про повернення позовної заяви
18 листопада 2024 року м. Київ Справа № 320/33320/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І.І., отримавши та розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області , в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 19.10.2022 року № 1348317-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 75 886,50 грн. (Сімдесят п'ять тисяч вісімсот вісімдесят шість гривень 50 копійок);
2. Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 19.10.2022 року № 1348318-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 227 659,50 грн. (Двісті двадцять сім тисяч шістсот п'ятдесят дев'ять гривень 50 копійок).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року даний позов залишено без руху та запропоновано у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подачі до суду:
- окремо складеного обґрунтованого клопотання про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з позовом та поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та належні докази поважності причин його пропуску або ж надати докази, які свідчить про дотримання строку звернення до суду.
- оригіналу документу про сплату недоплаченого судового збору за звернення до суду у сумі 613,06 грн.
До суду від позивача надійшло клопотання про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлення процесуального строку, у якому зазначено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану позивач був вимушений виїхати з України 05.03.2022 та весь час перебував за межами України, на підтвердження надає копію закордонного паспорту та копії дозволів на проживання в інших країнах. Позивач звертався до відповідача електронною поштою з листами 28.09.2023 та 12.04.2024 про скасування та відкликання оскаржуваних рішень, але 10.05.2024 позивачу було відмовлено. З адміністративним оскарженням позивач звернувся до ДПС України 24.05.2024, рішенням ДПС України від 11.04.2024 скаргу залишено без розгляду у зв'язку з пропущенням терміну оскарження ППР. Тому з урахуванням вищезазначеного, позивач просить суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити процесуальний строк.
Розглянувши позовну заяву та клопотання про поновлення пропущеного строку, суддя зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ. Воєнний стан продовжено по теперішній час відповідними Указами Президента України.
Так, Верховний Суд в ухвалі від 21.07.2022 у справі № /2897/13-ц наголошує, що питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не може бути підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.
Також, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.12.2021 у справі № 640/20314/20, досліджуючи питання щодо поважності причин пропуску процесуального строку зазначив, що причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Тобто, поважними причинами можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, при цьому такі обставини повинні бути підтверджені належним чином.
Зважаючи на це, відсил позивача у клопотанні на обставини введення воєнного стану та його виїзд за кордон, як причину пропуску строку звернення до суду, без посилання на конкретні обставини, що перешкоджали такому зверненню, не можуть бути визнані судом поважними.
Суд вбачає з позовної заяви та клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, що позивачу було відомо про оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 19.10.2022 року № 1348317-2411-1008 та № 1348318-2411-1008, оскільки заборгованість ним була сплачена добровільно 14.12.2022. В подальшому позивач звертався до Головного управління Державної податкової служби в Київській області через електронну пошту з листами 28.09.2023 та 12.04.2024. Правом на адміністративне оскарження ППР до Державної податкової служби України ОСОБА_1 скористався лише 24.05.2024 з пропущенням строку. До суду позивач подав позов 09.07.2024.
Так, ч. 2 ст. 44 КАС України на учасників справи покладений обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, в тому числі щодо дотримання строків звернення до суду, визначених законом, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.
Слід зауважити, що під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності та неостаточності у відносинах.
Суд, оцінюючи обставини, що перешкоджали особі здійсненню права на своєчасне звернення за захистом порушених прав, свобод та інтересів, повинен виходити з оцінки та аналізу всіх наведених у заяві доводів.
Поновлення встановленого процесуальним законом строку для звернення до адміністративного суду здійснюється у розумних межах та лише у виняткових, особливих випадках, виключно за наявності обставин об'єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод або законних інтересів.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.
Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно-правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, зважаючи на ту обставину, що ОСОБА_1 про існування спірних податкових повідомлень-рішень Головного управління Державної податкової служби у Київській області № 1348317-2411-1008 та № 1348318-2411-1008 від 19.10.2022 було відомо ще в 2022 році, та він сплатив 14.12.2022 визначені ними податкові зобов'язання.
Натомість до суду із позовом позивач звернувся 09.07.2024, пропустивши передбачений ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.
Заява позивача від 14.08.2024 щодо усунення недоліків позову не містить жодних обставин, які підтверджені належними доказами, в обґрунтування поважності причин пропуску позивачем строків звернення до суду із цим позовом.
Таким чином, доводи позивача про поважність причини пропуску строку звернення до суду, які наведені у клопотанні про поновлення строку, є необґрунтованими.
Згідно із п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених ч. 2 ст. 123 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 123 КАС України передбачено, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене вище, з урахуванням тієї обставини, що позивачем подано позов після закінчення строків, встановлених ч. 4 ст. 122 КАС України, та наведені підстави поважності причин пропуску строку звернення до суду не є поважними, існують підстави для повернення позовної заяви ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 47, 122, 123, 160, 161, 169, 248, КАС України,
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - повернути позивачеві.
2. Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Войтович І.І.