Справа № 348/2752/24
Провадження № 3/348/1204/24
18 листопада 2024 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Міськевич О.Я., з участю секретаря судового засідання Скоблей О.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою в/ч НОМЕР_1 , військовослужбовця НГУ, посада гранатометник, військове звання солдат, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем Національної гвардії України, виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
Правопорушення ним вчинено при наступних обставинах.
04.11.2024 близько 13 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем Національної гвардії України, проходячи військову службу в умовах особливого періоду, перебуваючи на території об'єкту в м. Надвірна, що охороняється підрозділом, виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, чим порушив вимоги ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні в якості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнав, обставини вчинення правопорушення не спростував, у вчиненому щиро розкаявся.
Крім того в ході розгляду даної справи ОСОБА_1 заявив клопотання про розстрочку виконання постанови по даній справі, у разі накладення на нього стягнення у виді штрафу, посилаючись на тяжке матеріальне становище.
Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступних висновків.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім визнання вини ОСОБА_1 , його вина у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, доводиться також даними: протоколу про адіміністративне правопорушення серії НГУ № 309024 від 04.11.2024, з якого вбачається що 04.11.2024 близько 13.00 год. під час обходу території об'єкту, що охороняється в м. Надвірна, було встановлено, що солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем НГУ, знаходився в стані алкогольного сп'яніння (а.с. 1); рапорта командира стрілецької роти в/ч НОМЕР_1 від 04.11.2024 про те, що солдат ОСОБА_1 був виявлений під час обходу на території об'єкту, що охороняється, під час виконання обов'язків військової служби з явними ознаками алкогольного сп'яніння (почервоніння обличчя, нечітка хода, характериний запах ротової порожнини). Огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння було проведено в КНП «Надвірнянська ЦРЛ» (а.с. 5); довідки КНП «Надвірнянська ЦРЛ» від 04.11.2024 за № 91, згідно якої під час проведення огляду ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння - 2,640% (а.с. 6), та іншими матеріалами справи.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника суддя врахував характер вчиненого правопорушення, особу порушника, що раніше не притягався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність: щире розкаяння винного у вчиненому, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а тому вважає, що на нього необхідно накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 173-20 КУпАП, у виді штрафу в сумі 17000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
При цьому відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, та адміністративна справа щодо нього за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, пов'язана з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, суддя вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в сумі 605 грн. 60 коп., на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Стосовно клопотання ОСОБА_1 про відстрочку виконання постанови суд зазначає наступне.
Нормами КУпАП не врегульовано питання надання розстрочки виплати штрафу у справах про адміністративні правопорушення. Тому суд, вирішуючи клопотання ОСОБА_1 про надання розстрочки виплати штрафу, керується за аналогією закону, а саме приписами частини четвертої статті 53 КК України, відповідно до якої з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Згідно довідки про доходи від 04.11.2024 № 50/41/13-372, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 3), загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з 01.04.2024 по 31.10.2024 становить 82799,78 грн., при цьому з цієї суми стягнуто аліменти на загальну суму 31561,77 грн. Таким чином загальний розмір доходу становить 51238,01 грн. (в середньому по 8540 грн. в місяць). Вказаний розмір доходу позбавляє ОСОБА_1 сплатити штраф в сумі 17000,00 грн. одноразовим платежем.
Таким чином, із врахуванням матеріального становища ОСОБА_1 , та неможливістю сплатити штраф одноразовим платежем, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення його клопотання про розстрочку, та надає ОСОБА_1 розстрочку виплати штрафу у сумі 17000,00 грн. рівними частинами по 1700,00 грн. на 10 місяців.
На підставі наведеного, ст.ст. 40-1, 221, 245, 252, 268, 280, 283 КУпАП, ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», ст. 53 КК України, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення - штраф в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч гривень), який стягнути на користь держави (Отримувач - УК у Надвiрн. р-ні/Надвірн.р./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37951998, Банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку - UA268999980313050106000009307, Код класифікації доходів бюджету - 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи та інші санкції).
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в сумі 605 грн. 60 коп. на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Розстрочити ОСОБА_1 суму штрафу у розмірі 17000 гривень строком на 10 (десять) місяців, визначивши до сплати розмір щомісячного платежу в сумі 1700 грн. 00 коп. (одну тисячу сімсот гривень).
Зобов'язати ОСОБА_1 сплачувати щомісячно по 1700 грн. 00 коп., але не пізніше 26 числа кожного місяця.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Після закінчення строку встановленої розстрочки, строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення у виді штрафу, у разі його повної чи часткової не сплати, - три місяці.
Суддя Міськевич О.Я.