Рішення від 18.11.2024 по справі 905/1161/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

18.11.2024р. Справа №905/1161/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 00100227)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 34657789)

про стягнення 2 313 322,30 грн.,

Представники сторін у судовому засіданні участь не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості за послуги з передачі електричної енергії в розмірі 2 313 322,30 грн., з яких: основного боргу в розмірі 2 187 468,42 грн., 3% річних в розмірі 41 162,74 грн. та інфляційних в розмірі 84 691,14 грн.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду у загальному позовному провадженні, підготовче засідання призначено на 07.10.2024 об 11:00.

Ухвалою суду від 07.10.2024 відкладено підготовче засідання на 21.10.2024 року об 11:30 год.

Ухвалою суду від 21.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 18.11.2024 року о 11:15.

Станом на дату судового засідання 18.11.2024 до суду надійшли:

- Пояснення позивача від 22.09.2024 на виконання вимог ухвали суду;

- Відзив від 30.09.2024 на позовну заяву з викладанням в йому клопотання про відстрочення виконання рішення до 01.05.2024 року;

- Відповідь позивача від 08.10.2024 на відзив;

- Запереченні відповідача від 10.10.2024 на відповідь на відзив.

- Відповідь на відзив на позовну заяву (доповнення) від 21.10.2024.

Судове засідання 18.11.2024 в режимі відеоконференції не відбулося у зв'язку з оголошення повітряної тривоги у м.Харкові. Розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін та за наявними в ній матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

01 січня 2019 року між Державним підприємством «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00100227) (надалі - Оператор системи передачі, ОСП, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 34657789) (надалі - Користувач, Відповідач) був укладений Договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0212-02024 (далі по тексту «Договір про надання послуг») з додатками згідно з умовами якого ОСП зобов'язується надати послугу з передачі електричної енергії (далі - Послуга) відповідно до умов цього Договору, а Користувач зобов'язується здійснювати оплату за Послугу відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до п. 6.1 Договору про надання послуг, яка корегується з підпунктом 3 пункту 3 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», ОСП має право отримувати від Користувача своєчасну оплату за Послуги.

Сторонами в подальшому було підписано додаткові угоди до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0212-02024. А саме:

• 01.01.2019 року - Додаткова угода до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019р. № 0212-02024.

• 14.08.2019 року - Додаткова угода до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019р. № 0212-02024. (строк дії до 31.12.2019р.).

• 31.01.2020 року Додаткова угода до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019р. № 0212-02024

• 17.09.2021 року Додаткова угода № 4 до ДОГОВОРУ про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024

• 28.12.2021р. Додаткова угода до ДОГОВОРУ про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024 (строк дії до 31.12.2021р. з правом пролонгації).

• 23.03.2023 року Додаткова угода до ДОГОВОРУ про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024 (строк дії до 31.12.2023р.)

Відповідно до п. 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.), розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.

Відповідно до п. 5.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.) Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості Послуги ОСП таким чином:

1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 3 цього Договору, відповідно до такого алгоритму:

2 платіж - до 10 числа розрахункового місяця

3 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;

4 платіж - до 20 числа розрахункового місяця.

5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця.

Відповідно до п. 5.5 Договору, Користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих Виконавцем (ОСП), або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі - СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису тієї особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.

Оплату вартості Послуги, після коригування обсягів та вартості Послуг, Користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акту приймання-передачі Послуги (включно).

Акти приймання-передачі Послуги та акти коригування до актів приймання-передачі Послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає Користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі Послуги та актів коригування до актів приймання-передачі Послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів та повертає їх ОСП.

Відповідно до п 5.6 Договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі Послуги Користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі Послуги вартість Послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Користувача від платіжного зобов'язання у встановлений Договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акту приймання-передачі Послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Під час дії Договору Відповідач належним чином виконував умови Договору не допускаючи прострочення платежів. На початок листопаду 2022 року мав переплату в сумі 599986,43 грн.). Але, починаючи з 04.11.2022 (дата останнього платежу на суму 11945,32 грн.) перестав здійснювати оплату за Договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024, у зв'язку з чим НЕК «УКРЕНЕРГО» було змушено звернутися з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язання з оплати наданих послуг з передачі електричної енергії до Господарського суду Донецької області.

04.03.2024р. рішенням Господарського суду Донецької області у справі № 905/1728/23 позовні вимоги НЕК «УКРЕНЕРГО» за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року задоволено в повному обсязі. Рішення суду у справі № 905/1728/23 набрало законної сили та на даний час знаходиться на примусовому виконанні.

За період дії Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.) за грудень 2023 року утворилась нова заборгованість ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» за надані послуги з передачі електричної енергії.

НЕК «УКРЕНЕРГО» (ОСП) погоджує планові обсяги передачі електроенергії, надані Користувачем - ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» на розрахунковий період. У разі ненадання Користувачем у встановлені договором терміни повідомлень, планові обсяги розраховуються на підставі обсягу наданої Послуги у попередньому розрахунковому періоді. Оплата рахунку здійснюється у терміни, визначені умовами договору.

Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлено відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788.

За період грудень 2023 року НЕК УКРЕНЕРГО» виставило к оплаті 5 (п'ять) рахунків за послугу з передачі електричної енергії. (планові платежі).

Крім того, за даний розрахунковий період (грудень 2023 року по момент звернення з даною позовною заявою) між Сторонами 31.12.2023 підписано Акт приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії за грудень 2023 ТОВ "КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО" №0212-02024 на суму 2 187 468,42

За період грудень 2023 року заборгованість ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» склала 2 187 468,42 грн. (два мільйони сто вісімдесят сім тисяч чотириста шістдесят вісім гривень 42 копійки

Відповідно до п.п. 3 п. 8.3 Договору про надання послуг з передачі електричної енергії Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.) Користувач зобов'язаний - здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за Послугу на умовах, визначених цим Договором.

НЕК «УКРЕНЕРГО» тричі зверталась до ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» з вимогами про припинення порушення зобов'язання з оплати послуг з передачі електричної енергії. А саме:

17.01.2024 року - Вимога про виконання умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії вих. №01/3413;

18.01.2024 року - Вимога про виконання умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії вих. № 01/44300.

На дані Вимоги від ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» надійшли листи - відповіді:

1. № 06/89 від 30 січня 2024 року на вих. № 01/3413 від 17.01.2024 року.

2. №06/343 від 26 квітня 2024 року на вих.№ 01/20724 від 18.04.2024, №01/23160 від 18.04.2024 року, № 01/23284 від 18.04.2024 року.

В даних відповідях ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» посилається на ухвалене рішення господарського суду Донецької області у справі №905/1728/23 яким надано розстрочку виконання рішення суду та повідомлено про пошуки можливостей щодо погашення заборгованості яка не охоплена рішенням суду.

Станом на момент звернення з даною позовною заявою заборгованість за грудень 2023 року (період, який не охоплено рішенням суду у справі № 905/1728/23) не погашена.

Пунктом 5.7 Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.зазначено, що у випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі 0,1 % (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов'язань. За прострочення Користувачем термінів розрахунку понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу.

З урахуванням положень п. 16 Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 № 413 НЕК «Укренерго» не має правових підстав для нарахування штрафних санкцій у вигляді пені і штрафу у зв'язку з несвоєчасною оплатою наданих послуг.

Враховуючи наявність у Відповідача основної заборгованості з оплати послуг, НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснено розрахунок 3% річних за користування коштами, інфляційних втрат, виходячи з суми простроченої заборгованості за послуги надані у грудні 2023 року.

Розрахунок суми боргу, 3% річних та інфляційне збільшення наведене в Додатку № 1 до Позовної заяви. Нарахування за послуги з передачі електричної енергії здійснені на підставі планових платежів та актів приймання -передачі послуги.

З огляду на вищевикладене, загальна сума заборгованості ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» перед НЕК «УКРЕНЕРГО» склала 2 313 322,27 грн.

Вважаючи порушеним своє право, НЕК «УКРЕНЕРГО» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» суми основного боргу по Договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0212-02024 у розмірі 2 187 468,42грн, Інфляційні втрати - 84 691,11 грн. та три відсотка річних - 41 162,74 грн.

У відзиві на позов ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» пояснило, що 01.01.2019р. між Позивачем та Відповідачем укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0212-02024 (далі - Договір), згідно якого ОСП зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії, а Користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов договору.

Відповідач заявляє, що у сторін відсутні розбіжності щодо періоду та суми заборгованості, наявності узгодженого акту приймання-передачі послуги, рахунків, платежів за послугу та інших даних, зазначених Позивачем у поясненнях.

Заборгованість Відповідача за Договором в розмірі 2 187 468, 42 грн. за період грудень 2023 року, що є предметом позову, є наслідком настання обставин, які від нього не залежали.

Враховуючи критичний фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго, ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану в державі, знаходження Відповідача в зоні можливих бойових дій, визнання ТОВ «Краматорськтеплоенерго» підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, Відповідач просив суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1161/24 до 01.04.2025 року.

У відповіді на відзив, НЕК «УКРЕНЕРГО» повідомило суд, що заперечує проти надання відстрочки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» у виконанні рішення по справі №905/1161/24.

В разі ухвалення рішення про відстрочення виконання судового рішення, суд не стимулює виконання зобов'язань за договором, а лише сприятиме Відповідачу в подальшому порушувати свої зобов'язання, оскільки надання відстрочки буде істотно порушувати майнові інтереси Позивача внаслідок надзвичайно тривалого перенесення терміну остаточного (в повному обсязі) виконання зобов'язання Відповідача у спірних правовідносинах, у тому числі враховуючи стрімкі інфляційні процеси в Державі.

З моменту підписання Договору від 01.01.2019 року № 0212-02024 Відповідачем не здійснюється платежів (а ні планових, а ні фактичних) на виконання зобов'язань за Договором. Тобто, передача електричної енергії Відповідачу відбувається за рахунок іншого суб'єкту енергетичного ринку шляхом вимивання оборотних грошових коштів вкрай необхідних НЕК «УКРЕНЕРГО» для відновлення об'єктів енергетичної інфраструктури знищеної або зруйнованої під час повномасштабної військової агресії Російської Федерації, що призводить взагалі до розбалансування всього ринку електричної енергії України. Враховуючи викладене, Позивач вважає, що відстрочення виконання рішення на 12 місяців з дати набрання рішенням законної сили набуває форми порушення права на справедливий судовий розгляд, що не може бути виправдано за даних обставин справи

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про ринок електричної енергії», умовами Договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0212-02024 від 01.01.2019.

Предметом позову в цій справі є вимоги НЕК «Укренерго» про стягнення суми основного боргу за надані послуги, інфляційних втрат та 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов'язання.

Підставою позову визначені обставини неналежного виконання відповідачем умов договору, а саме: несвоєчасна оплата вартості послуг наданих НЕК «Укренерго» у період з листопада 2022 року по листопад 2023 року

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - НЕК «Укренерго», Позивач, ОСП, Виконавець) є юридичною особою, що утворена 29.07.2019р. як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».

НЕК «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП «НЕК «Укренерго») відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго» (публічно доступний за адресою https://ua.energy/pro_kompaniyu/statut/statut-ta-ustanovchi-dokumenty/).

НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з диспетчерського управління.

На виконання вимог законів України "Про ринок електричної енергії" та "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, своєю Постановою від 14.03.2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» та Постановою від 14.03.2018 року № 309 «Про затвердження кодексу системи передачі» затвердила типові форми договорів. Договори є публічними договорами приєднання.

Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частина 2 ст. 13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Укладений між сторонами Договір № 0212-02024 від 01.01.2019, з огляду на встановлений статтею 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, є належною підставою, у розумінні статті 11 Цивільного кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов'язків, та за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання Глави 63 Цивільного кодексу України.

Частинами 1, 2 ст. 901 Цивільного кодексу України визначено, що договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Статтею 902 Цивільного кодексу України передбачено, що виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Згідно ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За змістом статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, 01 січня 2019 року між Державним підприємством «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00100227) (надалі - Оператор системи передачі, ОСП, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 34657789) (надалі - Користувач, Відповідач) був укладений Договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0212-02024 (далі по тексту «Договір про надання послуг») з додатками згідно з умовами якого ОСП зобов'язується надати послугу з передачі електричної енергії (далі - Послуга) відповідно до умов цього Договору, а Користувач зобов'язується здійснювати оплату за Послугу відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до п. 6.1 Договору про надання послуг, яка корегується з підпунктом 3 пункту 3 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», ОСП має право отримувати від Користувача своєчасну оплату за Послуги.

Сторонами в подальшому було підписано додаткові угоди до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0212-02024. А саме:

• 01.01.2019 року - Додаткова угода до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019р. № 0212-02024.

• 14.08.2019 року - Додаткова угода до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019р. № 0212-02024. (строк дії до 31.12.2019р.).

• 31.01.2020 року Додаткова угода до Договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019р. № 0212-02024

• 17.09.2021 року Додаткова угода № 4 до ДОГОВОРУ про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024

• 28.12.2021р. Додаткова угода до ДОГОВОРУ про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024 (строк дії до 31.12.2021р. з правом пролонгації).

• 23.03.2023 року Додаткова угода до ДОГОВОРУ про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024 (строк дії до 31.12.2023р.)

Відповідно до п. 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.), розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.

Відповідно до п. 5.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.) Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості Послуги ОСП таким чином:

1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 3 цього Договору, відповідно до такого алгоритму:

2 платіж - до 10 числа розрахункового місяця

3 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;

4 платіж - до 20 числа розрахункового місяця.

5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця.

Відповідно до п. 5.5 Договору, Користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих Виконавцем (ОСП), або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі - СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису тієї особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.

Оплату вартості Послуги, після коригування обсягів та вартості Послуг, Користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акту приймання-передачі Послуги (включно).

Акти приймання-передачі Послуги та акти коригування до актів приймання-передачі Послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає Користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі Послуги та актів коригування до актів приймання-передачі Послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів та повертає їх ОСП.

Відповідно до п 5.6 Договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі Послуги Користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі Послуги вартість Послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Користувача від платіжного зобов'язання у встановлений Договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акту приймання-передачі Послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Під час дії Договору Відповідач належним чином виконував умови Договору не допускаючи прострочення платежів. На початок листопаду 2022 року мав переплату в сумі 599986,43 грн.). Але, починаючи з 04.11.2022 (дата останнього платежу на суму 11945,32 грн.) перестав здійснювати оплату за Договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0212-02024, у зв'язку з чим НЕК «УКРЕНЕРГО» було змушено звернутися з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості та штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язання з оплати наданих послуг з передачі електричної енергії до Господарського суду Донецької області.

04.03.2024р. рішенням Господарського суду Донецької області у справі № 905/1728/23 позовні вимоги НЕК «УКРЕНЕРГО» за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року задоволено в повному обсязі. Рішення суду у справі № 905/1728/23 набрало законної сили та на даний час знаходиться на примусовому виконанні.

За період дії Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.) за грудень 2023 року утворилась нова заборгованість ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» за надані послуги з передачі електричної енергії.

НЕК «УКРЕНЕРГО» (ОСП) погоджує планові обсяги передачі електроенергії, надані Користувачем - ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» на розрахунковий період. У разі ненадання Користувачем у встановлені договором терміни повідомлень, планові обсяги розраховуються на підставі обсягу наданої Послуги у попередньому розрахунковому періоді. Оплата рахунку здійснюється у терміни, визначені умовами договору.

Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлено відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788.

За період грудень 2023 року НЕК УКРЕНЕРГО» виставило к оплаті 5 (п'ять) рахунків за послугу з передачі електричної енергії. (планові платежі).

Крім того, за даний розрахунковий період (грудень 2023 року по момент звернення з даною позовною заявою) між Сторонами 31.12.2023 підписано Акт приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії за грудень 2023 ТОВ "КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО" №0212-02024 на суму 2 187 468,42

За період грудень 2023 року заборгованість ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» склала 2 187 468,42 грн. (два мільйони сто вісімдесят сім тисяч чотириста шістдесят вісім гривень 42 копійки

Відповідно до п.п. 3 п. 8.3 Договору про надання послуг з передачі електричної енергії Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.03.2023р.) Користувач зобов'язаний - здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за Послугу на умовах, визначених цим Договором.

НЕК «УКРЕНЕРГО» тричі зверталась до ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» з вимогами про припинення порушення зобов'язання з оплати послуг з передачі електричної енергії. А саме:

17.01.2024 року - Вимога про виконання умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії вих. №01/3413;

18.01.2024 року - Вимога про виконання умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії вих. № 01/44300.

На дані Вимоги від ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» надійшли листи - відповіді:

№ 06/89 від 30 січня 2024 року на вих. № 01/3413 від 17.01.2024 року.

№06/343 від 26 квітня 2024 року на вих.№ 01/20724 від 18.04.2024, № 01/23160 від 18.04.2024 року, № 01/23284 від 18.04.2024 року.

В даних відповідях ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» посилається на ухвалене рішення господарського суду Донецької області у справі № 905/1728/23 яким надано розстрочку виконання рішення суду та повідомлено про пошуки можливостей щодо погашення заборгованості яка не охоплена рішенням суду.

Станом на час вирішення спору по суті, заборгованість у сумі 2 187 468,42 грн. за грудень 2023 року (період, який не охоплено рішенням суду у справі № 905/1728/23) Товариством «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» не погашена.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що спростовують доводи Позивача в цій частині.

Отже вимога позивача про стягнення з ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» суми заборгованості за послуги з передачі електричної енергії у розмірі 2 187 468,42 грн. є правомірною та обґрунтованою.

Крім суми основного боргу, НЕК «Укренерго» просить стягнути з ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» інфляційні втрати - 84 691,11 грн. три відсотка річних - 41 162,74 грн.

Частиною другою статті 625 ЦК України визначено обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону (ч. 2 ст. 625 ЦК України) виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах №703/2718/16-ц та №646/14523/15-ц).

Враховуючи наявність у Відповідача основної заборгованості з оплати послуг, НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснено розрахунок 3% річних за користування коштами та інфляційних втрат, виходячи з суми простроченої заборгованості за надані послуги.

Перевіривши наданий позивачем розрахунки інфляційних втрат та 3% річних за розрахунковий період з 05.12.2023 по 31.12.2023, 11.12.2023 по 31.12.2023, 16.12.2023 по 31.12.2023, 21.12.2023 по 31.12.2023, 26.12.2023 по 31.12.2023 на суму боргу 42 385,91 грн., з 16.01.2024 по 30.08.2024 на суму боргу 2 187 468,42 грн., суд вважає їх вірними та обґрунтованим, тому до стягнення з ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» підлягають інфляційні втрати в розмірі 84 691,11 грн. три відсотка річних в розмірі 41 162,74 грн.

Щодо заяви ТОВ «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» про розстрочення виконання рішення

Відповідно до ст.239 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Зокрема, згідно із ч.6 ст.238 Господарського процесуального кодексу України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.

Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом.

Питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися з урахуванням балансу інтересів сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, а тому повинні досліджуватися та оцінюватися доводи і заперечення як позивача, так і відповідача.

Відстрочення виконання судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та впливати на фінансовий стан позивача. Відстрочення виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку після оцінки обставин справи, наведених учасниками справи, наданих ними обґрунтувань та дослідження доказів.

Заявою від 30.09.2024 ТОВ «Краматорськтеплоенерго» просить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1161/24 до 01.04.2025 року. Тобто, приймаючи до уваги дату прийняття судом рішення у справі №905/1161/24 21.11.2024, Відповідач просить надати відстрочення на 4 місяці.

У відповіді на відзив Позивачем зазначено, що Відповідач у своєму клопотанні просить суд надати відстрочку виконання рішення із стягнення заборгованості за період строком на 12 місяців з дати набрання рішенням законної сили, але таке твердження є помилковим.

Заявляючи про відстрочення виконання рішення відповідач посилається на скрутний фінансовий стан та виключні обставини провадження діяльності підприємства в умовах воєнного стану.

Досліджуючи доводи сторін щодо клопотання про відстрочення судового рішення, судом встановлено, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії відповідно до зазначених нижче ліцензій:

1.Виробництво електричної енергії - постанова НКРЕКП від 27.06.2019 №1274 -безстрокова,

2.Виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, когенераційних установках та установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії - рішення НКРЕКП від 01.01.2013 №1573, постанова про переоформлення від 22.03.2018 №329 - безстрокова,

3.Транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова,

4.Постачання теплової енергії - рішення НКРЕКП від 23.05.2014 №547 - безстрокова,

5.Постачання електричної енергії споживачу - постанова НКРЕКП №1344 від 06.11.2018 року - безстрокова.

Підприємство здійснює господарську діяльність на виробничих потужностях Краматорської теплоелектроцентралі та використовує у своїй господарсько-виробничій діяльності у якості палива природний газ та кам'яне вугілля.

В умовах воєнного стану в країні, відсутністю надходжень грошових коштів до фонду Державного бюджету, фінансування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води згідно із Законом №2479 наразі неможливе, що підтверджується листом Міністерства розвитку громад та територій України за №7/10.1/14240-22 від 27.12.2022р. (копія додається).

У співвідношенні по категоріях споживачів, населення становить 88% від загальної кількості споживачів. Скрутне фінансове становище підприємств, фізичних осіб-підприємців, а в більшості громадян, які є споживачами послуг з постачання теплової енергії, спричинило значне збільшення дебіторської заборгованості. Відповідно до довідки про фінансовий стан від 27.06.2024 р. №07/489 (копія додається) станом на 27.06.2024 року дебіторська заборгованість населення за надані послуги з централізованого опалення складає 462 531 570 грн.

При цьому законодавством України не передбачено реального механізму стягнення пені з населення за несвоєчасну сплату за надані житлово-комунальні послуги.

В тому числі це безпосередньо пов'язано з особливим статусом міста Краматорська, як населеного пункту у якому проводилася антитерористична операція. Мораторій на нарахування та стягнення пені з боржників запроваджено Законом України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» на строк до 31 грудня 2020 року, Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, а у 2020 році у зв'язку із запобіганням виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на підставі Закону від 17 березня 2020 року № 530.

Постановою КМУ від 5 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

- стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо).

Тобто, на державному рівні заборонено:

- з 2015 року стягнення пені з населення за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги,

- за період з 24 лютого 2022 р. по дату завершення бойових дій стягнення навіть реальної заборгованості за послуги з постачання теплової енергії з внутрішньо переміщених осіб, які складають три чверті всього населення м. Краматорська.

Водночас, цією ж самою постановою КМУ від 5 березня 2022р. №206 припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється. Тож Відповідач, виконуючи покладений на нього обов'язок із забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, є заручником ситуації в правовому полі, що призводить до збільшення росту збитковості підприємства.

Як виробник електричної енергії ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є учасником ринку електричної енергії відповідно до Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - «Закон»).

Зазвичай при роботі ТЕЦ в опалювальний період здійснювалось виробництво електричної енергії для споживання на власні потреби, а решта продавалась на сегментах ринку (РДН/ВДР/ДД/БР).

Оскільки ремонт перебитого внаслідок бойових дій магістрального газопроводу в Харківській області, через який природний газ надходив до Краматорського регіону, і відновлення газопостачання у місті Краматорськ було здійснено лише у жовтні 2022р., основні зусилля працівників нашого підприємства були направлені на швидку підготовку та пуск теплового обладнання до початку холодів. Підготовка ж електрогенеруючого обладнання після консервації, в умовах бойових дій, не була готова до роботи на початку опалювального сезону і потребувала певного періоду часу для відновлення. Тому, Краматорська ТЕЦ вимушена була розпочати опалювальний період без генерації електричної енергії.

ТОВ «Краматорськтеплоенерго» виконало розпорядження Краматорської військової адміністрації про початок опалювального сезону 2022/2023 років. З моменту включення теплогенеруючого обладнання на Краматорській ТЕЦ було подано теплову енергію до наступних споживачів міста Краматорська: 528 житлових будинків, 9 медичних закладів, 2 дитячих садочки, 8 шкіл, 11 бюджетних закладів. Для виконання вищезазначеної задачі, виникла необхідність включення в роботу та споживання електричної енергії наступним обладнанням:

• Устаткування хімводопідготовки - насоси розчину солі, насоси подачі хімочищеної води;

• Котельне обладнання - живильний електронасос, димососи, вентилятор гарячого дуття, підживлювальний насос технічної води на береговій насосній, підживлювальний насос подачі хімочищеної води в теплові мережі, мережеві насоси міських бойлерних установок, конденсатні насоси міських бойлерних установок, дренажні насоси;

• Устаткування теплових мереж - циркуляційні насоси на центральних теплових пунктах міста.

Загальний обсяг споживаної електричної енергії на потреби вищезазначеного обладнання складав - 4000 кВт на годину.

Виконуючи соціальні зобов'язання з опалення міста, практично за власний рахунок та у борг перед енергокомпаніями, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з листопада 2022 p. опинилось у статусі «Переддефолтний», так як не змогло підтримувати належним чином фінансову гарантію перед ОСП та здійснювати купівлю електричної енергії на сегментах ринку для власних потреб та обладнання, задіяного для підкачки теплоносія, та відповідно й не змогло оплачувати послуги з передачі електричної енергії.

У 2023 році ТОВ «Краматорськтеплоенерго» також виконало розпорядження Краматорської військової адміністрації за №726-р від 02.10.2023р. про початок опалювального сезону 2023/2024 років.

Виконуючи покладені законодавством України зобов'язання на ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з надання в обов'язковому порядку житлово-комунальних послуг населенню до припинення чи скасування воєнного стану в Україні, особливо у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі, призводить до стану повної неплатоспроможності підприємства.

В підтвердження неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку Відповідач надає рішення ГУ ДПС у Вінницькій області Державної податкової служби України від 13.10.2022р. №113/02-32-04 (додається).

До запровадження нової моделі ринку електричної енергії «на добу наперед», «внутрішньодобовому ринку», «балансуючому ринку» та ринку двосторонніх договорів, до 01.07.2019р. Відповідач був членом Оптового ринку електричної енергії.

Вся вироблена підприємством електрична енергія продавалася Державному підприємству «Енергоринок» (далі - ДПЕ) на підставі договору №4259/03 від 19.09.2007 року. Пунктом 4.2. даного договору передбачено, що платежі за отриману ДПЕ у ТЕЦ електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДПЕ відповідно до алгоритму ОРЕ (Оптового ринку електроенергії), який затверджується НКРЕ. Пунктом 5.5.2. даного договору передбачено, що ДПЕ зобов'язане здійснювати оплату ТЕЦ за фактично відпущену ДПЕ електроенергію грошовими коштами та іншими формами платежу, що не суперечать законодавству України. При цьому зобов'язання ДПЕ щодо сплати грошовими коштами за куплену електроенергію чітко обмежуються наявними на поточному рахунку із спеціальним режимом використання ДПЕ грошовими коштами, які відповідно до алгоритму ОРЕ підлягають перерахуванню ТЕЦ.

Щомісяця НКРЕ своєю постановою встановлювало норматив відрахування грошових коштів продавцям за вироблену і продану ними електроенергію, але з невідомих нам причин даний норматив не завжди покривав вартість проданої електроенергії.

В результаті станом на 27.06.2024 р. заборгованість ДП «Енергоринок» перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» склала 63 045 000 грн., яка на теперішній час є непогашеною. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не має можливості впливати на поліпшення дисципліни розрахунків з боку ДП «Енергоринок», оскільки фактично рівень розрахунків регулюється на державному рівні.

Згідно з ч.ч. 1 - 3 ст. 12 Господарського кодексу України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є: державне замовлення; ліцензування, патентування і квотування; технічне регулювання; застосування нормативів та лімітів; регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Так, 17 червня 2020 року за №719 ВРУ прийнято закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» (далі -Закон №719).

Метою цього Закону є повне погашення дебіторської та кредиторської заборгованості ДП «Енергоринок».

Закон спрямований на впровадження комплексу необхідних заходів, спрямованих на остаточне врегулювання кредиторської та дебіторської заборгованості на оптовому ринку електричної енергії, а також, припинення діяльності оптового постачальника електричної енергії.

Законом запроваджено механізми погашення заборгованості шляхом:

- проведення взаєморозрахунків;

- погашення (списання) заборгованості;

- відступлення права вимоги або заміна сторони у зобов'язанні;

- встановлення цільової надбавки до тарифу на розподіл електричної енергії місцевими (локальними) електромережами операторам системи розподілу.

Однак, Законом України від 09 листопада 2023 року №3460-IX «Про Державний бюджет України» дію пунктів 1-3 частини першої статті 3, частини другої статті 4, пункту 3 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії" зупинено на 2024 рік. Отримати дебіторську заборгованість від ДП «Енергоринок» в рамках запровадженого державою механізмом, наразі неможливо. Погашення заборгованості з боку ДП «Енергоринок» дало б змогу Відповідачу розрахуватися з Позивачем.

У підприємства фактично відсутні оборотні кошти, оскільки гроші, які ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримувало від споживачів підлягали перерозподілу без згоди на це підприємства, та направлялися банком на користь газопостачальної та газорозподільчої компаній відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014р., а залишок грошей, що залишався у підприємства ледве покривав витрати на заробітну плату та податки. Для економії фонду заробітної плати в ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 2015 року в міжопалювальний сезон запроваджувався чотириденний робочий тиждень, а з 2020 року запроваджено триденний робочий тиждень (копії наказів додаються). У зв'язку із введенням воєнного стану в Україні для працівників ТОВ «Краматорськтеплоенерго» було введено простій до 30.09.2022р., а у 2023, 2024 роках на підприємстві встановлений триденний робочий тиждень, затверджений наказами №203-зп від 18.10.2022р. та №127-зп від 06.11.2023р. відповідно (копії графіків роботи додаються).

Протягом тривалого часу єдиним джерелом доходу ТОВ «Краматорськтеплоенерго» є оплата споживачами нарахувань за спожиту теплову енергію, оскільки виробництво електричної енергії призупинено з об'єктивних причин, зазначених вище.

Наразі кошти від споживачів, які надходять в оплату за теплову енергію та відповідні комунальні послуги так само підлягають щоденному списанню банками залишку грошових коштів з банківських рахунків Відповідача, на які надходять кошти в оплату за комунальні послуги, для надання яких використано поставлений природний газ, на банківський рахунок Постачальника природного газу.

01.09.2022 року набрала чинності постанова КМУ «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам» від 19 липня 2022 р. № 812.

Даною постановою КМУ унормовано, що плата споживачів за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям повинна надходити на небюджетні рахунки зазначених теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, відкриті в органах Державної казначейської служби з подальшим розподілом відповідно до встановленого алгоритму.

Підпунктом 12 пункту 3 даної постанови КМУ визначено, що перерахування коштів органами Казначейства товариству з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» та теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям здійснюється в такій черговості:

- на виконання рішень суду для задоволення вимог про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, а також вимог про стягнення аліментів;

- на виконання рішень суду для розрахунків щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), а також виплати за авторським договором;

- на виконання інших рішень суду;

- на здійснення платежів до бюджету і розрахунки з персоналом та пов'язані з ними обов'язкові відрахування, передбачені законодавством;

- на здійснення платежів за кредитними договорами, а також графіками погашення заборгованості;

- на оплату товарів, робіт, послуг згідно з укладеними договорами, зокрема на закупівлю природного газу, оплату послуги з транспортування природного газу, за теплову енергію, електричну енергію, послуги з розподілу природного газу, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на придбання палива (газу, мазуту, вугілля, торфу, дров, паливної тріски, соломи, соняшникового лушпиння, а також брикетів та пелет з них, інших видів палива);

- на здійснення платежів, пов'язаних із виконанням заходів з підготовки до опалювального сезону;

- на здійснення інших платежів, пов'язаних із господарською діяльністю товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» і теплопостачальних та теплогенеруючих організацій;

15.07.2024 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП № 75531382) на підставі наказу № 905/349/23 виданого 14.05.2024, про стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» заборгованість у розмірі 95 814 833 грн. Також постановою від 15.07.2024 всі рахунки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» арештовано. Отже, фактично виробнича діяльність Відповідача паралізована, а у зв'язку з необхідністю дотримання вимог постанови КМУ №812 щодо розподілу коштів, заблоковано навіть можливість виплати заробітної плати працівникам підприємства. Таким чином, в будь-якому разі ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не має змоги самостійно розпоряджатися грошовими коштами, що надійдуть в рахунок оплати послуг за теплову енергію.

Як відзначено у Меморандумі про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, укладеному 09.02.2021 між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Компанією та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України»: «наразі діяльність підприємств теплопостачання є збитковою та характеризується значними обсягами кредиторської та дебіторської заборгованості».

Рішенням Господарського суду Донецької області від 21.05.2024 року по справі №905/271/24 з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» стягнуто заборгованість в сумі 356 902 162, 98 грн. Виконання рішення відстрочено до 01.03.2025 року. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.07.2024 року рішення Господарського суду Донецької області від 21.05.2024 року по справі №905/271/24 залишено без змін. Постановою Верховного Суду від 18.09.2024 року касаційну скаргу ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" залишено без задоволення, постанову Східного апеляційного господарського суду від 24.07.2024 та рішення Господарського суду Донецької області від 21.05.2024 у справі №905/271/24 в частині відстрочення виконання рішення залишено без змін.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 18.09.2024 року у справі №905/821/24 за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про стягнення заборгованості за послуги з передачі електричної енергії стягнуто 7178066,96грн, з яких 7102161,03грн - основний борг, 21959,44грн - інфляційні втрати, 53946,49грн - 3% річних, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 86136,80грн. Виконання рішення відстрочено на 5 місяців (до 18.02.2025).

В провадженні Господарського суду Донецької області знаходиться справа №905/831/24 за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про стягнення заборгованості у розмірі 15 285 127, 52 грн, що складається з суми основного боргу 15181303,38 грн, 3% річних у розмірі 75444,73 грн, інфляційних втрат у розмірі 28379,41 грн.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.07.2024 р. відкрито провадження у справі №905/947/24 за позовною заявою Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" про стягнення 1 837 785, 76 грн.

Наявність зазначених судових спорів у складних для ТОВ «Краматорськтеплоенерго» обставинах створюють додаткову істотну загрозу припинення діяльності підприємства.

Не потребує доведення те, що місто Краматорськ знаходиться на межі воєнних дій та є особливо небезпечним місцем для його мешканців.

Таким чином, невиконання договірних зобов'язань з боку Відповідача обумовлено наступним:

1. Запровадженням на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання.

2. Невідшкодуванням у 2022-2024 роках підприємствам теплопостачання обсягів заборгованості з різниці в тарифах.

3. Запровадженням на законодавчому рівні мораторію на нарахування пені за несвоєчасні розрахунки населенням за послуги з постачання теплової енергії.

4. Забороною стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії щодо споживачів, які набули статусу тимчасово переміщеної особи;

5. Збройною агресією рф проти України.

6. Необхідністю забезпечення теплом споживачів міста Краматорська в умовах критичного зниження рівня платежів;

7. Відсутністю виробництва електричної енергії у зв'язку з неможливістю забезпечення стабільної та безпечної роботи генеруючого обладнання.

8. Загальним погіршенням фінансового стану ТОВ «Краматорськтеплоенерго».

9. Неможливістю отримання кредитних коштів для розрахунків з кредиторами або залучення інвестиційних програм з огляду на той факт, що Відповідач знаходиться на території можливих бойових дій.

У 2024-2025 роках очікується прийняття Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання кредиторської заборгованості підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення (реєстр. №11273 від 20.05.2024), або альтернативного йому законопроекту про внесення змін до деяких законів України з метою фінансової стабілізації сфери теплопостачання та окремих сегментів ринку природного газу. У важких умовах існування лише реалізація заходів з врегулювання заборгованості надасть можливість ТОВ «Краматорськтеплоенерго» розрахуватись з кредиторами.

Вирішуючи даний спір, господарський суд приймає до уваги пояснення Відповідача що стягнення одночасно всієї суми боргу заблокує фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості з заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ, через що підготовка станції до майбутнього опалювального сезону Краматорської міської територіальної громаді у період 2024/2025р. буде неможливою. Поряд із цим, відстрочення виконання рішення наддасть можливість підприємству почати опалювальний сезон 2024/2025 років та безперебійно за можливості продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти протягом опалювального сезону та повністю виконати судове рішення у цій справі.

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 331 ГПК за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частини третя, четверта статті 331 ГПК).

З аналізу вказаної норми права вбачається, що відстрочення виконання рішення судового рішення є правом, а не обов'язком суду, яке реалізується виключно у виняткових випадках за наявності підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, та доказів, що підтверджують наявність таких підстав. При вирішенні питання про відстрочку виконання судового рішення враховуються, зокрема, матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Тобто, законодавець пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення.

При цьому, норми чинного господарського процесуального законодавства не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення суду чи ускладнюють його виконання.

Питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися з урахуванням балансу інтересів сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, а тому повинні досліджуватися та оцінюватися доводи і заперечення як позивача, так і відповідача.

Відстрочення виконання судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та впливати на фінансовий стан позивача. Відстрочення виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку після оцінки обставин справи, наведених учасниками справи, наданих ними обґрунтувань та дослідження доказів.

Для з'ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.

Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, важливим є досягти балансу інтересів сторін.

Як встановлено господарським судом, в обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення у цій справі відповідач посилався на скрутний фінансовий стан та виключні обставини провадження діяльності підприємства в умовах воєнного стану, вказуючи на те, що:

ТОВ "Краматорськтеплоенерго" є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії відповідно до зазначених ним ліцензій;

підприємство здійснює господарську діяльність на виробничих потужностях Краматорської теплоелектроцентралі та використовує у своїй господарсько-виробничій діяльності у якості палива природний газ та кам'яне вугілля;

у зв'язку з військовою агресією рф в Україні введено воєнний стан, строк якого неодноразово продовжувався і не скасований на дату ухвалення судового рішення;

наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 встановлено, що Краматорська міська територіальна громада (Краматорський район, Донецька область) відноситься до території, на яких ведуться (велися) бойові дії (територія можливих бойових дій);

наказами Міністерства енергетики України від 15.03.2023 №91 та від 16.01.2024 №15 ТОВ "Краматорськтеплоенерго" визнано підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76;

місцезнаходження ТОВ "Краматорськтеплоенерго": Донецька область, м.Краматорськ, вул. О.Тихого, 8-Д;

відповідач знаходиться на території можливих бойових дій та продовжує виконувати соціально значущу роль забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

господарська діяльність відповідача з постачання теплової енергії споживачам є стабільно збитковою.

Наявні матеріали справи підтверджують, що фінансовий стан ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 01.01.2024 р. та 01.01.2023 р. значно погіршився у порівнянні з початком 2022 року (копії балансів підприємства додаються).

Відповідно до балансу збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на початок 2022 року становили 449 408 000 грн., станом на 31.12.2022р. - 876 373 000 грн., а станом на 31.12.2023р. - 1 287 726 000 грн.

Відповідно до довідки про фінансовий стан від 27.06.2024р. №07/489 станом на 27.06.2024р. заборгованість за природний газ перед АТ «НАК «Нафтогаз України» складає 75 469 690 грн., перед ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" - 816 941 040 грн.

Таким чином, примусове стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» заборгованості у даній справі до початку опалювального періоду, може призвести до дестабілізації виробничого процесу та зупинення роботи Краматорської ТЕЦ, що може призвести до:

- припинення постачання теплової енергії на прифронтовій території, в тому числі для споживачів, які забезпечують обороноздатність України;

- гуманітарної катастрофи у зв'язку із позбавленням мешканців територій розташованих в зоні можливих бойових дій елементарних побутових умов;

- техногенної катастрофи із початком опалювального сезону 2024/25 - через відсутність виробництва тепла, що має наслідком виведення з ладу всієї мережі теплозабезпечення м. Краматорська;

- банкрутства ТОВ «Краматорськтеплоенерго».

Наразі склалися обставини, які створюють загрозу припинення господарської діяльності (банкрутства) ТОВ «Краматорськтеплоенерго», а саме - скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення.

За результатами діяльності ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за 2023 рік збитки складають 423 212 790, 84 грн.

Згідно доводів відповідача, відстрочення виконання рішення надасть можливість підприємству почати опалювальний сезон 2024/2025 та безперебійно за можливості продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти протягом опалювального сезону та повністю виконати судове рішення у цій справі.

Стягнення одночасно всієї суми боргу заблокує фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості з заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ, через що підготовка станції до майбутнього опалювального сезону Краматорської міської територіальної громаді у період 2024/2025 буде неможливою.

Врахувавши вищенаведені обставини в сукупності та зважаючи на те, що відстрочення виконання рішення узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, господарський суд вважає наявними правові підстави для відстрочення виконання рішення у даній справі до 01.04.2025.

Водночас господарський суд зазначає, що відстрочення виконання рішення суду у справі не порушить баланс інтересів сторін, оскільки підприємство відповідача з самого початку військової агресії знаходилося на території проведення можливих бойових дій, в той час, як підприємство позивача знаходиться на більш безпечній території, при цьому, позивачем не доведено погіршення його матеріального стану внаслідок неможливості негайного виконання рішення суду відповідачем. Військова агресія проти України та правовий режим військового стану в країні однаково негативно впливають на обидві сторони спору, проте відповідач свою заяву про відстрочення обґрунтовував, зокрема, тим, що він тривалий час здійснював та продовжує здійснювати господарську діяльність саме в зоні можливих бойових дій.

Господарський суд вважає, що відповідач надав достатні докази та навів переконливі аргументи, які свідчать, що зазначені у заяві обставини ускладнюють негайне виконання рішення у цій справі з урахуванням соціально важливої діяльності та необхідності якнайшвидшого відновлення господарської діяльності. Відстрочення виконання рішення для боржника в цьому випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, відновити нормальну господарську діяльність з метою забезпечення повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем.

Господарський суд погоджується з доводами ТОВ «Краматорськтеплоенерго», так як відстрочення виконання рішення суду у цій справі (№905/1161/24) до 01.04.2025 узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини та відповідає принципам справедливого судового розгляду у контексті частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).

Господарський суд враховує, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 №11-рп/2012); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі "Hornsby v. Greece" від 19.03.1997, пункт 40, Reports of Judgments and Decisions 1997-II); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції права (рішення у справі "Immobiliare Saffi v. Italy" № 22774/93, п. 74, ECHR 1999-V).

На державу покладено позитивне зобов'язання організувати систему виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною як у теорії, так і на практиці, а затримка у виконанні рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 17.05.2005 у справі "Чижов проти України", заява № 6962/02). За практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції ("Корнілов та інші проти України", заява №36575/02, ухвала від 07.10.2003).

Враховуючи те, що існування заборгованості, підтверджене обов'язковими та такими, що підлягають виконанню, судовими рішеннями, надає особі, на чию користь воно було винесено, "легітимні сподівання" на те, що заборгованість буде йому сплачено та така заборгованість становить "майно" цієї особи у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції (рішення у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008), то з метою недопущення порушення гарантованих Конституцією України та Конвенцією права на справедливий суд та права на повагу до приватної власності суд, який надає відстрочку чи розстрочку у виконанні рішення, у кожному конкретному випадку повинен встановити: 1) чи затримка у виконанні рішення зумовлена особливими і непереборними обставинами; 2) чи передбачена домовленістю сторін чи у національному законодавстві компенсація "потерпілій стороні" за затримку виконання рішення, ухваленого на його користь судового рішення, та індексації присудженої суми; 3) чи не є період виконання рішення надмірно тривалим для стягувача як "потерпілої сторони"; 4) чи дотримано справедливий баланс інтересів сторін у спорі.

У цьому контексті для виправдовування затримки виконання рішення суду недостатньо лише зазначити про відсутність у боржника коштів, обов'язково мають враховуватися і інтереси іншої сторони спору, на користь якої ухвалено рішення. Тобто відстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника. (Аналогічні висновки щодо наявності підстав для надання відстрочки виконання судового рішення ТОВ «Краматорськтеплоенерго» викладені у постанові ВС 18 вересня 2024 року у справі № 905/271/24)

Господарський суд не вбачає порушення балансу інтересів сторін у зв'язку з прийняттям судом рішення для відстрочення виконання рішення суду у цій справі до 01.04.2025, адже такий висновок з огляду на те, що відповідач просив відстрочити виконання рішення лише на 4 місяці з дати ухвалення відповідного рішення суду (при цьому максимальний строк, встановлений статтею 331 ГПК складає 12 місяців), враховує наведені позивачем заперечення та його інтереси, як сторони спору на користь якої ухвалено рішення.

Скрутне фінансове становище ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (за 2023 рік збитки складають 423 212 790, 84 грн.) та триваюча тенденція до його погіршення створюють загрозу припинення господарської діяльності, та як наслідок банкрутства цього підприємства.

Суд звертає увагу, що відповідач є підприємством теплопостачання, що забезпечує тепловою енергією місто Краматорськ. Наказами Міністерства енергетики України від 15 березня 2023 року №91 та від 16 січня 2024 року № 15 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Примусове стягнення боргу призведе до арешту коштів Відповідача, повного блокування роботи підприємства, неможливість почати опалювальний сезон 2024¬2025 років, унеможливить повний та своєчасний розрахунок підприємства з його працівниками (адже на підприємстві й так запроваджено триденний робочий тиждень задля економії фонду заробітної плати), що в результаті призведе до банкрутства ТОВ «Краматорськтеплоенерго» та відсутності опалення у м. Краматорськ взагалі.

Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 920/199/16, у постановах Вищого господарського суду України від 26.04.2017 у справі № 917/747/16 та від 16.11.2016 у справі № 921/830/15-г/16.

Банкрутство ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з послідуючим припиненням забезпечення тепловою енергією місто Краматорськ в опалювальному сезоні 2024¬2025 років є неприпустимим, та в вочевидь не може бути корисним як для «НЕК «УКРЕНЕРГО» так і інших кредиторів цього підприємства.

З огляду на наведене та враховуючи, що надання відстрочки виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку за наслідками оцінки обставин справи, наведених учасниками справи обґрунтувань та дослідження доказів, господарський суд використовує свої повноваження, передбачені статтею 331 ГПК та врахувавши баланс інтересів сторін, надає відстрочку виконання рішення суду у справі №905/1161/24 до 01.04.2025.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач та відповідач, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

У відповідності до п.1 ч.4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-23, 240, 241, 247, 252, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 34657789; 84320, ДОНЕЦЬКА ОБЛ., м.КРАМАТОРСЬК, ВУЛИЦЯ ОЛЕКСИ ТИХОГО, БУДИНОК 8-Д) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 00100227; 01032, м.КИЇВ, ВУЛИЦЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ, БУДИНОК 25) суму заборгованості за послуги з передачі електричної енергії у розмірі 2 187 468,42 грн., на поточний рахунок НЕК «Укренерго»: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_1 в АТ «Ощадбанк» у м.Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 34657789; 84320, ДОНЕЦЬКА ОБЛ., м.КРАМАТОРСЬК, ВУЛИЦЯ ОЛЕКСИ ТИХОГО, БУДИНОК 8-Д) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 00100227; 01032, м.КИЇВ, ВУЛИЦЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ, БУДИНОК 25) 3 % річних у розмірі у розмірі 41 162,74 грн. на поточний рахунок НЕК «Укренерго»: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк» у м.Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 34657789; 84320, ДОНЕЦЬКА ОБЛ., м.КРАМАТОРСЬК, ВУЛИЦЯ ОЛЕКСИ ТИХОГО, БУДИНОК 8-Д) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 00100227; 01032, м.КИЇВ, ВУЛИЦЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ, БУДИНОК 25) інфляційні втрати в розмірі 84 691,11 грн. на поточний рахунок НЕК «Укренерго»: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_3 АТ «Ощадбанк» у м.Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 34657789; 84320, ДОНЕЦЬКА ОБЛ., м.КРАМАТОРСЬК, ВУЛИЦЯ ОЛЕКСИ ТИХОГО, БУДИНОК 8-Д) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (Код ЄДРПОУ 00100227; 01032, м.КИЇВ, ВУЛИЦЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ, БУДИНОК 25) витрати по сплаті судового збору у розмірі 27 759,86 грн. на поточний рахунок НЕК «Укренерго»: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк» у м.Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.

Відстрочити ТОВ «Краматорськтеплоенерго» виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1161/24 з дня його ухвалення до 01.04.2025 року

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено та підписано 18.11.2024.

Суддя Е.В. Зекунов