Рішення від 13.11.2024 по справі 440/9402/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/9402/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /надалі - відповідач/ про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №17 про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти і корми від 16 квітня 2024 року №17 та закриття справи /а.с. 1-11/.

Позов обґрунтований тим, що постанова про накладення штрафу від 16 квітня 2024 року №17 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем здійснено позаплановий захід державного контролю за відсутності правових підстав, зокрема було надано посвідчення (направлення) на проведення планового (позапланового) заходу державного контролю, в якому не зазначено реквізити (номер та дата), та посадові особи відповідача вийшли на проведення заходу державного контролю без наявності документів на підтвердження повноважень. Крім того, протокол №001495 від 29 березня 2024 року складений та підписаний особою, яка позбавлена права вчиняти юридично значимі дії від імені відповідача. В період дії воєнного стану припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю). Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області створене та діє поза правовим полем. Також Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області не погоджено проведення позапланової перевірки позивача з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, що суперечить законодавству України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, а також витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 43-50/ зазначив, що Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області, як територіальному органу Держпродспоживслужби, надано повноваження на здійснення державного нагляду (контролю) за перевіркою характеристик продукції відповідно до положень Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, та Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 року № 160. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" від 13 березня 2022 року №303 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03 січня 2023 року № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2023 року під № 33/39089, підставою для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин на період воєнного стану, може бути звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Таким чином, на період дії воєнного стану позаплановий захід державного контролю здійснюється без отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу. На підставі скарги фізичної особи ОСОБА_2 № ЗВГ-86/24 від 05 березня 2024 року згідно наказу № 291-ОД від 13 березня 2024 року та посвідчення (направлення) на проведення перевірки № 183 від 13 березня 2024 року у період з 13 березня 2024 року по 15 березня 2024 року посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) позивача за адресою: 38400, Полтавська область, Полтавський район, м. Решетилівка, вул. Старокиївська, буд. 8. Уповноваженій особі позивача - ОСОБА_3 було пред'явлено службове посвідчення, а також останнім було отримано посвідчення (направлення) на проведення позапланового заходу, після чого працівникам Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області було повідомлено про недопуск до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю). З метою фіксації факту недопуску на місце проведення заходу за номером “ 102» здійснено виклик співробітників Національної поліції України та складено Акт № 61 від 14 березня 2024 року щодо неможливості здійснення заходу державного нагляду (контролю), а підставою недопуску посадових осіб зазначено: “представники юр. особи ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській обл. не мають повноважень. Відсутня довіреність на представлення». 16 квітня 2024 року посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено постанову № 17 за порушення позивачем вимог, передбачених пунктом 8 частини другої статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», абзацами 2, 3 статті 11 Закону №877-V, пунктом 1 частини першої статті 16 Закону № 2042-VIII.

У відповіді на відзив /а.с. 75-83/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача та наявність підстав для задоволення позову, оскільки у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення державного нагляду (контролю).

У запереченнях на відповідь на відзив /а.с. 88-89/ відповідач зазначив про безпідставність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позову.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

До Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшла скарга ОСОБА_2 від 05 березня 2024 року (вх. №ЗВГ-86/24 від 05 березня 2024 року) /а.с. 54/.

Наказом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № 291-ОД від 13 березня 2024 року /а.с. 54-зворот - 55/ відповідно до Законів України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції», “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (зі змінами), наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03 січня 2023 року №5 “Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин на період воєнного стану» (зі змінами) та на підставі звернення фізичної особи ОСОБА_2 №ЗВГ- 86/24 від 05 березня 2024 року, наказано:

1. для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері безпечності харчових продуктів створити комісію у складі: ОСОБА_4 - заступника начальника відділу безпечності харчових продуктів та кормів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області; ОСОБА_5 - начальника Полтавського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області; ОСОБА_6 - головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Полтавського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області;

2. Комісії, в межах повноважень, провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) 13 березня - 15 березня 2024 року із застосуванням засобів відеофіксації на потужності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ;

3. за результатами здійснення перевірки скласти акт про стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, в разі виявлення невідповідностей вжити відповідних заходів реагування.

На підставі вказаного наказу видано посвідчення (направлення) на проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин №183 від 13 березня 2024 року /а.с. 55-зворот - 56/, згідно якого на виконання наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 13 березня 2024 року №291-ОД у строк з 13 березня 2024 року до 15 березня 2024 року буде проведено позаплановий захід державного контролю у формі інспектування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Підстава для здійснення заходу: абзац п'ятий частини першої статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (зі змінами), наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03 січня 2023 року № 5 “Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин на період воєнного стану» (зі змінами), звернення фізичної особи №ЗВГ-86/24 від 05 березня 2024 року. Предмет здійснення заходу: дотримання вимог Законів України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції». Перелік питань, які є предметом, здійснення позапланового заходу державного контролю та необхідність яких стала, підставою для його проведення: загальні вимоги до операторів ринку: загальні вимоги до операторів ринку; загальні гігієнічні вимоги до потужностей, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів; загальні гігієнічні вимоги до приміщень, де обробляються або переробляються харчові продукти; загальні гігієнічні вимоги до транспортних засобів; загальні гігієнічні вимоги до обладнання та інвентарю, з яким контактують харчові продукти; загальні гігієнічні вимоги під час поводження з харчовими відходами (неїстівні субпродукти та інші залишки); загальні гігієнічні вимоги щодо постачання води; загальні вимоги до гігієни персоналу потужностей, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами; загальні гігієнічні вимоги до харчових продуктів; загальні гігієнічні вимоги до пакування та маркування харчових продуктів, включаючи первинне пакування; вимоги до запровадження процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках.

Копію вказаного посвідчення вручено ОСОБА_3 14 березня 2024 року, що підтверджується його підписом /а.с. 56/.

За результатами виходу для проведення позапланового заходу державного контролю у формі інспектування складено Акт, складений щодо неможливості здійснення заходу державного контролю стосовно дотримання оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин №61 від 14 березня 2024 року /а.с. 56-зворот - 57/, згідно якого посадові особи органу державного контролю при наявності уповноваженої особи ФОП ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , старшого поліцейського СРПП ОСОБА_7 установили факт неможливості здійснення уповноваженими посадовими особами Держпродспоживслужби позапланового заходу державного контролю у формі інспектування, який повинен був здійснюватися у строк з 13 березня 2024 року до 15 березня 2024 року відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 13 березня 2024 року №291-ОД, посвідчення (наплавлення) на проведення заходу державного контролю від 13 березня 2024 року №183. Причини неможливості здійснення заходу державного контролю: недопущення уповноважених посадових осіб Держпродспоживслужби (її територіального органу) до проведення заходу державного контролю. Фото- та відеоматеріали, зібрані під час заходу державного контролю, - наявні. Пояснення уповноваженої ним особи: “представники юр. особи ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області не мають повноважень. Відсутня довіреність на представлення інтересів юр. ос.» від 14 березня 2024 року. В графі “Керівник суб'єкта господарювання або уповноважена ним особа» зазначено: уповноважена особа ФОП ОСОБА_1 . Володимир Голуб та міститься його підпис.

29 березня 2024 року державним інспектором та державним ветеринарним інспектором - головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Полтавського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено протокол про порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я га благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми №001495 від 29 березня 2024 року /а.с. 58-59/, яким встановлено порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; адреса відповідної потужності: АДРЕСА_1 , пекарня з відділом громадського харчування та роздрібної торгівлі) 14 березня 2024 року о 15 годині 20 хвилин. Суть порушення: відмова в допуску посадових осіб територіального органу компетентного органу - державних інспекторів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, а саме: уповноважена особа фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - ОСОБА_3 відмовив в допуску посадових осіб Головного управління до здійснення заходу державного контролю на потужності пекарні з відділом громадського харчування та роздрібної торгівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з підстав, не передбачених законом (з пояснень ОСОБА_3 - відсутність повноважень інспекторів Головного управління Держпродспоживслужби, відсутність довіреності на представлення інтересів). З метою фіксації факту недопуску на місце проведення заходу за номером “102» було здійснено виклик співробітників Національної поліції України та складено акт щодо неможливості здійснення заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 14 березня 2024 року № 61. Один примірник акту вручений уповноваженій особі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , що засвідчено його особистим підписом.

Вказаний протокол надісланий ФОП ОСОБА_1 супровідним листом №Вих-01-27/19.1/1576 від 29 березня 2024 року на адресу реєстрації та адресу відповідної потужності рекомендованими поштовими відправленнями з повідомленням про вручення 29 березня 2024 року №0600904451441 та №0600904452278 /а.с. 60/.

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області направлено ФОП ОСОБА_1 повідомлення про розгляд справи про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми за №Вих-01-27/19.1/1680 від 03 квітня 2024 року /а.с. 60-зворот - 61/, в якому повідомлено, що розгляд справи щодо потужності закладу пекарні з відділом громадського харчування та роздрібної торгівлі фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до Протоколу про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми, складеного від 29 березня 2024 року №001495, про порушення вимог законодавчих актів - абзаців 2, 3 статті 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, пункту 1 частини першої статті 16 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 18 травня 2017 року № 2042-VIII, що відбудеться 16 квітня 2024 року о 11:30 в приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Вказане повідомлення надіслано ФОП ОСОБА_1 на адресу реєстрації та адресу відповідної потужності рекомендованими поштовими відправленнями з повідомленням про вручення 05 квітня 2024 року №38400012500700 та №38400012500719 /а.с. 61/.

16 квітня 2024 року за результатами розгляду матеріалів справи (протоколу №001496 від 29 березня 2024 року) начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято постанову № 17 про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми /а.с. 61-зворот - 63/, якою на фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі семи мінімальних заробітних плат у сумі 56000 гривень 00 копійок.

В обґрунтування вказаної постанови зазначено, що встановлена відмова в допуску посадових осіб територіального органу компетентного органу - Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, а саме: уповноважена особа фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - ОСОБА_3 відмовив в допуску посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до здійснення заходу державного контролю на потужності пекарні з відділом громадського харчування та роздрібної торгівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з підстав, непередбачених законом. Зі слів уповноваженої особи ФОН ОСОБА_1 - ОСОБА_3 державних інспекторів не було допущено до інспектування через відсутність у них довіреності на представлення інтересів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області. У зв'язку з цим, ОСОБА_3 стверджував, що у фахівців Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області відсутні повноваження державних інспекторів. З метою фіксації даного факту порушення на місце проведення заходу за номером “ 102» було здійснено виклик співробітників Національної поліції України. Також комісією Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено акт щодо неможливості здійснення заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 14 березня 2024 року № 61. Один примірник акту вручений уповноваженій особі ФОН ОСОБА_1 ОСОБА_3 особисто. Докази: 1. Акт складений щодо неможливості здійснення заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин на потужності пекарні з відділом громадського харчування та роздрібної торгівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 14 березня 2024 року № 61; 2. Файли відеофіксації від 14 березня 2024 року щодо неможливості проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) на потужності пекарні з відділом громадського харчування та роздрібної торгівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , відеореєстратор № 49, інвентарний номер 111302573; 3. Протокол про порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 29 березня 2024 року № 001495. Таким чином, суб'єктом господарювання: фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ), реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , порушено вимоги передбачені: пунктом 8 частини другої статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23 грудня 1997 року № 771/97-ВР, абзацами 2, 3 статті 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, пунктом 1 частини першої статті 16 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 18 травня 2017 року №2042-VIII. Відповідно до пункту 17 частини першої статті 65 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» відмова в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю з підстав, непередбачених законом, або інше перешкоджання її законній діяльності тягне за собою накладання штрафу на фізичних осіб-підприємців у розмірі семи мінімальних заробітних плат. Згідно статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 квітня 2024 року розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі складає: 8000 гривень 00 копійок.

Вказана постанова надіслана ФОП ОСОБА_1 супровідним листом №Вих-01-27/01.2/2158 від 16 квітня 2024 року на адресу реєстрації та адресу відповідної потужності рекомендованими поштовими відправленнями з повідомленням про вручення 17 квітня 2024 року №0600911025350 та №0600911026560 /а.с. 64/.

Рішенням Держпродспоживслужби №23-8/11326 від 29 травня 2024 року /а.с. 71-72/ за результатами розгляду скарги на постанову у справі в адміністративному (досудовому) порядку прийнято рішення про залишення постанови від 16 квітня 2024 року №17, винесеної Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області відносно ФОП ОСОБА_1 , без змін, а скарги - без задоволення.

Не погодившись з постановою про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми, № 17 від 16 квітня 2024 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, викладеним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V /надалі - Закон №877-V/.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;.

Частинами першою та восьмою статті 2 Закону № 877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов'язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", виключно вимог частин першої, четвертої, шостої - сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої, восьмої - десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13 - 18, 20, 21 цього Закону.

Згідно з частинами першою та третьою статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Фізичні особи та посадові особи органів місцевого самоврядування, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом. Повторне проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), забороняється.

Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до частин першої-четвертої статті 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Згідно зі статтею 11 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;

виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

З наведеного правового регулювання слідує, що Держпродспоживслужба та її територіальні органи зобов'язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", виключно вимог частин першої, четвертої, шостої - сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої, восьмої - десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13 - 18, 20, 21 цього Закону.

Тобто вимога частини першої статті 6 Закону № 877-V щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу на Держпродспоживслужбу та її територіальні органи не поширюється.

Відтак, при здійсненні Держпродспоживслужбою та її територіальними органами позапланового заходу (зокрема, на підставі звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави) наявність погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу, не вимагається, у зв'язку з чим суд відхиляє відповідний довід позивача.

Натомість, Закон №877-V покладає на суб'єкта господарювання обов'язок допустити посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом. При цьому умовами дотримання органом державного нагляду (контролю) порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, є видача наказу (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки, а також оформлення посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), в якому, серед іншого, зазначаються посадові особи, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові.

Суд відхиляє як безпідставний довід позивача щодо неналежного оформлення посвідчення (направлення) на проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин №183 від 13 березня 2024 року, оскільки таке посвідчення (направлення) має всі необхідні відомості, що передбачені частиною третьою статті 7 Закону №877-V, а факт його пред'явлення перед початком здійснення позапланового заходу державного контролю підтверджується підписом уповноваженої особи ФОП ОСОБА_1 - Володимира Голуба, а також не заперечується самим позивачем.

Посилання позивача на відсутність у посадових осіб відповідача довіреності від юридичної особи та їх не зазначення у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань суд до уваги не бере, оскільки такий довід позивача не ґрунтується на положеннях Закону №877-V та їм суперечить.

Законом України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» визначено правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України від 18 травня 2017 року № 2042-VIII /надалі - Закон № 2042-VIII/.

З визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 2042-VIII, державний контроль - діяльність компетентного органу, його територіальних органів, державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, помічників державного ветеринарного інспектора та уповноважених осіб, що здійснюється з метою перевірки відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також усунення наслідків невідповідності та притягнення до відповідальності за порушення відповідних вимог. Державний контроль включає також діяльність з перевірки відповідності законодавству про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких продуктів на митну територію України; інспектування - форма державного контролю, яка полягає у здійсненні перевірки стану здоров'я та благополуччя тварин, виробництва та обігу харчових продуктів та кормів з метою встановлення відповідності законодавству про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин; компетентний орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини. Термін "компетентний орган" для іншої країни означає відповідний орган цієї країни, якому надано повноваження щодо організації та здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.

Частиною першою статті 3 Закону № 2042-VIII встановлено, що дія цього Закону поширюється на суспільні відносини, пов'язані із здійсненням державного контролю за діяльністю операторів ринку, які здійснюють виробництво та/або обіг харчових продуктів, інших об'єктів санітарних заходів та/або кормів, у тому числі ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів та/або кормів, з метою перевірки цієї діяльності на відповідність законодавству про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин. Дія цього Закону поширюється також на суспільні відносини, пов'язані із здійсненням державного контролю побічних продуктів тваринного походження, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, з метою їх перевірки на відповідність законодавству про побічні продукти тваринного походження. Дія цього Закону поширюється також на суспільні відносини, пов'язані із здійсненням державного контролю за діяльністю операторів ринку, які здійснюють органічне виробництво та/або обіг органічної продукції, у тому числі ввезення (пересилання) на митну територію України, з метою перевірки цієї діяльності на відповідність законодавству про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавству у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Відповідно до статті 4 Закону № 2042-VIII до органів виконавчої влади у сфері державного контролю належить, зокрема: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини; компетентний орган.

Згідно з приписами частин першої та другої статті 6 Закону № 2042-VIII центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, затверджує, зокрема форми актів державного контролю, що застосовуються державними інспекторами та державними ветеринарними інспекторами під час інспектування та аудиту, а також форми актів відбору зразків.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до частин першої - третьої та п'ятої статті 7 Закону № 2042-VIII компетентний орган у сфері державного контролю: 1) організовує та здійснює державний контроль, у тому числі на державному кордоні України; 2) розробляє та виконує довгостроковий план державного контролю, щороку звітує Кабінету Міністрів України про стан його виконання; 3) розробляє та виконує план дій за надзвичайних обставин, пов'язаних із харчовими продуктами та/або кормами (далі - план дій за надзвичайних обставин); 4) затверджує щорічний план державного контролю та щорічний план державного моніторингу; 5) забезпечує проведення передзабійного та післязабійного огляду тварин на відповідних потужностях, післязабійного огляду тварин, добутих у процесі полювання; 6) здійснює державний контроль за впровадженням постійно діючих процедур, заснованих на принципах HACCP; 7) надає особам, визначеним цим Законом, повноваження щодо здійснення окремих заходів державного контролю, контролює правомірність та ефективність їхньої діяльності, позбавляє таких повноважень за наявності підстав, визначених законодавством, а також веде облік та оприлюднює відомості про уповноважених осіб на офіційному веб-сайті; 8) забезпечує правомірність та ефективність діяльності своїх структурних підрозділів, територіальних органів та їх посадових осіб; 9) встановлює у щорічному плані державного контролю періодичність інспектування, аудиту, відбору зразків та лабораторних досліджень (випробувань) щодо кожної потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів; 10) затверджує в порядку, визначеному законодавством, періодичність документальних перевірок, перевірок відповідності, фізичних перевірок, лабораторних досліджень (випробувань) вантажів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України; 11) залучає у разі необхідності до здійснення державного контролю правоохоронні органи в рамках наданих їм законом повноважень; 12) вживає у межах своїх повноважень заходів для усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин, а також для притягнення винних осіб до відповідальності, встановленої законом; 13) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Систему компетентного органу складають компетентний орган, його територіальні органи, а також державні установи, підприємства та організації, підпорядковані компетентному органу.

Територіальні органи виконують повноваження компетентного органу в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Керівник компетентного органу покладає виконання повноважень головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора на керівника територіального органу або його заступників, за умови їх відповідності вимогам, встановленим цим Законом відповідно до державного інспектора та державного ветеринарного інспектора.

Керівники територіальних органів компетентного органу в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць покладають виконання повноважень державного інспектора та/або державного ветеринарного інспектора на посадових осіб відповідних територіальних органів, за умови їх відповідності вимогам, встановленим цим Законом.

Відповідно до статті 10 Закону № 2042-VIII під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори зобов'язані: 1) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 2) об'єктивно та неупереджено здійснювати заходи державного контролю у межах повноважень, передбачених законом; 3) дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах з операторами ринку, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства, а також від неправомірного та необґрунтованого притягнення операторів ринку до відповідальності та застосування до них примусових заходів; 4) не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, одержану під час здійснення заходів державного контролю, крім випадків, передбачених законом; 5) пред'являти документи, що посвідчують особу державного інспектора або державного ветеринарного інспектора та підтверджують його повноваження на здійснення заходів державного контролю, а також оформляти і надавати документи, пов'язані із здійсненням заходів державного контролю; 6) на вимогу оператора ринку письмово інформувати його про порядок оскарження прийнятих (виданих) ними рішень, приписів, дій та бездіяльності.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 /надалі - Положення № 667/, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Згідно із підпунктом 1 пункту 3 Положення № 667 основними завданнями Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.

Пунктом 7 Положення № 667 передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 року №160, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Отже, Держпродспоживслужба та її територіальні органи, зокрема Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, уповноважені на захист прав споживачів та здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.

Відповідно до частини четвертої статті 18 Закону №2042-VIII заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" /надалі - постанова КМУ №303 / постановлено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".

Водночас пункт 2 постанови КМУ №303 передбачає, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03 січня 2023 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 січня 2023 року за № 33/39089, затверджено Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин на період воєнного стану, до якого включено, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Відповідно до пункту 2 вказаного наказу Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів протягом періоду воєнного стану забезпечити: здійснення позапланових заходів державного контролю за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України, з підстав, визначених Переліком, затвердженим пунктом 1 цього наказу; щомісяця до 10 числа інформувати Міністерство аграрної політики та продовольства України про результати здійснених позапланових заходів державного контролю за попередній місяць.

З наведеного правового регулювання слідує, що Держпродспоживслужба (її територіальні органи) протягом періоду воєнного стану вправі здійснювати позапланові заходи державного контролю за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. При цьому достатньою підставою вважати, що така загроза наявна, є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, до якого можуть додаватися (у разі наявності) документи чи їх копії, що підтверджують такі порушення.

Оскільки спеціальних вимог до змісту звернення фізичної особи (фізичних осіб) про наявні порушення, а також обов'язку органу державного нагляду (контролю) перевірити такий зміст звернення, ані Закон № 877-V, ані постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303, ані наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03 січня 2023 року № 5 не містять, відсутні законні підстави вважати, що зазначення у зверненні ОСОБА_2 №ЗВГ- 86/24 від 05 березня 2024 року недостовірних відомостей щодо адреси її проживання (як стверджує позивач), має наслідком протиправну видачу наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» № 291-ОД від 13 березня 2024 року.

Таким чином, доводи позивача щодо відсутності законних підстав для проведення відповідачем щодо неї позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю), в тому числі в період дії воєнного стану, є безпідставними.

За таких обставин суд доходить висновку про відсутність у позивача будь-яких фактичних та правових підстав для недопуску посадових осіб відповідача для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у період з 13 березня 2024 року до 15 березня 2024 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ), відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 13 березня 2024 року №291-ОД та посвідчення (направлення) на проведення заходу державного контролю від 13 березня 2024 року №183.

Відповідно до пункту 17 частини першої статті 65 Закону № 2042-VIII оператори ринку несуть відповідальність за такі правопорушення: відмова в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, або інше перешкоджання її законній діяльності - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі семи мінімальних заробітних плат.

Отже, за наявності факту відмови в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, наявні підстави для застосування до позивача штрафу у розмірі семи мінімальних заробітних плат згідно пункту 17 частини першої статті 65 Закону № 2042-VIII.

Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

Таким чином, суд доходить висновку про правомірність прийняття відповідачем постанови про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми № 17 від 16 квітня 2024 року.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, ідентифікаційний код 40358617) про визнання протиправною та скасування постанови.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.І. Слободянюк