м. Вінниця
14 листопада 2024 р. Справа № 120/12855/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання судового рішення за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 26.09.2023 адміністративний позов задоволено та, окрім іншого,
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум; та
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2023 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, без обмеження пенсії максимальним розміром, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Разом із тим, 06.09.2024 на адресу суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2023, оскільки станом на момент звернення до суду вказане рішення залишається невиконаним.
Зокрема представник позивача зазначає, що позивачу не була нарахована та не виплачується щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 гривень. На підтвердження своїх доводів надає розрахунки пенсії станом на 01.03.2023 та 01.04.2024 роки.
Отже, на думку позивача, на даний час рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі № 120/12855/23 не виконано належним чином.
17.09.2024 надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в яких відповідач зазначає, що рішенням суду виконано.
Ухвалою суду від 23.09.2024 заяву представника позивача про встановлення судового контролю призначено до розгляду у письмовому провадженні. Цією ж ухвалою судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протягом місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року у справі №120/12855/23.
24.10.2024 року на адресу суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання судового рішення у справі №120/12855/23, яким просить прийняти та затвердити звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на виконання рішення суду у даній справі, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний суд наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З метою створення умов для покращення ефективності виконання рішень судів законодавець частиною 3 статті 129-1 Конституції України, передбачив, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
З метою належного захисту прав особи щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, статтею 383 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно із частиною 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі й приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
При цьому, порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами статті 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій статтею 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Як випливає із частини 2 статті 382 КАС України, за наслідком розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд може дійти висновку про виконання або невиконання (неповне виконання) судового рішення. При цьому, в залежності від стану виконання рішення, суд може: 1) встановити новий строк подання звіту; 2) накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у передбаченому розмірі або прийняти звіт і вважати рішення виконаним у належний спосіб, що виключає підстави для прийняття одного із двох зазначених вище рішень.
Так, рішенням суду від 26.09.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум; та
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2023 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, без обмеження пенсії максимальним розміром, та з урахуванням раніше виплачених сум.
В свою чергу представник позивача стверджує, що позивачу не була нарахована та не виплачується щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 гривень. Зокрема у поясненнях від 07.10.2024 позивач зазначає, що йому з 01.07.2021 по 01.03.2023, та з 01.12.2023 по даний час не було здійснено перерахунок пенсії в розмірі 2000 грн.
Так, на виконання рішення суду у справі № 120/12855/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області проведено розрахунок розміру пенсії позивача, що підтверджується наданим управлінням розрахунком пенсії на 01.07.2021.
Станом на 01.07.2021 розмір пенсії позивача склав - 23922,95 грн, виплаті підлягає сума - 21780,15 грн з урахуванням обмеження пенсії максимальним розміром.
Отже, з 01.07.2021 ОСОБА_1 нараховано щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713.
При цьому слід зазначити, що задовольняючи позовну вимогу щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, суд не зобов'язував Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з 01.07.2021, оскільки таких вимог позивач не заявляв. Суд зазначає, що розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, в межах позовних вимог.
Предметом судового розгляду в межах заявлених позовних вимог у цій справі №120/12855/23 було зокрема оскарження дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у встановленні доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 з 01.07.2021.
Cуд не досліджував та не був зобов'язаний досліджувати обставини щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.07.2021.
Отже, відповідачем виконано рішення суду в частині перерахунку позивачу пенсії з 01.07.2021 року з урахуванням 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.
Позовні вимоги щодо виплати пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром задоволені судом з 01.03.2023. Таким чином, на виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішення суду в цій частині, управлінням з 01.03.2023 здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, без обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Так, розмір пенсії позивача розрахований на виконання рішення суду у справі № 120/12855/23 з 01.03.2023 склав, в загальній сумі та до виплати, - 28476,94 грн, в тому числі з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн та без обмеження пенсії максимальним розміром, що підтверджується розрахунком пенсії позивача станом на 01.03.2023.
За період з 01.03.2023 по 30.11.2023 позивачу нараховано заборгованість у сумі 60271,11 грн, виплата якої буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на її погашення.
Таким чином, оскільки в спірному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило з 01.07.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та з 01.03.2023 здійснило перерахунок та виплату пенсії з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, без обмеження пенсії максимальним розміром, як про те зазначалось в резолютивній частині рішення суду від 26.09.2023 у справі №120/12855/23, тому суд вважає, що в цій частині судове рішення виконано відповідачем у той спосіб, який визначено цим рішенням.
Разом із тим, суд зазначає, що питання обрахунку розміру пенсії позивача в 2024 році не було предметом дослідження в межах розгляду справи.
Суд звертає увагу, що в разі незгоди з діями суб'єкта владних повноважень щодо здійснення обрахунку розміру його пенсії, після виконання рішення суду від 26.09.2023 у справі №120/12855/23, позивач має право звернутись до суду із позовною заявою про оскарження цих дій в загальному порядку.
Враховуючи, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області належним чином виконано рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року, поданий звіт слід прийняти.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -
Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області звіт про виконання рішення суду від 24.10.2024 в адміністративній справі №120/12855/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Мультян Марина Бондівна