Рішення від 20.11.2024 по справі 280/8759/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року Справа № 280/8759/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» (70031, Запорізька обл., Запорізький р-н, село Сергіївка, вулиця Миру, буд. 51, код ЄДРПОУ 365235872)

до Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70015, Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Петро-Михайлівка, вул.Миру, буд. 70, код ЄДРПОУ 04353296),

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Петро-Михайлівської сільської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати бездіяльність Петро-Михайлівської сільської ради щодо розгляду заяв ТОВ “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» від 30.04.2024 протиправною та зобов'язати Петро-Михайлівської сільської ради вчинити певні дії, а саме прийняти рішення за поданими заявами ТОВ “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» від 30.04.2024 року.

Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач вказує, що звернувся до Петро-Михайлівської сільської ради із трьома заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду. Покликається на те, що 01.05.2024 заяви позивача було розглянуто на засіданні постійної комісії Петро-Михайлівської сільської ради з питань земельних відносин, природокористування планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою. Стверджує, що на засіданні сільської ради, яке відбулося 16.05.2024 року, були проголосовані проекти рішень №53, 54, 55 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки ТОВ «Компанія Фенікс 2009» та за результатами голосування вказані рішення не були прийняті. Вважає, що відповідач розглянув подані заяви позивача, проте не надав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, і не відмовив у наданні такого дозволу по суті. Тобто відповідач і не надав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, і не відмовив у наданні такого дозволу. Вказує, що відповідач, не прийняттям рішення щодо поданих заяв позивача, порушує права та інтереси останнього. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач відзиву на позов не надав.

Ухвалою суду від 23.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження, без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

30.04.2024 року ТОВ «КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» звернулась до Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області із заявами:

про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 15,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Тернівка;

про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове;

про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове.

Згідно Протоколу засідання Петро-Михайлівської сільської ради сорок п'ятої сесії восьмого скликання від 16.05.2024 були проголосовані проекти рішень №53, 54, 55 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки ТОВ «Компанія Фенікс 2009» та за результатами голосування вказані рішення не були прийняті.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо прийняття відповідних рішень за заявами позивача та з вимогою зобов'язати відповідача вчинити певні дії, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч.2 ст.93 Земельного кодексу України, земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Частиною 3 статті 93 Земельного кодексу України визначено, що не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, розташованих у прибережній захисній смузі водних об'єктів, крім випадків, передбачених законом.

Строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років (ч.4 ст.93 ЗК України).

Згідно ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною п'ятою статті 46 цього Закону передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Отже, за результатом розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.08.2019 у справі №140/1992/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 83494924).

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною шостою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

При цьому, Верховний Суд у постанові від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а (реєстраційний номер в ЄДСРС - 78626478) відступив від висновку, викладеного в постанові від 31.01.2018 (справа № 814/741/16) та від 14.03.2018 (справа № 804/3703/16), згідно з яким ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою за відсутності мотивованої відмови у його наданні не є для особи перешкодою для виготовлення такого проекту землеустрою про відведення земельної ділянки.

Так, Верховний Суд у справі № 509/4156/15-а дійшов висновку, що згідно з абзацом третім частини сьомої статті 118 ЗК України особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу, якщо уповноважений орган у місячний строк не надав ні дозволу на його розроблення, ні мотивованої відмови у наданні такого дозволу. Проте, цією нормою закріплено виключно право, а не обов'язок громадянина замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу та жодним чином не позбавляє його права на отримання від уповноваженого органу після спливу місячного строку дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні, а також права на судовий захист у випадку неможливості реалізації права на отримання відповідного дозволу (бездіяльності суб'єкта владних повноважень) або відмови у його надані після спливу місячного строку (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 806/3095/17).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не надано доказів прийняття жодного рішення за результатами розгляду заяв Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду.

Суд зазначає, що у даній справі Петро-Михайлівська сільська рада за наслідками розгляду клопотання позивача в силу вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування" була зобов'язана прийняти відповідне управлінське рішення, у той час як відповідач не прийняв жодного рішення.

Суд вважає, що відсутність належним чином оформлених рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду чи відмову у його наданні, свідчить про те, що Петро-Михайлівська сільська рада не прийняла у встановлений строк жодного рішення з числа тих, які орган місцевого самоврядування повинен був прийняти за законом.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31.10.2019 у справі №804/6698/17, від 30.08.2019 у справі №420/5288/18 та від 25.10.2019 у справі №803/1071/17.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки матеріали справи свідчать, що Петро-Михайлівська сільська рада за результатами розгляду заяв позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення ділянки в оренду не прийняла рішення ані про надання такого дозволу, ані про відмову у його наданні, та відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження протилежного, суд вважає, що в діях відповідача наявна протиправна бездіяльність.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду заяв Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» від 30.04.2024 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 15,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Тернівка; про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове; про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове та зобов'язати Петро-Михайлівську сільську раду Запорізького району Запорізької області розглянути по суті вказані заяви позивача та прийняти відповідні рішення за результатами такого розгляду.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про сукупність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3028,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» (70031, Запорізька обл., Запорізький р-н, село Сергіївка, вулиця Миру, буд. 51, код ЄДРПОУ 365235872) до Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70015, Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Петро-Михайлівка, вул.Миру, буд. 70, код ЄДРПОУ 04353296) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду заяв Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» від 30.04.2024 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 15,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Тернівка; про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове; про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове.

Зобов'язати Петро-Михайлівську сільську раду Запорізького району Запорізької області розглянути по суті заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» від 30.04.2024 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 15,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Тернівка; про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове; про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 20,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) КСП «Дніпро», яке розташоване на території Петро-Михайлівської сільської ради за межами населеного пункту Великодубове та прийняти відповідні рішення за результатами такого розгляду.

Стягнути з Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ФЕНІКС 2009» суму судового збору у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 20 листопада 2024 року.

Суддя Л.Я. Максименко