Рішення від 14.11.2024 по справі 120/13055/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 листопада 2024 р. Справа № 120/13055/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправно прийнято рішення від 05.07.2024 № 025050003260 про відмову у призначенні пенсії, всупереч рішенню Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 120/14343/23, яким відповідача було зобов'язано зарахувати до страхового та пільгового стажу період проходження служби з 30.01.2015 по 15.04.2014. Однак, незважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, відповідач повторно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до норм ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з підстав відсутності необхідного страхового стажу.

Отже позивач вважає, що йому безпідставно відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу одного місяця служби за три місяці участі в антитерористичній операції за період з 27.03.2015 по 28.05.2015, з 29.05.2015 по 17.08.2015, з 17.09.2015 по 22.10.2015. На думку позивача, зазначене рішення відповідача є протиправним та таким, що порушує його право на отримання пенсії.

Ухвалою від 08.10.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

25.10.2024 ГУ ПФУ у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначив, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 23.09.2021 винесло рішення № 025050003260 про відмову в призначенні пенсії з віком згідно з ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю страхового стажу. Не погодившись із даним рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2024 року у справі № 120/14343/23 визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФУ в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії та зобов'язано зарахувати до страхового та пільгового стажу позивача період проходження служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком, згідно статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, за результатами розгляду якої прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В подальшому, ухвалою про роз'яснення судового рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі №120/14343/23 заяву позивача про роз'яснення судового рішення задоволено. Роз'яснено, що відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 120/14343/23 Головне управління зобов'язано зарахувати період проходження служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 до страхового стажу позивача, при цьому зазначення виду пільгового стажу не впливає на право ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку із зазначеним, управління прийняло рішення № 025050003260 від 05.07.2024, яким відмовило позивачу у призначенні пенсії відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду №120/14343/23 від 03.06.2024.

Окремо представник відповідача зауважу, що до страхового стажу позивача зараховано період військової служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 на виконання вимог рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/14343/23 від 03.06.2024 відповідно до ст. 115 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ГУ ПФУ у Вінницькій області вважає рішення №025050003260 від 05.07.2024 правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.09.2021 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності розгляд заяви здійснювався Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.

За наслідками розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначення пенсії від 23.09.2021 № 025050003260.

Не погодившись із даним рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2024 року у справі № 120/14343/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії від 23.09.2021 №025050003260.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період проходження служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, згідно статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 20.09.2021 за результатами розгляду якої було прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Так, на виконання рішення суду від 03.06.2024 у справі № 120/14343/23 управлінням Пенсійного фонду повторно розглянуто заяву позивача від 20.09.2021, та за результатом розгляду якої прийнято рішення від 05.07.2024 № 025050003260 про відмову у призначенні пенсії.

В рішенні зазначено, що страховий стаж позивача становить - 24 роки 7 місяців 8 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу зараховано період військової служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 на виконання вимог вішення у справі № 120/14343/23.

Окремо рекомендовано позивачу звернутися до Вінницького окружного адміністративного суду щодо зарахування оскаржуваного періоду.

Ухвалою від 02.08.2024 про роз'яснення рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 120/14343/23, зазначено, що відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 120/14343/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зобов'язано зарахувати період проходження служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 до страхового стажу ОСОБА_1 , при цьому зазначення виду пільгового стажу не впливає на право ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись із рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України Про пенсійне забезпечення.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

У відповідності до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

На підставі частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Отже, як стверджує позивач, що відповідач приймаючи рішення від 03.06.2024 за № 025050003260, відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії з підстав відсутності необхідного страхового стажу 25 років, при цьому відповідачем не зараховано до страхового стажу відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: період з 27.03.2017 по 28.05.2015, з 29.05.2015 по 17.08.2015, з 17.09.2015 по 22.10.2015, під час яких позивач приймав участь у бойових діях у складі діючої армії, що на його думку є протиправним.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

За статтями 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Так, посвідченням серії НОМЕР_1 підтверджується за позивачем статус учасника бойових дій.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства», затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.

За правилами приписів пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі - Положення № 530), час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»

Згідно п. 2.3 Положення №530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), один місяць служби за три місяці участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 року у справі №348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 21.03.2023 року у справі №160/6146/19 та постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2024 у справі № 600/5043/23-а

Відповідно довідки № 113/72 від 14.09.2024, виданої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визначено, що серед іншого у період з 30.01.2015 по 15.06.2016 проходив службу в Збройних Силах.

Довідкою від 14.09.2021, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджено те, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) на території України (в зоні АТО) з 27.03.2015 по 28.05.2015, з 29.05.2015 по 17.08.2015, з 17.09.2015 по 22.10.2015.

Додатково у зазначеній довідці зазначено, про те, що вказана служба підлягає зарахуванню саме до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Разом з тим, судом встановлено, що до страхового стажу позивача зараховано ГУ ПФУ у Вінницькій області період військової служби з 30.01.2015 по 15.04.2016 лише в одинарному розмірі.

При цьому суд акцентує увагу, що зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

Такий правовий висновок у подібних правовідносинах також викладений Верховним Судом у постанові від 05 червня 2018 року в адміністративній справі № 348/347/17 та постанові від 30 липня 2019 року в адміністративній справі № 346/1454/17.

Як вже встановлено судом та зазначалось вище, всупереч нормам чинного законодавства відповідач не зарахував до страхового стажу періоди військової служби з 27.03.2015 по 28.05.2015, з 29.05.2015 по 17.08.2015, з 17.09.2015 по 22.10.2015 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці. Та відповідно, протиправно прийняв рішення від 05.07.2024 за № 02505003260, яким відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком.

Отже, обираючи належний спосіб захисту, суд зазначає, що рішення, прийняте ГУ ПФУ у Вінницькій області від 05.07.2024 за № 02505003260, про відмову у призначенні пенсії на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду № 120/14343/24 від 03.06.2024 є протиправним і таким, що підлягає скасуванню. Періоди військової служби з 27.03.2015 по 28.05.2015, з 29.05.2015 по 17.08.2015, з 17.09.2015 по 22.10.2015 повинні бути зараховані до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці.

У зв'язку із зазначеним підлягає задоволенню вимога щодо зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити пенсію за віком з 20.09.2021, тобто з моменту первісного звернення позивача, а також здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 .

Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 05.07.2024 за № 025050003260 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 період військової служби з 27.03.2015 по 28.05.2015, з 29.05.2015 по 17.08.2015, з 17.09.2015 по 22.10.2015 до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці та призначити з 30.09.2021 ОСОБА_1 пенсію за віком.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)

Рішення суду сформовано: 14.11.2024.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна