Постанова від 19.11.2024 по справі 462/7922/24

Єдиний унікальний номер судової справи 462/7922/24

Номер провадження 3/462/2939/24

ПОСТАНОВА

про передачу справи за підсудністю

(на розгляд іншого суду)

19 листопада 2024 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Галайко Н. М., перевіривши матеріали справи, які надійшли з Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції у Львівській області (далі - ВП № 1 ЛРУП № 2), електронна пошта: zaliznychnyi@lv.police.gov.ua, місцезнаходження: 79018, м. Львів, вул. Чернівецька, 2 про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого ФОП, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який раніше не притягався до адміністративної відповідальності, відомостей про наявність встановлених законодавством України пільг немає (дані щодо особи зазначено згідно протоколу),

за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

встановив:

І. Рух справи.

ВП № 1 ЛРУП № 2, 16.10.2024 року (вх. № 23312) звернулося у Залізничний районний суд м. Львова із матеріалами справ про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.10.2024 року для розгляду вказаних матеріалів визначено головуючого суддю - Галайко Н. М.

ІІ. Опис обставини, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 225803 від 02.10.2024 року, ОСОБА_1 , 19.09.2024 року близько 21 год. 50 хв., за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє психологічне насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 , в ході якого виражався у її сторону грубою нецензурною лайкою, словесно принижував, виганяв з помешкання.

2.1. Правова кваліфікація діяння.

Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП ОСОБА_1 роз'яснені при складанні протоколу.

Суд, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що справа не підсудна Залізничному районному суду м. Львова, виходячи з наступного.

ІІІ. Щодо територіальної юрисдикції (підсудності).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

У відповідності до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Положення ч. 1 ст. 276 КУпАП визначають, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Вимоги ст. 276 КУпАП не містять альтернативної підсудності щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Так, судом встановлено, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення ВАД № 225803 від 02.10.2024 року зазначено: Львівська обл., с. Підрясне, вул. Вільна, 18.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 718-р від 12.06.2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» до складу Львівської міської територіальної громади з адміністративних центром в м. Львів входить Рясне-Руська сільська рада (Яворівський район).

Ухвалою Львівської міської ради № 6 від 29.12.2020 року до складу Львівської міської територіальної громади увійшло, в тому числі с. Підрясне, а саме до території Залізничного району міста Львова.

Однак відповідно до п. 3-1 Розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.

Також листом Ради суддів України № 9рс-466/20 від 22.07.2020 року роз'яснено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.

ІV. Підсумки.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» зазначає, що інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу. При цьому, недотримання правил територіальної юрисдикції є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення суду.

Оскільки з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 225803 від 02.10.2024 року вбачається, що місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначено: Львівська обл., с. Підрясне, вул. Вільна, 18, тому згідно адміністративно-територіального поділу, із врахуванням п. 3-1 Розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» таке відноситься до території Яворівського р-ну Львівської обл.

Виходячи із зазначеного, дана справа не підсудна Залізничному районному суду м. Львова.

Так, прийняття будь-якого кінцевого рішення по суті справи Залізничним районним судом м. Львова, який неправомочний вирішувати дану справу, як це закріплено вимогами ст. 293 КУпАП, буде безумовною підставою для скасування відповідної постанови, порушенням вимог чинного КУпАП.

Враховуючи наведене, для забезпечення своєчасного, всебічного та повного з'ясування обставин справи та з метою недопущення порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов переконання про необхідність направлення справи за підсудністю, а саме, за місцем вчинення адміністративного правопорушення, у відповідності до ч. 1 ст. 276 КУпАП, а саме до Яворівського районного суду Львівської області.

На підставі наведеного та керуючись ст. 245, 254, 256, 276, 278, 283-285 КУпАП, суд -

ухвалив:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - направити для розгляду за територіальною підсудністю у Яворівський районний суд Львівської області (електронна пошта: inbox@yr.lv.court.gov.ua, місцезнаходження: 81000, Львівська обл., м. Яворів, вул. Будівельна, 5).

Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя/підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя: Н. М. Галайко