з питань визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду
18 листопада 2024 року Справа № 280/457/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши заяву представника позивача адвоката Плужника Максима Валерійовича, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. Зміст заяви.
08.11.2024 до суду надійшла заява представника позивача (вх.№51377), у якій він просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/457/24;
- постановити окрему ухвалу про виявлені під час розгляду заяви порушення закону, яку довести до відома суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорозькій області повідомити Запорізький окружний адміністративний суд про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, у визначений законодавством строк.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що на виконання рішення по справі № 280/2888/24 перераховано пенсії з урахуванням зазначених у рішенні довідок, однак, при виконанні рішення суду було зупинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», що була призначена на виконання рішення суду по справі № 280/457/24. Звернувшись до виконавчої служби з виконавчим листом по справі № 280/457/24, внаслідок чого 29.10.2024 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, інших дій не проведено. Також ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про роз'яснення причин зняття щомісячної доплати та про поновлення виплати з дати припинення. Проте, позивачу повідомлено про те, що на виконання рішення суду по справі № 280/2888/24 розмір пенсійної виплати збільшився, відтак доплата до пенсії не встановлюється.
ІІ. Виклад заперечень відповідача.
18.11.2024 до суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорозькій області (вх.№52798), у яких зазначено, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 280/457/23 виконане Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області у повному обсязі в межах покладених зобов'язань. Після викоанння рішення суду у справі № 280/2888/24 з 01.07.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 15008,17 грн. Враховуючи те, що після проведеного перерахунку пенсії розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився більш, ніж на 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень.
Інші учасники справи про розгляд заяви повідомлені належним чином, проте станом на 18.11.2024 жодних заперечень (пояснень) щодо заяви, поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у строк, встановлений судом, не надходило, що не перешкоджає розгляду заяви.
III. Процесуальні дії у справі.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.11.2024 додаткові матеріали справи № 280/457/24 передано на розгляд раніше визначеному складу суду, судді Мінаєвій К.В.
Ухвалою від 11.11.2024 суд призначив до розгляду заяву позивача, подану в порядку статті 383 КАС України, в адміністративній справі № 280/457/24, без виклику учасників справи у порядку письмового провадження; запропонував учасникам справи у строк до 14.11.2024 подати до суду заперечення (пояснення) щодо заяви, поданої в порядку статті 383 КАС України; витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію щодо виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 280/457/24 (з підтверджуючими доказами).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
IV. Фактичні обставини, встановлені судом.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі № 280/457/24, яке набрало законної сили 23.03.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з моменту припинення виплати, з урахуванням раніше виплачених сум;
у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
З Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі № 280/2888/24, яке набрало законної сили 11.06.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 20.11.2023 №3/2462 та №3/2463 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2021 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 20.11.2023 №3/2462; з 01.02.2022 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 20.11.2023 №3/2463 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
20.09.2024 на підставі рішення суду у справі № 280/457/24 видано виконавчий лист.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 22.10.2024 заявника повідомлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/2888/24 Головним управлінням у червні поточного року проведено перерахунок пенсії, починаючи з 01.02.2021 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 20.11.2023 №3/2462; з 01.02.2022 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 20.11.2023 №3/2463 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Оскільки основний розмір пенсії внаслідок перерахунку, проведеного на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/2888/24 було збільшено на суму, що перевищує 2000 гривень, то щомісячну доплату згідно Постанови № 713 у складі його пенсії не встановлюється. Таким чином, пенсія обчислена та виплачується відповідно до зобов'язань, покладених рішенням суду у справі № 280/2888/24.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Біланов Дмитром Геннадійовичем від 29.10.2024 відкрито виконавче провадження № 76395152 з виконання виконавчого листа у частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з моменту припинення виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до даних з Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) станом на 18.11.2024 виконавче провадження № 76395152 є відкритим.
V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Стаття 124 Конституції України встановлює, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами
Невиконання або неналежне виконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Слід зазначити, що вирішуючи питання щодо визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, вчиненими на виконання рішення суду, суд не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, а тому процесуальна процедура вирішення питання протиправності дій/бездіяльності відповідача у справі суб'єкта владних повноважень вчинених на виконання рішення суду, виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Суд зауважує, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання рішення суду, регламентований статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частин першої та шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України є можливим у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Водночас, правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
VІ. Оцінка суду.
Суд встановив, що фактичною підставою для звернення позивача до суду з заявою про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду в даній адміністративній справі є незгода з відсутністю фактичних виплат щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» на виконання рішення суду від 21.02.2024 у справі № 280/457/24.
Так, судом у зазначеному рішенні було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з моменту припинення виплати. При цьому по тексту рішення суд зазначав, що нарахування та виплату такої щомісячної доплати припинено саме після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/3158/23 (у липні 2023 року).
Відповідно до долученого пенсійним органом розрахунку пенсії станом на 01.08.2023 позивачу нараховувалась та виплачувалась щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
При цьому така виплата щомісячної доплати була припинена у червні 2024 року після проведення перерахунку на виконання вже іншого рішення Запорізького окружного адміністративного суду, від 13.05.2024 у справі № 280/2888/24 (яке набрало законної сили 11.06.2024), що виключає можливість розгляду питання припинення виплати доплати у цій справі.
Враховуючи викладене, підстави для визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/457/24, відсутні, натомість зазначені дії, як і можливість надання судом їх оцінки (правомірності чи протиправності) можуть бути предметом окремого судового розгляду.
При цьому, суд зауважує, що посилання позивача на той факт, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 року залишається чинним і повинно бути виконаним, і у разі подальших перерахунків не повинно бути знято зазначену доплату, оскільки вона відсуджена у судовому порядку, не може бути враховано при виникненні спірних правовідносин між сторонами в майбутньому, при здійсненні інших перерахунків пенсії.
VI. Висновки суду.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд зазначає, що норми статті 383 КАС України мають на меті забезпечити належне виконання ухваленого у конкретній адміністративній справі судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, винесеного на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у такій справі.
Оскільки рішення суду фактично виконано відповідачем, а позивач не погоджується із обставинами, які не були предметом дослідження при розгляді справи по суті і щодо яких судовим рішенням при зобов'язанні суб'єкта владних повноважень до вчинення дій не наводились відповідні висновки, суд вважає, що вирішення порушених питань можливе шляхом ухвалення рішення суду за наслідком розгляду вимог у порядку позовного провадження, а не шляхом постановлення ухвали в порядку статті 249 КАС України.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування статей 249, 383 КАС України.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 383 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 адвоката Плужника Максима Валерійовича, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі.
Ухвала виготовлена у повному обсязі та підписана 18.11.2024.
Суддя К.В.Мінаєва