№ 207/6121/24
№ 2-а/207/26/24
19 листопада 2024 року м. Кам'янське
Суддя Баглійського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області Юрченко І.М., розглянувши матеріали заяви (скарги) ОСОБА_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення ЕГА 1559420,
До Баглійського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області 18 листопада 2024 року надійшла заява (скарга) ОСОБА_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення ЕГА 1559420.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу.
Відповідно абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Ознайомившись із матеріалами позовної заяви, згідно ст. ст. 161, 169 КАС України вважаю необхідним залишити її без руху з наступних підстав.
Згідно з вимогами п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Однак зазначені вимоги позивачем не виконані, позовна заява взагалі не містить відомостей про відповідача. Як слідує з заяви ОСОБА_1 , саме він звертається до суду, тобто він повинен бути зазначений позивачем. Разом з цим ОСОБА_1 у своїй заяві зазначає відповідачем ОСОБА_1 , тобто самого себе.
Крім того, слід зазначити, що у відповідності до ч. 3 ст. 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Оскільки, при розгляді справ про адміністративні правопорушення працівники органів і підрозділів Національної поліції діють від імені відповідного органу Національної поліції і не можуть виступати самостійним відповідачем у даній адміністративній справі, то в даному випадку належним відповідачем має бути відповідний орган Національної поліції.
Оскаржувана постанова ухвалювалась старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 , яка є працівником Кам'янського районного управління поліції ГУНП у Дніпропетровській області.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: центральний орган управління поліцією; територіальні органи поліції.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Таким чином, належним відповідачем у цій справі є територіальний орган поліції, створений як юридична особа публічного права та, відповідно, має власні рахунки, баланси та бюджетні асигнування, а саме - Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області, який і повинен бути зазначений у якості відповідача по даній справі.
Окрім цього відповідно до 286 КАС України, щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності до суду подається саме позовна заява, а не просто заява або скарга. Позивачем же подано заяву (скаргу).
Також, вивчивши доводи заяви та перевіривши надані докази встановлено, що позивач, як на причину пропуску строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, посилається на те, що про прийняту постанову він дізнався 13 листопада 2024 року, після того, як було заблоковано його банківський рахунок, та 14 листопада 2024 року у відділі ДВС він дізнався, що на нього накладено штраф постановою ЕГА 1559420.
При цьому, відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно п. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Із позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з вищезазначеним позовом.
Частиною 1 статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, позивачу слід подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску або інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18 від 18.03.2020 року, яка згідно ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язковою для застосування, чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. В контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КпАП України, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ "Про судовий збір", які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Задля однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення, за подання позовної заяви підлягає сплаті судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 605 грн. 60 коп.
Окрім цього, згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
За загальними правилами адміністративного судочинства судовий збір належить до судових витрат, які несуть суди усіх рівнів, коли розглядають позовну заяву, апеляційну, касаційну скаргу чи заяву про перегляд судових рішень Верховним Судом України. При цьому судовий збір як складова судових витрат виконує компенсаційну, превентивну і соціальну функції.
Обов'язок осіб, які звертаються до суду, сплачувати судовий збір - це процесуальний обов'язок, визначений нормами процесуального права.
З огляду на те, що позивачем додано до позовної заяви пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 , відповідно до якого він є інвалідом 3 групи, а згідно з п.9 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:особи з інвалідністю I та II груп, відсутні підстави вважати, що позивач звільнений від сплати судового збору.
З огляду на зазначене, підстави для звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову відсутні.
Таким чином, позивачу слід подати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп., або докази наявності у нього підстав звільнення від сплати судового збору, встановлених Законом України «Про судовий збір».
Здійснити сплату судового збору у сумі 605 грн. 60 коп. необхідно за наступними реквізитами:
отримувач коштів ГУК у
Дн-кій обл./Баглійський р/22030101
код отримувача (ЄДРПОУ) 37988155
банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN) 648999980313151206000004635
«00» без деталізації за відомчою ознакою
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залишити вказану позовну заяву без руху та надати позивачу час для усунення вказаних недоліків, та надати позивачеві десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява повертається позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Заяву (скаргу) ОСОБА_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення ЕГА 1559420, - залишити без руху, надавши позивачеві десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву вважати неподаною і повернути позивачеві зі всіма доданими документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.М.Юрченко