13 листопада 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/6603/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/6603/24 за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування припису, зобов'язання вчинити певні дії,
31.05.2024 адвокат Сотник Ірина Леонідівна, здійснюючи представництво інтересів Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (надалі - ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"), засобами системи "Електронний суд" звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом, що заявлений до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - ГУ Держпрожспоживслужби), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати припис відповідача №2 від 01.05.2024, складений за результатами проведення 26.04.2024 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання cуб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.
Підставою звернення до суду з цим позовом є переконання позивача про помилковість висновку відповідача щодо порушення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" прав споживача в частині нарахування плати за постачання теплової енергії за тарифом "для потреб інших споживачів (крім населення)" до нежитлового приміщення магазину, що вбудовано-прибудований у житловий будинок за адресою: вул. Докучаєва, 10 у м. Полтаві, власником 1/625 якого є ОСОБА_1 . З огляду на це представник позивача стверджує про протиправність вимоги щодо здійснення перерахунку вартості наданої послуги з постачання теплової енергії до цього нежитлового приміщення відповідно до тарифу "для потреб населення". Зауважує, що відповідачем у графі акту перевірки "Вимоги законодавства, які було порушено, із зазначенням відповідних статей (частин, пунктів, абзаців тощо)" частини "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту перевірки містяться лише загальні норми, а саме: Закон №2189, рішення Полтавської обласної ради про встановлення тарифу для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" №477 від 30.09.2022, №669 від 28.07.2023, №687 від 26.09.2023 без вказівки на конкретні частини, пункти, абзаци зазначених нормативних актів, порушення яких допущено з боку позивача. Додає, що акт перевірки не був вручений уповноваженій особі, що позбавило позивача внести свої пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки. Наголошує на тому, що тарифи, які встановлювалися Полтавською обласною радою для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", які діяли протягом періоду, за який проводилася позапланова перевірка, протиправними та нечинними не визнавалися, а тому є обов'язковими до застосування.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 18.06.2024 заперечення ОСОБА_1 щодо розгляду за правилами спрощеного позовного провадження справи залишено без задоволення.
19.06.2024 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, за змістом яких ОСОБА_1 просить суд задовольнити припис ГУ Держпродспоживслужби. Обґрунтовуючи правомірність припису відповідача, ОСОБА_1 вказує на обставини надання йому послуг з теплопостачання на дискримінаційних умовах, що суперечить положенням Закону України "Про житлово-комунальні послуги", умовам Договору про надання таких послуг. Зауважує, що розподіл споживачів згідно з листом НКРЕКП від 18.03.2015 №2450/15/61-15 на категорії "населення", "бюджетні організації", "релігійні організації", "інші (крім населення)" суперечить термінам, визначеним Законом України "Про житлово-комунальні послуги", яким споживачів розділено лише на індивідуальних та колективних. Наголошує на тому, що постанова Полтавської обласної ради про встановлення тарифів на послуги з теплопостачання суперечить положенням Закону України "Про житлово-комунальні послуги" в частині визначення категорій споживачів та носить дискримінаційний характер щодо цін на послуги для споживачів (в частині встановлення двоставкового тарифу) (а.с. 171-174).
Ухвалою суду від 20.06.2024 клопотання ОСОБА_1 про перехід до розгляду за правилами загального позовного провадження справи повернуто заявнику без розгляду.
21.02.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач, заперечивши проти задоволення позову, обстоює позицію правомірності оскарженого припису. При цьому зазначає, що за погодженням Держпродспоживслужби наказом ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області від 15.04.2024 №451-ОД було призначено проведення позапланової перевірки ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", в ході якої встановлено, що нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, здійснюється ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за тарифом "для потреб інших споживачів (крім населення)", оскільки приміщення, що складає 1/625 частину житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином, розташованим за адресою: м. Полтава, вул. Докучаєва, 10, є нежитловим. Водночас Закон України "Про житлово-комунальні послуги" передбачає лише дві категорії споживачів - індивідуальні та колективні. Інших критеріїв розмежування споживачів Законом не визначено, зокрема в залежності від наявності статусу приміщення житлового чи нежитлового. Щодо незгоди позивача з формою акту перевірки зазначив, що форма акту є уніфікованою та відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 29.01.2020 №94 (а.с. 178-182).
У відповіді на відзив представник позивача навела доводи аналогічні тим, що наведені у позовній заяві. Додала, що відповідачем у відзиві взагалі не спростовано порушення вимог ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині невручення в останній день позапланового заходу акта перевірки, що позбавило позивача можливості надати свої зауваження або заперечення. До того ж відповідачем проігноровано обставину, що зазначена в адміністративному позові з приводу переліку питань, які перевірялись під час перевірки, та по яким в акті зроблено відповідні позначки. Незважаючи на те, що актом перевірки (форма якого є уніфікованою) зафіксовано додержання вимог законодавства ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з поставлених питань, що виключає можливість виявлення порушень, відповідачем не наведено обґрунтувань, які слугували підставою для винесення оскаржуваного припису (а.с. 211-213).
Правом на подачу заперечень на відповідь на відзив відповідач не скористався.
Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється судом в порядку спрощеного позовного провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Як встановлено судом, до ГУ Держпрожспоживслужби надійшла скарга гр. ОСОБА_1 щодо можливого порушення прав споживача з боку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" (а.с. 186-187).
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розглянула лист ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 27.03.2024 №Вих-01-27/07.2/1530 та відповідно до вимог абзацу 5 частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" та наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 №191 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг" надала погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині додержання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" законодавства про захист прав споживачів (а.с. 192).
Відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби від 15.04.2024 №451-ОД та направлення від 15.04.2024 №303 про проведення позапланової перевірки (зворот а.с. 192 - а.с. 193) співробітниками ГУ Держпродспоживслужби у період з 15.04.2024 по 26.04.2024 було проведено позапланову перевірку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030) в частині додержання вимог законодавства про захист прав споживачів, за наслідками якої складено акт №000002 від 26.04.2024 (а.с. 15-69, 72).
В ході перевірки встановлено та зафіксовано в акті обставини порушення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги", рішень Полтавської обласної ради про встановлення тарифу для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" №477 від 30.09.2022, №669 від 28.07.2023, №687 від 26.09.2023, що полягають у наступному.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є виконавцем комунальних послуг з постачання теплової енергії у м. Полтаві.
Громадянину ОСОБА_1 у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності нежитлове приміщення, що розташоване на 1 поверсі. Відповідно до умов договору купівлі-продажу від 24.06.2004 та технічного паспорту на нежитлове приміщення ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, що складає 1/625 частину житлового будинку із вбудовано-прибудованим магазином, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до Закону.
Рішеннями Полтавської обласної ради про встановлення тарифу для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" №477 від 30.09.2022, №669 від 28.07.2023, №687 від 26.09.2023 встановлені тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для наступних категорій споживачів:
- для потреб населення;
- для потреб бюджетних установ;
- для потреб інших споживачів (крім населення);
- для потреб релігійних організацій.
Нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності здійснюється ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за тарифом для потреб інших споживачів (крім населення).
Посилаючись на норми пунктів 6, 9, 13 частини 1 статті 1, статті 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ГУ Держпродспоживслужби в акті перевірки вказує, що Законом України "Про житлово-комунальні послуги" виділені лише дві категорії споживачів - індивідуальні та колективні. Інших критеріїв розмежування споживачів не визначено. Підставою віднесення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" споживача ОСОБА_1 до категорії "інші споживачі" є той факт, що належне йому приміщення складає 1/625 частину житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , є нежитловим. Проте, у Законі України "Про житлово-комунальні послуги" фігурує поняття "нерухоме майно", але не передбачено визначення критеріїв розмежування споживачів в залежності від наявності статусу приміщення житлового чи нежитлового.
З огляду на це, за висновком ГУ Держпродспоживслужби, відсутні підстави для нарахування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" плати за послугу з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності за тарифом для потреб інших споживачів (крім населення).
Акт перевірки від 26.04.2024 №000002 направлений на адресу ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" листом від 26.04.2024 №Вих-01-27/07.2/2460 (а.с. 71).
На підставі висновків акту перевірки ГУ Держпродспоживслужби було винесено припис №2 від 01.05.2024 (а.с. 77-78), яким зобов'язано в 15-денний термін з дня отримання припису усунути наступні порушення, що зазначені в акті перевірки:
- здійснити перерахунок вартості наданої послуги з постачання теплової енергії гр. ОСОБА_1 щодо належного йому на праві приватної власності приміщення, що складає 1/625 частину житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином, за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.12.2021 по 30.04.2024, відповідно до тарифу "для потреб населення";
- у подальшому проводити нарахування вартості послуги з постачання теплової енергії гр. ОСОБА_1 щодо належного йому на праві приватної власності приміщення, що складає 1/625 частину житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином, за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до тарифу "для потреб населення".
Не погодившись із правомірністю даного припису, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (надалі - Закон №2189-VIII).
Предметом регулювання цього Закону, відповідно до ч. 1 ст. 2, є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
При цьому, за умовою ч. 3 ст. 2, норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №2189-VIII, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, у тому числі шляхом установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання фіксованих цін.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що державне регулювання діяльності у сфері теплопостачання провадиться, зокрема, у формі регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат.
За приписами статті 13 Закону України "Про теплопостачання", до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Відповідно до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Відповідно до Статуту ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" засновником Підприємства є Полтавська обласна рада, власником - територіальні громади сіл, селищ, міст Полтавської області в особі Полтавської обласної ради. Підприємство підзвітне та підконтрольне Полтавській обласній раді. Основними напрямками діяльності Підприємства є, крім іншого, забезпечення тепловою енергією для потреб опалення та приготування гарячої води житлового фонду, комунально-побутових та інших об'єктів (а.с. 143-155).
ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" здійснює ліцензовану господарську діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на підставі ліцензій: 1) виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії); 2) транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами; 3) постачання теплової енергії, які були переоформлені на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №739 від 06.06.2017, та одночасно є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
У відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", абз. 6 - 9 ст. 13 ст. 20 Закону України "Про теплопостачання", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, Полтавською обласною радою свого часу приймалися:
на пленарному засіданні 7 позачергової сесії 8 скликання - рішення від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", яким встановлено ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", у тому числі тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01.11.2021 (а.с. 90-93);
на пленарному засіданні 8 позачергової сесії 8 скликання - рішення від 09.12.2021 №326 "Про коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" для категорій споживачів "інші споживачі (крім населення)" та "релігійні організації", яким встановлено скориговані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для категорій споживачів "інші споживачі (крім населення)" та "релігійні організації" шляхом внесення змін до рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 №286 (а.с. 94-97);
на пленарному засіданні 16 позачергової сесії 8 скликання - рішення від 30.09.2022 №477 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", яким встановлено ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", у тому числі тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, та двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01.10.2022 (а.с. 98-105);
на пленарному засіданні 25 позачергової сесії 8 скликання - рішення №669 від 28.07.2023 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", яким встановлено ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", у тому числі тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1, та двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2 та введено їх в дію з 01.10.2023 (а.с. 106-117);
на пленарному засіданні 26 позачергової сесії 8 скликання - рішення №687 від 26.09.2023 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 року №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", яким внесено зміни до рішення пленарного засідання двадцять п'ятої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (а.с. 118-125).
На підставі цих рішень для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Полтавською обласною радою встановлювались двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії для наступних категорій споживачів:
для потреб населення;
для потреб бюджетних установ;
для потреб інших споживачів (крім населення);
для потреб релігійних організацій.
Як встановлено позаплановою перевіркою, громадянину ОСОБА_1 в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності нежитлове приміщення, що складає 1/625 частину житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином, розташоване на 1 поверсі, набуте ним на підставі договору купівлі-продажу від 24.06.2004, посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу 25.06.2004, зареєстрованого в реєстрі за №5777 (а.с. 135-136).
Нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, здійснюється ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за тарифом для потреб інших споживачів (крім населення).
Відповідач вважає, що в Законі України "Про житлово-комунальні послуги" виділені лише дві категорії споживачів - індивідуальні та колективні. Інших критеріїв розмежування споживачів не визначено. У Законі фігурує поняття "нерухомого майна", але не передбачено визначення критеріїв розмежування споживачів в залежності від наявності статусу приміщення житлового чи нежитлового, з огляду на що відповідач робить висновок про те, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не мало законних підстав нараховувати плату за послугу з постачання теплової енергії у нежитлове приміщення, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, за тарифом для потреб інших споживачів (крім населення).
Однак суд з такими висновками відповідача погодитись не може з наступних підстав.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" Кабінет Міністрів України своєю постановою №869 від 01.06.2011 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги" затвердив Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, який застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках затверджено (надалі - Порядок № 869).
У відповідності до п. 55 Порядку №869, для формування двоставкових тарифів на теплову енергію теплове навантаження об'єктів теплоспоживання в розрізі категорій споживачів (із зазначенням величини теплового навантаження на систему опалення споживачів, які користуються централізованим опаленням, споживачів, які відмовилися від централізованого опалення та постачання гарячої води, систему опалення місць загального користування та теплового навантаження на постачання гарячої води) визначається за показниками типових та/або індивідуальних проектів, за якими збудовані такі об'єкти (у разі зміни вихідних даних проектів, зокрема під час переходу частини споживачів на автономне опалення, зміни призначення приміщень навантаження повинні бути підтверджені уповноваженою установою).
Згідно з п. 91 Порядку №869, розрахунок двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії проводиться окремо для кожної категорії споживачів (за їх наявності).
За приписами п. 85 Порядку №869, примірна форма вихідних даних та техніко-економічні показники, необхідні для розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію та, відповідно, послуги з постачання теплової енергії, затверджуються Мінінфраструктури. Такі форми вихідних даних та техніко-економічні показники в розрізі категорій споживачів передбачені примірними формами наведеними в додатках до Порядку №239.
Як пояснює у позовній заяві представник позивача, диференціація тарифів за окремими категоріями споживачів необхідна для визначення тарифів на підставі економічно обґрунтованого розподілу витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії для кожної категорії споживачів.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", статті 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕП), своєю постановою від 18.02.2020 №416 затвердила Порядок формування тарифів на послугу з постачання теплової енергії (надалі - Порядок № 416).
Цей Порядок визначає механізм формування тарифів на послугу з постачання теплової енергії для суб'єктів господарювання, які є ліцензіатами НКРЕКП з постачання теплової енергії та надають або мають намір надавати послугу з постачання теплової енергії.
Цей Порядок застосовується під час встановлення НКРЕКП тарифів на послугу з постачання теплової енергії для суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, зазначених у пункті 1.1 цієї глави, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.
Відповідно до п. 1.4 Порядку №416, тарифи формуються для таких категорій споживачів:
населення;
бюджетні установи;
інші споживачі;
релігійні організації.
Таким чином, саме Порядком №416, прийнятим на виконання, у т.ч. Закону України "Про житлово-комунальні послуги", здійснено розподіл споживачів на категорії, однією з яких є інші споживачі.
У подальшому, постановою НКРЕКП від 07.07.2021 №1085 було затверджено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №308, внаслідок чого право на встановлення тарифів для теплопостачальних організацій перейшло до органів місцевого самоврядування, у спірному випадку - до Полтавської обласної ради.
Як вже встановлено судом вище, Полтавською обласною радою свого часу були прийняті рішення від 21.10.2021 №286 з урахуванням змін, внесених рішенням від 09.12.2021 №32, рішення від 30.09.2022 №477, від 28.07.2023 №669 з урахуванням змін, внесених рішенням від 26.09.2023 №687, якими для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" встановлено тарифи, що діяли протягом спірного періоду, за який проводилась перевірка, тобто з 01.12.2021 по 30.04.2024.
Такими рішеннями були встановлені тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для наступних категорій споживачів:
для потреб населення;
для потреб бюджетних установ;
для потреб інших споживачів (крім населення);
для потреб релігійних організацій.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Аналогічно частиною першою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Вищевказані рішення Полтавської обласної ради про встановлення тарифів протиправними та нечинними не визнавалися, а такі рішення є обов'язковими до застосування всіма споживачами теплової енергії на території Полтавської області, у т.ч. і для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", як постачальника послуг теплової енергії.
Таким чином, формуючи двоставкові тарифи, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на виконання рішень обласної ради, залежно від типу підключення будівель до системи теплопостачання за категоріями споживачів "населення", "бюджетні установи", "інші споживачі (крім населення)", "релігійні організації" діяло у точній відповідності до вимог законів України "Про теплопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", Порядку №869 та Порядку №416.
Надаючи оцінку на предмет правомірності діям позивача в частині віднесення належного ОСОБА_1 нежитлового приміщення у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , до категорії споживачів "для потреб інших споживачів (крім населення)", суд виходить з такого.
Розглядаючи звернення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, НКРЕКП 18.03.2015 надала роз'яснення за №2450/15/61-15 (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/vl450874-15#Text), в якому з приводу питання оплати житлово-комунальних послуг за тарифами для населення зазначила, що згідно зі ст. 379 ЦК України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них, за умови їх використання виключно для постійного проживання. Отже, оплату за теплову енергію та житлово-комунальні послуги за тарифами «для населення» здійснюють власники/користувачі житлового будинку, квартири, інших приміщень, призначених та придатних для постійного проживання в них, за умови їх використання виключно для постійного проживання.
Оплату за послуги з постачання теплової енергії за тарифами "для бюджетних установ" здійснюють такі установи, які підпадають під ознаки статті 2 Бюджетного кодексу України та відповідають належній структурі ознаки, а підтвердженням статусу "бюджетна установа" може бути витяг з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Усі інші особи, які не підпадають під зазначені вище категорії, здійснюють оплату за послугу з постачання теплової енергії за тарифами для "інших споживачів".
Зважаючи на те, що формування тарифів за категоріями споживачів запроваджено Порядком №416, який затверджений відповідною постановою НКРЕП, то й роз'яснення щодо змісту термінів, вжитих у тексті даного нормативно-правового акту, може надавати НКРЕП.
Саме тому суд приймає до уваги роз'яснення, що приведені у листі НКРЕКП від 18.03.2015 за №2450/15/61-15, зокрема, щодо визначення категорії "інших споживачів", до числа яких у контексті наданих роз'яснень відноситься нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
За таких обставин нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії до вказаного нежитлового приміщення, правомірно здійснюється ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за тарифом для потреб інших споживачів (крім населення).
З огляду на вищевикладене висновки позапланової перевірки з цього ж приводу протилежного змісту суд визнає необґрунтованими і такими, що порушують законні права позивача.
За встановлених фактичних обставин справи та нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, суд визнає протиправним припис ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 01.05.2024 №2, у зв'язку з чим скасовує його.
Доводи ж позивача з приводу того, що акт перевірки не був вручений за наслідками проведеного заходу державного нагляду (контролю), що позбавило можливості ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" надати свої заперечення, суд визнає такими, що не заслуговують на увагу, оскільки вказані позивачем обставини не позбавили його права на судовий захист, яким він зміг безперешкодно скористатися в рамках даного судового провадження.
Відтак заявлений позов слід задовольнити у повному обсязі у спосіб, обраний позивачем.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3028,00 грн слід відшкодувати на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" у справі №440/6603/24 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №2 від 01.05.2024 до акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 26.04.2024 №2.
Стягнути на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Позивач: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030; вул. Польська, 2-А, м. Полтава, 36008).
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40358617; вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020).
Третя особа: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун