Постанова від 18.11.2024 по справі 570/5786/24

Справа № 570/5786/24

Номер провадження 3/570/2746/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року м.Рівне

Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Гнатущенко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від ВП №1 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ,

за ч.4 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як убачається з протоколу про адміністративне правопрушення від 28.10.2024 р., 10 жовтня 2024 року близько 08 год. 00 хв. було встановлено, що ОСОБА_1 неналежно виконувала обов'язки щодо виховання неповнолітнього ОСОБА_2 , 2010 р.н., що спричинило вчинення ним діянь, що містять ознаки кримінального правопорушення, а саме який проник в автомобіль марки "Опель Кадет", НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_3 та намагався ним заволодіти, відповідальність за яке передбачена КК України.

Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.4 ст.184 КУпАП.

Відповідно до вимогст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з положеннями ст.ст.280,283 КУпАП суд повинен з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності за нормою закону, зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №157912 від 28.10.2024, судом убачається, що в графі склад адміністративного правопорушення зазначено «10 жовтня 2024 року близько 08 год. 00 хв. було встановлено, що ОСОБА_1 неналежно виконувала обов'язки щодо виховання неповнолітнього ОСОБА_2 , 2010 р.н., що спричинило вчинення ним діянь, що містять ознаки кримінального правопорушення, а саме який проник в автомобіль марки "Опель Кадет", НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_3 та намагався ним заволодіти, відповідальність за яке передбачена КК України" та дії громадянки ОСОБА_1 уповноваженою особою на його складання кваліфіковані за ч.4 ст.184 КУпАП.

Отже, з вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №157912 від 28.10.2024, судом встановлено, що уповноваженою особою на складання даного протоколу не в повній мірі виконі вимоги ч. 1 ст.256 КпАП України, а саме взагалі не вказано дій, які виразилися в ухиленні гр. ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків щодо її сина.

Крім цього, адміністративна відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.184 КУпАП настає за вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність.

Разом з тим, у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №157912 від 28.10.2024 уповноваженою особою на його складання не вказано, яке саме неповнолітній ОСОБА_2 , 2010 р.н., вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено КК України.

Варто також зазначити, що відповідно до п.6 Розділу ІІ Інструкції з оформлення адміністративних матеріалів в органах поліції, затвердженої Наказом МВС від 06.11.2015 № 1376 (із змінами та доповненнями), усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.

Відповідно до п.7 Розділу ІІ Інструкції з оформлення адміністративних матеріалів в органах поліції, затвердженої Наказом МВС від 06.11.2015 № 1376 (із змінами та доповненнями), не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Вищевказані недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно встановити та дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.

Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Тому, суд, у відповідності до положень ст.ст.256 ,278 КУпАП, вважає за необхідне даний адміністративний матеріал повернути для належного оформлення.

Керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.184 КУпАП, - повернути для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Гнатущенко Ю.В.