Рішення від 12.11.2024 по справі 440/11784/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/11784/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради про:

- визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради від 10.07.2024 про відмову у призначенні компенсації ОСОБА_1 , як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;

- зобов'язання Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.06.2024 про призначення і виплату компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 звернулася до Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради з заявою про призначення компенсації з догляду фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, з доданими документами згідно вимог чинного законодавства. Однак отримала рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради від 10.07.2024 про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, яким позивачу було відмовлено у призначенні відповідної компенсації. Позивач не погодилася з вищенаведеним рішенням, вважає його необґрунтованим, прийнятим усупереч нормам чинного законодавства України та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 03.10.2024 позовну заяву залишено без руху.

07.10.2024 позивачем надано до суду квитанцію про сплату судового збору.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, у визначений судом строк такого відзиву до суду не подав.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 від 15.06.2024.

Згідно довідки МСЕ №170419 встановлено першу групу інвалідності з дитинства по зору з 03.11.1994 безстроково.

Відповідно до довідки ЛКК КП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Полтавської міської ради" №740 від 25.07.2024 ОСОБА_2 за станом здоров'я потребує стороннього догляду.

Згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.09.2014 про призначення допомоги, ОСОБА_1 призначено з 29.08.2014 по 20.03.2038 допомогу по догляду за інвалідом І групи ОСОБА_2 .

21.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради із заявою про призначення компенсації з догляду фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, з доданими документами згідно вимог чинного законодавства.

Рішенням Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради від 10.07.2024 про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, позивачу відмовлено у призначенні відповідної компенсації.

За висновками, викладеними у рішенні про призначення / перерахунку компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 10.07.2024, ОСОБА_1 не має права на компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Сума балів індивідуальних потреб від 63 і вище.

Як вбачається з листа Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради від 22.07.2024 №С02.1-16/768, ОСОБА_2 повідомлено, що за результатами комплексного визначення його індивідуальних потреб районною комісією по визначенню ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг встановлено, що ОСОБА_2 за станом здоров'я згідно шкали оцінки можливості виконання елементарних та складних дій відповідаєте 3 групі рухової активності, сума балів становить 77. Відповідно до внесених змін до Порядку, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів станови більше ніж 62 бали, особа не потребує надання соціальних послуг з догляду, якщо сума балів становить від 0 до 62 балів - потребує.

Позивач, не погоджуючись із рішенням Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради від 10.07.2024 про відмову у призначенні компенсації ОСОБА_1 , як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, звернулася до суду з позовом у цій справі.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з п.17 ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 за № 2671-VIII (далі також - Закон № 2671-VIII) соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.6 ст.13 Закону № 2671-VIII фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю І групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

Разом з цим ч.7 ст.13 Закону № 2671-VIII передбачено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та обслуговуватися, встановлений Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020, №859 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" (далі - Порядок №859).

Згідно з п.2 Порядку №859 компенсація не призначається:

1) фізичним особам, які надають соціальні послуги особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують:

соціальні послуги з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду;

виплати на догляд відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (крім осіб з інвалідністю з дитинства І групи);

2) фізичним особам, які надають соціальні послуги та отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу";

3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.

Для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку (п.6 Порядку № 859).

Відповідно до приписів п.14 Порядку № 859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Згідно з абз.1 п.7 Порядку № 859 призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів, зокрема, висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання зазначених приписів чинного законодавства позивачем до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради надано всі необхідні документи, які передбачені п.7 Порядку №859 для отримання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, що відповідачем не заперечується.

Однак відповідачем відмовлено позивачу у призначенні компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі.

При прийнятті такого рішення відповідач зазначив, що за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб ОСОБА_2 сума балів становить 63 і вище.

Проте висновком ЛКК №740 від 25.07.2024, ОСОБА_2 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України №407 від 09.03.2021 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я» затверджено форму первинної облікової документації №080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» та інструкцію щодо її заповнення.

Згідно з Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації №080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» висновок надається закладами охорони здоров'я усіх рівнів надання медичної допомоги (п.2).

Висновок надається особі або законному представнику особи, яка потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року за №859.

Висновок призначений для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської, міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, або до структурного підрозділу, що визначений договором про співробітництво територіальних громад для вирішення питання призначення особі соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (пункт 9).

Відповідно до пункту 11 Інструкції особам, яким встановлено інвалідність безстроково, висновок видається безстроково.

Таким чином, рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради від 10.07.2024 про відмову у призначенні компенсації ОСОБА_1 , як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, не ґрунтується на вимогах закону, оскільки оскаржуване рішення не містить інформації, яким чином відповідач дійшов висновку, що останній не має права на соціальну послугу, оскільки матеріали справи містять висновок ЛКК про те, що ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду.

Зважаючи на наведені обставини у їх сукупності, суд прийшов до висновку про невідповідність рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради від 10.07.2024 про відмову у призначенні компенсації ОСОБА_1 , як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень в контексті ч.2 ст.2 КАС України, з огляду на що таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Оцінка правомірності відмови у призначенні компенсації стосувалася лише тих мотивів, які наведені відповідачем у рішенні від 10.07.2024 про відмову у призначенні позивачу компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, і під час судового розгляду не встановлено у повній мірі, чи ці мотиви є вичерпними і чи дотримано позивачем усіх інших умов для призначення такої компенсації.

Вказані дії належать до повноважень відповідача і суд позбавлений можливості за таких умов вирішувати питання про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, відповідно до Порядку №859.

З огляду на викладене у спірних правовідносинах належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 21.06.2024 про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, (із доданими до неї документами) та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваної відмови не доведена, а його доводи суд відхиляє з вищенаведених мотивів.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради (вул.Івана Мазепи,буд.30,Полтава,Полтавська область,36040, код ЄДРПОУ 05384695) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 10.07.2024 про відмову у призначенні компенсації ОСОБА_1 , як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Зобов'язати Виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.06.2024 про призначення і виплату компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва