ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" листопада 2024 р. справа № 300/7919/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) в якому просить:
- визнати протиправними дії рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії №092850013469 від 23 лютого 2022 року дострокової пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 15.02.2022 призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, вказавши на відсутність первинних документів згідно Порядку №22-1 від 25.11.2005. Позивач вказує, що у пенсійного органу були наявні всі необхідні документи які підтверджують його спеціальний статус, який дає право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_1 уважає, що такі дії відповідачів порушують його право на належне пенсійне забезпечення, тому з метою захисту такого права звернувся до суду з цією позовною заявою.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.23-24).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву (а.с.61-64) в якому представник вказала про те, що заява про призначення пенсії від 15.02.2022 розглядалася спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, а тому відсутні правові та фактичні обставини для задоволення щодо Головного управління позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії від 15.02.2022 №092850013469. Також зазначила, що за результатами розгляду заяви від 15.02.2022 та наданих до неї документів прийнято рішення №092850013469 від 23.02.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком, як учаснику бойових дій, так як позивачем надано тільки довідки, видані ІНФОРМАЦІЯ_1 і не надано витягів з наказів керівників секторів і командирів-керівників АТО на території Донецької та Луганської областей, тому право на пенсію у заявника відсутнє. Щодо тверджень адвоката, що рішення про відмову у призначенні пенсії позивач отримав тільки 28 липня 2023 року вказує на те, що оскаржуване рішення було направлено разом із супровідним листом від 29.03.2022 (реєстраційній рекомендований лист № 156). Крім того, на заяву позивача від 15.02.2022 головним управлінням листом від 28.03.2022 за №0900-0208-8/9197 надіслано рішення про відмову в призначенні пенсії від 23.02.2022 №092850013469. Крім того, адвокат неодноразово звертався з питанням надання копій документів, поданих ОСОБА_1 . Відповідно до інформаційного повідомлення заступника начальника відділу обслуговування громадян №5 (сервісний центр) згідно журналу реєстрації в ІКІС ПФУ: Підсистемі «Звернення» (електронний номер 2606) 15.02.2022 зареєстроване звернення гр. ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій. Також згідно журналу реєстрації в ІКІС ПФУ: Підсистемі «Звернення» (електронний номер 34387) 26.12.2022 та (електронний номер 436) 04.01.2023 зареєстровані усні звернення гр. ОСОБА_1 щодо відмови у призначенні пенсії, де йому було надано роз'яснення про необхідність подання додаткових документів. Вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо прийняття оскаржуваного рішення правомірними, просить суд у задоволенні позову відмовити, залучити до участі у справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та зменшити витрати на професійну правничу допомогу.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344) в якості другого відповідача у цій справі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скористалось правом на подання відзиву на позовну заяву (а.с.47-48), в якому представник заперечуючи проти позовних вимог, зазначив ті самі заперечення, що і відповідач 1 у відзиві на позовну заяву, та окрім того вказав на те, що позивачем надано довідки та не надано витягів з наказів керівників секторів і командирів-керівників АТО на території Донецької та Луганської областей. Для зарахування військової служби в ЗСУ необхідно позивачу надати документи про проходження військової служби (служби) та довідку згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 звернувся із заявою від 15.02.2022 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ст. 115 Закону 1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №092850013469 від 23.02.2022 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки заявник не надав первинні документи про безпосередню участь в АТО/ООС згідно Порядку №22-1 від 25.11.2005. Також у рішенні зазначено про те, що вік заявника становив 55 років. Страховий стаж обчислено тривалістю 38 років 1 місяць 23 днів. За наслідками розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу зараховано всі періоди. (а.с.14).
Уважаючи протиправним рішення Головного Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області №092850013469 від 23.02.2022 та незаконною відмову у призначенні дострокової пенсії за віком, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян визначено статтею 115 Закону №1058-IV.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058, право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
З огляду на зміст положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на достроковий вихід на пенсію мають військовослужбовці, які брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Таким чином для призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком як військовослужбовцю, який брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення, необхідна наявність трьох обов'язкових умов у сукупності: вік 55 років; страховий стаж не менше 25 років, наявність відповідного статусу.
Відповідно до копії паспорта громадянина України НОМЕР_1 від 26.01.1996 народився 09.01.1967 (а.с.9), а тому 09.01.2022 позивач досяг віку 55 років.
Щодо наявності у позивача необхідно стажу 25 років суд зазначає про те, що оскаржуваним рішенням підтверджено наявний страховий стаж у ОСОБА_1 - 38 років 1 місяць 23 днів.
Щодо наявності у ОСОБА_1 відповідного статусу, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV є необхідною умовою для призначення дострокової пенсії за віком, то суд вказує на таке.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.1 Порядок № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
6) документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком:
військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:
документи про проходження військової служби (служби);
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;
посвідчення учасника бойових дій.
Так, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.01.2021 №48 згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) АТО з 05.08.2015 по 13.12.2015 та з 04.01.2016 по 06.04.2016 (а.с.16).
Тобто, позивачем на підтвердження відповідного статусу, який дає право на призначення дострокової пенсії за віком надано довідку, яка за своїм змістом відповідає додатку 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу, тому в силу вимог абз. 4 підпункту 6 пункту 2.1 Порядок № 22-1 у позивача відсутній обов'язок надавати документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Разом з тим, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.01.2022 №47 ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії по мобілізації з 30.04.2015 по 20.07.2016. Підстава видачі довідки облікова картка, військовий квиток НОМЕР_2 виданий Долинським РВК 10.11.85 (а.с.15).
Також, Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України видано позивачу посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 07.04.2016, згідно якого позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій (а.с.17).
Вищевказані документи підтверджують те, що позивач є військовослужбовцем, який брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 № 092850013469 від 23.02.2022, що має наслідком його скасування.
Щодо зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учаснику бойових дій з 15.02.2022.
У силу вимог пункту п. 4 ч. 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, ОСОБА_1 на день звернення (15.02.2022) досягнув 55 річного віку, його страховий стаж становить більше 25 років, з урахуванням висновків суду, позивач є військовослужбовцем, який брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення, відтак ОСОБА_1 має право на призначення дострокової пенсії за віком.
Суд зазначає, що за загальним правилом, встановленим ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Проте відповідно до пункту 1 частини 1 даної статті пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п.1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Позивач 09.01.2022 досягнув 55 річного віку та 15.02.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із відповідною заявою та необхідними документами, тобто в межах трьохмісячного строку.
З огляду на наведене, позивачу слід призначити пенсію з дня, що настає за днем досягнення ним пенсійного віку, а саме з 10.01.2022.
Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що: оскаржуване рішення було направлено разом із супровідним листом від 29.03.2022 (реєстраційній рекомендований лист № 156); що на заяву позивача від 15.02.2022 головним управлінням листом від 28.03.2022 за № 0900-0208-8/9197 надіслано рішення про відмову в призначенні пенсії від 23.02.2022 № 092850013469; що адвокат неодноразово звертався з питанням надання копій документів, поданих ОСОБА_1 ; що до інформаційного повідомлення заступника начальника відділу обслуговування громадян № 5 (сервісний центр) згідно журналу реєстрації в ІКІС ПФУ: Підсистемі “Звернення» (електронний номер 2606) 15.02.2022 зареєстроване звернення гр. ОСОБА_2 щодо призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій; що згідно журналу реєстрації в ІКІС ПФУ: Підсистемі “Звернення» (електронний номер 34387) 26.12.2022 та (електронний номер 436) 04.01.2023 зареєстровані усні звернення гр. ОСОБА_1 щодо відмови у призначенні пенсії, де йому було надано роз'яснення про необхідність подання додаткових документів, суд вказує на те, що вони не знайшли свого підтвердження, у зв'язку із відсутністю доказів, що підтверджують зазначене. Також, такі доводи відповідача не вказують на те, що позивач отримав оскаржуване рішення раніше та докази які б підтверджували факт отримання позивачем оскаржуваного рішення раніше ніж 28.07.2023 відсутні. Окрім того відповідачі не вказують на те, що позивач звернувся до суду із пропуском процесуального строку згідно статті 122 КАС України.
При цьому, позивач на підтвердження твердження про те, що оскаржуване рішення отримано лише 28.07.2023 надав лист Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 28.07.2023 №0900-02-02-8/35775.
Щодо способу захисту порушених прав позивача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб'єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень.
Разом із цим, у разі надання пенсійним органом доказів, які свідчать, що спірні рішення, дії є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.
Відповідачі належними та допустимими доказами не довели правомірності рішення про відмову позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком.
При вирішенні даного спору суд також бере до уваги, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Суд також зазначає, що згідно з пунктом 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З системного аналізу вищезазначених норм слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача.
Так, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії за віком визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен прийняти відповідне рішення про призначення пенсії. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - призначити або відмовити в такому призначенні, однак виключно у тому випадку, коли для цього є законні підстави. За законом у спірних правовідносинах у відповідача немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 у справі Афанасьєв проти України (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним, як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. 10 п. 9).
З огляду на передбачені пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV обов'язкові умови для призначення пенсії за віком, суд дійшов висновку про наявність таких умов щодо позивача, а саме: ОСОБА_1 є військовослужбовцем, який брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення; його вік на дату звернення не менше 55 років; має страховий стаж не менше 25 років.
Таким чином, щодо позивача є всі встановлені законом умови для призначення йому дострокової пенсії за віком.
Відтак, з метою ефективного захисту порушеного права суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №092850013469 від 23.02.2022 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статі 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 10.01.2022.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За змістом п. 4.7 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Тож, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Така позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 07.05.2024 у справі №460/38580/22 та в постанові від 24.05.2024 у справі №460/17257/23.
Із вказаного слідує, що після реєстрації заяви ОСОБА_1 , органом пенсійного забезпечення, який її розглядав і вирішував за принципом екстериторіальності питання про наявність чи відсутність права на пенсію, є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повинне призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Доказів понесення будь-яких судових витрат відсутні, тому відсутні підстави для їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №092850013469 від 23.02.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 10.01.2022 призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), адреса: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344) адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківська область, 61022.
Суддя Скільський І.І.