Справа № 298/1883/24
Номер провадження 3/298/1283/24
20 листопада 2024 року смт. Великий Березний
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області в особі судді Ротмістренко О.В., за участю секретаря судового засідання Коваль А.Ю., прокурора - начальника Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури Химинця О.О., особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с.Люта Великоберезнянського району Закарпатської області, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , неодруженого, освіта середня спеціальна, бакалавр, працюючого майстром лісу Бистрицького лісництва філія «Ужгородське ЛГ» ДСГП «Ліси України», за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 254 від 24.09.2024 ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра лісу Бистрицького лісництва філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України « Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 03.04.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
У судовому засіданні ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення визнав, пояснюючи факт невчасного подання декларації тим, що довго виготовляв електронний ключ. При цьому свою вину визнав, щиро розкаявся.
Прокурор Химинець О.О. у судовому засіданні підтримав обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, вказавши, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив застосувати щодо ОСОБА_1 стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та інше.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункту «е» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (частина перша).
Згідно з пунктом 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022 - 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
В ст. 38 Закону утверджено, що особи, зазначені у підпункті «е» пункту 1
частини першої статті 3 цього Закону, а саме посадові особи державної лісової охорони під час виконання своїх службових повноважень зобов'язані неухильно додержуватися вимог закону.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність наступає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак відповідальність за вказаною нормою настає у разі сукупної наявності таких умов: наявність факту невчасного подання декларації суб'єктом такого правопорушення - майстром лісу; відсутність поважності причин неподання такої декларації.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009 року «Про затвердження Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів», до посадових осіб державної лісової охорони, лісової охорони інших лісокористувачів та власників лісів належить, зокрема, майстер лісу.
Згідно Наказу філії «Ужгородське ЛГ» ДСГП «Ліси України» №95-1 від 03.05.2023 прийнято ОСОБА_1 на посаду майстра лісу Бистрицького лісництва з 04 травня
2023 року.
Відтак у зв'язку з прийняттям на відповідну посаду у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію за 2023 рік в термін не пізніше 00 год. 00 хв. 01 квітня 2024 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, лише 03.04.2024 о 11 год. 08 хв., тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, не зазначені. Не встановлено таких обставин і в ході судового розгляду.
Факт наявності в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, підтверджується матеріалами, доданими до такого протоколу: повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08.04.2024 №76/21-25-ВЛ/22 з додатком; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , дата реєстрації 09.09.2021, період 01.01.2024 - 05.04.2024, з якої вбачається, що ОСОБА_1 подано декларацію 03.04.2024; наказом Державного спеціалізованого господарства підприємство «Ліси України» філія «Ужгородське лісове господарство» від 03.05.2023 №95-1 про прийняття на роботу та стажування майстра лісу ОСОБА_2 , якого прийнято на посаду з 04.05.2023; посадовою інструкцією майстра лісу Бистрицького лісництва філії «Ужгородське лісове господарство» в якій під п.2.32 вказано, що майстер лісу зобов'язаний щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, з даною інструкцією ознайомлений 04.05.2023, про що свідчить його особистий підпис ОСОБА_1 ; рапортом оперуповноваженого 1-го сектору УСР в З/о ДСР НПУ ОСОБА_3 від 26.08.2024, в якому вказано, що в зв'язку з проведенням заходів, направлених на виявлення та документування можливих правопорушень пов'язаних з корупцією вчинених майстром лісу Бистрицького лісництва ОСОБА_1 просить надати дозвіл на отримання запитуваних даних, а саме - ДМС ОСОБА_1 ; інформацією про особу ОСОБА_1 ; декларацією (щорічна 2023) з Єдиного державного реєстру декларацій, з якої вбачається, що датою та часом подання декларації є 03.04.2024 11 год. 08 хв.; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.09.2024, в яких зазначено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію, оскільки довго виготовляв ключ.
З відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті «nazk.gov.ua», судом встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію щорічну за 2023 рік лише 03 квітня 2024 року о
11 годині 08 хвилини., тобто несвоєчасно без поважних причин.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Суд зауважує, що дотримання вимог антикорупційного законодавства є обов'язком особи, яка перебуває на відповідній посаді, що закріплено в положеннях Законів України «Про запобігання корупції».
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що сукупність досліджених у судовому засіданні доказів свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, і приходить переконання, що ОСОБА_4 слід призначити стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу, передбаченого санкцією зазначеної статті, що відповідатиме вимогам ст. ст. 23, 33 КУпАП.
Згідно положень ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з ОСОБА_1 слід стягнути в даній справі судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 40-1, 172-6, 283-284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок №UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Великоберезнянський районний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 21.11.2024.
Суддя Ротмістренко О.В.