки на рівні 484900,00 грн, що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 29.04.2016 №1933982-1305. У зв'язку з цим позивач вважає протиправним застосування відповідачем нової нормативно-грошової оцінки при розрахунку земельного податку за 2020 рік.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що відповідно до даних Державного земельного кадастру нормативна грошова оцінка належної позивачу на праві власності земельної ділянки дорівнює 3407748,17 грн. При цьому, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням була застосована ставка податку в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та визначено грошове зобов'язання за 2020 рік в сумі 34077,48 грн. Внаслідок цього відповідач вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення було прийнято правомірно, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2021 було замінено відповідача у справі - Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ: 43141267), на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, 33/19; код: ЄДРПОУ 44116011), як відокремлений підрозділ ДПС України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ: 43005393).
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
22.05.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С. О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Дудіна С.О. та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Позивач є власником земельної ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 8000000000:75:207:0027, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №053900.
Податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС в м. Києві від 01.04.2020 №1212480-3313-2615 позивачеві визначено грошове зобов'язання із земельного податку за вказану земельну ділянку за 2020 рік в сумі 34077,48 грн.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).
Пунктом 14.1 статті 14 ПК України визначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72); власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (підпункт 14.1.34); земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (підпункт 14.1.74); плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147).
Згідно з підпунктом 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України).
Згідно з підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
За правилами пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Пунктом 274.1 статті 274 ПК України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
Згідно з положеннями статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.1 статті 286 ПК України закріплено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст.286 ПК України).
Згідно з положеннями статті 287 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Таким чином, платником земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які зобов'язані сплачувати земельний податок за земельні ділянки, що перебувають у їх власності або користуванні. Обов'язок сплачувати земельний податок виникає у власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Як було вказано вище, позивач є власником земельної ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 8000000000:75:207:0027, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ №053900, а тому повинен сплачувати земельний податок.
Суд зазначає, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 18.02.2020 нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становить 3407748,17 грн. Категорія земель: землі житлової та громадської забудови. Цільове значення земельної ділянки: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва.
Відповідно до пункту 5.1 Положення про плату за землю в місті Києві, яке є Додатком 3 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві», ставки земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюються залежно від цільового призначення землі у відсотках від їх нормативної грошової оцінки відповідно до таблиці №1 цього Положення.
У свою чергу, в таблиці №1 до Додатку 3 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 визначено, що ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, для фізичних осіб становить 1% від нормативної грошової оцінки за використання земельних ділянок з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання; для будівництва індивідуальних гаражів.
Отже, наведена ставка податку відповідає цільовому призначенню належної позивачеві на праві власності земельної ділянки.
Спірним податковим повідомленням-рішенням відповідач визначив суму податкового зобов'язання із земельного податку за 2020 рік на рівні 34007,48 грн., що дорівнює 1% від нормативної грошової оцінки та відповідає ставці податку відповідно до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629.
Ураховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідач, визначаючи позивачу податкове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 34007,48 грн, правильно визначив платнику суму податку відповідно до вказаних вище положень ПК України.
Посилання позивача на визначення контролюючим органом іншої суми податкового зобов'язання податковим повідомленням-рішенням від 29.04.2016 №1933982-1305 суд до уваги не приймає, оскільки правомірність винесення зазначеного ППР та його відповідність нормам податкового законодавства України не є предметом спору у цій справі.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.