Справа № 560/102/24
Головуючий у 1-й інстанції: Божук Д.А.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
14 листопада 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Ватаманюка Р.В. Капустинського М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
у січні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року позов задоволено, а саме:
- визнано протиправною відмову Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, оформлену листом за №А-141/6/6802-23/6833.37.3/197-23 від 28.11.2023, у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;
- зобов'язано Хмельницький відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідач відмовив у видачі паспорта у вигляді паспортної книжечки взамін втраченого у зв'язку з тим, що передумовою розгляду питання про видачу паспорта громадянина України є звернення особи з визначеним переліком документів, а тому за відсутності таких документів разом із заявою у відповідача не було правових підстав для видачі позивачу паспорту книжечки за наслідками розгляду такої заяви.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу позивача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 через представника звернувся до Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою від 10.11.2023, у якій у зв'язку із втратою під час бойових дій паспорта громадянина України просив видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
Додатком до вказаної заяви зазначені:
1. копія паспорта громадянина України, який було втрачено;
2. копію заяви про втрату документа;
3. фотокопію доручення на ім'я ОСОБА_2 ;
4. фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.;
Листом №А-141/6/6802-23/6833.37.3/197-23 від 28.11.2023 відповідачем повідомлено про результати розгляду заяви щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки. Вказано, зокрема, що оформлення паспорта громадянина України здійснюється виключно у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Разом з тим, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2015 р. № 302 «Про затвердження травка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обмін, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» визначено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленим Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суту, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Також зазначено, що позивач документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм серії НОМЕР_1 , який був оформлений 06.03.2018 із присвоєнням УНЗР в ЄДДР та внесенням інформації щодо від цифрованих відбитків пальців, образу обличчя відповідно до «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон».
Запропоновано позивачу звернутись до територіального підрозділу УДМС за зареєстрованим місцем проживання в порядку, визначеному законодавством, та надати документи, перелік яких встановлений пунктом 1 розділу VI Тимчасового порядку, для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки.
Позивач не погодився із вказаною відмовою та звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що вважає помилковими викладені у відзиві доводи відповідача про відсутність усіх необхідних документів для оформлення та видачі паспорта, оскільки відповідач у цілому заперечував право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки. Водночас, видача паспорта громадянина України у формі книжечки можлива лише на підставі рішення суду, яке набрало законної сили (і яке входить у перелік документів для отримання відповідного паспорту згідно п.1 розділу VІ Тимчасового порядку). Отже, позивач буде мати об'єктивну можливість подати усі визначені п.1 розділу VІ Тимчасового порядку документи до відповідача лише після отримання відповідного рішення суду.
Колегія суддів не погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У постанові Верховного Суду від 25 квітня 2024 року у справі № 300/5054/23, предметом якої є обставини подібні до обставин цієї справи, касаційний суд зазначив про необхідність офіційного з'ясування обставин справи, зокрема, чи заява, з якою звернулася позивач до відповідача сформована відповідно до вимог правовстановлюючих нормативно правових актів, та з доданим до неї обов'язковим переліком документів, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України встановленого зразка. Також необхідно надати оцінку відповіді на предмет того чи є вона рішенням суб'єкта владних повноважень по суті вирішення питання, чи є рішенням про відмову у видачі паспорта громадянина України, або ж є лише листом-відповіддю на її заяву, тобто чи є тим розпорядчим документами, з прийняттям якого виникають правові наслідки для позивача. Отже необхідно встановити чи заявником дотримано процедура звернення для оформлення паспорта та чи надано необхідні для цього документи, та, відповідно, наявності підстав для її розгляду по суті із прийняттям відповідного рішення про видачу/відмову у видачі паспорту.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України» документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про громадянство України» Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ), згідно з пунктами 2 та 3 якого, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Пунктами 13-14, Положення № 2503-XII встановлено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх пунктом 3 якого передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За видачу паспорта справляється державне мито.
Пунктом 19 Положення визначено, що громадянин повинен надійно зберігати паспорт. Про втрату паспорта громадянин зобов'язаний терміново повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, який видає тимчасове посвідчення, що підтверджує його особу. Форма тимчасового посвідчення та порядок його видачі встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Форма заяви, зазначеної у підпункті 1 пункті 13 Положення, була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 320 від 13.04.2012 «Про затвердження порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», а саме Додаток 1. Однак вказаний наказ втратив чинність на підставі наказу цього ж Міністерства від 01.03.2018 №161. Іншого зразка форми про видачу паспорта громадянина України, встановленого Міністерством внутрішніх справ України для реалізації пункту 13 Положення № 2503-XII на сьогодні немає.
Частинами 1 та 7 ст. 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (Закон №5492) передбачено, що про втрату або викрадення документа на території України заявник (батьки особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку, або інші її законні представники, представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою) зобов'язаний у порядку і строки, визначені законодавством, повідомити уповноваженому суб'єкту, який здійснив видачу документа, та органам Національної поліції, якщо інше не передбачено цим Законом.
Уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:
1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Пунктом 46 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (Порядок №302) передбачено, що заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи: 1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта); 2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); 6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтвердграційної служби України в Хмельницькій області надійшло звернення (заява) від позивача з проханням, в зв'язку із втратою паспорта видати йому новий паспорт громадянина України у формі книжечки.
Відповідно до п. 24 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Наказом МВС України від 06 червня 2019 року №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (Тимчасовий порядок), який є чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п.1 розділу VI Тимчасового порядку для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає: 1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку; 2) рішення суду; 3) заяву; 4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта); 6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Для оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, рішення суду не подається, якщо паспорт, який було втрачено/викрадено оформлювався на підставі рішення суду.
У п.1 розділу ІХ Тимчасового порядку також наведено підстави для відмови в оформленні або видачі паспорта, зокрема, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови.
Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).
Встановлено, що позивач до заяви від 10.11.2023 додав копію паспорта громадянина України, копію заяви про втрату документа, фотокопію доручення на ім'я ОСОБА_2 , фотокартки (3,5х4,5мм).
Колегія суддів зазначає, що листом від 28.11.2023 №А-141/6/6802-23/6833.37.3/197-23 відповідач роз'яснив порядок видачі паспорта замість втраченого та повідомив про перелік документів, які позивачу необхідно подати для видачі паспорта.
При цьому, до вказаної вище заяви не додано платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати.
Отже, позивач не надав усього переліку документів для видачі паспорта замість втраченого.
Крім того, оцінюючи вищевикладені правові норми, які регулюють вказані правовідносини, суд апеляційної зазначає, що подання заяви до органу міграційної служби про видачу паспорта передбачає особисте звернення громадянина. Тимчасовий порядок №456 та Порядок №302 не передбачають винятків та можливості звернення із заявою про видачу паспорта та видачу паспорта громадянина України іншій особі, яка представляє заявника за довіреністю.
Таким чином, якщо повнолітня особа бажає отримати паспорт, то ніхто, окрім неї особисто, не може звернутися до підрозділу міграційної служби, адже під час видачі документа його власник проходить повторно процедуру ідентифікації особи.
Отже звернення особи за видачею паспорта та його отримання вимагає особистої участі особи, яка бажає отримати паспорт громадянина України.
Щодо посилання позивача на необхідність застосування до спірних правовідносин правових висновків Верховного Суду наведених постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17 колегія суддів зазначає таке.
Так, предметом спору у справі №806/3265/17 були вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення № 2503-ХІІ.
Водночас, у даній справі відповідач не відмовляв позивачу у видачі паспорту у вигляді книжечки з підстав ненадання особою згоди на обробку персональних даних. Відповідь відповідача стосувалася того, що позивач звернувся про видачу паспорта до відповідача у невстановлений спосіб, через що йому було роз'яснено порядок звернення та необхідність подання передбачених законодавством документів.
Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що обставини справи №806/3265/17 відрізняються від обставин даної справи. Так, у справі №806/3265/17 особа, яка бажає отримати паспорт громадянина, особисто звернулась до органів міграційної служби з вимогами про оформлення та видачу паспорта громадянина України, проте у даній справі, що розглядається, всі вказані вище дії виконує представник ОСОБА_1 , що суперечить порядку оформлення паспорту у вигляді книжечки, визначеному чинним законодавством України.
До того ж суд апеляційної інстанції враховує, що оформлення паспорта громадянина України передбачає особисту участь особи, яка бажає отримати вказаний документ.
Оцінюючи вище наведене, апеляційний суд дійшов висновку, що позивачем не подано усіх документів для видачі паспорта замість втраченого, а відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі та в межах наданих повноважень.
Отже, висновки суду першої інстанції по суті спору не відповідають встановленим у справі обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Ватаманюк Р.В. Капустинський М.М.