15 листопада 2024 року справа № 580/3621/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмови і зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.12.2019 виплати пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 року по справі № 580/3621/22;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про виконання рішення суду Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 року по справі № 580/3621/22 щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
Заява мотивована тим, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22, яке набрало законної сили 18.10.2022, відповідач провів перерахунок пенсії з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром. Відповідач в повній мірі виконав рішення та здійснив нарахування пенсії в сумі 32013,15 грн, проте виплату обмежив сумою 23610,00 грн. Крім того, позивач отримав виконавчий лист та звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), головним державним виконавцем якого винесена постанова про відкриття виконавчого провадження від 31.05.2024 ВП № 75190029. Разом з тим, постановою від 04.10.2024 державний виконавець закінчив виконавче провадження на підставі п. 11 частини 1 статті 39 Закону України “Про виконавче провадження» та зазначив, що державним виконавцем вчинено ряд заходів з метою виконання судового рішення, проте боржником відповідне рішення не виконане, окрім того рішення не може бути виконане без участі боржника.
Представник відповідача подав заперечення на заяву, в якому просить відмовити у її задоволенні зазначивши, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії з 01.12.2019 становить 22870,78 грн. Пенсію у перерахованому розмірі ОСОБА_1 отримує із листопада 2022 року. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.12.2019 до 31.10.2022 становить 167227,30 грн. При цьому вказав, що виплата позивачу нарахованої доплати пенсії в сумі 167227,30 грн на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Також представник зазначив, що фактична невиплата нарахованої доплати пенсії позивачу зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником у яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості, що жодним чином не може свідчити про намір ухилитися від виконання судового рішення чи умисного невиконання або про бездіяльність Головного управління при виконанні рішення суду.
Крім того, вказав, що Головним управлінням здійснено усіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22, зокрема: проведено перерахунок пенсії; рішення суду включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Враховуючи вищезазначене, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 в адміністративній справі № 580/3621/22 за позовом ОСОБА_1 Головним управлінням виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду.
Додатково зауважив на необхідності врахування запровадженого в Україні воєнного стану.
Відповідно до частин 1, 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню, зокрема, в порядку письмового провадження.
Враховуючи наведене, матеріали справи, заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про можливість розгляду поданої заяви в порядку письмового провадження.
Суд з'ясував, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі № 580/8797/21 відповідач здійснив перерахунок позивачеві пенсії на підставі довідки державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 28.05.2021 № 33/44/1-С-1269/08-1637 та обмежив максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, що втратили працездатність.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром.
Листом від 20.07.2022 № 3731-4148/С-02/8-2300/22 відповідач повідомив позивачеві, що Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» визначено обмеження розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, зокрема для осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тому розмір пенсії позивача становить 19340,00 грн.
Рішенням від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22, яке набрало законної сили 18.10.2022, Черкаський окружний адміністративний суд позов ОСОБА_1 задовольнив частково:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з її обмеженням максимальним розміром.
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 28.10.2022, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 та нарахував її в загальному розмірі та до виплати 22870,78 грн.
Разом з тим, у 2024 році відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з 01.06.2024 (протокол перерахунку пенсії від 06.06.2024), нарахував пенсію з усіма доплатами та надбавками в загальній сумі 32013,15 грн, проте виплату обмежив максимальним розміром - 23610 грн.
Позивач вважає такі дії протиправними, а тому звернувся із заявою в порядку ст. 383 КАС України.
Під час вирішення заяви по суті, суд зазначає, що відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.
Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.
Ухвалюючи рішення від 16.09.2024 у справі № 580/3621/22 Черкаський окружний адміністративний суд вказав на неможливість обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, оскільки чинне на час ухвалення рішення пенсійне законодавство не передбачало можливості такого обмеження.
Так, згідно з частиною 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній, станом на час призначення позивачеві пенсії), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п. 2.3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Конституційний Суд України, керуючись частиною третьою статті 61 Закону України “Про Конституційний Суд України», вважає, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, згідно з якими “максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Приписами п.п. 1, 2 резолютивної частини вказаного рішення, вирішено визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 20.12.2016 втратили чинність, оскільки є неконституційними.
При цьому суд звертає увагу, що в силу положень Кодексу адміністративного судочинства України суд не має повноважень приймати рішення на майбутнє (в спірних правовідносинах із застосуванням таких слів і словосполучень як “нараховувати» та “виплачувати в подальшому», чи інших схожих за змістом слів і словосполучень), однак вказане ніяким чином не дозволяє відповідачу встановлювати за наслідком подальшого перерахунку обмеження розміру пенсії за встановленої судом обставини протиправності дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Суд звертає увагу, що станом на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.06.2024 чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить.
Таким чином, з огляду на правовий статус Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, як суб'єкта владних повноважень по відношенню до позивача, як громадянина України, який за наслідками судового захисту вправі очікувати на своєчасне та у повному обсязі поновлення порушених прав збоку державних органів, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно визначив до виплати пенсію позивача в розмірі 23610 грн після її перерахунку з 01.06.2024.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.06.2024 виплати пенсії максимальним розміром є протиправними.
Вимогу позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.12.2019 виплати пенсії максимальним розміром суд вважає необґрунтованою, адже згідно протоколу перерахунку пенсії від 28.10.2022 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на виконання рішення суду і нарахував її в загальному розмірі та до виплати 22870,78 грн, тобто без будь-якого обмеження.
Тому суд вважає, що в цьому випадку наявні підстави визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження позивачу з 01.06.2024 виплати пенсії максимальним розміром.
Згідно з ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 249 КАС України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ч. 5 ст. 249 КАС України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
З огляду на наведене, наявні підстави зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести виплату позивачеві з 01.06.2024 пенсії без обмеження максимальним розміром, а також направити відповідачеві окрему ухвалу для вчинення дій з виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 249, 256, 294, 297, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.06.2024 виплати пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2024 виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
У задоволенні іншої частини вимог заяви відмовити.
Ухвалу направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області для вчинення дій з виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.09.2022 у справі № 580/3621/22.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомити Черкаський окружний адміністративний суд про результати вжитих заходів протягом одного місяця після отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана 15.11.2024.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК