Виноградівський районний суд Закарпатської області
___________________________________________________________________________________________________ Справа № 299/7425/24
15.11.2024 року м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Леньо В.В., секретар судового засідання Казимірська Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Виноградівська міська рада Берегівського району Закарпатської області, ОСОБА_2 ,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Виноградівська міська рада Берегівського району Закарпатської області та ОСОБА_2 .
Вимоги заяви мотивовані тим, що ОСОБА_2 є рідною сестрою заявника, яка є особою з інвалідністю другої групи. Інвалідність встановлена медико-соціальною експертною комісією, що підтверджено Довідкою до Акта огляду МСЕК 12ААГ№892245 від 31.07.2024.
В силу свого захворювання на даний час сестра потребує постійної сторонньої допомоги в побуті, в забезпеченні свого щоденного існування. Таку соціальну послугу надає їй заявник, зараз він зайнятий постійним доглядом за сестрою. Вона не має інших рідних працездатних повнолітніх осіб, що б могли їй допомагати щоденно. Її чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тому, функцію надавача такої соціальної послуги як догляд, взяв на себе заявник, а це є фактично майже постійною зайнятістю. Змушений щодня без вихідних допомагати сестрі у самообслуговуванні, інших побутових щоденних питаннях. Це не дозволяє йому працевлаштуватися на повний робочий день.
Заявник проживає разом із сестрою за однією адресою, що підтверджено відомостями про адресу реєстрації місця проживання.
Сестра не заперечувала проти того, щоб догляд за нею вів заявник.
Така діяльність як догляд вдома кваліфікується на законодавчому рівні як надання соціальної послуги з догляду за фізичною особою на непрофесійному рівні. Це надасть право на визначення трудового та страхового стажу, право на отримання грошової компенсації за постійну зайнятість доглядом.
Проте заявник отримав письмову відмову у призначенні грошової компенсації за постійну зайнятість доглядом в період, в який сестра такого догляду потребує.
Тому встановлення такого факту має для нього юридичне значення, оскільки в подальшому від його встановлення залежить підтвердження та реалізація визначених законодавством про соціальні послуги прав.
Даний факт є складним і порядок встановлення такого факту не визначено на рівні Закону. Тому цей факт не може бути підтверджено інакше, ніж судом.
У відповідності до вимог ст. ст. 315, 319 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення фактів від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, в випадках коли Законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Заявник у судове засідання не з'явився, до суду подано клопотання про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Виноградівської міської ради Берегівського району в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без їх участі.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву в якій просить розгляд справи провести без її участі. Вимоги заяви просить задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За змістом частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні (пункт 2 частини 1 статті 315ЦПК України).
Суб'єктами звернення до суду із заявами про встановлення факту перебування особи на утриманні можуть бути фізичні особи, в яких на підставі чинного законодавства у разі встановлення факту виникає відповідне право. Від встановлення факту здійснення заявником постійного стороннього догляду за особою, яка цього потребує, залежить виникнення його прав та обов'язків, визначених законами України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про соціальні послуги». Крім того, встановлення даного факту має юридичне значення для особи похилого віку, яка потребує стороннього догляду.
Згідно положень п.3 ч.1 ст.11 Закону України «Про соціальні послуги» до уповноважених органів системи надання соціальних послуг належать виконавчі органи рад об'єднаних територіальних громад (заінтересована особа).
Відповідно до роз'яснень, що викладені в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Касаційний цивільний суд Верховного Суду у справі № 363/214/17-ц від 22.08.2018, прийшов до висновку, що перелік юридичних фактів, які підлягають встановленню в судовому порядку є невичерпним і у судовому порядку можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ №892245 від 31.07.2024 року встановлено ІІ-гу групу інвалідності (а.с. 12).
ОСОБА_2 є рідною сестрою заявника ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 17.07.1991 року (а.с.6), свідоцтвом про народження повторно Серія НОМЕР_2 від 25.07.2023 року (а.с.10) та свідоцтвом про шлюб Серія НОМЕР_3 від 28.07.2007 року (а.с.11).
Чоловік сестри заявника - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_4 від 24.02.2020 року (а.с.13).
Заявник ОСОБА_1 та його сестра ОСОБА_2 зареєстровані в АДРЕСА_1 (а.с.5 зв., 8).
Відповідно до п. 15 ст. 1 Закону України «Про соціальні послуги» складні життєві обставини - обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров'я та розвиток особи, функціонування сім'ї, які особа/сім'я не може подолати самостійно. Чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговування; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення факту здійснення заявником постійного догляду за особою, яка цього потребує.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до Постанови ПВСУ №5 від 31.03.95р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Звернення до суду з даною заявою необхідне для реалізації прав заявником, визначених законодавством, про соціальний захист населення, а також інших прав, які гарантовані законодавством особі, що здійснює постійний догляд за особою, яка потребує постійного догляду.
Встановлення факту, що має юридичне значення, з ініціативи заявника не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення даного факту має юридичне значення для заявника, напряму впливає на його права й обов'язки та інтереси особи похилого віку, яка потребує стороннього догляду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 5, 10-13, 76-81, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканець АДРЕСА_1 , здійснює постійний догляд за сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 яка є інвалідом ІІ групи згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Серія 12 ААГ №892245 від 31.07.2024 року, за відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий В. В. Леньо