Постанова від 19.11.2024 по справі 240/24860/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/24860/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Майстренко Наталія Миколаївна

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

19 листопада 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Ватаманюка Р.В. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у серпні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - Міністерство, відповідач) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі № 240/23531/22 Міністерство виготовило довідку від 13.06.2023 № 49/8526 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, в якій протиправно визначило розмір надбавки за особливості проходження служби 0 % (замість 50 %) та розмір премії 0 % (замість 125 %). При цьому, позивач зауважив, що на підставі розпорядження Командувача Національної гвардії України від 08.01.2019 № Р-1 (про яке Міністерство було повідомлено листом від 11.02.2021 за № 5379/22-2021) у Національній гвардії України з 05.03.2019 була встановлена надбавка за особливості проходження служби в розмірах згідно з додатком 1 та визначено, що її мінімальний розмір становить 50 % від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Також цим розпорядженням було встановлено преміювання в розмірах згідно з додатками 2 - 6 в залежності від тарифного розряду. Отже, оскільки спірна довідка є підставою для здійснення позивачеві перерахунку пенсії, то дії відповідача щодо неправильного визначення у ній розмірів складових грошового забезпечення порушують право ОСОБА_1 на отримання пенсії в належному розмірі.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо встановлення у виданій на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі № 240/23531/22 довідці від 13.06.2023 № 49/8526 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 0 %.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України витрати зі сплати судового збору в сумі 536,80 грн.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видається державним органом, з якого особа була звільнена зі служби. В свою чергу, ОСОБА_1 проходив службу у внутрішніх військах МВС України, звідки й був звільнений. За нормами законодавства, що регулює спірні правовідносини, правом встановлення військовослужбовцям Національної гвардії України надбавки за особливості проходження служби та премії наділений командувач Національної гвардії України. Відтак, до компетенції Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України не відноситься встановлення розміру грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України, в тому числі позивачу. У зв'язку з цим, для виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України звернувся до Головного управління Національної гвардії України з питання надання інформації про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на січень 2021 року, 2022 року та 2023 року. У відповідь Головне управління Національної гвардії України надіслало листа від 11.04.2023 №27/11/4-3517/11, яким повідомило, що відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислені з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 та 01.01.2022 вiдсутні. У зв'язку з цим, Департаментом пенсійних питань та соціального захисту МВС України, з урахуванням листа Головного управління Національної гвардії України від 11.04.2023 № 27/11/4-3517/11, було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

13 листопада 2024 року на адресу суду надійшов відзив від ОСОБА_1 . У поданому відзиві позивач заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 проходив службу на посаді старшини 1 роти 7 батальйону 1 окремої Київської бригади внутрішніх військ МВС України й наказом начальника управління Північного територіального командування внутрішніх військ МВС України від 03.09.2009 № 37 о/с був звільнений зі служби у запас Збройних Сил України відповідно до пункту "в" (за віком) частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а на підставі наказу командира Військової частини № НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України від 11.09.2009 № 181 був виключений зі списків особового складу та усіх видів забезпечення.

Відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 13.03.2014 № 876-VII "Про Національну гвардію України" дія цього Закону в частині соціального і правового захисту військовослужбовців Національної гвардії України поширюється на осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку із складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, а також на членів сімей військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, на ОСОБА_1 як на особу, звільнену з військової служби із складу внутрішніх військ Міністерства, поширюється дія положень Закону України від 13.03.2014 № 876-VII "Про Національну гвардію України", які регулюють питання соціального і правового захисту військовослужбовців Національної гвардії України.

Частиною 8 статті 21 Закону України від 13.03.2014 № 876-VII "Про Національну гвардію України" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі № 240/23531/22 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 для перерахунку його пенсії. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 та з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .

На виконання вказаного судового рішення Міністерство підготувало довідку від 13.06.2023 №49/8526 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, в якій вказало наступні складові грошового забезпечення:

- станом на 01.01.2021: посадовий оклад - 4200,00 грн, оклад за військовим званням - 1320,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 2760,00 грн;

- станом на 01.01.2022: посадовий оклад - 4590,00 грн, оклад за військовим званням - 1440,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 3015,00 грн.

В свою чергу, розмір вказаних в цій довідці надбавки за особливості проходження служби та премії становив 0 %.

Однак, у виданій ОСОБА_1 раніше довідці від 28.05.2021 № 22/6-2214 довідці про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 розмір надбавки за особливості проходження служби становив 50 %, а розмір премії - 125 %.

Вважаючи дії Міністерства щодо невключення у довідку від 13.06.2023 №49/8526 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 відомостей про відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби 50 % та щомісячної премії - 125 %, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості вимог позивача, відтак і наявності підстав для задоволення позовних вимог частково.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до приписів частини 2 статті 21 Закону України від 13.03.2014 № 876-VII "Про Національну гвардію України" військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 26.07.2023 у справі №380/16010/21.

Системний аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Згідно з частиною 6 статті 21 Закону України від 13.03.2014 № 876-VII "Про Національну гвардію України" грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України здійснюється в порядку та розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), якою збільшено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, в тому числі й військовослужбовців Національної гвардії.

Згідно з пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Положеннями пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З метою визначення порядку й умов виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України наказом МВС України від 18.03.2018 № 200, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.04.2018 за № 405/31857, було затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам (далі - Інструкція № 200).

Вказану Інструкцію № 200 розроблено відповідно до норм Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції № 200 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктами 1, 2, 3 розділу VIII "Надбавка за особливості проходження служби" Інструкції № 200 визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Розмір надбавки за особливості проходження служби кожному військовослужбовцю встановлюється наказом командира військової частини, командирам військових частин - наказами вищих командирів (начальників).

Водночас, розділом XVII "Преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом" Інструкції № 200 визначено порядок преміювання військовослужбовців та закріплено, що командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.

Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Виплата премії військовослужбовцям здійснюється щомісяця за попередній місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, що настає за місяцем преміювання.

Крім того, розділом XVIII Інструкції № 200 передбачені випадки відсоткового зменшення розміру щомісячної премії при порушенні військової дисципліни та випадки, коли військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються.

Рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом командира військової частини на підставі поданих у встановленому порядку в кінці кожного місяця клопотань (рішень) безпосередніх командирів (начальників) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим військовослужбовцям. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього.

Аналіз наведених положень Постанови № 740 та Інструкції № 200 дає підстави для висновку про те, що як надбавка за особливості проходження служби, так і премія мають щомісячний характер. Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки. Виплата щомісячної премії військовослужбовцям також здійснюється на підставі наказу командира військової частини відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. При цьому, у даному випадку, і надбавка за особливості проходження служби, і обсяг преміювання встановлюються рішенням командувача Національної гвардії України.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок - № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Аналогічний підхід застосований і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19.06.2023 у справі № 160/14974/21, від 12.03.2024 у справі № 640/35681/21 та від 26.03.2024 у справі № 460/11381/21.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 01.02.2018 № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Щодо розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, суд зазначає таке.

Згідно з підпунктом 1 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

При цьому, положеннями Постанови № 704 також передбачено, що вказана надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

В той же час, з аналізу положень пунктів 1, 2 Розділу VІІІ Інструкції № 200 також вбачається, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом встановлюється гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, та не може перевищувати 100 % його розміру (окладу).

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть перевищувати 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірного додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби, яка враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає граничні розміри вказаної складової грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що вказаний вид грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

На виконання вказаних повноважень та відповідно до Постанови № 704 та Інструкції № 200, а також з метою впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, командувачем Національної гвардії України видавались розпорядження від 27.12.2019 № Р-39, від 07.02.2022 № Р-6, від 10.02.2023 №Р-16 "Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України", якими начальників територіальних управлінь, військово-навчальних закладів, установ та командирів військових частин НГУ зобов'язано установлювати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) надбавку за особливості проходження служби та премію в розмірах, згідно з додатками до розпоряджень.

Переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення щодо розміру премії, як додаткового виду грошового забезпечення, колегія суддів зазначає таке.

Згідно з підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ХVІІ Інструкції № 200 командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину. Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Згідно Постанови № 704 та Інструкції № 200 командувач Національної гвардії України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 % посадового окладу.

Так, враховуючи, що конкретні розміри таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби та премія не установлені Кабінетом Міністрів України та не є сталими, мають мінімальні та максимальні кількісні показники і встановлюються командувачем Національної гвардії України, суд, враховуючи положення абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, приходить до висновку, що такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відтак, такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у виданій ОСОБА_1 довідці від 13.06.2023 №49/8526 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Вказана правова позиція суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у зразковій справі № 380/19324/23 від 05.03.2024, що згідно із частиною 3 статті 291 КАС України підлягає врахуванню судом при ухваленні рішення.

Зокрема, Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справи № 380/19324/23, як зразкової, у рішенні від 05.03.2024, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, зазначив, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

При цьому Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 у справі № 380/19324/23 також вказав, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону та сформулював правовий висновок, відповідно до якого надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, зокрема, станом на 01.01.2021, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з вказаним висновком, у постанові від 23.05.2024 додала, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на відповідний рік у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

При цьому Велика Палата Верховного Суду також зауважила, що підставами для задоволення позовних вимог є недоведення відповідачем дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідний рік та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %), який передбачає, що відповідні розміри надбавок та премій мають зазначатись у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої відповідну особу було звільнено на пенсію, а не те, що Постанова № 704 містить вказівки на обов'язковий мінімальний відсоток надбавки та премії.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що під час видачі на виконання рішення суду довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України для перерахунку пенсії, що призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, суб'єкт владних повноважень, уповноважений здійснити видачу такої довідки, зобов'язаний враховувати, що такі складові грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України, оскільки останні не є постійними, а тому їх розміри визначаються розпорядчим актом командувача Національної гвардії України в залежності від певних обставин, зокрема, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Відповідач правомірність складення довідки від 13.06.2023 №49/8526 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 із визначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 0 % обґрунтовує тим, що не є розпорядником інформації щодо розміру грошового забезпечення (із врахуванням складових), яке фактично виплачено військовослужбовцям Національної гвардії відповідно до Постанови № 704. Також зазначає, що листом від 11.04.2023 № 27/11/4-3517/11 Головне управління Національної гвардії України повідомило про відсутність інформації про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислені з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 та 01.01.2022.

Так, колегія суддів звертає увагу, що в листі Головного управління Національної гвардії України від 11.04.2023 № 27/11/4-3517/11 вказано про відсутність інформації про розміри додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 саме з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, що визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України "Про державний бюджет України" на 1 січня календарного року.

В той же час, у цьому листі не зазначено про відсутність інформації щодо розміру надбавки за особливості проходження служби та премії взагалі за відповідною посадою, яку позивач займав до звільнення, безвідносно до визначення посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України "Про державний бюджет України" на 1 січня календарного року.

Таким чином, враховуючи, що відповідно до Інструкції № 200 надбавка за особливості проходження служби та премія є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які виплачуються на підставі наказу командира, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, підлягають застосуванню саме приписи абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45.

Отже, при визначенні розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії відповідач мав керуватись середнім розміром таких надбавок, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, однак цього не зробив.

З огляду на вищезазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій Міністерства щодо встановлення у довідці від 13.06.2023 № 49/8526 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0 % та премії - 0 %.

За таких обставин слід зобов'язати Міністерство підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Зазначеним вимогам закону рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року відповідає.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Ватаманюк Р.В. Сапальова Т.В.