ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"20" листопада 2024 р. Справа № 300/8624/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Івано-Франківської області, відповідно до змісту якого просить: визнати бездіяльність уповноваженої особи протиправною; зобов'язати уповноважену особу прийняти рішення щодо порушення дисциплінарного провадження відносно працівників патрульної поліції - інспектора УПП в Івано-Франківській області ДПП лейтенанта поліції Гандзюк М.М., та присутніх при розгляді дисциплінарної справи працівників патрульної поліції, про що видати наказ.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Пунктами 4, 5, 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та, зокрема, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить ефективний розгляд справи.
Із прохальної частини позову слідує, що позивач просить суд, зокрема, зобов'язати уповноважену особу відповідача прийняти рішення щодо порушення дисциплінарного провадження відносно працівників патрульної поліції - інспектора УПП в Івано-Франківській області ДПП лейтенанта поліції Гандзюк М.М., та присутніх при розгляді дисциплінарної справи працівників патрульної поліції, про що видати наказ.
Обгрунтовуюючи позовні вимоги позивач зазначає, що працівниками відповідача вчинено дисциплінарні проступки, в тому числі порушено правила етики (вживання нецензурної лайки), під час зупинки 05.04.2024 автомобіля, яким кермував позивач.
Суд зазначає, що позовна заява ОСОБА_1 не містить жодних обґрунтувань, яким чином неприйняття відповідачем рішення щодо порушення дисциплінарного провадження відносно працівників патрульної поліції порушує права та законні інтереси саме позивача.
При цьому обґрунтування позовних вимог позивача зводиться до опису обставин його зупинки працівниками патрульної поліції та притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд зауважує, що судовому захисту в адміністративних справах підлягає порушене право. Метою такого захисту є не встановлення загальної законності державного управління, а захист особи у сфері публічно-правових відносин, в яких вона бере участь. Тому обґрунтування таких обставин має зазначатися у тексті позовної заяви.
Згідно частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч.1 ст.4 ЗУ "Про судовий збір").
Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивачем звернено до суду одну позовну вимогу немайнового характеру.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", який вступив в дію з 01.01.2024 визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року складає 3028,00 грн.
Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленою позивачем однією позовною вимогою немайнового характеру складає 1211,20 грн. (3028,00 х 0,4).
Проте позивачем в порушення вимог КАС України та Закону України “Про судовий збір» вказаний судовий збір не сплачено. Як і не надано суду доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада України" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.
Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних недоліків шляхом надання суду документа про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн., або доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а також приведення позовної заяви у відповідність до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.