Справа № 302/1651/24 Провадження № 3/302/725/24
21.11.2024 селище Міжгір'я Закарпатської області
Міжгірський районний суд Закарпатської області у складі судді Пухальського С. В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 247152 від 05.11.2024, ОСОБА_1 , 11.10.2024 близько 19.26 год., перебуваючи за адресою: будинок АДРЕСА_1 , ображала своїх малолітніх дітей нецензурними словами, чим вчинила домашнє насильство психологічного характеру, за що передбачена відповідальність за частиною 2 статті 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні з викладеними в протоколі обставинами не погодилася, вину не визнала та пояснила, що ніколи не ображала своїх малолітніх дітей нецензурними словами. Вона має неприязні стосунки із свекрухою - ОСОБА_2 , яка постійно провокує конфлікти. Того дня її свекруха також затіяла сварку та викликала поліцію, повідомивши, що начебто вона ображала своїх дітей, тоді як вказане не відповідає дійсності.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 - мати ОСОБА_1 , пояснила, що вона разом із донькою та її дітьми проживає за адресою: будинок АДРЕСА_1 . 11.10.2024 ОСОБА_1 своїх дітей не ображала, того дня в останньої був конфлікт з її свекрухою ОСОБА_2 , яка викликала працівників поліції. Заперечила зміст письмових пояснень долучених до матеріалів справи, в яких міститься її підпис, зауваживши, що підписала їх не читаючи, оскільки думала, що їх зміст підтверджує лише наявність конфліктної ситуації між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові матеріали справи, допитавши свідка, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого дотримання законності.
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 173-2 КУпАП особа притягується до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до частини 2 статті 173-2 КУпАП особа притягується до адміністративної відповідальності за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Матеріали адміністративної справи щодо ОСОБА_1 складаються із протоколу про адміністративне правопорушення, рапорту працівника поліції, письмових пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . При цьому остання в судовому засідання заперечила зміст підписаних нею письмових пояснень, повідомивши про відсутність події інкримінованого притягуваній правопорушення. До матеріалів справи також долучено форму висновку зі змісту якого неможливо встановити фатку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 173-2 КУпАП протягом року.
З метою перевірки пояснень ОСОБА_4 , вона викликалась судом, проте в судове засідання така не з'явилася.
Будь-яких інших доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного вище адміністративного правопорушення, а саме спричинення шкоди фізичному чи психічному здоров'ю потерпілого, вчиненого повторно, - до протоколу не додано.
Суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.
Відповідно до статті 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Отже встановлюючи відповідно до статті 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що докази вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-2 КУпАП, у справі відсутні.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі статті 62 Конституції України та керуючись статями 7, 251, 247, 280, 283, 284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 173-2 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанову може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду через Міжгірський районний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Пухальський С. В.