Постанова від 19.11.2024 по справі 600/5894/23-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/5894/23-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Григораш Віталій Олександрович

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

19 листопада 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Сапальової Т.В. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у серпні 2024 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач - 2) в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в призначенні йому, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити йому, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що неодноразово у 2023 році звертався із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з проханням про призначення йому пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте отримував відмову, з посиланням на відсутність документів, які підтверджують безпосередню участь в АТО/ООС, передбачених Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації. Із указаним позивач не погоджується, оскільки на підтвердження зазначеного ним надано пакет документів.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідач вказує, що Головним управлінням документи щодо призначення пенсії ОСОБА_1 не розглядались, рішення щодо відмови в призначення пенсії не приймалось. Тому, підстав щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити призначення пенсії відсутні. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначало, що 05.07.2023 ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.07.2023 №241670058861 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв'язку із відсутністю документів, оформлених належним чином, що підтверджують безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість судового рішення, повноту встановлення обставин справи, застосування норм матеріального і процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.12.2015 позивач є учасником бойових дій (а.с. 18).

Згідно довідки військової частини пп НОМЕР_3 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності від 12.06.2015 №624, виданої солдату ОСОБА_1 , останній дійсно в період з 22.04.2015 по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Артемівську Донецької області сектору "С". Підставою для видачі довідки зазначено рапорт солдата ОСОБА_1 (а.с. 53).

Відповідно до довідки військової частини пп НОМЕР_3 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині польова пошта пп НОМЕР_3 АДРЕСА_1 (а.с. 54).

Згідно довідки військової частини пп НОМЕР_3 від 04.03.2016 №3/80 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині польова пошта пп НОМЕР_3 АДРЕСА_1 (а.с. 54).

З довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.05.2023 №203, виданої матросу запасу ОСОБА_1 , вбачається, що останній проходив строкову військову службу в період з 22.04.1986 по 14.06.1989.

12.05.2015 на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 №15 "Про часткову мобілізацію" призваний на військову службу по мобілізації, проходив військову службу по мобілізації в період з 13.06.2015 по 07.04.2016.

Приймав участь в бойових діях на території Донецької та Луганської областей у період з 22.04.2015 по 27.09.2015.

Підставою для видачі довідки зазначена облікова карта до військового квитка НОМЕР_4 , посвідчення серія НОМЕР_2 .

Зазначений період служби підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служи за три місяці (а.с. 55).

05.07.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зазначену заяву за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.07.2023 №241670058861 відмовлено у призначені пенсії, оскільки не надані документи про безпосередню участь в АТО/ООС, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях. Забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413. Надана довідка від 12.06.2015 №624 не містить підстав видачі.

Окрім цього, в рішенні зазначено, що вік заявника 55 років. Необхідний страховий стаж згідно ч. 4 ст. ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 25 років. Страховий стаж особи становить 34 років 11 місяців 17 днів. Вказано, що за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди (а.с.78).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 17.07.2023 №4732-4670/П-17/8-2400/23 позивача повідомлено про прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення (а.с. 96-97).

Не погоджуючись з відмовою в призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення частково.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п.6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою уча ічня 2022 по січень 2023) нараховувалась і виплачувалась у складі грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Положеннями ч. 6 ст. 2 Закону України 25.03.1992 №2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Оосновні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно зі ст.ст.44, 45 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що на момент звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії позивач досягнув повних 55 років. При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не заперечується досягнення позивачем віку, достатнього для призначення пенсії згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та наявності в нього необхідного страхового стажу.

Вдповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.12.2015 позивач є учасником бойових дій.

Довідкою військової частини пп НОМЕР_3 від 12.06.2015 №624 про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, виданої солдату ОСОБА_1 , останній в період з 22.04.2015 по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України а районі/районах проведення антитерористичної операції м. Артемівську Донецької області сектору "С". Підставою для видачі довідки зазначено рапорт солдата ОСОБА_1 (а.с. 53).

Довідкою військової частини пп НОМЕР_3 підтверджено, що солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині польова пошта пп НОМЕР_3 АДРЕСА_1 (а.с. 54).

Довідкою військової частини пп НОМЕР_3 від 04.03.2016 №3/80 підтверджено, що солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині польова пошта пп НОМЕР_3 АДРЕСА_1 (а.с. 54).

Довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.05.2023 №203, виданою матросу запасу ОСОБА_1 , підтверджено, що останній проходив строкову військову службу в період з 22.04.1986 по 14.06.1989.

Приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок №22-1), визначено, що до заяви про призначення дострокової пенсії за віком додаються документи про проходження військової служби (служби), довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, посвідчення учасника бойових дій, а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Враховуючи вищезазначене слідує, що документами, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій є: 1) документи про проходження військової служби (служби), або 2) довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, або 3) посвідчення учасника бойових дій.

Таким чином, положення підпункту 6 пункту 2.1 Порядку 22-1 посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, кожний з яких окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постанові від 09.06.2021 у справі №340/576/19 (№К/9901/21501/19).

За приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, як встановлено із матеріалів справи позивач, звертаючись до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії позивачем було надано посвідчення учасника бойових дій та довідки від 12.06.2015 №624, від 04.03.2016 №3/80, від 11.05.2023 №203, однак такі не взято пенсійним органом до уваги.

В контексті зазначеного вище колегія суддів зауважує, що статус позивача, як учасника бойових дій підтверджений посвідченням серії НОМЕР_2 від 26.12.2015. Зазначене посвідчення підтверджує те, що позивач є військовослужбовцем, який брав участь у бойових діях, та є документом, який надає йому право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону 1058-IV.

Отже, посилання відповідача, як підставу для прийняття оскаржуваного рішення на те, що позивачем не було надано довідки встановленого зразка про період участі у бойових діях, колегія суддів не бере до уваги, оскільки статус позивача як учасника бойових дій підтверджений посвідченням серії НОМЕР_2 від 26.12.2015.

Апеляційний суд зауважує, що посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.12.2015 є чинним, недійсним та скасованим у встановленому чинним законодавством України порядку не визнавалось. Доказів протилежного відповідачами під час розгляду справи не надано.

Таким чином, позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом №3551-XII та Законом №1058-IVзокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії, а тому пенсійний орган не мав підстав вимагати від позивача додаткових документів.

Згідно з додатком №2 до Порядку №637 довідка видається на прізвище, ім'я, по батькові особи про те, що вона проходила військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях), із зазначенням військового звання особи та загальної кількості років, місяців і днів її участі в бойових діях. Також у довідці має бути вказано про те, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, а сама довідка видана для подання органам Пенсійного фонду.

Колегія суддів зазначає, що обов'язок належного оформлення довідок покладається саме на військові комісаріати (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), а не на особу, яка звертається за її видачею.

Неналежне оформлення таких не може слугувати підставою для відмови у призначенні належної позивачу пенсії. Територіальні органи Пенсійного фонду України не позбавлені можливості надсилати уповноваженим органам відповідні запити для уточнення даних.

Крім того, суд зауважує, що позивачем разом з заявою про призначення пенсії надано необхідні документи, у тому числі довідки про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, яких достатньо для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону 1058-IV.

Отже, враховуючи зазначене вище в сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області необґрунтовано і безпідставно відмовлено позивачу у призначенні пенсії як учаснику бойових дій, а тому прийняте спірне рішення не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.07.2023 №241670058861 є протиправним та підлягає скасуванню.

Переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання пенсійний орган призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого рішення про те, що слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, орган, який відмовляв позивачу у призначенні пенсії за віком, повторно розглянути заяву позивача від 05.07.2023 про призначення пенсії, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.

У відповідності до положень ч.1 ст.308 КАС України колегія суддів не переглядає рішення суду першої інстанції в його відмовленій частині, з огляду на те, що рішення в цій частині ніким не оскаржується.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Зазначеним вимогам закону рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року відповідає.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не встановлено.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Сапальова Т.В. Ватаманюк Р.В.