Рішення від 15.11.2024 по справі 400/7787/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 р. справа № 400/7787/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначені та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 02.07.2024 року;

- зобов'язати відповідача здійснити призначення та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 02.07.2024 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". 02.07.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах за Законом України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021, 2022 та 2023 роки. Відповідач розглянув заяву та відмовив у призначені пенсії за віком, оскільки позивачу вже була призначена пенсія за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до Закону № 1058-ІV та статті 13 Закону № 1788-ХІІ.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що з 23.03.2019 року позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону № 1058-ІV. Із заявою про призначення пенсії за віком та доданих до неї документів позивач не звертався до Головного управління, відтак, вимога про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та з 23.03.2019 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону № 1058-ІV, що підтверджується протоколом, долученим до матеріалів позову.

02.07.2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах по досягненні пенсійного віку відповідно до Закону № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки.

За результатом розгляду заяви позивача, ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 19.07.2024 року повідомив про те, що позивач з 23.03.2019 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до Закону № 1058-ІV. Згідно ч. 2 ст. 45 Закону № 1058-ІV пенсія за віком призначається довічно.

Відповідно до преамбули Закону № 1058-ІV, він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

У статті 9 Закону № 1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1 058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з пунктами 2, 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Суд зазначає, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника).

Повторне призначення пенсії за віком за Законом № 1058-ІV діючим законодавством не передбачено.

Як встановлено судом, позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону № 1058-ІV що підтверджується протоколом, долученим до матеріалів позову.

При цьому, в умовах призначення враховано розділ ХV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV, відповідно до якого, положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII застосовано в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відтак є необґрунтованими доводи позивача про те, що пенсія йому призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII, оскільки матеріалами справи підтверджується, що з 2019 року позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону № 1058-ІV, а положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII застосовано в частині визначення права на пенсію.

Суд не приймає посилання позивача у позовній заяві на судову практику Верховного Суду, оскільки зазначені постанови ухвалені за інших фактичних обставин та з іншим правовим регулюванням. Спірні правовідносини стосуються питання призначення іншої пенсії за іншим законом, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії і жодним чином не стосуються питання повторного призначення того ж виду пенсії.

Натомість, в даному спорі позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах.

Таким чином, оскільки позивач вже отримує пенсію за віком на пільгових умовах, яка є різновидом пенсії за віком, та яка, як і пенсія за віком, розраховується за нормами Закону № 1058-ІV, підстави для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV та визначення її розміру з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, відсутні.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 21.02.2020 року у справі № 185/1389/17, від 27.03.2020 року у справі № 335/8983/17, від 15.05.2020 року у справі № 334/13/16-а.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз