Ухвала від 19.11.2024 по справі 398/1150/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2024 рокуселище Петрове Справа №: 398/1150/21

Провадження № 1-кп/941/21/24

Петрівський районний суд Кіровоградської області

в складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

з участю прокурора - ОСОБА_3

та обвинуваченої - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Петрове кримінальне провадження №12019120000000297 відносно ОСОБА_4 , за обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.364 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

що ОСОБА_4 скоїла умисний злочин у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пров'язаної з наданням публічних послуг а саме: зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави, при наступних обставинах.

ОСОБА_4 відповідно до постанови № 15 від 30 квітня 2015 року «Про обрання сільського голови Бандурівської сільської ради» обрана сільським головою по єдиному

одномандатному Бандурівському виборчому округу, а отже є службовою особою та виконує функції представника влади органу місцевого самоврядування.

Посадовою інструкцією сільського голови Бандурівської сільської ради, затвердженої 20.11.2010 року сільським головою ОСОБА_4 , з якою цього ж дня вона ознайомлена під підпис, передбачено: сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади сіл Бандурівської сільської ради та відноситься до категорії посадових осіб місцевого самоврядування; сільський голова в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Повноваження та функціональні обов'язки сільського голови: забезпечує в межах наданих законом повноважень органам місцевого самоврядування, виконавчої влади на території Бандурівської сільської ради, дотримання Конституції та Законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» роботу сільської ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; видає розпорядження в межах своїх повноважень; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або віднесені радою до компетенції виконавчих органів; сільський голова повинен знати закони та нормативні акти України, які стосуються розвитку місцевого господарства та роботи місцевих органів влади; сільський голова повинен знати основи раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища; сільський голова повинен вміти грамотно та доцільно виконувати основні професійні завдання та функціональні обов'язки, застосовувати закони та нормативні акти, юридично грамотно кваліфікувати факти й обставини, приймати правові рішення, та вчиняти інші юридичні дії у повній відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; сільський голова повинен вміти не допускати порушення прав та законних інтересів територіальної громади та юридичних осіб на території села; сільський голова повинен вміти систематично підвищувати свою професійну кваліфікацію, вивчати нове законодавство, практику його застосування, працювати з фаховою та науковою літературою; сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень; сільський голова несе відповідальність за неналежне виконання службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, порушення спеціальних обмежень, щодо посадових осіб місцевого самоврядування згідно статей 12, 13, 23 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», чинного законодавства України про працю та статей 7, 8, 9 ЗУ «Про боротьбу з корупцією».

Також, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. ст. 2, 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади села, яка займає виборну посаду та має посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій. Сільський голова очолює виконавчий комітет сільської ради, головує на її засіданнях.

Згідно частини 1 статті 12, частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади, підписує рішення відповідної ради та її виконавчого комітету, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради і головує на її пленарних засіданнях.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського голови починаються з моменту оголошення сільською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання.

Також відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 ОСОБА_4 була наділена наступними повноваженнями: забезпечує здійснення у межах, наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній, території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах, визначених законодавством, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу; оприлюднення у мережі Інтернет геопросторових даних та метаданих, що створені за рахунок коштів місцевого бюджету, коштів міжнародної технічної допомоги та передані органу місцевого самоврядування, згідно із Законом України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних".

Делеговані повноваження: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; погодження клопотань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом;

вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення; визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства; здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; створення та забезпечення функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем, які є складовою мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи; надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; здійснення контролю за забезпеченням безперешкодного і безоплатного доступу громадян до узбережжя водних об'єктів та островів для загального водокористування відповідно до закону;

надання податковим органам у строки Та в порядку, встановлені Податковим кодексом України, інформації щодо власників та користувачів, у тому числі на правах оренди (суборенди), емфітевзису, земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території відповідної сільської, селищної, міської ради, ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

До відання виконавчих органів міських (за винятком міст районного значення) рад, крім повноважень, зазначених у пункті "б" частини першої цієї статті, належить координація на відповідній території діяльності спеціально уповноважених державних органів управління з охорони природи.

Відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є, зокрема особи, які постійно здійснюють функції представників місцевого самоврядування, а також обіймають постійно в органах місцевого самоврядування посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Банудрівської сільської голови Олександрійського району Кіровоградського області, відповідно до частини 3 статті 18, примітки 1 до статті 364, статей 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійно здійснювала функцію представника органу місцевого самоврядування.

08.11.2019 року Державними інспекторами з охорони навколишнього природнього середовища Кіровоградської області спільно із депутатами Бандурівської сільської ради та працівниками поліції на території Олександрійського району Кіровоградської області в полезахисній лісосмузі між смт. Пантаївка та с. Ясинуватка на відстані 4-5 км від автошляху М 04 Знам'янка - Луганськ - Ізварине, за координатами (48.7115144, 32.9868430; 48.7080951, 32.8978367; 48.7205874, 32.8950522; 48.7351502, 32.8921843), за межами населеного пункту виявлено незаконної порубки сироростущих та сухостійних дерев без відповідного дозволу. Даний факт відображено в Акті обстеження від 08.11.2019 року на підставі якого в подальшому складено розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок здійснення такої незаконної порубки дерев за межами населеного в полезахисній лісосмузі між смт. Пантаївка та с. Ясинуватка на суму 226 952 гривні 58 копійок.

На місці події було виявлено шістьох осіб, які здійснювали незаконну порубку, які повідомили, що на договірних відносинах в інтересах ФОН « ОСОБА_5 » здійснюють вирубування дерев на підставі дозволу № 252 від 06.11.2019 року виданий сільським головою Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області ОСОБА_4 .

В подальшому встановлено, що 30.10.2019 року у ОСОБА_4 виник злочинний умисел спрямований на зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди в інтересах ФОП « ОСОБА_5 » від реалізації незаконно вирубаної ним деревини, у зв'язку з чим остання використовуючи надане їй службове становище звернулась із письмовою заявою до Олександрійської районної державної адміністрації про надання дозволу на санітарну очистку посадок, що знаходяться між населеними пунктами Банудрівка - Оліївка та Ясинуватка - Пантаївка. Без належного обґрунтуванням необхідності проведення санітарної чистки саме між населеними пунктами Ясинуватка - Пантаївка.

Відповідно до протоколу №5 від 01.11.2019 року «Проведення наради з головами сільських, селищних рад та головами фермерських господарств, щодо надання дозволу для санітарної очистки лісосмуги від парослі яка заважає проїзду сільськогосподарської техніки в Олександрійському районі» комісія вирішила надати дозвіл ОСОБА_4 для санітарної очистки лісосмуг від парослі та сухостою, які заважають проїзду сільськогосподарської техніки для обробітку земельних ділянок та проїзду транспортних засобів по дорозі.

Згідно із листа Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 01-32/321/2 від 23.10.2020 року встановлено, що відповідно до п. 1 вказана комісія працювала у складі працівників управління агропромислового розвитку та на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 10.12.2012 року № 1117-р «Про створення комісії з обстеження санітарного стану полезахисних лісових смуг за межами населених пунктів району», також відповідно до п. 3 рішення комісії носили консультативно-дорадчу форму.

Відповідно до ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.

Згідно зі ст. 69 Лісового кодексу України право на проведення рубок надає спеціальний дозвіл, тобто виключно лісорубний (лісовий) квиток, який видається уповноваженим суб'єктом. На підставі додатку до Закону України “Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 року, лісорубний (лісовий) квиток віднесений до дозвільного документа.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 555 від 27 липня 1995 року “Про затвердження Санітарних правил в лісах України» при відведенні санітарної рубки, складається акт санітарного та лісопатологічного обстеження насадження, відомість переліку ділянок, що потребують проведення суцільних санітарних рубок, відомість переліку пробних площ та картки пробних площ, закладених на ділянках, окрім цього, повинен бути отриманий дозвіл обласного управління лісового та мисливського господарства на проведення санітарної рубки.

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. 33 Лісового кодексу України у сільських радах відсутні повноваження, щодо видачі спеціальних дозволів (лісорубних квитків) на спеціальне використання лісових ресурсів.

Однак, ОСОБА_4 продовжуючи свій злочинний умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди в інтересах ФОП « ОСОБА_5 » від реалізації незаконно вирубаної ним деревини, використовуючи своє службове становище сільського голови, склала та видала дозвіл невстановленої форми № 252 від 06.11.2019 року ОСОБА_5 на санітарну очистку проблемних ділянок лісосмуги, яка знаходиться на ділянці Ясинуватка- Пантаївка від аварійних, сухостійних, самосійних дерев, а також парослі, які заважають проїзду сільськогосподарської техніки та рейсовому автобусу, який дійсний з 06.11.2019 року по 06.12.2019 року.

Використовуючи дозвіл № 252 від 06.11.2019 року ФОП « ОСОБА_5 » за допомогою найманої сили, без відповідних дозволів на проведення робіт з підвищеною небезпекою, без визначення обсягу та точного місця проведення вирубки, здійснено порубку сирорсстущих та сухостійних дерев за межами населеного в полезахисній лісосмузі між смт. Пантаївка та с. Ясинуватка на відстані 4-5 кілометрів від автошляху М 04 Знамянка - Луганськ - Ізварине, за координатами (48.7115144, 32.9868430; 48.7080951, 32.8978367; 48.7205874, 32.8950522; 48.7351502, 32.892ЇВ43), що завдало шкоди державі в розмірі 226 931 гривня 60 копійок.

Відповідно до висновку судової економічної експертизи № 24 від 12.05.2020 року документально підтверджується збитки в сумі 226 931 гривня 60 копійок ) завдані державі внаслідок незаконного вирубування дерев в загальній кількості ( 44 шт. за межами населеного пункту в полезахисній лісосмузі між АДРЕСА_1 ( на відстані 4-5 км від автошляху М 04 Знам'янка - Луганськ - Ізварине, за координатами (48.7115144, 32.9868430; 48.7080951, 32.8978367; 48.7205874,) 32.8950522; 48.7351502, 32.8921843).

Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду голови Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області з метою одержання неправомірної вигоди з інтересах ФОП « ОСОБА_5 » від реалізації незаконно вирубаної ним деревини використовуючи своє службове становище сільського голови, діючи всупереч інтересам служби, передбачаючи можливості та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, видала дозвіл невстановленого зразка № 252 від 06.11.2019, на підставі якого ФОП « ОСОБА_5 » здійснено незаконну порубку дерев, що спричинило істотної шкоди державним інтересам у розмірі 226 931 гривня 60 копійок, що станом на момент вчинення злочину в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Злочині дії обвинуваченої ОСОБА_4 кваліфіковані за ч.1 ст.364 КК України, як зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави.

Потерпілими від кримінального правопорушення є Пантаївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, інтереси якої за дорученням представляє - ОСОБА_6 .

В ході судового розгляду кримінального провадженння захисник обвинуваченої ОСОБА_4 , ОСОБА_7 заявила клопотання про закриття кримінального провадження в зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.364 КК України та звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності.

Своє клопотання захисник мотивував тим, що з моменту вчинення кримінального правопорушення минуло понад п'ять років, що дає підстави для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності.

Суд заслухавши клопотання захисника, обвинувачену, яка підтримала клопотання захисника, думку прокурора, який не заперечував щодо задоволення клопотання, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Злочин, передбачений ч.1 ст.364 КК України, згідно ст.12 КК України, відносяться до нетяжких злочинів.

Згідно п.3 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

За злочин, передбачений ч.1 ст.364 КК України, передбачено максимальне покарання у виді обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Згідно ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

У відповідності до ч. 1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Згідно ч.4 ст.286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно ст.44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Обвинувачена ОСОБА_4 скоїла злочин, з дня вчинення якого, а саме: з 30.10.2019 року минуло п'ять років, перебіг давності не зупинявся.

Отже, є наявна сукупність підстав, що вказують на необхідність звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.272 КК України у зв'язку із закінченням строків давності в порядку ст. 49 КК України, що відповідно є підставою для закриття кримінального провадження.

Також у даному кримінальному провадженні Пантаївською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області до обвинуваченої ОСОБА_4 завялено цивільний позов про відшкодування матеріальної шкоди завданої в наслідок вчинення кримінального правопорушенняв розмірі 226 952 гривні 58 копійок, але в зв'язку з закриттям кримінального провадження, в зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності, позов необхідно залишити без розгляду.

Керуючись ст. ст. 12, 44, 49 КК України та ст. ст. 284, 285, 286, 288 КПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ззахисника ОСОБА_7 про закриття кримінального провадження №12019120000000297 відносно ОСОБА_4 , за обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.364 КК України, в зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності та звільнення від кримінальної відповідальності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.364 КК України, в зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до полежьнь ст. 49 КК України.

Закрити кримінальне провадження №12019120000000297 відносно ОСОБА_4 , за обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.364 КК України, в зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Цивільний позов Пантаївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про стягнення з ОСОБА_4 матеріальної шкоди завданої в наслідок вчинення кримінального правопорушення в розмірі 226 952 гривні 58 копійок- залишити без розгляду.

Стягнути з ОСОБА_4 судові витрати по справі в сумі 10460 гривень 32 копійки за проведення експертиз.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку з підстав, передбачених статтею 394 КПК України, до Кропивницького апеляційного суду через Петрівський районний суд Кіровоградської області, шляхом подачі апеляції протягом 7 днів з моменту її проголошення.

Суддя Петрівського районного суду

Кіровоградської області ОСОБА_1