Справа № 420/26684/24
14 листопада 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 та 01.06.2024 максимальним розміром;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати, виплатити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 та 01.06.2024, з урахуванням проведених виплат;
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії обчисленої з розрахунку 90% грошового забезпечення, з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн., з урахуванням раніше виплачених сум;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024, обчисленої з розрахунку 90% грошового забезпечення, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що при перерахунку його пенсії з 01.03.2024, з 01.06.2024, відповідачем протиправно застосовано обмеження пенсійної виплати максимальним розміром, оскільки положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії, призначеної за цим Законом максимальним розміром визнано неконституційними рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, а відтак не підлягають застосуванню.
Також, позивач звертає увагу, що 14.07.2021 прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713), пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.
Однак, Головне управління не нараховує та не виплачує позивачу передбачену указаною вище Постановою КМ України №713 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. Згідно відповіді Головного управління від 26.07.2024 на звернення представника позивача щодо поновлення права ОСОБА_1 на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, позивачу за рішенням суду 20.05.2020 здійснено перерахунок пенсії, у зв'язку із чим, на думку відповідача, відсутня підстава для нарахування і сплати такої доплати. Однак, позивач вважає такі дії та обґрунтування ПФУ протиправними, а він має право на нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії починаючи з 01.07.2021, адже перерахунок його пенсії, на який посилається відповідач, був проведений Головним управлінням на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, тобто не є перерахунком пенсії, який у розумінні вимог абз.3 п.1 Постанови №713 виключає необхідність нараховувати та виплачувати таку щомісячну доплату.
При вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі судом було встановлено, що з даним позовом позивач звернувся до суду із пропуском встановленого законом строку, у зв'язку із чим ухвалою 29.08.2024 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, позивачу надано строк для усунення виявленого недоліку.
Ухвалою суду від 13.09.2024 повернуто позивачу позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.07.2021 по 22.02.2024 (включно) щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», із зобов'язанням здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2021 по 22.02.2024 (включно), щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням проведених виплат
Ухвалою суду від 13.09.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про:
1.Визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , вид. Жовтневим РВ ОМУ УМВСУ в Одеській області 18.06.1998, ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 01.03.2024 та 01.06.2024 максимальним розміром,
2.Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) перерахувати, виплатити та виплачувати ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , вид. Жовтневим РВ ОМУ УМВСУ в Одеській області 18.06.1998, ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 та 01.06.2024, з урахуванням проведених виплат,
3. Визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , вид. Жовтневим РВ ОМУ УМВСУ в Одеській області 18.06.1998, ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 23.02.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»,
4.Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , вид. Жовтневим РВ ОМУ УМВСУ в Одеській області 18.06.1998, ІПН АДРЕСА_2 ), починаючи з 23.02.2024, щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат,
5. Визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , вид. Жовтневим РВ ОМУ УМВСУ в Одеській області 18.06.1998, ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії обчисленої з розрахунку 90% грошового забезпечення, з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн., з урахуванням раніше виплачених сум,
6. Зобов'язання Головного Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , вид. Жовтневим РВ ОМУ УМВСУ в Одеській області 18.06.1998, ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 01.03.2023, обчисленої з розрахунку 90% грошового забезпечення, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову.
Посилаючись на абз.3 п.1 Постанови №713 від 14.07.2021 відповідач зазначає, що у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому 1 пункту переглядалася (перераховувалась) після 1 березня 2018, щомісячна доплата, встановлена абз. 1 2 цього пункту не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Так, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 по справі №420/965/20 позивачу 20.05.2020 проведено перерахунок пенсії, внаслідок чого розмір пенсійної виплати збільшився з 5253,6 грн. до 14647,5 грн, тобто більше ніж на 2000 грн. Відтак, щомісячна доплата згідно Постанови №713 відсутня.
Також, відповідач звертає увагу, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2024 з урахуванням індексації (24769,95*0,197) у розмірі 1500 грн. відповідно до Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 з урахуванням положень п.10 цієї Постанови, яка передбачає максимальний розмір індексації 1500 грн., що свідчить про відсутність протиправності у діях Головного управління щодо нарахування індексації пенсії позивача за 2023 рік.
Крім того, відповідач у своєму відзиві вказує, що позивачу на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі №420/27251/23 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 без обмеження максимальним розміром, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату, тобто 42420,31 грн.
Окремо, відповідач зазначає й про пропуск позивачем встановленого ст.122 КАС України строку для звернення до суду, адже звернувшись із цим позовом у 2024, заявляє вимоги щодо перерахунку пенсії починаючи з 01.07.2021.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером МВС, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області й отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Основний розмір пенсії - 90% грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунки пенсії позивача з 01.03.2024 та з 01.06.2024.
Відповідно до копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №1503022728 ОСОБА_1 з 01.03.2024 вбачається, що вказаний перерахунок здійснено Головним управлінням 25 липня 2024, підстава перерахунку: ДБУ 2024 РОКУ+ІНДЕКСАЦІЯ З 03.24.
Указаний перерахунок було проведено виходячи із основного розміру пенсії 90% із суми грошового забезпечення ВСЬОГО для обчислення пенсії 27830,25 грн, з урахуванням індексації:
- індексація базового ОСНП 2022 (34787,81*0,140) - 4870,30 грн
- індексація базового ОСНП 2023 (39658,11*0,1970) - 1500,00 грн,
в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27838,25 - 6957,56 грн
надбавок та підвищень:
- інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01.по 28) - - 944,40 грн.
-інвалід війни 2 гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн.
У підсумку, при перерахунку з 01.03.2024, розмір пенсії позивача з надбавками склав - 42152,51 грн. З урахуванням розміру пенсії для розрахунку підвищення: 23610, попередньої суми пенсії 8036,68 грн, підвищення 9653,32 (100%) та перерахунку надбавок: 23610. З урахуванням максимального розміру пенсії:35436,61 грн.
Отже, як свідчать матеріали справи, з 01.03.2024 позивачеві перераховану пенсію призначено до виплати лише розмірі 35436,61 грн, тобто з обмеженням пенсійної виплати максимальним розміром.
Відповідно до копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №1503022728 ОСОБА_1 з 01.06.2024 вбачається, що вказаний перерахунок здійснено Головним управлінням 23 травня 2024, підстава перерахунку: рішення суду.
Указаний перерахунок було проведено виходячи із основного розміру пенсії 90% із суми грошового забезпечення ВСЬОГО для обчислення пенсії 27830,25 грн, з урахуванням індексації:
- індексація базового ОСНП 2022 (27830,25*0,140) - 3896,24 грн
- індексація базового ОСНП 2023 (31726,49*0,1970) - 1500,00 грн,
- індексація базового ОСНП 2024 (33226,0,0796) - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 34726,49 - 8681,62 грн
надбавок та підвищень:
- інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр (ст.7) (з 01.по 28) - - 944,40 грн.
-інвалід війни 2 гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн.
У підсумку, при перерахунку з 01.06.2024, розмір пенсії позивача з надбавками склав - 44402,51 грн. З урахуванням максимального розміру - 42420,31 грн.
Отже, як свідчать матеріали справи, з 01.06.2024 позивачеві перераховану пенсію призначено до виплати лише розмірі 42420,31 грн, тобто з обмеженням пенсійної виплати максимальним розміром.
Також, з досліджених вище копії перерахунків за пенсі йною справою позивача з 01.03.2024, з 01.06.2024 встановлено, що позивачу не нараховується щомісячна доплата до пенсії передбачена постановою КМУ №713 у розмірі 2000 грн.
Позивач через свого представника звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із запитом щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .
У відповідь на адвокатський запит від 11.07.2024 №11/07-АЗ-Д, листом від 26.07.2024 №1500-0310-8/115773 ГУ ПФУ в Одеській області, серед іншого повідомило, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 по справі № 420/965/20, ОСОБА_1 20.05.2020 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 по справі № 420/965/20, основний розмір пенсії ОСОБА_1 складав 5253,6 грн, а після перерахунку - 14647,5 грн, щомісячна доплата згідно Постанови № 713 відсутня. Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі № 420/27251/23, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату, тобто 42420,31 грн.
Також, відповідач надав позивачу копії запитуваних у зверненні перерахунків пенсії.
Вважаючи обмеження максимальним розміром перерахованої з 01.03.2024, з 01.06.2024 пенсії протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому з 01.03.2024 року пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановами від 23.02.2024 року №185, від 24.02.2023 №168, та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Вимогами ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Спір у цій справі стосується в тому числі правомірності дій пенсійного органу щодо обмеження пенсійної виплати позивача з 01.03.2024 максимальним розміром.
З даного приводу, суд зауважує, що обмеження пенсій максимальним розміром передбачено частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ та статтею 2 Закону №3668-VI.
Відповідно до п.8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, викладено ч.5 ст.43 Закону № 2262-ХІІ в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, ч. 5 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
У подальшому відповідно до підп. 3 п. 1 розділу I Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» від 12.04.2016 №1080-VIII, ст. 43 Закону № 2262 після частини третьої доповнено двома новими частинами, у зв'язку з чим частина п'ята цієї статті стала частиною сьомою без змін у змісті.
Надалі, у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774, який набрав чинності з 01.01.2017, частина сьома статті 43 Закону №2262-XII передбачала, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Стаття 2 Закону №3668-VI (в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016) передбачає, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень.
Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
У п.2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 вказано, що положення ч.7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016р.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер, а також зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Отже, частина 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.
Виходячи з викладеного вище, у Законі №2262-XII відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Таким чином, стаття 43 Закону №2262-XII з 20 грудня 2016 року не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, а отже, внесені до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії, тощо), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі № 522/16881/17, від 09.11.2020 у справі № 813/678/18, 09.02.2021 у справі №640/2500/18, від 31.03.2021 у справі № 815/3000/17.
Позивач перебуває на обліку в територіальному органі пенсійного фонду та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", який в свою чергу є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.
Суд наголошує, що у відповідності до вимог ст.1-1 Закону №2262-ХІІ, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону (№2262-ХІІ) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, іншими законами є неможливою, і такі закони у разі їх прийняття не підлягають застосуванню в частині визначення умов і норм пенсійного забезпечення військовослужбовців.
Як було наведено вище, обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося частиною сьомою статті 43 спеціального Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII та положення ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеженню максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.
Протягом періоду з 20.12.2016 р. (дати набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016) та по теперішній час будь-яких змін до Закону №2262-ХІІ щодо встановлення обмеження розміру пенсії для осіб, звільнених з військової служби, не вносилося.
Застосування положень Закону України №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично зводить нанівець наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії призначеної за законом №2262-ХІІ максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.
Окрім того, суд зауважує, що Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(II)/2022 від 12.10.2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
Згідно п.2 Рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2022 від 12.10.2022 приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, визнані неконституційними, втратили свою чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що обмеження відповідачем під час здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 та з 01.06.2024 право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, та виплати перерахованої з 01.03.2024 та з 01.06.2024 максимальним розміром у сумі 35436,61 грн. і 42420,31 грн. відповідно, - є протиправним, здійсненим відповідачем всупереч діючим нормам чинного законодавства.
Отже, в указаній частині вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву не доведено правомірності застосованого обмеження максимальним розміром виплати пенсії позивача, перерахованої з 01.03.2024р. та з 01.06.2024, наведені доводи органу ПФУ є безпідставними, хибними та ґрунтуються на невірному тлумаченні відповідачем норм чинного законодавства.
Також, є безпідставними й посилання відповідача на те, що оскільки Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі №420/27251/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату, тобто 42420,31 грн.
Суд зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі №420/27251/23 не визначався конкретний розмір пенсійної виплати позивача ОСОБА_1 , а було зобов'язано орган ПФУ здійснити обраховування пенсії позивача виходячи із її складових та без обмеження максимальним розміром з 01.03.2023.
На момент ухвалення судом рішення у даній судовій справі змін у чинному законодавстві України, які створюють підстави для обмеження розміру пенсії, не відбулося. Положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ та статті 2 Закону № 3668-VI, не змінились, про що зазначено судом вище.
Відтак, оскільки судовим рішенням, на яке посилається відповідач, право позивача на обрахунок його пенсії без застосування обмеження максимальним розміром було захищене в судовому порядку, та нормативне регулювання обмеження максимальним розміром пенсії, після ухвалення вказаного рішення та на момент розгляду даної справи, не змінилося, на думку суду, відповідачем безпідставно наводяться такі мотиви, та вони поза розумним сумнівом не свідчать про правомірність поведінки відповідача у спірних правовідносинах в частині обмеження перерахованої пенсії позивача максимальним розміром.
Окрім того, суд звертає увагу, що відповідно до частин 2 та 3 ст.51 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч. 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже розмір пенсійної виплати встановлюється виходячи із розміру її складових конкретної особи. Чинне законодавство не передбачає випадків, за яких перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ обмежується максимальним розміром перерахованої раніше на підставі судового рішення пенсії, чи визначається/перераховується у межах раніше перерахованої на виконання судового рішення пенсії, тощо.
Відтак, дії відповідача, які виразились у обмеженні максимальним розміром перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 та з 01.06.2024 є протиправними, не відповідають критеріям визначеним у ч.2 ст.2 КАС України.
Поряд з цим, суд вважає, що формулювання позовних вимог в частині зобов'язати виплачувати пенсію не підлягає задоволенню, оскільки має на меті вчинення дій на майбутнє, а суд вирішує спір щодо правовідносин, які вже виникли. Суд захищає порушене право, а не те, яке можливо може бути порушене у майбутньому.
Отже, в указаній вище частині позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.03.2024 та з 01.06.2024 без обмеження максимальним розміром.
Що стосується щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. по Постанові КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року, суд виходить з такого.
Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв Постанову №713, у преамбулі якої зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відтак із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.
Водночас абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
При цьому положення Закону №2262-ХІІ пов'язують перерахунок пенсій із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Тому, на думку суду, у розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під переглядом (перерахунком) пенсій мається на увазі перегляд або перерахунок пенсій, що здійснений Пенсійним органом саме на виконання вимог Закону № 2262-ХІІ (у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), а не на виконання судового рішення.
Під час розгляду справи із заяв по суті справи та доданих до позову письмових доказів встановлено, що позивачу не нараховувалась та не виплачувалась щомісячна доплата до пенсії передбачена Постановою №713 з 01.07.2021.
Також, здійснюючи перерахунок з 01.03.2024 та з 01.06.2024 пенсії ОСОБА_1 , відповідач не включив до розміру перерахованої його пенсії щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. по Постанові №713.
Відсутність у позивача права на виплату такої щомісячної доплати з 01.07.2021 відповідач обґрунтовує тим, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 у справі №420/965/20 позивачу 20.05.2020 проведено перерахунок пенсії внаслідок чого розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився більше ніж на 2000 грн.
Однак, на думку суду такі твердження спростовуються викладеним вище. Відповідачем не доведено, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії, який би у розумінні вимог постанови КМУ №713 свідчить проте, що пенсія позивача переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, внаслідок чого її розмір збільшився не менше як на 2000 гривень.
У спірному випадку, зі здійсненням перерахунку пенсії позивача на підставі рішення суду, мало місце поновлення його права на отримання належного розміру пенсії, призначеної до 01.03.2018, а не проведення перерахунку пенсії в розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, який полягає у перерахунку пенсії у зв'язку із зміною будь-яких складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відтак, в указаній частині вимоги позивача є також обґрунтованими, адже здійснений відповідачем перерахунок пенсії позивача, не був перерахунком, що здійснений Пенсійним органом саме на виконання вимог Закону № 2262-ХІІ (у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення).
Під час розгляду справи суд, керуючись положенням ч.5 ст.242 КАС України, враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.
У зазначеній постанові Верховний Суд вказав, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Слід зазначити, що в подальшому, Верховний Суд у постанові від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку. Таке ж правозастосування має місце і у постанові Верховного Суду від 04 квітня 2023 року у справі №380/25987/21, від 18 квітня 2023 року у справі №560/6528/22 та ін.
У даній розглядуваній справі, як було встановлено судом та зазначено вище, підставою для зменшення виплати позивачу доплати за Постановою № 713, так само як у справах № 420/2473/22, № 600/870/22-а, був проведений відповідачем перерахунок пенсії на виконання рішення суду.
Матеріалами справи підтверджується факт того, що після виконання рішення суду, розмір пенсії позивача збільшився. Однак збільшення розміру пенсії на підставі рішення суду в контексті спірних відносин не може розцінюватися як збільшення розміру пенсії у відповідності до норми абз.3 п.1 Постанови № 713.
Суд зазначає, що такий перерахунок пенсії позивача був проведений з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у позивача виникло до 01.03.2018.
Враховуючи викладене вище, на переконання суду, перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем на виконання судового рішення не є перерахунком його пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відтак, суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, а відповідач не довів правомірності своїх дій у спірних правовідносинах, які виразились у не нарахуванні та невиплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713. Тому такі його дії є протиправними, адже не узгоджуються з приписами чинного законодавства, та не відповідають критеріям визначеним у ст.2 КАС України.
Задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими частиною другою статті 9 КАС України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Враховуючи ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 про повернення позовної заяви в частині позовних вимог щодо періоду з 01.07.2021 по 22.02.2024 включно, та відкриття провадження у даній справі за позовом ОСОБА_1 починаючи з 23.02.2024, вимогу зобов'язального характеру слід задовольнити саме з 23.02.2024.
Таким чином, з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі №420/2473/22, встановлених обставин даної справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що з метою повного, всебічного захисту прав позивача позов ОСОБА_1 слід задовольнити, шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 23.02.2024 року (тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом з урахуванням ухвал суду від 13.09.2024) доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язання відповідача провести з 23.02.2024 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, з урахуванням раніше виплачених сум.
З огляду на викладене, посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на пропуск позивачем встановленого ст.122 КАС України строку для звернення до суду із цим позовом суд оцінює критично.
З даного приводу суд також зазначає, що при вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі, судом було встановлено, що ОСОБА_1 звернувся із даним позовом з пропуском встановленого ст.122 КАС України шестимісячного строку, у зв'язку із чим ухвалою суду від 13.09.2024 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху.
В подальшому, ухвалами суду від 13.09.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо періоду з 01.07.2021 по 22.02.2024 включно було повернуто позивачу на підставі ст.123, 169 КАС України у зв'язку із пропуском строку для звернення до суду із такими позовними вимогами та не доведення поважності причин пропуску позивачем такого строку, при цьому відкрито провадження за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Одеській області в іншій частині позовних вимог, а саме щодо періоду починаючи з 23.02.2024, тобто у межах шестимісячного строку, передбаченого ст.122 КАС України.
З огляду на викладене оцінюються критично доводи відповідача щодо пропуску позивачем встановленого законом строку для звернення до суду із цим позовом, оскільки саме в межах шестимісячного строку встановленого законом для звернення до суду із такого роду позовними вимогами, було відкрито провадження у цій справі та саме у межах шестимісячного строку судом прийнято рішення про задоволення позову ОСОБА_1 . Підстави для залишення позовних вимог без розгляду, на які посилається відповідач, відсутні.
Стосовно індексації, передбаченої Постановами КМ України №185 від 23.02.2024, №118 від 16.02.2022, №168 від 24.02.2023 суд зазначає, що з копії наявного у справі перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 судом встановлено, що під час його проведення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відповідач провів індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,97, що становить 1500,00 грн (у максимальному розмірі).
На думку позивача, обмеження розміру індексації сумою 1500 грн. є неправомірним.
Оцінюючи доводи сторін з цього питання, суд зазначає, що Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
У свою чергу, пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Суд звертає увагу, що положеннями ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також ст.64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Відтак, положеннями Постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500, 00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі її нарахування на виконання пункту 2 цієї постанови.
Це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500, 00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500,00 грн.
З огляду на викладене, враховуючи, що матеріалами справи підтверджується здійснення відповідачем з 01 березня 2023 року позивачу підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови № 168, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500,00 грн, суд приходить висновку про відсутність правових підстав вважати такі дії відповідача у цій частині неправомірними, оскільки індексація пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.
Тобто, підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн відповідає вимогам чинного законодавства.
Це свідчить про те, що право позивача на отримання вказаних індексацій не порушене. Висновок суду з даного питання узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною зокрема у постановах від 31.07.2024 у справі №380/27728/23, від 07.06.2024 року у справі № 420/25804/23, від 13.06.2024 року у справі № 120/14637/23, від 20.06.2024 року у справі № 420/23990/23, від 25.06.2024 року у справі № 420/25467/23, тощо.
З урахуванням наведеного, враховуючи встановлені судом обставини, не підлягають до задоволення позовні вимоги щодо визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 без обмеження розміру збільшення, передбаченого Постановою № 168, максимальним розміром 1500,00 грн.
Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати не розподіляються, оскільки позивач в силу вимог ЗУ «Про судовий збір» звільнений від його сплати.
На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 та з 01.06.2024 максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 та з 01.06.2024, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 23.02.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 23.02.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА