Ухвала від 20.11.2024 по справі 320/37975/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення третьої особи

20 листопада 2024 року №320/37975/24

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої судді Парненко В.С.,

судді Білоноженко М.А.,

судді Жука Р.В.,

при секретарі Занковичу А.І.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Шокуна О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинними пунктів постанови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України (вул. Михайла Грушевського, 12/2, м.Київ, 01001), в якій просить суд:

- визнати протиправними та не чинними пункти 2 і 4 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12 травня 2023 року «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018р. №103, та внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704»;

- зобов?язати Кабінет Міністрів України скасувати пункти 2 і 4 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року як такі, що не відповідають статтям 22, 24, 113 і 114 Конституції України, Законам України №2262-XII, №2011-XII, №1058-IV, №2017-III та №3460-IX; постановам Верховного Суду в адміністративних справах №826/6453/18, №440/6017/21, №120/8603/21-a та №500/1813/21.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/27975/24 передана до розгляду судді Парненко В.С.

19.08.2024 суддею Парненко В.С. подано службову записку на визначення складу суду для колегіального розгляду справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 20.08.2024 визначено персональний склад колегії суддів: головуюча суддя Парненко В.С., суддя Білоноженко М.А., суддя Жук Р.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 20.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Чергове підготовче засідання призначено на 20.11.2024.

Представником відповідача подано клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство економіки України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідальність, як за розроблення, так і за виконання певного нормативно-правового акту після набрання ним чинності, як правило, несе міністерство, що виступало його головним розробником та до відання якого належить управління сферою регулювання якої стосується такий акт. Міністерство економіки України є головним розробником оскаржуваної постанови, а тому рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства економіки України, як органу на якого покладені функції щодо приведення у відповідність нормативно-правових актів Уряду у відповідній сфері, відповідальність за реалізацію якої покладена на них шляхом розроблення проєктів актів Кабінету Міністрів України про внесення до них змін.

В підготовче засідання, призначене на 20.11.2024, прибули позивач та представник відповідача.

Представник відповідача вимоги клопотання підтримав, позивач проти заявленого клопотання заперечував.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши клопотання про залучення третьої особи та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Як вбачається з матеріалів справи, що позивач у позовній заяві порушує питання щодо правомірності прийняття пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12 травня 2023 року «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018р. №103, та внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704».

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

Статтею 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.

Таким чином, законодавством встановлено, що відповідальність за стан справ у певній сфері, покладено на відповідне міністерство. До повноважень Уряду належить, серед іншого, забезпечення реалізації державної політики у відповідній сфері, проте безпосередньо реалізує державну політику у відповідній сфері саме міністерство.

Згідно із частинами другою, третьою статті 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» передбачено що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.

Відповідальність, як за розроблення так і за виконання певного нормативно-правового акту після набрання ним чинності, як правило, несе міністерство, що виступало його головним розробником та до відання якого належить управління сферою, регулювання якої стосується такий акт.

Аналогічна змістом правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 03.03.2020 у справі №826/7011/16 та від 08.12.2020 у справі №826/11008/18.

Разом з тим, положенням про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Уряду від 20.08.2014 (зі змінами) визначено, що Міністерство економіки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і яке забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну цінову політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об?єктами державної власності, реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, зокрема електронних, та здійснення контролю за її реалізацією, інтелектуальної власності, публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів; формування та реалізує державну інвестиційну політику, державну інноваційну політику в реальному секторі економіки, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства; формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу; формування та реалізацію державної політики у сфері державного матеріального резерву, державного експортного контролю; формування державної політики у сфері захисту прав споживачів, державної політики з контролю за цінами, державної регуляторної політики та державної політики з питань ліцензування, дозвільної системи, нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; реалізацію державної політики у сфері організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності; формування та реалізацію державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю та зайнятість населення; формування та реалізацію державної політики з питань залучення міжнародної технічної допомоги в частині виконання вимог абзацу четвертого частини другої статті 6 та абзацу третього частини четвертої статті 14 Закону України «Про запобігання корупції» (пункт 1 Положення).

Крім того, підпунктами 2 пункту 4 Положення визначено, що Міністерство економіки України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.

Саме Міністерство економіки України є головним розробником оскаржуваної постанови.

Таким чином, рішення у справі №320/37975/24 може вплинути на права та обов?язки Міністерства економіки України, як органу, на якого покладені функції щодо приведення у відповідність нормативно-правових актів Уряду, у відповідній сфері відповідальність за реалізацію якої покладена на них, шляхом розроблення проєктів актів Кабінету Міністрів України про внесення до них змін.

Вказане в сукупності свідчить про необхідність залучення Міністерства економіки України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Колегією суддів досліджено матеріали справи та клопотання відповідача та встановлено, що для повного та всебічного розгляду даної справи клопотання позивача про залучення до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство економіки України є таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 12, 48, 49, 243, 248, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Клопотання Кабінету Міністрів України про залучення третьої особи в адміністративній справі №320/37975/24 - задовольнити.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство економіки України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 37508596).

Зобов'язати позивача протягом п'яти днів з дати проголошення (отримання) ухвали суду направити до Міністерства економіки України позовну заяву разом з доданими до неї документами та надати суду докази направлення.

Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання копії позовної заяви для надання пояснень.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Головуюча суддя Парненко В.С.

Суддя Білоноженко М.А.

Суддя Жук Р.В.