Справа № 461/6774/24
Провадження № 1-кс/461/7178/24
20.11.2024 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування, -
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , за погодженням із заступником керівника Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000034 від 06.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, в межах якого повідомлено про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 368 КК України та ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України, до шести місяців, тобто до 26 грудня 2024 року.
Подане клопотання мотивує тим, що строк досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України відносно ОСОБА_5 , та кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 -ч. 3 ст. 368 КК України відносно ОСОБА_6 розпочався 26.06.2024.
19.08.2024 слідчим суддею Галицького районного суду м. Львова винесено ухвалу про продовження строку досудового розслідування до 26.11.2024.
Разом з тим, на даний час не проведено усі необхідні слідчі та процесуальні дії, у зв'язку з чим виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, який спливає 26.11.2024.
Для завершення досудового розслідування є необхідним проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення у кримінальному провадженні, зокрема необхідним є:
-перевірка в межах кримінального провадження інших фактів, які можуть свідчити про вчинення ОСОБА_5 , ОСОБА_7 чи ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, пов'язаних з отриманням службовою особою неправомірної вигоди. Крім цього перевіряється причетність до вчинення вказаного кримінального правопорушення інших осіб;
-долучення до матеріалів кримінального провадження розсекречених протоколів, клопотань та доручень про проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
-отримання висновку судової експертизи відео-, звукозапису проведення якої доручено експертам Івано - Франківського НДЕКЦ МВС України;
-проведення усіх необхідних слідчих дій за участі підозрюваного та свідків в межах даного кримінального провадження, зокрема допитів, одночасних допитів та інших слідчих і процесуальних дій;
-встановлення інших причетних до вчинення кримінального правопорушення осіб, вирішення питання щодо повідомлення їм про підозру;
-з врахуванням відомостей отриманих в ході проведення слідчих (розшукових) дій здійснити остаточну правову кваліфікацію кримінального правопорушення, скласти остаточне повідомлення про підозру та вручити таке повідомлення;
-скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Перелічені вище слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
Провести вказані слідчі дії у п'яти місячний строк не видалось за можливе у зв'язку із значною кількістю та тривалістю проведення інших слідчих, процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування.
Слідчий у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у судове засідання не з'явилися, подали до суду заяви про розгляд клопотання за їх відсутності щодо задоволення клопотання слідчого не заперечили.
На підставі ч.4 ст.107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно пункту 4 частини третьої статті 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до ч.3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених ст. 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП у Львівській області, за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000034 від 06.02.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень складено 25.06.2024 та цього ж дня вручено, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Крім того, 30.10.2024 складено та цього ж дня вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_7
ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, за наступних обставин.
Так, у точно не встановлений час, але після 26.09.2023, у ОСОБА_5 , як начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, виник злочинний умисел, спрямований на систематичне одержання неправомірної вигоди від громадян - боржників за закінчення виконавчих проваджень без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави, зняття арештів з майна і банківських рахунків боржників у виконавчих провадженнях, що перебували у провадженні підпорядкованих відділів державних виконавчих служб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Для реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_5 залучив також інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, спільно з котрими розробив механізм одержання неправомірної вигоди від боржників у виконавчих провадженнях в розрахунку від 70 до 75 % від загальної суми заборгованості за виконавчим провадженням.
У разі надання неправомірної вигоди, відповідно до злочинного плану, виконавче провадження підлягало закінченню на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», тобто фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, після чого знімались арешти з майна і банківських рахунків боржників, проте фактичної сплати необхідних платежів на користь держави не надходило.
Водночас ОСОБА_5 , будучи начальником Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, не бажаючи бути викритим у своїй злочинній діяльності, у точно не встановленому місці та часі, але не пізніше грудня 2023 року, залучив до своєї протиправної діяльності ОСОБА_6 , який мав виконувати роль щодо безпосереднього підшуковування фізичних осіб - божників у виконавчих провадженнях та висловлювання їм незаконних пропозицій щодо надання неправомірної вимоги начальнику Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України
ОСОБА_5 за закінчення виконавчих проваджень без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арештів з майна і банківських рахунків боржників, а також безпосереднього одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_5 .
Так, щодо громадянина України ОСОБА_8 . 10.11.2023 Калуським відділом державної виконавчої служби (надалі - ДВС) у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 73283475 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 40 800 грн., виконавчого збору у розмірі 4 080 грн., витрат виконавчого провадження у розмірі 220 грн., а загалом на суму
45 100 грн.
У кінці листопада 2023 року ОСОБА_8 звернувся до ОСОБА_6 з питань отримання консультацій щодо можливих законних шляхів закінчення виконавчого провадження, на що ОСОБА_6 повідомив, що надасть йому усю необхідну інформацію згодом.
В подальшому, у грудні 2023 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, у точно не встановленому місці, ОСОБА_6 повідомив начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ОСОБА_5 про факт звернення ОСОБА_8 з питань закінчення виконавчого провадження.
ОСОБА_5 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на незаконне збагачення, діючи на виконання попередньо розробленого із іншими, на цей час невстановленими службовими особами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, злочинного механізму одержання неправомірної вигоди, повідомив ОСОБА_6 , котрий на цей час вже був залучений ОСОБА_5 як пособник у вчиненні кримінального правопорушення та обізнаний із його злочинним умислом, про можливість закінчення виконавчого провадження щодо ОСОБА_8 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», а також зняття арештів з майна і банківських рахунків останнього за умови надання ОСОБА_8 для ОСОБА_5 через ОСОБА_6 неправомірної вигоди в сумі 32 000 грн. за закінчення виконавчого провадження № 73283475 від 10.11.2023.
В подальшому ОСОБА_6 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, умисно, у кінці грудня 2023 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, висловив ОСОБА_8 пропозицію надання неправомірної вигоди для службової особи керівного складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у розмірі 32 000 грн. за закінчення виконавчого провадження № 73283475 від 10.11.2023 щодо стягнення з ОСОБА_8 на користь держави штрафу, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 45 100 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
При цьому ОСОБА_6 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , з метою приховування факту участі останнього у злочинному механізмі одержання неправомірної вигоди, умисно не повідомив ОСОБА_8 , що неправомірна вигода призначається саме ОСОБА_5 , а у завуальованій формі повідомив про надання такої неправомірної вигоди для службової особи керівного складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, з метою створення у ОСОБА_8 стійкого переконання про беззаперечний авторитет такої службової особи перед підпорядкованими працівниками та відповідно безумовного виконання ними будь-яких його вказівок.
Через деякий час, ОСОБА_8 погодився на вказану пропозицію, однак усвідомлюючи протиправний характер дій ОСОБА_6 та інших службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, з метою викриття їх злочинної діяльності, звернувся із відповідною заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем.
В подальшому, а саме 27.02.2024 близько 14.15 год. під час попередньо обумовленої зустрічі між ОСОБА_8 та ОСОБА_6 поблизу кафе «Оце так суші та Піца», що за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_6 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний із ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, підтвердив ОСОБА_8 , що у разі надання неправомірної вигоди у розмірі 32 000 грн., виконавче провадження № 73283475 від 10.11.2023 щодо стягнення з ОСОБА_8 на користь держави штрафу, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 45 100 грн., буде закінчено без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави, а також буде знято арешт з майна і банківських рахунків боржника.
В подальшому, на виконання вказівки ОСОБА_6 яку він висловив в ході телефонної розмови, ОСОБА_8 19.03.2024 о 15.49 год. за допомогою мобільного додатку «Viber», надіслав ОСОБА_6 на мобільний телефон дані щодо виконавчого провадження № 73283475 та знімок екрану мобільного телефону з додатку «Дія» з індивідуальним податковим номером НОМЕР_1 . В свою чергу ОСОБА_6 о 15.49 год. цього ж дня переслав отриману від ОСОБА_8 інформацію за допомогою мобільного додатка «Viber» на мобільний телефон ОСОБА_5 , а саме дані боржника - « ОСОБА_8 » та знімок екрану мобільного телефону з додатку «Дія» з індивідуальним податковим номером НОМЕР_1 .
Цього ж дня, 19.03.2024 близько 18.30 год. ОСОБА_6 зустрівся із ОСОБА_5 поблизу під'їзду корпусу № 3 буд. АДРЕСА_1 , в ході чого ОСОБА_5 підтвердив можливість закриття виконавчого провадження за умови надання неправомірної вигоди відповідно до попередньо досягнутих домовленостей.
Після цього, 20.03.2024 о 16.04 год., ОСОБА_6 діючи як пособник ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний із ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, під час зустрічі із ОСОБА_8 у автомобілі останнього марки «BMW», р.н. НОМЕР_2 , котрий знаходився поблизу фітнес-студії « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у АДРЕСА_1 , одержав для ОСОБА_5 та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у розмірі 32 000 грн. за закінчення виконавчого провадження № 73283475 від 10.11.2023 щодо стягнення з ОСОБА_8 на користь держави штрафу, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 45 100 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Окрім цього, в ході тієї ж розмови, після одержання ОСОБА_6 від ОСОБА_8 неправомірної вигоди у розмірі 32 000 грн., ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного умислу із ОСОБА_5 , повідомив ОСОБА_8 про необхідність додаткового надання ще 1 000 грн. як неправомірної вигоди в подальшому.
Отримавши неправомірну вигоду, цього ж дня, о 19.29 год., перебуваючи на першому поверсі під'їзду будинку АДРЕСА_2 , ОСОБА_6 передав, а ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, одержав для себе та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, неправомірну вигоду у розмірі 32 000 грн. від ОСОБА_8 за закінчення виконавчого провадження № 73283475 від 10.11.2023 щодо стягнення з ОСОБА_8 на користь держави штрафу, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 45 100 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
В подальшому, у точно невстановлений час та місці, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та інші, на цей час невстановлені службові особи Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, розділили предмет неправомірної вигоди - грошові кошти у розмірі 32 000 грн. та розпорядились ними на власний розсуд.
Наступного дня, 21.03.2024 державним виконавцем Калуського відділу ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 73283475 від 10.11.2023 щодо ОСОБА_8 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з сплатою на користь держави штрафу, витрат виконавчого провадження, виконавчого збору на загальну суму 45100 грн., та припинено чинність арешту майна боржника і скасовано інші заходи примусового виконання рішень, без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави.
Цього ж дня, о 16.33 год. ОСОБА_6 зателефонував на мобільний телефон ОСОБА_8 та повідомив, що виконавче провадження щодо останнього закінчено відповідно до попередньо досягнутих домовленостей.
Крім цього, 04.04.2024 близько 11.45 год., ОСОБА_6 діючи як пособник ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний із ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, під час зустрічі із ОСОБА_8 у автомобілі останнього марки «BMW», р.н. НОМЕР_2 , котрий знаходився поблизу фітнес-студії « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у АДРЕСА_1 , одержав для ОСОБА_5 та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, від ОСОБА_8 додатково частину неправомірної вигоду у розмірі 1 000 грн. за закінчення виконавчого провадження № 73283475 від 10.11.2023 щодо стягнення з ОСОБА_8 на користь держави штрафу, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 45 100 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Отримавши неправомірну вигоду, у невстановлений час та місці, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 розділили предмет неправомірної вигоди - грошові кошти у розмірі 1 000 грн. та розпорядились ними на власний розсуд.
Загалом в період часу з 20.03.2024 по 04.04.2024 за вищеописаних обставин, ОСОБА_5 та інші, на цей час невстановлені службові особи Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, за пособництва ОСОБА_6 , одержали від ОСОБА_8 неправомірну вигоду на загальну суму 33 000 грн. за закінчення виконавчого провадження щодо останнього та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Крім того, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за наступних обставин.
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України № 5397/5 від 02.12.2022 ОСОБА_7 з 06.12.2022 переведено на посаду начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільських областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України зі збереженням 4 рангу державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
Відповідно до вимог «Положення про Міністерство юстиції України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень).
Крім того, п.п. 23 п. 3, п.п. 8321, 8328 п. 4, п.п. 32 п. 5 «Положенням про Міністерство юстиції України» передбачено, що Мін'юст, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері організації примусового виконання рішень; організовує, контролює та здійснює примусове виконання рішень у випадках, передбачених законом; забезпечує контроль за роботою структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують здійснення повноважень у сфері примусового виконання рішень; організовує та контролює роботу державних виконавців, вживає заходів щодо її поліпшення, здійснює керівництво та проводить перевірку діяльності структурних підрозділів територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують здійснення повноважень у сфері організації примусового виконання рішень.
Відповідно до Положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 1707/5 від 23.06.2011, міжрегіональні управління Міністерства юстиції України підпорядковуються Мін'юсту та є його територіальними органами. Основними завданнями міжрегіонального управління є, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сферах організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Відповідно до п.п. 4.14, 4.15 п. 4 «Положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України», міжрегіональне управління організовує через структурний підрозділ, що забезпечує реалізацію повноважень у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) відповідно до законів України; контролює через структурний підрозділ, що забезпечує реалізацію повноважень у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), здійснення примусового виконання рішень у випадках, передбачених законом, відповідним відділом примусового виконання рішень та відділами державної виконавчої служби міжрегіонального управління.
Статтею 1 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» передбачено, що примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України «Про виконавче провадження» випадках - на приватних виконавців.
Згідно із ст. 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», систему органів примусового виконання рішень становлять Міністерство юстиції України та органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Відповідно до наказів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України № 338/4 від 29.12.2022 «Про затвердження Розподілу обов'язків та повноважень між начальником Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та його заступниками» та № 840/4 від 26.09.2023 «Про внесення змін до Розподілу обов'язків та повноважень між начальником Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та його заступниками», начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ОСОБА_5 :
1) очолює Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (далі - Міжрегіональне управління), здійснює керівництво його діяльністю і підвідомчими органами та установами юстиції, представляє Міжрегіональне управління у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями та несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності Міжрегіонального управління перед Міністром юстиції України;
2) організовує роботу Міжрегіонального управління, підвідомчих органів і установ юстиції на виконання завдань, покладених на Міністерство юстиції України, його територіальні органи;
3) за поданням начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень визначає територіальну юрисдикцію відділів державної виконавчої служби Міжрегіонального управління;
5) вносить на розгляд Міністра юстиції України пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у відповідних сферах;
6) забезпечує виконання Міжрегіональним управлінням Конституції та законів України, указів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства юстиції України та доручень Міністра юстиції України, розпоряджень голови відповідної місцевої державної адміністрації;
7) звітує перед Міністром юстиції України щодо виконання покладених на Міжрегіональне управління завдань та планів роботи;
8) вносить Міністру юстиції України на затвердження проект структури Міжрегіонального управління у строки, встановлені дорученням Міністра юстиції України;
9) затверджує положення про структурні підрозділи і посадові інструкції працівників Міжрегіонального управління;
21) забезпечує здійснення контролю у Міжрегіональному управлінні та підвідомчих органах і установах юстиції за дотриманням актів законодавства з питань боротьби з корупцією і злочинністю та забезпечує їх неухильне виконання;
22) забезпечує в межах повноважень проведення заходів щодо запобігання корупції та здійснення аналізу стану дотримання антикорупційного законодавства, тощо.
Начальники Управлінь забезпечення примусового виконання рішень Міжрегіонального управління є підзвітні за організацію та результати діяльності даних управлінь начальнику Міжрегіонального управління.
Згідно п.п. 1, 2, 3, 10 Положення про Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, затвердженого наказом № 313/4 від 27.12.2022 начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції:
- Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є територіальним органом державної виконавчої служби, входить до системи органів Міністерства юстиції України як структурний підрозділ Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та є підзвітним і підконтрольним Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України;
- Управління у своїй діяльності керується в тому числі наказами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції;
- основними завданнями Управління є: реалізація державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб); організація, контроль та здійснення примусового виконання рішень у випадках, передбачених законом;
- начальник Управління очолює Управління, здійснює керівництво його діяльністю та підзвітний начальнику відповідного міжрегіонального управління юстиції за організацію та результати діяльності Управління.
Відповідно до п.п. 1, 3, 4, 5 посадової інструкції начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, затвердженого Державним секретарем Міністерства 21.09.2022 до основних посадових обов'язків ОСОБА_5 входить:
- здійснення керівництва діяльністю міжрегіонального управління, підвідомчих органів та установ юстиції;
- організація роботи міжрегіонального управління, підвідомчих органів і установ на виконання завдань, покладених на Мін'юст, його територіальні органи, щодо забезпечення реалізації державної політики у сферах організації примусового, виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб);
- затвердження положень про структурні підрозділи міжрегіонального управління, розподіл обов'язків між своїми заступниками;
- здійснення контролю за дотриманням виконавської та службової дисципліни в міжрегіональному управлінні, підвідомчих органах та установах юстиції, тощо.
Відповідно до п.п. 1-4 посадової інструкції начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, затвердженої начальником Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 17.10.2022, безпосереднім керівником ОСОБА_7 є начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_5 , та до основних посадових обов'язків ОСОБА_7 входить:
- здійснення керівництва діяльністю Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Міжрегіонального управління (далі - Управління);
- здійснення контролю за виконанням покладених на управління, відділу примусового виконання рішень, інші структурні підрозділи Управління, відділи державної виконавчої служби в Івано-Франківській та Тернопільській областях (далі - Відділи) завдань і здійснення ними своїх повноважень відповідно до законодавства;
- забезпечення виконання Управлінням, Відділами Конституції та законів України, указів Президента України, постанов Верховної Ради, забезпечення реалізації державної політики у сферах організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр-міністра України, наказів Міністерства юстиції України, доручень Міністра юстиції України, його заступників, директора Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, наказів Міжрегіонального управління;
- організація роботи Управління, Відділів з виконання завдань, покладених на Міжрегіональне управління, з питань реалізації державної політики у сфері примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Таким чином, ОСОБА_7 , займаючи посаду начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, здійснює безпосереднє керівництво та контроль за діяльністю підпорядкованих структурних підрозділів управління, є особою, яка має беззаперечний авторитет серед його працівників та завдяки своєму службовому становище може вживати заходів до вчинення будь-якої дії чи бездіяльності іншими підлеглими службовими особами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Разом з цим, відповідно до підпункту «в», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_7 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно з ст. 22 вказаного Закону, особам, зазначеним ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Згідно із Приміткою 1 до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до Примітки 1 ст. 368 КК України, неправомірною вигодою в значному розмірі вважається вигода, що в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Згідно Примітки 2 ст. 368 КК України, службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори, слідчі і дізнавачі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та відповідно до Примітки 1 ст. 364 КК України, а також Примітки 2 ст. 368 КК України є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
У абз. 6, 7, 8, п. 3 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 встановлено, що органами державної виконавчої служби є управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень); відділи примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень; відділи державної виконавчої служби міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної виконавчої служби).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Згідно із ч. 1 ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі закінчення виконавчого провадження арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.
Проте, у порушення вказаних вище вимог чинного законодавства ОСОБА_7 , будучи начальником Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення вчинив кримінальне правопорушення при наступних обставинах.
Так, у точно не встановлений час, але після 26.09.2023, у ОСОБА_5 , як начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, виник злочинний умисел, спрямований на систематичне одержання неправомірної вигоди від громадян - боржників за закінчення виконавчих проваджень без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави, зняття арештів з майна і банківських рахунків боржників у виконавчих провадженнях, що перебували у провадженні підпорядкованих відділів державних виконавчих служб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Для реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_5 у точно не встановлений час та місці, але не пізніше 08.05.2024 залучив начальника управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_7 та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, спільно з котрими розробив механізм одержання неправомірної вигоди від боржників у виконавчих провадженнях в розрахунку від 70 до 75 % від загальної суми заборгованості за виконавчим провадженням.
У разі надання неправомірної вигоди, відповідно до злочинного плану, виконавче провадження підлягало закінченню на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», тобто фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, після чого знімались арешти з майна і банківських рахунків боржників, проте фактичної сплати необхідних платежів на користь держави не надходило.
Водночас ОСОБА_5 , будучи начальником Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, не бажаючи бути викритим у своїй злочинній діяльності, у точно не встановленому місці та часі, але не пізніше грудня 2023 року, залучив до своєї протиправної діяльності ОСОБА_6 , який мав виконувати роль щодо безпосереднього підшуковування фізичних осіб - божників у виконавчих провадженнях та висловлювання їм незаконних пропозицій щодо надання неправомірної вимоги начальнику Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ОСОБА_5 за закінчення виконавчих проваджень без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арештів з майна і банківських рахунків боржників, а також безпосереднього одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_5 .
ОСОБА_7 , будучи начальником Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, реалізовуючи злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди від громадян - боржників у виконавчих провадженнях, що перебували у провадженні підпорядкованих відділів державних виконавчих служб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за попередньою змовою з начальником Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_5 та іншими на цей час невстановленими службовими особами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та за пособництва ОСОБА_6 , діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, з метою особистого збагачення, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, щодо громадянина України ОСОБА_9 :
- 24.05.2022 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 69077366 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 680 грн., виконавчого збору у розмірі 68 грн., а загалом на суму 748 грн.;
- 26.10.2022 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 70170563 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 40 800 грн., виконавчого збору у розмірі 4 080 грн., а загалом на суму 44 880 грн.;
- 21.02.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71087974 за фактом стягнення на користь держави судового збору в розмірі 496,20 грн., а також виконавчого збору 49,62 грн., а загалом на суму 545,82 грн.;
- 21.02.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71098871 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 34 000 грн., виконавчого збору у розмірі 3 400 грн., а загалом на суму 37 400 грн.;
- 27.02.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71142578 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 40 800 грн., виконавчого збору у розмірі 4 080 грн., а загалом на суму 44 880 грн.;
- 08.03.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71224249 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 40 800 грн., виконавчого збору у розмірі 4 080 грн., а загалом на суму 44 880 грн.;
- 08.03.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71223937 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 40 800 грн., виконавчого збору у розмірі 4 080 грн., а загалом на суму 44 880 грн.;
- 21.03.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71344042 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 40 800 грн., виконавчого збору у розмірі 4 080 грн., а загалом на суму 44 880 грн.;
- 21.03.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71351307 за фактом стягнення на користь держави судового збору в розмірі 536,8 грн., а також виконавчого збору 53,68 грн., а загалом на суму 590,48 грн.;
- 21.03.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 71348760 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 3 400 грн., виконавчого збору у розмірі 340 грн., а загалом на суму 3 740 грн.;
- 20.06.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 69109358 за фактом стягнення до державного бюджету штрафу за адміністративне правопорушення в розмірі 17 000 грн., виконавчого збору у розмірі 1 700 грн., а загалом на суму 18 700 грн.;
- 20.06.2023 Рожнятівським відділом ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 69110429 за фактом стягнення на користь держави судового збору в розмірі 496,20 грн., а також виконавчого збору 49,62 грн., а загалом на суму 545,82 грн.
Загалом у Рожнятівському відділі ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо ОСОБА_9 перебувало виконавчих проваджень за фактом стягнення до державного бюджету грошових коштів на загальну суму 289 430 грн.
У квітні 2024 року ОСОБА_9 звернувся до ОСОБА_6 з питань отримання консультацій щодо можливих законних шляхів закінчення виконавчого провадження, на що ОСОБА_6 повідомив, що надасть йому усю необхідну інформацію згодом.
В подальшому, у другій половині квітня 2024 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, у точно не встановленому місці, ОСОБА_6 повідомив начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ОСОБА_5 про факт звернення ОСОБА_9 з питань закінчення виконавчих проваджень.
ОСОБА_5 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на незаконне збагачення, діючи на виконання попередньо розробленого із начальником управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_7 та іншими, на цей час невстановленими службовими особами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, злочинного механізму одержання неправомірної вигоди, повідомив ОСОБА_6 про можливість закінчення виконавчих проваджень щодо ОСОБА_9 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», а також зняття арештів з майна і банківських рахунків останнього за умови надання ОСОБА_9 для ОСОБА_5 через ОСОБА_6 неправомірної вигоди в сумі 180 000 грн. за закінчення виконавчих проваджень № 71224249 від 08.03.2023, № 71142578 від 27.02.2023, № 71087974 від 21.02.2023, № 71098871 від 21.02.2023, № 70170563 від 26.10.2022, № 69109358 від 20.06.2023, № 69110429 від 20.06.2023, № 69077366 від 24.05.2022, № 71223937 від 08.03.2023, № 71351307 від 21.03.2023, № 71344042 від 21.03.2023 та № 71348760 від 21.03.2023.
В подальшому ОСОБА_6 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, умисно, 19.04.2024 висловив ОСОБА_9 пропозицію надання неправомірної вигоди для службової особи керівного складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у розмірі приблизно 70 % від суми заборгованості за виконавчими провадженнями, за закінчення вищевказаних виконавчих проваджень на загальну суму 289 430 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника, на що ОСОБА_9 погодився.
При цьому ОСОБА_6 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , з метою приховування факту участі останнього у злочинному механізмі одержання неправомірної вигоди, умисно не повідомив ОСОБА_9 , що неправомірна вигода призначається саме ОСОБА_5 , у завуальованій формі повідомив про надання такої неправомірної вигоди для службової особи керівного складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, з метою створення у ОСОБА_9 стійкого переконання про беззаперечний авторитет такої службової особи перед підпорядкованими працівниками та відповідно безумовного виконання ними будь-яких його вказівок.
В подальшому, на виконання вказівки ОСОБА_6 яку він висловив в ході телефонної розмови, ОСОБА_9 19.04.2024 о 12.35 год. за допомогою мобільного додатку «Viber», надіслав ОСОБА_6 на мобільний телефон дані з індивідуальним податковим номером НОМЕР_3 . В свою чергу ОСОБА_6 о 15.14 год. цього ж дня переслав отриману від ОСОБА_9 інформацію за допомогою мобільного додатка «Viber» на мобільний телефон ОСОБА_5 , а саме дані боржника - індивідуальний податковий номер НОМЕР_3 .
В свою чергу ОСОБА_9 , усвідомлюючи протиправний характер дій ОСОБА_6 та інших службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, з метою викриття їх злочинних намірів, звернувся із відповідною заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем.
В подальшому, а саме 08.05.2024 близько 11.12 год. під час попередньо обумовленої зустрічі між ОСОБА_9 та ОСОБА_6 у приміщенні кафе «Оце так суші та Піца», що за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_6 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний із ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, повідомив ОСОБА_9 , що у разі надання неправомірної вигоди у розмірі 180 000 грн., що в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є значним розміром, виконавчі провадження № 71224249 від 08.03.2023, № 71142578 від 27.02.2023, № 71087974 від 21.02.2023, № 71098871 від 21.02.2023, № 70170563 від 26.10.2022, № 69109358 від 20.06.2023, № 69110429 від 20.06.2023, № 69077366 від 24.05.2022, № 71223937 від 08.03.2023, № 71351307 від 21.03.2023, № 71344042 від 21.03.2023 та № 71348760 від 21.03.2023 щодо стягнення з ОСОБА_9 на користь держави штрафів, виконавчих зборів та витрат виконавчого провадження на загальну суму 289 430 грн., буде закінчено без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави, а також буде знято арешт з майна і банківських рахунків боржника.
Цього ж дня, 08.05.2024 близько 11.20 год., ОСОБА_6 діючи як пособник ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний із ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, під час зустрічі із ОСОБА_9 у приміщенні кафе «Оце так суші та Піца», що у АДРЕСА_1 , одержав для ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, від ОСОБА_9 частину неправомірної вигоди у розмірі 67 000 грн. за закінчення виконавчих проваджень № 71223937 від 08.03.2023 та № 70170563 від 26.10.2022 щодо стягнення з ОСОБА_9 на користь держави штрафів, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 89760 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Окрім цього, в ході тієї ж розмови, після одержання ОСОБА_6 від ОСОБА_9 неправомірної вигоди у розмірі 67 000 грн., ОСОБА_6 , діючи на виконання спільного злочинного умислу із ОСОБА_5 , повідомив ОСОБА_9 , що для закінчення усіх вищевказаних виконавчих проваджень, необхідно надати другу частину неправомірної вигоди в сумі 113 000 грн., після чого службовими особами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України будуть вчинені дії із закінчення усіх виконавчих проваджень ОСОБА_9 .
Отримавши частину неправомірної вигоди, цього ж дня, о 19.34 год., перебуваючи на сходовій клітці 6-го поверху під'їзду будинку АДРЕСА_2 , ОСОБА_6 передав, а ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, одержав для себе та начальника управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_7 , та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, частину неправомірної вигоди у розмірі 67 000 грн. від ОСОБА_9 за закінчення виконавчих проваджень № 71223937 від 08.03.2023 та № 70170563 від 26.10.2022 щодо стягнення з ОСОБА_9 на користь держави штрафів, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 89760 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, 20.05.2024 близько 16.52 год., ОСОБА_6 діючи як пособник ОСОБА_5 , реалізовуючи спільний із ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, під час зустрічі із ОСОБА_9 в приміщенні кафе «Оце так суші та Піца», що в АДРЕСА_1 , одержав для ОСОБА_5 та начальника управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_7 та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, від ОСОБА_9 другу частину неправомірної вигоду у розмірі 113 000 грн. за закінчення виконавчих проваджень № 71224249 від 08.03.2023, № 71142578 від 27.02.2023, № 71087974 від 21.02.2023, № 71098871 від 21.02.2023, № 69109358 від 20.06.2023, № 69110429 від 20.06.2023, № 69077366 від 24.05.2022, № 71351307 від 21.03.2023, № 71344042 від 21.03.2023 та № 71348760 від 21.03.2023 щодо стягнення з ОСОБА_9 на користь держави штрафів, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 199670 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Отримавши другу частину неправомірної вигоди, цього ж дня о 19.42 год., перебуваючи на сходовій клітці 6-го поверху під'їзду будинку АДРЕСА_2 , ОСОБА_6 передав, а ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, одержав для себе та начальника управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_7 та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, другу частину неправомірної вигоди у розмірі 113 000 грн. від ОСОБА_9 за закінчення виконавчих проваджень № 71224249 від 08.03.2023, № 71142578 від 27.02.2023, № 71087974 від 21.02.2023, № 71098871 від 21.02.2023, № 69109358 від 20.06.2023, № 69110429 від 20.06.2023, № 69077366 від 24.05.2022, № 71351307 від 21.03.2023, № 71344042 від 21.03.2023 та № 71348760 від 21.03.2023 щодо стягнення з ОСОБА_9 на користь держави штрафів, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 199670 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника.
Таким чином, загалом в період часу з 08.05.2024 по 20.05.2024 за вищеописаних обставин, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та інші, на цей час невстановлені службові особи Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, за пособництва ОСОБА_6 , одержали від ОСОБА_9 неправомірну вигоду на загальну суму 180 000 грн., що в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є значним розміром, за закінчення виконавчих проваджень № 71224249 від 08.03.2023, № 71142578 від 27.02.2023, № 71087974 від 21.02.2023, № 71098871 від 21.02.2023, № 70170563 від 26.10.2022, № 69109358 від 20.06.2023, № 69110429 від 20.06.2023, № 69077366 від 24.05.2022, № 71223937 від 08.03.2023, № 71351307 від 21.03.2023, № 71344042 від 21.03.2023 та № 71348760 від 21.03.2023 щодо стягнення з ОСОБА_9 на користь держави штрафів, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 289 430 грн., без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржника, яку, у точно невстановлений час та місці, але не пізніше 22.05.2024 ОСОБА_5 передав частину отриманої неправомірної вигоди у начальнику управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_7 , які останній мав розділити між іншими на цей час невстановленими службовими особами Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, та в подальшому розпорядитись предметом неправомірної вигоди на власний розсуд.
Після одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_9 , наступного дня 21.05.2024 службовою особою Долинського відділу ДВС в Калуському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винесено постанови про закінчення виконавчих проваджень № 71224249 від 08.03.2023, № 71142578 від 27.02.2023, № 71087974 від 21.02.2023, № 71098871 від 21.02.2023, № 70170563 від 26.10.2022, № 69109358 від 20.06.2023, № 69110429 від 20.06.2023, № 69077366 від 24.05.2022, № 71223937 від 08.03.2023, № 71351307 від 21.03.2023, № 71344042 від 21.03.2023 та № 71348760 від 21.03.2023 щодо ОСОБА_9 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з сплатою на користь держави штрафів, витрат виконавчих проваджень, виконавчих зборів на загальну суму 289 430 грн., та припинено чинність арешту майна боржника і скасовано інші заходи примусового виконання рішень, без фактичної сплати необхідних платежів на користь держави.
Загалом в період часу з 08.05.2024 по 20.05.2024 за вищеописаних обставин, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та інші, на цей час невстановлені службові особи Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, за пособництва ОСОБА_6 , одержали від ОСОБА_9 неправомірну вигоду на загальну суму 180 000 грн., що в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є значним розміром, за закінчення виконавчих проваджень щодо останніх та зняття арешту з майна і банківських рахунків боржників.
В подальшому, а саме 22.05.2024 злочинна діяльність ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та інших, на цей час невстановлених службових осіб Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України була припинена працівниками правоохоронних органів, а частина предмету неправомірної вигоди в сумі 102 500 грн. вилучена в ході проведення слідчих дій.
Таким чином, за вказаних обставин ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України .
26.06.2024, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю смт. Перегінське, Рожнятівського району Івано - Франківської області, громадянину України, проживаючому за адресою: АДРЕСА_3 , повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України.
26.06.2024, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю с. Заріччя, Надвірнянського району Івано - Франківської області, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_4 , та проживаючому за адресою: АДРЕСА_5 , повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України.
30.10.2024, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю с. Розточки Долинського району Івано-Франківської області, громадянину України, проживаючому у АДРЕСА_6 , повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України
Обгрунтованість підозри ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до інкримінованих їм кримінальних правопорушеннях, повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:
- рапортом УСБУ в Івано-Франківській області від 05.02.2024 про вчинення кримінального правопорушення;
- заявою ОСОБА_8 від 02.02.2024 про вчинення кримінального правопорушення;
- відповідями на доручення від 12.02.2024, 27.04.2024, 15.05.2024, 20.05.2024;
- протоколами допитів свідка ОСОБА_8 від 12.02.2024 та 30.03.2024;
- протоколами оглядів та вручення грошових коштів від 20.03.2024, 04.04.2024, 08.05.2024 та 20.05.2024;
- протоколом огляду веб-сторінки «Міністерства юстиції: Єдиний реєстр боржників» від 20.03.2024;
- протоколом огляду застосунку «Дія» мобільного телефону ОСОБА_8 від 21.03.2024;
- протоколом огляду веб-сторінки «Міністерства юстиції: Автоматизована система виконавчого провадження» від 28.03.2024;
- рапортом УСБУ в Івано-Франківській області від 23.04.2024 про вчинення кримінального правопорушення;
- заявою ОСОБА_9 від 22.04.2024 про вчинення кримінального правопорушення;
- протоколами допитів свідка ОСОБА_9 від 29.04.2024, 14.05.2024 та 20.05.2024;
- протоколом огляду веб-сторінки «Міністерства юстиції: Автоматизована система виконавчого провадження» від 06.05.2024;
- протоколом огляду веб-сторінки «Міністерства юстиції: Єдиний реєстр боржників» від 06.05.2024;
- протоколом обшуку квартири за місцем проживання ОСОБА_5 від 22.05.2024;
- протоколом обшуку квартири за місцем проживання ОСОБА_6 від 22.05.2024;
- протоколом обшуку квартири за місцем праці ОСОБА_5 від 22.05.2024;
- протоколом обшуку Калуського відділу ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області від 22.05.2024;
- протоколом обшуку Долинського відділу ДВС у Калуському районі Івано-Франківської області від 22.05.2024;
- протоколом обшуку квартири за місцем проживання ОСОБА_7 від 22.05.2024;
- протоколами за результатами проведення НСРД;
- іншими матеріалами кримінального провадження № 42024140000000034.
Строк досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України відносно ОСОБА_5 , та кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України відносно ОСОБА_6 розпочався 26.06.2024.
19.08.2024 слідчим суддею Галицького районного суду м. Львова винесено ухвалу про продовження строку досудового розслідування до 26.11.2024.
Разом з тим, на даний час не проведено усі необхідні слідчі та процесуальні дії, у зв'язку з чим виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, який спливає 26.11.2024.
Для завершення досудового розслідування є необхідним проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення у кримінальному провадженні, зокрема необхідним є:
-перевірка в межах кримінального провадження інших фактів, які можуть свідчити про вчинення ОСОБА_5 , ОСОБА_7 чи ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, пов'язаних з отриманням службовою особою неправомірної вигоди. Крім цього перевіряється причетність до вчинення вказаного кримінального правопорушення інших осіб;
-долучення до матеріалів кримінального провадження розсекречених протоколів, клопотань та доручень про проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
-отримання висновку судової експертизи відео-, звукозапису проведення якої доручено експертам Івано - Франківського НДЕКЦ МВС України;
-проведення усіх необхідних слідчих дій за участі підозрюваного та свідків в межах даного кримінального провадження, зокрема допитів, одночасних допитів та інших слідчих і процесуальних дій;
-встановлення інших причетних до вчинення кримінального правопорушення осіб, вирішення питання щодо повідомлення їм про підозру;
-з врахуванням відомостей отриманих в ході проведення слідчих (розшукових) дій здійснити остаточну правову кваліфікацію кримінального правопорушення, скласти остаточне повідомлення про підозру та вручити таке повідомлення;
-скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Перелічені вище слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
Провести вказані слідчі дії у п'яти місячний строк не видалось за можливе у зв'язку із значною кількістю та тривалістю проведення інших слідчих, процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у 2-х місячний строк, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених КПК України, до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Відповідно ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження. На переконання слідчого судді, для здійснення зазначених слідчим заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування слідчим доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який закінчується, неможливо.
Для проведення необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні необхідно продовжити до шести місяців.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню та строк досудового розслідування необхідно продовжити.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000034 від 06.02.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 368 КК України та ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 368 КК України, до шести місяців, тобто до 26.12.2024 року.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 20.11.2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_11