ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" листопада 2024 р. справа № 300/7640/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , про визнання дій протиправними та скасування постанови від 26.09.2024 у ВП №75504954,
Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відповідно до змісту якого просить: визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Іваночко В.Ю. щодо винесення постанови від 26.09.2024 ВП №75504954 про накладення штрафу протиправними; скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Іваночко В.Ю. від 26.09.2024 ВП №75504954 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області добровільно вчинено весь обсяг дій і прийнято достатньо правових рішень, які забезпечили виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23. Стверджує, що на виконання рішення суду, яким зобов'язано провести перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, пенсія встановлюється без обмеження її максимального розміру станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок. Пенсія позивачу не обмежувалась виплатою у максимальному розмірі, а тільки проводилась виплата без урахування індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Доплату за період з 01.03.2022 по 29.02.2024 в сумі 68235,84 грн. включено в реєстр, виплата за яким буде проведена після при наявності фінансування з Державного бюджету. Також зазначає, що перерахунок пенсії і забезпечення її виплати здійснено до відкриття виконавчого провадження.
Правом подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 надав суду пояснення, в яких просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області порушується його право на отримання пенсії в розмірі, ухваленому в судовому рішенні. Вважає, що висновки суду в рішенні від 27.02.2024 у справі №300/8271/23 щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром є обов'язковими для позивача не лише в межах вказаної справи, але й під час виникнення/існування інших правовідносин, які пов'язані з його пенсійним забезпеченням. У позивача відсутнє право повторного застосування обмеження пенсії максимальним розміром (а.с.43).
Представник позивача, представник відповідача в судове засідання не з'явились, подали суду клопотання про розгляд справи без участі позивача та відповідача.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи приписи частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
У клопотанні про розгляд справи без участі представника відповідач зазначив, що проти заявленого позову заперечує, оскільки дії державного виконавця вчинені згідно вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Наведене в поясненнях третьої особи ОСОБА_1 клопотання про витребування у позивача щомісячних витягів перерахунку пенсії з 01.03.2023 задоволенню не підлягає, оскільки перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23 відбувся після набрання ним законної сили 29.04.2024 і спірна постанова прийнята державним виконавцем із врахуванням наданих позивачем відповідачу документів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши надані суду письмові докази, суд встановив наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у поновленні виплати з 01.03.2022 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021 та обмеженні з 01.03.2022 пенсії максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити з 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021, надбавок, доплат, індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Рішення суду від 27.02.2024 набрало законної сили 29.04.2024.
14.06.2024 у вказаній справі видано виконавчий лист №300/8271/23.
18.07.2024 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №75504954 з виконання виконавчого листа №300/8271/23.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 29.07.2024 №0900-0902-5/41824 повідомило відповідача про те, що пенсійним органом на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виплату пенсії в перерахованому розмірі буде здійснено з 01.06.2024 в сумі 23610,00 грн. Доплату за період з 01.03.2022 по 29.02.2024 в сумі 68235,84 грн. включено в реєстр, виплата за яким буде проведена при наявності фінансування з Державного бюджету.
До вказаного повідомлення про добровільне виконання рішення суду позивач додав розпорядження за пенсійною справою про проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 , розрахунок на доплату пенсії.
02.09.2024 державним виконавцем прийнято вимогу №03.1-24/9899 про необхідність здійснити новий перерахунок пенсії, без обмеження поточної пенсії максимальним розміром.
У відповіді на вимогу Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначило, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії. Виплату пенсії в перерахованому розмірі здійснено з 01.06.2024 в сумі 23610,00 грн. (розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 станом на 01.03.2022 становив 23370,66 грн). Доплату за період з 01.03.2022 по 29.02.2024 в сумі 68235,84 грн. включено в реєстр, виплата за яким буде проведена при наявності фінансування з Державного бюджету.
До вказаної відповіді додано розпорядження за пенсійною справою про проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 , розрахунок на доплату пенсії.
26.09.2024 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», постановлено накласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штраф в розмірі 5100,00 грн. за умисне невиконання боржником рішення суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження» (надалі також - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Для належного виконання повноважень з примусового виконання рішень виконавець наділений низкою прав та обов'язків.
Так, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону України “Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом (ч.3 ст.18 Закону №1404-VIII).
Частиною 1 статті 63 Закону України “Про виконавче провадження» передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч.2 ст.63 Закону).
Згідно частини 1 статті 75 вказаного Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Як встановлено судом, резолютивна частина рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23, вказана у виданому 14.06.2024 виконавчому листі №300/8271/23, передбачає вчинення боржником (Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області) таких дій: нарахувати та виплатити з 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021, надбавок, доплат, індексації, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Оскаржувана постанова про накладення штрафу від 26.09.2024 в розмірі 5100,00 грн у виконавчому провадженні № 75504954 винесена з огляду на висновки державного виконавця про невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23 без поважних причин, з чим позивач не погоджується.
Позивачем до позовної заяви долучено протокол за пенсійною справою ОСОБА_1 від 01.03.2022, розрахунок на доплату пенсії, перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024.
За змістом протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 від 01.03.2022 загальний розмір нарахованої і визначеної до виплати пенсії з 01.03.2022 становить 23370,66 грн., в тому числі 2000 грн. щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021. Згідно з розрахунком на доплату за період березень 2022 року - лютий 2024 року до виплати визначено 23370,66 грн щомісяця.
Сума 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність, станом на 2022, 2023 роки складає 20930,00 грн.
Відповідно до змісту перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024, підсумок пенсії з надбавками становив 27033,90 грн., в тому числі 2000 грн. щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021. До виплати, з врахуванням максимального розміру пенсії, визначено 23610,00 грн.
Сума 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність, станом на 2024 рік складає 23610,00 грн.
Отже, здійснивши на виконання рішення суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , позивач в 2024 році обмежив її виплату максимальним розміром.
З наведеного слідує, що виплата пенсії позивача всупереч судовому рішенню в справі №300/8271/23, яким було зокрема зобов'язано позивача нарахувати та виплатити з 01.03.2022 ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимальним розміром, проводиться з обмеженням максимальним розміром.
Предметом розгляду адміністративної справи №300/8271/23 серед іншого було обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час проведення перерахунку з 01.03.2022, а зобов'язальна частина рішення містила початкову дату проведення виплати без обмеження максимального розміру пенсії без часового обмеження в майбутньому. Однак, здійснивши відповідний перерахунок, позивач знову виплачує пенсію стягувачу з обмеженням її максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, пенсію і надалі обмежено максимальним розміром. Жодних доказів, які б свідчили про виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, позивачем відповідачу не надано. Також таких доказів не надано і суду.
Позивачем не зазначено поважних причин нездійснення нарахування і виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, не зазначено діючої норми, яка б дозволяла обмежити пенсію максимальним розміром та, відповідно, не надано суду жодних доказів, що підтверджували об'єктивну неможливість виконання такого перерахунку.
Водночас суд зазначає, що з часу прийняття Івано-Франківським окружним адміністративним судом рішення по справі №300/8271/23 пенсійне законодавство в частині, що стосується застосування обмеження максимальним розміром пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не зазнало змін, а тому позивач мав виконувати рішення суду так, як було зобов'язано його резолютивною частиною.
Суд зауважує, що про обмеження пенсії максимальним розміром зазначено в частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статтею 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Однак, положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ та статті 2 Закону №3668-VI визнані такими, що не відповідають Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 та рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 за №7-р(II)/2022 відповідно, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення, а тому не можуть застосовуватись у спірних відносинах.
Обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється в цілому на осіб, яким пенсія виплачується відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року №2262-XII, про що й вказано в рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23.
Незважаючи на наявність в постановах Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» вимог про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23 чинної норми, яка б визначала розмір максимального обмеження пенсії особам, яким пенсія виплачується відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», закон не містить.
При цьому суд звертає увагу, що у вказаних постановах Кабінету Міністрів України зазначено про підвищення розміру пенсії в межах максимального розміру пенсії, саме визначеного законом.
Отже, відповідачем здійснено виконання рішення суду на власний розсуд, в той час як рішенням суду зобов'язано, зокрема, здійснити нарахування та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром "з 01.03.2022", що також включає в себе подальші перерахунки та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Суд зауважує, що в судовому рішенні визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка має виплачуватись постійно один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії. Але у разі зміни після прийняття судом рішення розміру та порядку соціальних та пенсійних виплат, пенсійний орган повинен діяти відповідно до чинного законодавства, не допускаючи за подібних обставин порушень, які вже зазначались судом як протиправні.
В спірному випадку з часу прийняття рішення суду в справі №300/8271/23 змін законодавства (зокрема норм статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб») не відбувалось.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виконало в повному обсязі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 в справі №300/8271/23 без поважних причин, оскільки розмір перерахованої пенсії виплачується ОСОБА_1 у межах максимального розміру.
Доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що пенсія позивачу не обмежена виплатою в максимальному розмірі, а тільки проводиться без врахування передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185 індексації, є безпідставними і суперечать наявним в справі доказам.
Так, за змістом перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2024 підсумок пенсії з надбавками в сумі 27033,90 грн. визначений з врахуванням серед іншого індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185, яка сукупно становить 5157,67 грн., водночас сума пенсії до виплати складає 23610,00 грн. Крім того, в самому перерахунку пенсії з 01.06.2024 зазначено про підсумок пенсії 23610,00 грн. із урахуванням максимального розміру пенсії. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 після прийняття судом рішення в справі №300/8271/23 з врахуванням передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 індексації з 01.03.2023 не проводився.
Суд приймає до уваги твердження позивача про те, що нарахована заборгованість в сумі 68235,84 грн. за період з 01.03.2022 по 29.02.2024 облікована в електронній пенсійній справі стягувача та буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Проте, вищевказане не спростовує факту нарахування та виплати пенсії стягувачу з урахуванням максимального розміру, відтак, такі доводи позивача в підтвердження протиправності спірної постанови також є безпідставними.
При цьому жодних належних і допустимих доказів на підтвердження чи спростування тверджень щодо відсутності належного фінансування чи наявності інших причин щодо неможливості виконання рішення суду в повному обсязі, пенсійним органом ні відповідачу ні суду не надано. Також позивачем не обґрунтовано проведення чи не проведення нарахування і виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду в справі №300/8271/23 за період з 01.03.2024 по 01.06.2024.
Підсумовуючи наведене вище суд виснує, що приймаючи постанову про накладення штрафу від 26.09.2024 у ВП №75504954 відповідач діяв в порядку та в спосіб, встановлений Законом України "Про виконавче провадження", відтак, в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 268, 269, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
відповідач - Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316386, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ,76000),
третя особа - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 19.11.2024.