14 листопада 2024 рокусправа № 380/7602/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885, далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Дерпром, 3 під, 2 пов., далі - ГУ ПФУ у Харківській області, відповідач 2), у якій просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправними та скасувати рішення № 133580013479 від 01.05.2023;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівські області щодо відмови ОСОБА_1 , у підтвердженні стажу роботи і пільгових умовах за списком № 2 у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» 30.06.2004 року по 07.11.2016 термістом на установках СВЧ оформленого у форі рішення від 26.12.2023 протиправним та скасувати його;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» 30.06.2004 по 07.11.2016 термістом на установках СВЧ до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, передбачену Списком № 2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 , пенсію за віком пільгових умовах, передбачену Списком № 2, п. «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.04.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 04.04.2023 звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом із заявою подала: трудову книжку серії НОМЕР_2 , довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 26.12.2018 № 198, виданої ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів», документи, що підтверджують те, що посада позивача віднесена до посад передбачених Списком № 2, а також виконання робіт, які дають їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за період її роботи у ВАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів,» з 27.04.2004 по 03.11.2016, а саме: наказ № 18-к від 27.04.2004 про переведення її учнем терміста СВЧ в цех № 1, наказ №37-к від 02.08.2004 про присвоєння мені 2-го розряду терміста установок, наказ №52-к від 29.10.2004 про присвоєння їй 3-го розряду терміста установок СВЧ, наказ № 23-К від 16.05.2005 про присвоєння їй 4 розряду терміста установок СВЧ, наказ № 43-к від 04.07.2006 про присвоєння їй 4 розряду, наказ № 146 від 20.09.2000 про затвердження карт умов праці робочих місць, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та додаток до нього, наказ № 544 від 29.12.2005 про затвердження результатів атестації робочих місць, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та додаток до нього, наказ № 317 від 09.12.2011 про затвердження результатів атестації робочих місць, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та додаток до нього. Однак, рішенням ГУ ПФУ у Харківській області від 01.05.2023 № 133850013479 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з підстав що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 30.06.2004 по 07.11.2016, оскільки підприємство на якому вона працювала ліквідовано і не надано позитивного рішення комісії про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи. Після отримання такого рішення, позивачем знову ж було подано заяву до ГУ ПФУ про підтвердження стажу роботи для підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Водночас, рішенням комісії про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи ГУ ПФУ у Львівській області від 26.12.2023 підтверджено факт роботи позивача з 30.06.2004 по 07.11.2016 на посаді терміста СВЧ та терміста на Установках СВЧ, однак відмовлено у підтвердженні стажу роботи на пільгових умовах за Списком № 2 у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» з 30.06.2004 по 07.11.2016 термістом на установках СВЧ, оскільки первинними документами не підтверджено характер виконуваних робіт. Відтак, позивач вважає, що її протиправно позбавлено права на призначення пенсії за віком пільгових умовах, надано всі належні та допустимі письмові докази для призначення такої пенсії. Вважаючи рішення відповідачів протиправними, позивач звернулася з вказаним позовом до суду.
Ухвалою суду від 15.04.2024 суддя залишила позовну заяву без руху.
Ухвалою від 06.05.2024 суд продовжив процесуальний строк звернення до суду.
Ухвалою 21.06.24 суд відкрив провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач 1 позову не визнав. 10.07.2024 від останнього надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 14383ел.), в якому зазначив наступне. З 1 квітня 2021 року впроваджено нову технологію екстериторіального призначення/перерахунку пенсії та ухвалено постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» від 16.12.2020 № 25-1, зареєстровану у Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, згідно з якою внесено, зокрема, низку змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) (надалі Порядок 22-1) та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України. Нова технологія екстериторіального призначення/перерахунку пенсії передбачає опрацювання заяв і прийнятих документів бек-офісами 25 головних управлінь Фонду у порядку черговості, незалежно від місць прийому заяв та місця проживання пенсіонерів. Рішення за результатами розгляду заяви зберігається в електронній пенсійній справі особи. Відповідно до п. 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Згідно п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівники структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта, уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності ) про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність до оформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. Функції щодо звернення позивача за призначенням пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області вичерпано. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Отже, формування електронної пенсійної справи проводиться автоматично за принципом екстериторіальності. Позивач 04.04.2023 та 24.04.2024 звертався до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою та пакетом документів про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідно до вказаної Постанови № 22-1 за принципом екстериторіальності документи позивача розглядалися ГУ ПФУ в м. Києві та ГУ ПФУ в Харківській області, відповідно за результатами розгляду поданих документів ГУ ПФУ в м. Києві та ГУ ПФУ в Харківській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 133850013479 від 11.042023 та № 133850013479 від 01.05.2023 відповідно. Враховуючи наведене, ГУ ПФУ у Львівській області просить суд відмовити в задоволенні позову.
Відповідачем 2 12.08.24 також було скеровано до суду відзив на позовну заяву (вх. № 61579), у якому зазначено наступне. Вік позивача на день звернення 57 років. Страховий стаж 28 років 04 місяці 11 днів (при необхідних не менше 25). За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Пільговий стаж позивача за Списком № 2 не підтверджений. Стаж роботи з 30.06.2004 по 07.11.2016 згідно довідки № 198 від 26.12.2018 не зараховано, оскільки відповідно до витягу від 10.04.2023 підприємство ліквідовано. Відповідно до Порядку № 18-1 для підтвердження стажу надається рішення Комісії про зарахування періодів до пільгового стажу. Позитивне рішення Комісії надано не було. Враховуючи вище викладене, відповідач 2 вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог .
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 04.04.2023 позивач звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п. «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII із застосуванням показника вікового цензу у 55 років. Вказане питання не є спірним у справі.
Рішенням ГУ ПФУ у Харківській області від 01.05.2023 № 133850013479, прийнятим за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з підстав відсутності у неї необхідного пільгового стажу, передбаченого ст. 114 З У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату, - 24.03.2029.
Позивачка, вважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 11.12.2023 № 056950001340 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, звернулася з цим позовом до суду.
Рішенням Комісії при ГУ ПФУ у Львівській області від 26.12.2023 відмовлено у підтвердженні стажу роботи на пільгових умовах за списком № 2 з 30.06.2004 по 07.11.2016 у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» термістом на установках СВЧ, оскільки первинними документами не стверджено характер виконуваних робіт.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
03.10.2017 Верховна Рада України прийняла Закон № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», що доповнив Закон № 1058-ІV розділом XIV-1, який містить п. 2 ч. 2 ст. 114 такого змісту:
«На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах».
За приписами ст. 12 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Як передбачено ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон №1058-IV), страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
До набрання чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII).
Відповідно до ст. 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Пункт 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці та соцполітики України від 18.11.2005 № 383 (далі Порядок застосування Списків № 1 і № 2 або Порядок № 383), встановлює, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Так, у спірний період діяли:
- Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком (за старістю) на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 Розділ XXIV Установи охорони здоров'я і соціального забезпечення. в) у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних установах і відділеннях будинків дитини: 2260000в Молодший медичний персонал; 2260000в Середній медичний персонал);
- Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162. (Розділ XXIV Установи охорони здоров'я і соціального забезпечення. в) у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних установах і відділеннях будинків дитини: 2260000в Молодший медичний персонал; 2260000в Середній медичний персонал).
Отже, необхідними умовами для виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування на посаді або виконання робіт, що містяться у Списку № 2.
Відповідно до п. 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розмішуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 17 указаного Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Тобто, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу або інші документи необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Суд бере до уваги, що спірним періодом, який не зарахований до пільгового стажу, є 30.06.2004 по 07.11.2016.
У зв'язку з цим, судом досліджено наявну у матеріалах справи копію трудової книжки позивача НОМЕР_3 , згідно з якою підтверджується період роботи останньої, зокрема:
- з 30.06.2004 позивачу присвоєно кваліфікацію терміста СВЧ 2- розряду (запис у трудовій книжці № 10);
- 28.10.2004 позивачу присвоєно кваліфікацію терміста СВЧ 3- розряду (запис у трудовій книжці № 11);
- 11.05.2005 позивачу присвоєно кваліфікацію терміста СВЧ 4- розряду (запис у трудовій книжці № 12);
-30.06.2006 позивачу присвоєно кваліфікацію терміста СВЧ 5- розряду (запис у трудовій книжці № 13);
- 07.11.2016 позивачку звільнено у зв'язку з ліквідацією підприємства на підставі наказу від 03.11.2016 № 23 (запис у трудовій книжці № 15).
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 26.12.2018 № 198 позивач працювала в період з 30.06.2004 по 07.11.2016 термістом на установках СВЧ у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів».
Суд зауважує, що до Списку № 2 була включена посада позивача - терміст на установках СВЧ. Передбачено це розділом 14 підрозділом 4, код КП 19104, постанова Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016, а тому, на думку суду, є усі підстави зарахувати стаж роботи позивача з 30.06.2004 по 07.11.2016 (7 р.4 міс.16 дн.) до пільгового стажу позивача.
Таким чином, з урахуванням підтвердження періоду роботи позивача з 30.06.2004 по 07.11.2016 з записами трудової книжки термістом на установках СВЧ у ПАТ « Дрогобицький завод автомобільних кранів», суд дійшов висновку, що позовні підлягають задоволенню.
За змістом ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Оскаржуване рішення відповідача , яким позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, не відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, які визначені у п. п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, тому його необхідно визнати протиправним та скасувати, а першу позовну вимогу задовольнити повністю.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії та необхідними документами 04.04.2023, відповідно пенсію необхідно призначити з дати звернення до пенсійного органу.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 45564/53-16 від 26.12.2023 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівські області щодо відмови ОСОБА_1 у підтвердженні стажу роботи і пільгових умовах за списком № 2 у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» 30.06.2004 по 07.11.2016 термістом на установках СВЧ.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» з 30.06.2004 по 07.11.2016 термістом на установках СВЧ до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, передбачену Списком № 2.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 133580013479 від 01.05.2023 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під, 2 пов.) призначити і виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком пільгових умовах, передбачену Списком № 2, пунктами «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.04.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під, 2 пов.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 14.11.2024.
СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна